Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и храните
Комисия по земеделието и храните
06/07/2020
    1. Изслушване на министъра на земеделието – Десислава Танева, по чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и храните






    П Р О Т О К О Л
    № 89


    На 6 юли 2020 г., понеделник, се проведе редовно заседание на Комисията по земеделието и храните

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на министъра на земеделието – Десислава Танева, по чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по земеделието и храните, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията госпожа Мария Белова.

    * * *

    ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Добър ден, колеги! Има кворум и откривам редовното заседание на Комисията по земеделието и храните. (Председателят чете списъка с гостите.)
    Дневният ред на заседанието е следният:
    1. Изслушване на министъра на земеделието – Десислава Танева, по чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    Колеги, имате ли други предложения относно дневния ред?
    Ако няма, който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    За – , против и въздържали се няма.
    Дневният ред е приет.
    Съгласно процедурата по чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание всяка парламентарно представена група има право на два въпроса. Започваме с най-голямата група, която е на ГЕРБ.
    Заповядайте, госпожо Димова.
    …ДИМОВА: Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, колеги! Моят въпрос е свързан с извънредното положение и с допълнителната субсидия, която ще получат земеделските стопани. Всички знаем, че получихме нотификацията от Европейската комисия.
    Конкретното питане е: какви ще бъдат условията, как ще кандидатстват земеделските стопани и какви са конкретните ставки? Благодаря.
    МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Добър ден на всички! Мисля, че с този начин на провеждане на заседанието и лекия дискомфорт, то трябва да го компенсираме с увереността, че противоепидемичните мерки са най-сигурни навън.
    По първия въпрос искам да кажа, че нотификацията е пропусната поради фактическата възможност за липса на такава възможност все още, а колежката Лозана Василева ми каза, че системата може би ще приема нотификации до седмица. Истината е, че по предложение на „БСП за България“ бе гласувано изменението на Регламент № 1305, което ни позволява да програмираме тази извънредна мярка – 2% от бюджета на Програмата. Имахме активна комуникация с всички представители и производства в областта на земеделското производство и преработката на суровини.
    Програмираме в три направления. Covid-1 обхваща така наречените чувствителни сектори в животновъдството и растениевъдството плюс розопроизводството, където има декоративни растения и е отчетен най-голям спад на приходите на стопаните.
    Covid-2 обхваща всички останали производства плюс свиневъдство и птицевъдство, които ще получават компенсация на базата на броя на постоянно заети лица.
    Covid-3 е за обработката на първична земеделска продукция. Тук сме предложили две алтернативи, а ограничението за максимален таван е заложено в Регламента, което е 50 000 евро – говоря за Covid-3. То е за малките и средни предприятия и производителите могат да избират по двете алтернативи. В хранителната индустрия има спад на приходите с повече от 20% и ще получат 5% от приходите си, но не повече от заложения таван в Регламента от 50 000 евро или на броя на заетите лица.
    Имахме предварителна комуникация с Комисията – активна, вследствие на което първоначалното ни предложение за Covid-1 претърпя промяна. С писмо от Комисията изрично беше поискано плащането да е в абсолютна сума за стопанство и не се прие подходът да е компенсаторно – на декар или на брой животни, вследствие на което направихме нова комуникация с бранша.
    За отделните производства сме категоризирали големината им и сме уточнили абсолютните стойности, като във всяка категория на плащане сумите са определени по първоначално индикативните ставки и е взета големината общо взето в горната граница на съответната категория, а по-малките стопанства дори ще получат повече, отколкото първоначално обявените ставки.
    Бюджетът, разбира се, леко се увеличи, но в крайна сметка ние се разполагаме в 2% от бюджета на Програмата за развитие на селските райони, като ще поискаме и ще предложим 25% национално съфинансиране на Мярката. Различните мерки са съфинансирани от националния бюджет с 15 – 25%, а за тази мярка ще поискаме 25%.
    В четвъртък очакваме с писмена процедура да приключи Комитетът по наблюдение и следваща седмица на практика при отворена система за нотификация да подадем тази нотификация, да обявим Наредбата, която ще определя условията за кандидатстване за обществено обсъждане. Имаме готовност да го направим за 14 дни и, когато Наредбата бъде обнародвана, веднага ще отворим прием. Планираме това да стане в края на месец юли и началото на месец август, тоест сме зависими от няколко стъпки в процедурата, включително Наредбата за обществено обсъждане, обнародвана в „Държавен вестник“. Като цяло и като рамка за подпомагане тя вече е абсолютно ясна.
    ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Министър.
    Преминаваме към въпрос от ПГ на „БСП за България“.
    Заповядайте, господин Стоилов.
    ГЕОРГИ СТОИЛОВ: Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, госпожо зам.-министър, колеги!
    Нашият въпрос е свързан с Програмата за развитие на селските райони и по-точно за приемите, които се отвориха, а един от тях е по Мярката 4.1. На 15-ти ще започнат и държавните, които са свързани с кланици, мандри.
    Във връзка с това точният ми въпрос е: каква е готовността на Министерството на земеделието, храните и горите и Фонд „Земеделие“ да се справят с приема и обработката на документите? Знаем, че има доста забавяне в старите приеми, а по Мярката 4.2 се чакат договори и така нататък. Благодаря Ви.
    МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря Ви, господин Стоилов, за въпроса.
    Ние следваме Индикативната годишна работна програмата за приеми, която обявихме, а специално 4.1 дори е с леко закъснение. В петък отворихме приема за три месеца и държа да подчертая, че лично аз настоявах да го отворим по-бързо, а от бранша имаше предложения за закъснение – по искане на професор Бъчварова от Вашата парламентарна група, защото графикът й трябва да се отвори.
    Индикативната годишна работна програмата беше изготвена като план въз основа на политиките за повишаване на био сигурността в сектор „Животновъдство“. В този ред на мисли и мотиви за изготвяне на Програмата, ние нямаме друга алтернатива освен да затворим всички приеми. Всеки по отделно, който повишава био сигурността и подкрепя репопулацията на тези стопанства, пострадали от огнища. В значителна степен забавянето е наваксано и на практика най-голямото такова съществува при местните инициативни групи. При останалите приемът е по 4.2.
    По повод на това, че при освобождаването на бюджета се слиза по-надолу в точките и точно за по-добро и ефективно управление на бюджета на Програмата, за по-ефективно ползване на средствата на бенефициентите за проектиране, които са дадени, затова има забавяне по мярката, за която казахте. За първоначалното й бюджетиране и одобрение процесът също е приключил, така ще положим всички усилия. Това ни беше комуникацията с бранша. Благодарение на Вас законодателството бе променено също в посока на био сигурност – Наредба № 44, а всяка от тези различни мерки е в подкрепа на фермерите, за да изпълнят всички тези изисквания.
    ПРЕДС. МАРИЯ БЕЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Министър.
    Има ли реплики? Няма.
    Преминаваме към парламентарната група на „Обединени патриоти“ – няма въпроси.
    Преминаваме към парламентарната група на „Движението за права и свободи“ – няма въпроси.
    Преминаваме към парламентарната група на „ВОЛЯ – българските родолюбци“ – няма въпроси.
    Преминаваме към втория кръг от въпроси. От ГЕРБ, БСП, ДПС и ВОЛЯ няма въпроси.
    Благодаря Ви, госпожо Министър, за изчерпателните отговори.
    Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието.

    (Закрито в 14,11 ч.)






    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    МАРИЯ БЕЛОВА




    Стенограф:
    Мария Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума