Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
23/06/2020 първо гласуване

    ДОКЛАД

    за първо гласуване на Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, № 054-01-29, внесен от Елена Стефанова Пешева и Боряна Любенова Георгиева на 14.04.2020 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 17 юни 2020 г. разгледа и обсъди Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги.
    На заседанието присъства Зорница Русинова, заместник министър на труда и социалната политика.
    Законопроектът беше представен от народната представителка Елена Пешева. Според нея Законът за социалните услуги засяга най-уязвимите групи в обществото и предполага, че той трябва да обединява, а не да разединява. Но, според вносителките, през последните месеци се е случило точно обратното. Напрежението и противопоставянето в обществото по повод но този закон са се задълбочили.
    Предложението за изменение се прави във връзка с въведеното извънредно положение от 13 март 2020 г. и неговото удължение до 13-ти май 2020 г. Вносителките изразяват безпокойство, че през месеците на извънредни мерки, свързани с преодоляването на кризата с корона вируса Министерството на труда и социалната политика е било затруднено да проведе пълноценно обявените публични дискусии относно Закона за социалните услуги. В същност от заявените шест обществени обсъждания МТСП е провело само две. Вносителките смятат, че поради липса на време, до края на месец юни няма да бъдат направени и поправки в закона, за които са настоявали много граждани и неправителствени организации.
    Друг мотив за внасянето на законопроекта е, че има искане до Конституционния съд за обявяване на противоконституционност на част от текстовете на Закона за социалните услуги. Все още Конституционният съд не се е произнесъл. Вносителките са убедени, че именно в Преходните и заключителните разпоредби на Закона за социалните услуги са гласувани текстове, които дават изключително големи правомощия на неправителствени организации. Освен това, пак там са направени промени в Семейния кодекс и в Закона за закрила на детето, които трябва да бъдат преразгледани.
    Поради тези обстоятелства вносителите смятат, че е от изключителна важност действието на закона да бъде отложено да края на годината, през което време да могат да се насрочат дати за провеждане на дискусии и подготвяне на необходимите промени.
    Към законопроекта е приложена Предварителна оценка на въздействието на законопроекта.
    В Комисията бяха получени становищата на Министерството на труда и социалната политика и множество становища на неправителствени организации. Преобладават неподкрепящите законопроекта становища.
    При представянето на становището на МТСП заместник министър Зорница Русинова посочи, че Министерството потвърждава необходимостта от сериозната реформа в социалната сфера. Госпожа Русинова счита, че особено сега в ситуацията на пандемията на коронавируса, може да се види колко голяма е ролята на социалните услуги и социалната работа. Време е Закона за социалните услуги, да започне да действа, за да може да се обезпечи нуждата на голяма част от гражданите в населените места от качествени социални услуги, от персонал, който е добре подготвен и добре заплатен, така че да отговарят на необходимостта на всеки един човек, който ги използва. Министерството на труда и социалната политика не подкрепя внесения законопроект.
    В проведената дискусия взеха участие народните представители Румен Генов, Георги Гьоков, Светлана Ангелова, Хасан Адемов, Александър Сиди, Милко Недялков, Надя Клисурска и Виолета Желева.
    Повечето от народните представители са на мнение, че несъстоялите се обществени дискусии по време на извънредното положение не могат да бъдат съществен аргумент за отлагането на действието на Закона за социалните услуги с още шест месеца. Получените много неподкрепящи законопроекта становища от неправителствени организации показват, че законът се познава добре и и се очаква влизането му в сила. Още повече, че философията на закона не се оспорва от самите вносители на законопроекта. Ако има нужда от поправки на Семейния кодекс и Закона за закрила на детето, то това може да се направи и при действащ Закон за социалните услуги. Що се отнася до породеното обществено напрежение, то трябва да се намерят инструменти за продължаване на дискусиите и преодоляването му.
    Народните представители направиха и препоръки към Министерството на труда и социалната политика по отношение на изготвянето на подзаконовата нормативна база на Закона за социалните услуги. Всички актове трябва да бъдат своевременно изготвени, за да има възможност да се обсъдят публично в обществото. Това ще е и в помощ и на общините, които се явяват основни доставчици на социални услуги.
    След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: 2 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 14 гласа „въздържал се“,
    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за социалните услуги, № 054-01-29, внесен от Елена Стефанова Пешева и Боряна Любенова Георгиева на 14.04.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:
    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума