Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
09/12/2020 първо гласуване

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за перода 2021-2030 година, № 002-03-15, внесен от Министерски съвет на 02.11.2020 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 02 декември 2020 г., разгледа и обсъди Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021-2030 година с приложен проект на решение, № 002-03-15, внесен от Министерски съвет на 02.11.2020 г.
    На заседанието присъства г-н Петър Николов – заместник-министър на образованието и науката, който представи мотивите към проекта на Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021-2030 година.
    В изложението си г-н Николов обясни, че през последните години системата на ВО в Република България претърпя значителни промени под въздействието на редица външни и вътрешни фактори. Положителен фактор за развитието й бяха заложените в действащата Стратегия за развитие на ВО в Република България за периода 2014-2020 година основни цели и предприетите мерки за тяхното постигане.
    Анализът на постигнатото през последните години и на новите предизвикателства пред системата на ВО показва необходимостта от изготвяне и приемане на нова Стратегия за развитие на висшето образование в Република България, която да очертае визията и да осигури устойчиво развитие на системата на ВО в Република България за периода 2021 - 2030 година. Настоящата стратегия представя основните принципи и приоритети в развитието на системата на висшето образование в Република България с хоризонт до 2030 г. и определя конкретни цели, дейности и мерки за тяхното изпълнение.
    Той отбеляза,че през последните години технологичните промени и скоростта на иновациите съществено променят изискванията към необходимите за пазара на труда компетентности. Редица традиционни професии изчезват и се появяват нови, автоматизацията води до поляризация на пазара на труда като се наблюдава засилено търсене, както на професии, изискващи високи аналитични и социални умения, така и на не-рутинни професии в сферата на обслужването и социалната подкрепа. Конкуренцията за работна ръка и таланти днес е глобална. Тези процеси са съпроводени от нарастване на социалните неравенства в глобален мащаб и затрудняване на включването на определени групи в пазара на труда.
    Заместник-министър Николов маркира следните цели на Стратегията в обхвата на Комисията по труда социалната и демографската политика:
    • Засилване на сътрудничеството между висшите училища, бизнеса, професионалните организации и държавата при обсъждането на учебните планове и програми, практическата подготовка и кариерното ориентиране на студентите.
    • Осигуряване на засилена практическа подготовка на студентите за придобиване на компетентности и качества, търсени на пазара на труда, чрез включване в преподаването на специалисти от практиката, покриващи предварително определени критерии за квалификация, дуално обучение и осигуряване на студентски стажове и практики.
    • Стимулиране на привличането на представители на бизнеса и на държавната администрация при обсъждането на учебните планове и учебните програми по определени дисциплини.
    • Стимулиране (включително финансово) на изграждането и поддържането на научни инфраструктури в партньорство с БАН, ССА и бизнеса за приоритетните специалности.
    • Подпомагане на професионалното ориентиране на студентите чрез кариерните центрове и създаване на национална мрежа от кариерни центрове.
    • Осигуряване на механизми за проследяване на реализацията на дипломираните студенти и поддържане на клубове на завършилите.
    • Активизиране на партньорството на ВУ с работодателите и държавата в образователната дейност и продължаващото обучение.
    • Подпомагане на развитието на дуалното обучение във висшето образование и на други форми за съвместно обучение (инкубатори, летни школи,кариерни събития и др.) от ВУ и работодателите.
    • По-тясна координация между ВУ, работодателите и държавата за осъществяване на програми за продължаващо обучение, квалификация и преквалификация като основно средство за адаптиране към променящите се изисквания на пазара на труда.
    • Стимулиране на привличането на специалисти с богат практически опит като преподаватели в българските висши училища.
    • Стимулиране на междусекторното кариерно развитие от академична към практическа реализация и обратно.
    • Създаване и подпомагане на дейността на центрове за учене през целия живот към ВУ.
    • Активизиране на партньорството па ВУ с бизнеса и държавата в научните изследвания.

    В последвалата дискусия взеха участие народните представител Хасан Адемов, Надя Клисурска-Жекова и Виолета Желева.
    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: 12 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 3 гласа „въздържал се“,
    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021-2030 година, № 002-03-15, внесен от Министерски съвет на 02.11.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума