Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
27/01/2021
    П Р О Т О К О Л

    № 2


    На 27 януари 2021 г., сряда, от 14,30 ч. се проведе заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика при следния
    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Отговори на актуални устни въпроси, отправени от членовете на Комисията по труда, социалната и демографската политика към министъра на труда и социалната политика, на основание чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    2. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесена от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.

    Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито и ръководено от господин Хасан Адемов – председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Откривам редовното заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика.
    Дневният ред за днешното заседание:
    1. Отговори на актуални устни въпроси, отправени от членовете на Комисията по труда, социалната и демографската политика към министъра на труда и социалната политика, на основание чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    2. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесена от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
    Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува.
    За – 16 гласа.
    Дневният ред е приет.

    По точка първа.
    Колеги от ГЕРБ?
    Заповядайте, господин Сираков.
    НИКОЛАЙ СИРАКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаема госпожо Министър, колеги! Моят въпрос е относно компенсациите по Мярката „Запази ме“. Ако можете, да ни информирате към настоящата дата как вървят изплащанията, компенсациите – по отношение на времето и броя на заявилите и получили компенсации. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Сираков.
    Уважаема госпожо Министър – право на отговор.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! По отношение на отговора на въпроса. Подадените към момента заявления по Мярката „Запази ме“ са 8194 – от работодатели, за компенсиране на 42 960 работници и служители. Към този момент вече сме изплатили 10 млн. 600 хил. лв. за 39 000 работници, като почти половината от одобрените компенсации са за служители на ресторанти и питейни заведения. Бюрата по труда от месец декември към днешна дата работят извънредно, допълнително, за да могат да изплатят всички компенсации.
    Това, което отчитаме като грешка на този етап, е, че изплащаме компенсациите директно на работниците и служителите, защото това увеличи изключително много обема от работа. Ако трябваше да платим само на 8000 работодатели, съответно много по-бързо щеше да стане проверката на документи. Разбира се, това означаваше и по-малък обем банкови трансфери и разплащания. 39 000 към момента са платежните нареждания, които са написани от колегите от бюрата по труда.
    Имаше много документи, които не бяха изрядни, имаше и много сгрешени банкови сметки, тъй като те се подават директно от всеки един работник и служител към своя работодател, а работодателят ги подава към Бюрото по труда. Това отчитаме може би като грешка, но Мярката така е приета вече от Министерския съвет, така е нотифицирана от Европейската комисия, така че ще продължи по този начин да се изпълнява.
    До 31 януари ще изплатим всички дължими суми за ноември и декември, а от 1 февруари работодателите могат да започнат да подават документи за януари месец, като за януари изплащаме 75 на сто от осигурителния доход на работниците и служителите.
    Ангажираме се след всяка подадена документация максимум до 15 дни, стига документите да са изрядни, хората да си получават средствата по сметките. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря и аз, уважаема госпожо Министър.
    Господин Сираков, реплика? Не желаете.
    Колеги от „БСП за България“?
    Господин Гьоков, заповядайте.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър! Днес ресторантьорите излязоха на протест. Формалната причина е решението на Министерския съвет, на здравния министър по-скоро заведенията да отворят на 1 март, а не, както те искат, в началото на следващия месец. Този протест, предвид обстоятелствата, аз намирам за справедлив. Ако едно семейство работи в този бранш и издържа две деца – там работят по-скоро млади хора и имат деца, за които трябва да се грижат, и заведението, в което работят, не е работило нормално близо година, като по-голямата част от това време дори не е работило въобще, не ми е ясно как свързва двата края. Няма да задълбочавам проблема от тази гледна точка.
    Поставям Ви следните въпроси – предполагам, че няма да Ви затруднят, тъй като днес е протестът и Вие, като министър на труда и социалната политика, предполагам, че сте се подготвили с информация, но ако Ви затрудни отговорът на тези въпроси, ще Ви помоля да ми предоставите информацията в писмен вид.
    Въпросите са: колко са освободените от бранш „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ – там са заети около 150 000 – 160 000 човека? Колко са се регистрирали в бюрата по труда? На колко от тях е намерена подходяща работа? Колко са средствата, изплатени на работодателите и на хората за запазване на заетостта на работниците и служителите по време на това извънредно положение? До момента колко са стигнали до работниците, а не на книга, че им се дължат? И какъв е делът на подпомогнатите от общия брой на работещите в този бранш?
    Съжалявам, мисля, че не Ви затруднявам с въпроса за информацията в деня на този протест, но ако наистина Ви затруднявам, само общо ми кажете, а пък по-нататък ще изясним цифрите.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Гьоков. С уговорката, че конкретните числа могат да бъдат предоставени впоследствие в писмен вид, защото министър Сачева не е задължена да помни всички числа наизуст.
    Давам думата на министър Сачева за отговор.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, някои от числата ще Ви предоставя допълнително, но към момента това, което по памет знам за сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“, е, че регистрираните в Бюрото по труда от началото на извънредното положение досега са около 35 000. Конкретните числа за безработицата ще Ви ги дам допълнително.
    По отношение на мерките за подкрепа за този сектор. По Мярката, която е за краткосрочна заетост – 290 лв., само с 290 лв. са подпомогнати общо 27 259 души. Тези средства са получени през 2055 работодатели и самоосигуряващи се лица.
    Комбинацията на мерки 60/40 и 290 лв. заедно, тоест така известната като 80/20 – по тази мярка са платени 82 млн. лв. на 1058 работодатели за 30 000 работници от сектор „Хотелиерство, ресторантьорство и туризъм“.
    По Мярката „Запази ме“ току-що дадох данните – 10 млн. 600 хиляди за 39 000 работници, като по-голямата част от тях са ресторантьори и от питейни заведения. Общо кандидатствалите са 42 960 работници и служители.
    Бързам да кажа, че благодарение именно на Мярката 60/40, впоследствие прераснала в 80/20, една трета от договорите в сектор „Хотелиерство, ресторантьорство и туризъм“ бяха изсветлени, защото иначе работодателите нямаше как да кандидатстват по тези мерки, за да получат пари за своите служители. Продължава да бъде голям проблем това, че в този сектор работят много хора без трудови договори и съответно без осигурителни права. Те наистина в момента няма как да бъдат подкрепени и подпомогнати, защото нито могат да се регистрират като безработни, нито могат да получат компенсацията за това, че са спрени или са в неплатен отпуск.
    От друга страна, това е и секторът, за който мисля, че направихме най-много от гледна точка на допълнителните мерки, които бяха разработени, включително и по отношение на исканията от страна на бранша за намаляване на ставката на ДДС, от една страна; от друга страна, впоследствие знаете, че се намали и ДДС за доставки на храни, бяха отменени изискванията на N-18, което също затрудняваше бранша. Специално също по тяхно искане по Мярката 60/40 и 80/20 може да се кандидатства от работодатели, които не са платили своите данъци и осигуровки, а само ги декларират.
    Така че направихме много, за да можем да подкрепим този сектор. Протестът днес е разбираем, защото хората очакват да започнат работа, но този огромен натиск за това да се започне работа сега и веднага се дължи и на факта, че там има доста голям сив сектор – има много хора, които в момента няма как да бъдат подкрепени.
    Това са теми, които би трябвало да обсъждаме и по-задълбочено – какви мерки да бъдат предприети. Подкрепата към момента, повтарям, изсветли една трета от работните места, но не можа да реши напълно този проблем.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър.
    Господин Гьоков, имате право на реплика.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Министър, благодаря Ви за отговора и за цифрите, които ми споменахте. Впечатляват ме тези цифри, защото много набързо направих една сметка.
    Ако работят, по данни на Националната статистика, около 150 000 – 160 000 човека в този бранш и ако освободените от този бранш, както казахте, регистрирани в бюрата по труда, са около 35 000, и Вие сте раздали около 100 милиона на тези хора, се пада по 1000 лв. на човек – би трябвало да не е толкова масов протестът отвън поне според мен, защото би трябвало да са по някакъв начин подпомогнати. Протестът не е само, че са се затъжили много за работните си места, а трябва да започнат да работят, за да изкарват пари, за да могат да си хранят семействата.
    Повтарям, благодаря Ви за отговора. Така нахвърляни цифрите и набързо, няма как да бъдат осмислени, но аз ще видя протокола и ако трябва нещо да изясним допълнително, ще го задам като писмен въпрос към Вас. Благодаря Ви за отговора.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: И аз Ви благодаря, господин Гьоков.
    Уважаема госпожо Министър, дуплика? Не желаете.
    Моят въпрос е своеобразно продължение на това, което Гьоков зададе като въпрос. Става дума за изплащането на 75% от осигурителния доход.
    Вие си спомняте, уважаеми колеги, че минималния осигурителен доход го променихме миналата година – той е 800 лв., 75% от 800 лв. са 600 лв., около минималната работна заплата някъде. Тоест тези хора, независимо от това дали техните работодатели, защото възниква хипотезата: техните работодатели, след като не работят, как да им внесат осигурителни вноски, но в Кодекса за социално осигуряване има един текст, Вие знаете, че когато става въпрос за дължими, но неизплатени осигурителни вноски, осигурените лица не губят права. Така че няма такава опасност. Под формата на коментар, ако щете, въпрос – и Вие да коментирате, госпожо Министър, исках да припомня това, което е записано в Кодекса за социално осигуряване. Тоест няма хипотеза, в която независимо от това, че не са платени, но когато те са дължими и са начислени, тогава осигурените лица не губят права и това е много важно. Затова го коментирам под формата на въпрос, ако щете, и Вие да коментирате под формата на отговор.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители! Искам също да припомня, че два месеца неплатен отпуск се води за осигурителен стаж и през 2021 г., така че тези, които в момента ще продължат неплатения си отпуск и през месец февруари, няма да загубят своите осигурителни права.
    Единствено отворен въпрос остава със здравните осигуровки. Здравни осигуровки дължат тези хора, които получават в момента компенсации, и трябва сами да заплатят здравните си осигуровки, за да не загубят своите здравноосигурителни права след третия месец, ако продължават да не получават осигуровки. Но иначе всички други права са запазени.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Под формата на реплика, понеже тази тема много се коментира: дали с 24-те лева ще получават повече пари, или по-малко? Когато става въпрос за 24-те лева, ако приемем, че работните дни през месеца са 21, плащането е в рамките на 294 лв., сега ги умножих. А когато става въпрос за 75% от осигурителния доход, става въпрос за 600 лева. Така че Мярката 75% от осигурителния доход е по-благоприятна от Мярката 24 лв. – това, за което говорим. Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър.
    Господин Поповски.
    КАЛИН ПОПОВСКИ: Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Един малък коментар преди въпроса. За 2020 г. ние имаме сериозни средства, които отдели правителството за компенсациите на различни видове бизнес.
    Подвъпросът ми е: сборно колко пари са отишли горе-долу за 2020 г. плюс онези 3 – над 2 милиарда и нещо, с които увеличихме бюджета за 2021-ва на държавното обществено осигуряване и там се получи един колосален бюджет от над 16 милиарда, където имаме само 2 млрд. 300 млн. увеличение? Плюс тези компенсации, които са отишли в 2020 г., правителството на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ отдели много сериозни средства в тези две посоки.
    Оставаме леко неразбрани от обществото, остават критиките от опозицията, остават протестите отвън. Тоест смятам, че чисто информационно не се движим добре и не обясняваме на хората какво точно правим.
    Подвъпросът ми е този: какви са компенсациите в социалната сфера изобщо – тези 80/20, 60/40 сборно за 2020 г.? През 2020 г. имаме 10 COVID месеца горе-долу – от март до декември, без да броим 2021-ва. Смятате ли, че информационната кампания, която предприема Министерството до момента, е адекватна на това, което реално гласувахме като разходи – компенсации в социалната сфера изобщо? Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Поповски. В социалната сфера – да, но има и Министерство на икономиката, има и други неща, които трудно могат да бъдат изказани сега.
    Заповядайте, госпожо Министър, за отговор.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Поповски, общо над 2 млрд. лв. е инвестирало правителството до този момент за различни мерки за компенсации, включително и средствата от Министерството на икономиката.
    Конкретно Министерството на труда и социалната политика:
    - по Мярката 60/40 са 770 милиона, които до момента са изплатени;
    - 29 милиона са изплатени за 290 лв. компенсации – само 290 лв.;
    - 82 милиона са изплатени за 80/20 – комбинацията, която е за „Хотелиерство, ресторантьорство, транспорт и туризъм“;
    - по Мярката „Запази ме“ – 10 млн. 600 хил.;
    - по „Заетост за теб“, с която наемаме безработни и плащаме една минимална работна заплата, 8 милиона са изплатени до този момент;
    - целевата помощ, която е за семейства с деца до 14 години – до края на януари са платени приблизително 30 млн. лв. за 35 700 семейства;
    - по Мярката „Родители в заетост“ за отпускане на средства за детегледачка са платени около 20 млн. лв. за 2020 г.;
    - отделно подкрепата за българските пенсионери в размер на 50 лв. всеки месец за 2 милиона 120 хиляди пенсионери – 106 милиона на месец, тоест за 2020 г. това са 530 милиона;
    - по мерките, които са на Министерството на икономиката, също са около 540 милиона – средства, които са платени вече.
    Действително се направи много – над 1 милион са тези, които са подкрепени през Министерството на труда и социалната политика, в това число и с помощи за отопление, и с допълнителни средства за патронажна грижа, и с програмата „Топъл обяд“, които също в момента не мога да цитирам като числа. Колкото и пари да дадем, тъй като кризата продължи доста време, със сигурност хората имат нужда постоянно да получават средства – не само еднократно. Затова и когато направихме тези мерки, особено Мярката 60/40 я правихме всеки път за по три месеца, защото трябваше да оценяваме каква е динамиката и да можем във всеки момент да направим необходимите промени, за да отговорим на повече нужди.
    В момента имаме желание от страна на бизнеса мерките да продължат и до месец септември. Част от мерките, като 60/40, ще продължат до септември, защото месец октомври е първият, който в момента се прогнозира като месец, в който можем да започнем да излизаме от кризата. Специално секторът „Хотелиерство, ресторантьорство и туризъм“, особено ресторантите и нощните заведения настояват подкрепата за тях 80/20 да продължи поне до началото на следващата година, защото те действително са работили много малко месеци.
    Разбираемо е, че колкото и пари да дадем, винаги ще има недоволни, а в момента част от протестите, които се организират, не казвам за този конкретно, който е днес, но част от протестите, които са почти ежедневни, всъщност са част от предизборни кампании и не са свързани непременно с действията на правителството. Каквото и да направи правителството, те биха съществували.
    Конкретният протест днес е свързан основно с датата на отваряне, защото ресторантите се чувстват дискриминирани, понеже на практика отварят училища, молове, фитнеси – те искат също да бъдат отворени, но преценката на здравните власти, на Щаба към този момент е, че е по-добре да бъдат отворени през месец март. За нас това означава на практика – февруари месец още 10 млн. лв. ще струва това за компенсации за работници и служители. За Мярката 20% от фиксирания оборот поне 60 милиона още ще трябват, за да може да се обезпечи и месец февруари.
    Тоест за правителството също беше трудно да вземе това решение и да очакваме евентуално датата 1 март, защото това означава допълнителни средства, които трябва да се инвестират.
    Разбираемо е, повтарям, че сигурно има недоволни, сигурно във всеки един момент някой не се чувства достатъчно подкрепен, но мога да Ви уверя, че през социалната система, първо, много средства бяха отделени и второ, всички колеги и в Социалното подпомагане, и в Агенцията по заетостта работят извънредно и при условия, при които досега не им се е налагало да работят.
    Да вземем пример с Агенцията по заетостта – това са 2100 служители, които преди са обработвали средно около 1100 заявки на ден, а в момента трябва да обработват, в някои бюра, пет, шест, седем пъти повече, защото обработват едновременно и 60/40, и 80/20, и „Запази ме“, и безработни, и програми за обучение. Днес беше приет и Националният план за действие по заетостта от правителството, така че обемът на работа е огромен.
    Без да търся излишни оправдания, бих искала да кажа, че все пак тези хора също апелират към разбиране по отношение на техния капацитет и възможности. Те не могат да направят нещо, което излиза вече извън рамките на възможното – не само като работно време, но и като човешки усилия. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър.
    Уважаеми господин Поповски, реплика?
    КАЛИН ПОПОВСКИ: Няма реплика, горе-долу съм доволен от отговора на министъра. Благодаря ѝ още веднъж.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря на господин Поповски.
    Колеги от ГЕРБ – втори кръг въпроси.
    Госпожо Ангелова, заповядайте.
    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема министър Сачева, моят въпрос към Вас е следният. Както казахте, днес Министерският съвет прие Националния план за действие по заетостта за 2021 г. За тази година са предвидени 83 млн. лв. за активни политики на пазара на труда. Това са с 10 млн. лв. повече средства, отделени от държавния бюджет за активни политики на пазара на труда.
    Моят въпрос към Вас е: за какви мерки и програми са предвидени през 2021 г. за активни политики на пазара на труда и предвидено ли е увеличение на възнагражденията на лицата, които са включени в тези мерки и програми за заетост и за обучение? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Ангелова.
    Уважаема госпожо Министър, имате право на отговор.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Ангелова, да, права сте, днес беше приет този План за действие по заетостта. За първи път от десетилетия насам има увеличение на парите за този план с 12% – 83 млн. лв. Предвидено е, разбира се, увеличение на възнагражденията, предвид факта, че се увеличи и минималната работна заплата.
    Планът ще обхване около 15 000 души, които ще бъдат назначени на работа, и 12 000 души, които ще бъдат обучени по различните проекти и програми. Отново в този план са предвидени мерки, свързани с обучение от страна на работодателските и на синдикалните организации. Насочено е внимание към младежките медиатори, към ромските медиатори с висше образование, към тези, които нито учат, нито работят – младите хора в България. Около 5000 души ще бъдат обхванати само по тази мярка.
    Програмата „Красива България“ също е заложена в Националния план. Около 250 безработни ще бъдат наети по нея, но с 5 млн. лв. ще бъдат реновирани сгради, които са от обществено значение. Около 300 души ще бъдат тези, които ще бъдат назначени в държавните театри – знаете, че с Програма „Мелпомена“ подкрепяме именно тази заетост за колегите от сектора на културата. Това е в общи линии, което обхваща Програмата тази година. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър.
    Реплика желаете ли, госпожо Ангелова? Не.
    Колеги от „БСП за България“?
    Господин Недялков, заповядайте.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Уважаеми господин Председател, със своя въпрос ще се опитам да създам едно друго впечатление – не което от управляващите доктор Поповски каза.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Заповядайте към въпроса, господин Недялков.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Благодаря Ви.
    Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Министър, да бъдем ясни и точни – обещано е по 50 лв. на пенсионерите до края на март. Но епидемичната обстановка беше продължена до края на април. Не се знае дали ще има и ново продължаване.
    Бихте ли направили, като министър, предложение за тази добавка към пенсиите на пенсионерите, докато трае епидемичната обстановка в България? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Недялков.
    Уважаема госпожо Министър, заповядайте за отговор.
    МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Недялков, благодаря Ви за този въпрос.
    Този анонс беше направен вече от министър-председателя по отношение на това, че добавката ще продължи, докогато има нужда от нея и докогато има епидемична обстановка. В случая вероятно тя ще бъде продължена и за месец април, като бързам да Ви припомня, че през месец април предстои да дадем 120 лв. на 392 000 души пенсионери, които вземат от 300,01 лв. до 396 лв. Така че решението за месец април тепърва трябва да се вземе. Вероятно тези, които ще получат добавката от 120 лв., няма да получат добавката от 50 лв., но това предстои да се обсъди – все още нямаме взето решение по тази тема.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър.
    Господин Недялков, заповядайте. Няма да вземете отношение.
    Господин Поповски?
    Уважаема госпожо Министър, благодаря Ви за участието в днешния блицконтрол – нямаме повече въпроси.

    Преминаваме към втора точка от дневния ред.
    Очакваме господин Лазаров да я представи.
    Наш гост е госпожа Елена Велкова – началник-отдел „Европейски въпроси“ в Министерството на труда и социалната политика.
    Госпожо Велкова, заповядайте да представите Годишната програма. Ще Ви моля само в частта „Социална политика“, защото другите политики – в другите комисии.
    Какъв е смисълът от приемането на предложението за Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г.? Вижте какво е записано в нашия Правилник, в чл. 118: председателят на Народното събрание разпределя Годишната програма по ал. 1 – тази, за която говорим сега, на постоянните комисии. В тримесечен срок от получаването ѝ постоянните комисии, с изключение на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, изработват свои предложения за Годишна работна програма на Народното събрание. Тоест по тези въпроси ние можем да направим предложения, които ги обобщава Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, и тази комисия представя това предложение в Народното събрание. Народното събрание гласува и отива в Министерския съвет. Това е част от съгласувателната процедура, която Министерският съвет е задължен да извърши с Народното събрание, да се консултира с парламента по отношение на политиките, които ще защитава, за да не се налага след това за всяка политика да иска решение. Това е целта на онова, което правим в момента. Благодаря Ви.
    Заповядайте, госпожо Велкова, за краткия анализ на това, което се предлага в този проект.
    ЕЛЕНА ВЕЛКОВА: Благодаря Ви, господин Председател. Наистина ще бъда много кратка.
    В частта „Заетост и социална политика“ са предвидени четири основни теми, в рамките на които ще работим тази година. Първата е „Развитие на социалното измерение на основата на прилагането и изпълнението на принципите, залегнали в Европейския стълб на социалните права“. Важно е доразвитието на социалното измерение на Европейския съюз, поради което страната ни ще продължи конструктивното участие в работата по актуални нови законодателни предложения и изпълнението на Европейския стълб.
    В началото на месец април се очаква да бъде публикуван Планът за действие за изпълнение на Стълба. След това, в началото на месец май ще има и Среща на върха по този въпрос, където ще бъде обсъдено въпросното приложение на Стълба.
    Очакваме с интерес през втората половина на тази година и представянето – най-вероятно ще бъде директива, на предложението за работници и служители, които работят чрез интернет платформи.
    Втората тема е „Работни места, икономически растеж и конкурентоспособност, насърчаване на предприемачеството и създаване на работни места“.
    Третата тема е „Солидарност, равни възможности и социално измерение“.
    Последната тема е „Равенство между жените и мъжете и преодоляване на дискриминация“.
    Обръщаме внимание, че при работа по инициативи в областта на равнопоставеността между мъжете и жените страната ще се старае да договаря подходяща формулировка на текстове в предстоящи законодателни и незаконодателни инициативи, предвид ограниченията, които произтичат от решението на Конституционния съд във връзка с небезизвестната Истанбулска конвенция.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Велкова.
    Колеги, имате ли въпроси, предложения, мнения?
    Ако имате предложения, писмено можете да ги внесете до Комисията, а ние ще ги внесем в Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Това е процедурата, тя е регулярна, знаете, всяка година.
    Предложения, изказвания? Няма.
    Подлагам на гласуване Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., с вносител – Министерския съвет.
    За – 11, против – няма, въздържали се – останалите колеги.

    Благодаря Ви за участието в днешното заседание.
    Благодаря и на Вас, госпожо Велкова.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 15,10 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Хасан Адемов


    Стенограф:
    Райна Зарева
    Форма за търсене
    Ключова дума