Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
21/05/2020 първо гласуване

    ДОКЛАД
    за първо гласуване на Законопроект за изменение на Закона за данък върху добавената стойност, № 054-01-43, внесен от Красимир Георгиев Ципов и група народни представители на 15.05.2020 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 20 май 2020 г. разгледа и обсъди Законопроект за изменение на Закона за данък върху добавената стойност.
    На заседанието присъства, Деница Сачева, Министър на труда и социалната политика. От Министерството на труда и социалната политика Калина Петкова, Директор на Дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд“ и Петя Малакова, Началник Отдел „Обществено осигуряване“. От Министерството на финансите Людмила Петкова, Директор на Дирекция „Данъчна политика“.
    Законопроектът беше представен от народният представител Красимир Ципов.
    Предложението за промяна в Закона за данъка върху добавената стойност предвижда въвеждане на нова намалена ставка на данъка за ресторантьорски и кетъринг услуги в размер на 9% , за ограничен период от време - до 31 декември 2021 г., с цел още по-бързо възстановяване на сектора от последиците от пандемията на вируса на C0VID-19 и защита на българското производство,
    Предложението е изготвено в съответствие с Директива (ЕС) 2018/1713 на Съвета от 6 ноември 2018 година за изменение на Директива 2006/112/EO и предвижда и въвеждане на намалена ставка на данък върху добавената стойност за разпространение и продажба на художествена, научна и учебна литература.
    Въвеждането на намалена ставка на данъка върху добавената стойност ще доведе до намаляване на бюджетните приходи за предвидения период на действие 1 юли 2020 г. - 31 декември 2021 г. общо в размер на 275 млн. лв., както следва:
    - При ресторантьорски и кетъринг услуги - загуба за 2020 г. за периода юли-декември в размер на 105 млн.лв. постъпления от ДДС, а за 2021 г; -150 млн.лв.
    - При доставка на книги на физически носители или извършвана по електронен път или и двете (включително учебници и т.н.) за периода юли-декември 2020 г. загуба в размер на 7 млн.лв. постъпления от ДДС, а за 2021 г. -13 млн.лв.
    Предложението за изменение на чл. 66, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност ще се прилага от 1 юли 2020 г. до 31 декември 2021 г.
    Що се отнася до Параграф 3 от предложения законопроект, вносителите смятат, че това е социална мярка, с която ще се помогне на заетите в ресторантьорството, хотилиерството, туристическата агентска и операторска дейност. Става дума за увеличаване на минималния осигурителен праг от 610 лв. на 800 лв. чрез съответна промяна в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2020 г. Това увеличаване ще бъде ефективна мярка за намаляване дела на сивата икономика и повишаване на приходите от задължителни осигурителни вноски, като и приходите от данъци върху доходите на физическите лица. Едновременно с това предложената мярка има социален ефект за работниците, тъй като осигурителните им права ще бъдат върху по-висок осигурителен доход, който се доближава и до реалните трудови възнаграждения, изплащани за съответните дейности.
    В мотивите към законопроекта е записано, че с § 4 от законопроекта се предлагат допълнения в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците. С новосъздадените членове се уреждат основни положения в използването на ваучери от български граждани през летния сезон на 2020 и 2021 г.
    Ваучери ще бъдат раздадени на лекари и медицински специалисти в лечебните заведения, независимо от формата на собственост, и на служители на регионалните здравни инспекции, центровете за спешна медицинска помощ, Националния център по заразни и паразитни болести, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Агенцията за социално подпомагане и Националното тол управление, които пряко осъществяват дейности, свързани с борба и превенция на разпространението на COVID-19. Ваучерите за настаняване са с номинална стойност 210 лв. Те ще може да се ползват еднократно само от вписаните в тях лица за заплащане на почивка с продължителност не по-малко от 7 дни в обекти на дружествата, в които едноличен собственик на капитала е Националния осигурителен институт, в болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове, собственост на държавата, и в почивните бази на министерствата и ведомствата - по списък, приет от Министерския съвет.
    Лицата, които имат право да получат ваучери за настаняване се определят съответно от министъра на здравеопазването, министъра на труда и социалната политика, министъра на вътрешните работи, министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на отбраната или оправомощени от тях лица.
    Стойността на ваучерите не се облага с данъци и върху нея не се дължат задължителни осигурителни вноски.
    В Комисията бяха получени становищата на Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика и на Агенцията за социално подпомагане.
    В становището на Министерството на финансите се посочват изчерпателно аргументите, които са дали основание законопроектът да не бъде подкрепен. Аргументите са свързани с това, че приемането на законопроекта ще доведе до отрицателен ефект върху бюджетните приходи, ще се увеличи административната тежест и разходите на бизнеса, ще се увеличи риска от данъчни измами, ще се намали ефективността на данъчната система, няма да се постигнат убедителни социални и икономически цели и др.
    Министър Деница Сачева представи становището на Министерството на труда и социалната политика. Тя посочи, че законопроекта се подкрепя от министерството, но има нужда да бъдат конкретизирани някои от текстовете, а други допълнени. С такива промени законопроектът ще стане по-ефективен.
    От Агенцията за социално подпомагане подкрепят законопроекта.
    В проведената дискусия взеха участие народните представители Виолета Желева, Светлана Ангелова, Ерол Мехмед, Румен Генов, Милко Недялков, Хасан Адемов, Калин Поповски, Надя Клисурска, Георги Гьоков, Николай Сираков. Бяха зададени многобройни въпроси и получени отговори от вносителите и представителите на Министерството на финансите.
    След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: 12 гласа „за“, без гласове „против“ и 6 гласа „въздържал се“,
    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за данък върху добавената стойност, № 054-01-43, внесен от Красимир Георгиев Ципов и група народни представители на 15.05.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:
    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума