Комисия по труда, социалната и демографската политика
27/11/2019 първо гласуване
ДОКЛАД
за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи № 902-01-48, внесен от Министерски съвет на 18.09.2019 г.
Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 27 ноември 2019 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи.
На заседанието присъстваха Младен Маринов, министър на вътрешните работи, Михаил Златанов, началник на политическия кабинет, Росица Грудева, директор на Дирекция „Правно-нормативна дейност“ и други експерти от Министерството на вътрешните работи.
Законопроектът беше представен от министър Младен Маринов.
Със законопроекта се предлагат реформи, чрез които ще се подобри ефективността в дейността на Министерството на вътрешните работи. Във връзка с променените дейности и структури е предложено служебните правоотношения на част от служителите в Националния институт по криминалистика (предишен
Научноизследователски институт по криминалистика), Института по психология и
Центъра за професионално обучение в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" да бъдат уредени по реда и условията на Закона за Министерството на вътрешните работи, вместо както е досега - по реда на Закона за държавния служител. Предвидено е статутът на служителите от дирекция „Инспекторат" на Министерството на вътрешните работи да бъде уреден със Закона за държавния служител, а не по реда и условията на Закона за Министерството на вътрешните работи. Такива промени ще бъдат извършени и по отношение правоотношенията на служителите в новосъздадената Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма", правоприемник на Специализирания отряд за борба с тероризма и дирекция „Жандармерия".
Според вносителите социалните права и придобивки на служителите в Министерството на вътрешните работи се запазват. Така например запазва се присъденият ранг по Закона за държавния служител, не тече нов срок за изпитване, а изтеклият към преобразуването на структурите се зачита. Също така неизползваните отпуски по Закона за държавния служител се запазват. Видно от предложенията правата на служителите по съществувалите служебни правоотношения по реда на Министерството на вътрешните работи са гарантирани.
Създадени са гаранции и за заварените служебни и трудови правоотношения по Закона за Министерството на вътрешните работи, като служителите в Националния институт по криминалистика и Института по психология, чиито правоотношения не се преобразуват в служебни правоотношения по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи, запазват правоотношенията си по Закона за държавния служител и Кодекса на труда, а тези, работили в Специализирания отряд за борба с тероризма и дирекция „Жандармерия" се уреждат съгласно Закона за държавния служител и Кодекса на труда като служебни и трудови правоотношения в Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма".
С законопроекта детайлно е уредено преобразуването на служебните правоотношения на държавните служители в дирекция „Инспекторат" на Министерството на вътрешните работи в служебни правоотношения по Закона за държавния служител. Предвидено е да се определя индивидуално възнаграждение не по-ниско от определеното към датата на влизане в сила на разглеждания законопроект, да не се подава заявление за назначаване на държавна служба, да не се провеждат конкурс и задължително обучение, преназначаването да е без срок за изпитване, съответно да се признава изтеклият до назначаването срок за изпитване, да се зачита служебният стаж при един и същ орган на назначаване и за работа в същата администрация по смисъла на Закона за държавния служител, да се запазят неизползваните отпуски и правото на обезщетение при прекратяване на служебните правоотношения и др.
На държавните служители от МВР, чийто статут се урежда по Закона за държавния служител, се предостави право на безплатна медицинска помощ в Медицинския институт на МВР и право на ползване на почивните бази на МВР при идентични условия с другите служители на МВР.
В мотивите към законопроекта вносителите са записали, че е налице необходимост от създаване на условия за пропорционалност и баланс на участниците в социалния диалог. В тази връзка в Съвета за социално партньорство в Министерството на вътрешните работи ще бъдат включени сериозни и представителни синдикални организации с възможности да гарантират изпълнение на постигнати с консенсус решения и устойчивост на договореностите, предвид което следва да бъдат предвидени законови изисквания към синдикалните организации, за да участват в този Съвет.
Към законопроекта е приложена частична предварителна оценка на въздействието на законопроекта.
Приложена е справка от Министерството на правосъдието, съгласно чл. 28, ал. 3 от Закона за нормативните актове, относно съответствието на законопроекта с Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС) и с практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Според справката предложеният законопроект не създава нормативни предпоставки за противоречие с разпоредбите на ЕКЗПЧОС и практиката на ЕСПЧ.
Също така е приложена справка за отразяване на становищата, получени след общественото обсъждане на законопроекта.
В Комисията беше получено становището на Министерството на труда и социалната политика. В него се изразява подкрепа на законопроекта.
В проведената дискусия взеха участие народните представители Надя Клисурска, Георги Гьоков, Светлана Ангелова, Калин Поповски и Хасан Адемов. Народните представители акцентираха основно върху запазване правата и придобивките на работещите в системата на министерството. Бяха зададени въпроси, свързани с финансовите ресурси, които ще бъдат необходими за провеждането на тази реформа, с гаранциите, които законовите текстове дават за спазване на правата на работещите в системата и възможността им за сдружаване и участието им в социалния диалог и партньорство.
В отговор министър Младенов изрази убеждението си, че макар и работейки по три вида правоотношения, служителите в структурите на министерството ще запазят професионализма и експертността си. Най-важното според него е това, че ще се преобразуват правоотношения, а няма да се прекратяват, както и това, че запазването на правата на служителите са гарантирани.
След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: 13 гласа „за“, без гласове „против“ и 6 гласа „въздържал се“,
Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи № 902-01-48, внесен от Министерски съвет на 18.09.2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:
Д-Р ХАСАН АДЕМОВ