Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и храните
Комисия по земеделието и храните
14/05/2020
    1. Упълномощаване на председателя на Комисията по земеделието и храните да оттегли внесения в деловодството на Народното събрание доклад за второ гласуване с вх. № 053-07-9 от 18 март 2020 г. относно Законопроект за управление на агрохранителната верига, вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 03 февруари 2020 г.
    2. Разглеждане и гласуване на нов проект на доклад за второ гласуване на Законопроект за управление на агрохранителната верига с вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 03 февруари 2020 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и храните






    П Р О Т О К О Л
    № 83


    На 14 май 2020 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по земеделието и храните при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Упълномощаване на председателя на Комисията по земеделието и храните да оттегли внесения в деловодството на Народното събрание доклад за второ гласуване с вх. № 053-07-9 от 18 март 2020 г. относно Законопроект за управление на агрохранителната верига, вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 03 февруари 2020 г.
    2. Разглеждане и гласуване на нов проект на доклад за второ гласуване на Законопроект за управление на агрохранителната верига с вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 03 февруари 2020 г.

    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по земеделието и храните, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията – госпожа Мария Белова.

    * * *

    ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Добър ден, колеги! Има кворум и откривам редовното заседание на Комисията по земеделието и храните.
    Искам да Ви припомня, че на 18 март 2020 г. направихме на второ гласуване доклад по Законопроекта за управление на агрохранителната верига а и май 2020 г. беше получено писмо от министъра на земеделието, храните и горите госпожата Десислава Танева, с което ни предостави подробно становище на Европейската комисия по нотификация № 20-20-36/БГ … законопроект за управление на агрохранителната верига 00201 10 дневен от Министерския съвет на 3 февруари 2020 г.
    Това наложи бележките на Европейската комисия да бъдат отразени в доклада за второ гласуване по Законопроекта и същият да бъде отново обсъден и приет от Комисията по земеделието и храните. Тъй като промените са свързани с отпадането на някои членове още в началото на Законопроекта, то се налага неговото пълно преномериране и множество редакции за отразяване на препратките. Затова не бихме могли да използваме допълнителния допълнителен доклад, като се налага да оттеглим вече внесения в деловодството доклад и да разгледаме Проект на нов доклад.
    В тази връзка дневният ред е следният:
    1. Упълномощаване на председателя на Комисията по земеделието и храните да оттегли внесения в деловодството на Народното събрание доклад за второ гласуване с вх. № 053-07-9 от 18 март 2020 г. относно Законопроект за управление на агрохранителната верига, вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 3 февруари 2020 г.
    2. Разглеждане и гласуване на нов проект на доклад за второ гласуване на Законопроект за управление на агрохранителната верига с вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 03 февруари 2020 г.
    Колеги, има ли други предложения относно дневния ред? Ако няма, моля да гласуваме.
    Който е съгласен с предложения дневен ред, да гласува.
    За – 18, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред е приет.

    Гости на днешното заседание са колегите от Министерството на земеделието, храните и горите: зам.-министър Янко Иванов, госпожа Петя Петкова – да не пропусна някой от колегите от Министерството, доктор Димитър Димитров – държавен експерт в дирекция „Политики по агрохранителната верига“, доктор Илиян Костов – зам.-изпълнителен директор на центъра за оценка на риска по хранителната верига, госпожа Пенка Манева – началник отдел на дирекция в БАБХ.

    Преминаваме към първа точка:
    УПЪЛНОМОЩАВАНЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ ДА ОТТЕГЛИ ВНЕСЕНИЯ В ДЕЛОВОДСТВОТО НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ДОКЛАД ЗА ВТОРО ГЛАСУВАНЕ С ВХ. № 053-07-9 ОТ 18 МАРТ 2020 Г. ОТНОСНО ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА АГРОХРАНИТЕЛНАТА ВЕРИГА, ВХ. № 002-01-10, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 3 ФЕВРУАРИ 2020 Г.
    Колеги, запознати сте с писмото на министър Танева. Ако няма изказвания, предлагам да преминем към гласуване.
    Който е съгласен председателят на Комисията по земеделието и храните да бъде упълномощен да оттегли внесения в деловодството на Народното събрание доклад за второ гласуване с вх. № 053-07-9 от 18 март 2020 г. относно Законопроект за управление на агрохранителната верига, вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 3 февруари 2020 г., моля да гласува.
    За – 18, против и въздържали се – няма.
    Предложението се приема.

    Преминаваме към втора точка:
    РАЗГЛЕЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА НОВ ПРОЕКТ НА ДОКЛАД ЗА ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА АГРОХРАНИТЕЛНАТА ВЕРИГА, С ВХ. № 002-01-10, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 3 ФЕВРУАРИ 2020 ГОДИНА.
    Държа да подчертая, че настоящият проект на доклад по Законопроекта за управление на агрохранителната верига е изготвен на базата на доклада, който приехме на второ гласуване на заседание на Комисията по земеделието и храните от 18 март 2020 г.
    В новия проект са отразени всички бележки от подробното становище на Европейската комисия, което получихме от Министерството на земеделието, храните и горите.
    Колеги, съгласно установената практика, Ви е изпратен работен доклад на електронната поща, като Ви е раздаден и на хартиен носител. В тази връзка ви предлагам да не чета текста на всяко предложение и на съответната предложа редакция, а да гласуваме само спорните предложения, а останалата част от законопроекта ще гласуваме анблок.
    Имате ли възражение по предложението, или други предложения? Нямате.
    Ако няма, който е съгласен да гласуваме поотделно или анблок – доколкото разбрах, професор Бъчварова няма да се изказва по нейните предложения, дебатирахме ги на заседанието от предната комисия, така че предлагам да гласуваме анблок целия доклад.
    Има ли други предложения? Няма.
    Който е съгласен с така представения проект на доклад за второ гласуване на Законопроект за управление на агрохранителната верига с вх. № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 03 февруари 2020 г., моля да гласува.
    За – 18, против и въздържали се – няма.
    Приема се, колеги. (Реплики.)
    Заповядайте, професор Бъчварова.
    СВЕТЛА БЪЧВАРОВА: Благодаря Ви, съвсем накратко.
    Все пак от Министерството могат ли да кажат какви бяха основните възражения към Законопроекта на второ четене? Второто нещо – сега така иначе сме в някаква криза и ние може да я кръстим „първа“, „втора“, „трета криза“. Тук има раздел „Кризи“ в Законопроекта за агрохранителната верига.
    Считате ли, че това е достатъчно – ако наистина има проблем в агрохранителната верига, че с едни оперативни планове – по принцип е тема за размисъл, че с едни оперативни планове, които съответно тепърва ще се правят, ще може ли да реагира Министерството при ситуации, когато се налага реакция веднага, а не със специални закони? Ако може, съвсем накратко и в резюме – какви са били бележките?
    ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Заповядайте, господин Иванов.
    ЗАМ.-МИНИСТЪР ЯНКО ИВАНОВ: Благодаря Ви, госпожо Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще се опитам да резюмирам само бележките, а те са чисто технически.
    От Комисията в част от тях се казва, че се препраща към регламента за официалния контрол, към определени членове на регламента, а те казват – не е необходимо, защото по този начин Вие стеснявате приложното поле на закона, който обхваща. Регламентът обхваща и много други дейности, тоест да не цитираме, а да се цитира регламента.
    Това е направено, а в други текстове, където сме цитирали само регламента, то не сме посочили точно какво имаме предвид. Така че ние сме се съобразили с всичките тези неща и сме ги изнесли по съответствие, тоест отговаряме на Комисията, че ние напълно приемаме тяхните бележки. По смисъл и по същество, по философия няма никаква разлика от предишния законопроект и в сегашния, тоест има чисто технически бележки, с които ние сме се съобразили. (Реплики.) Да, и уеднаквяване на терминологията. Там имаше няколко забележки по отношение на терминологията и това е по текстовете.
    По отношение на оперативните планове – тази криза ни показва доста неща, които така може да се подобрят в цяло живот, а това не само в сферата на земеделието и нашето министерство. Вижда се, че в кризисни ситуации са налагат такива бързи решения, които да дават възможност на компетентните органи да извършват своите дейности по що-годе нормален начин, като преориентират и прегрупират силите и ресурсите си за действие в определени насоки. Така че аз мисля, че това с тези оперативни планове ще се налага все повече и повече в реалния живот.
    Трудно е да се разпишат така подробно, че те да могат да обхващат всички детайли, и всяка една хипотетична възможност, но е добре да има все пак някакви рамкови планове, които да указват как точно следва да се подхожда в такива ситуации – алгоритъмът на действие, последователност и взаимодействие по хоризонтала и по вертикала, за да не се стига до последствия, които са неблагоприятни за обществото и за здравето.
    ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Благодаря Ви, господин Иванов.
    Колеги, имате ли други изказвания? Няма.
    Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието на Комисията по земеделието и храните.
    Благодаря ви, колеги.
    Хубав ден!

    (Закрито в 14,30 ч.)







    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Мария Белова



    Стенограф:
    Мария Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума