Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
29/01/2021 първо гласуване

    Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18.01.2021 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 27 януари 2021 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18.01.2021 г.
    В заседанието взеха участие: от Министерството на образованието и науката - Петър Николов - заместник-министър, Йорданка Петрова - парламентарен секретар, Анелия Семкова - началник отдел „Нормативен“ в дирекция „Правна“ и Пламен Славов – експерт в дирекция „Правна“.
    В Комисията по образованието и науката са получени становища от: Български зъболекарски съюз и Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, които изразяват несъгласие с някои от текстовете в законопроекта, от Медицински университет-Плевен и Медицински университет-Пловдив - нямат забележки.
    Законопроектът бе представен от г-н Петър Николов, който отбеляза, че
    целта е да се синхронизират в националното законодателство разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 г. относно признаването на професионалните квалификации. Тя предвижда автоматично признаване за ограничен брой професии въз основа на хармонизирани минимални квалификационни изисквания (секторни професии), обща система за признаване на удостоверенията за обучение и автоматично признаване на професионалния стаж.
    След оценка на нотифицираните мерки за изпълнение и на тяхното съответствие с разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО, изменена с Директива 2013/55/ЕС на ниво Европейски съюз, както и други приложими разпоредби относно регулираните професии и свързаното законодателство на Европейския съюз, през 2018 г. Европейската комисия нотифицира 27 държави членки, в това число България, относно намерението да инициира процедури за нарушение поради непълно транспониране на посочената директива.
    В края на 2019 г. Министерството на образованието и науката съвместно с всички органи по признаването на регулираните професии предприема изготвянето на изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, с които да отговори на всички констатации на Европейската комисия по процедурата за нарушения.
    Със законопроекта се въвеждат и разпоредбите на новата Директива (ЕС) 2018/958 от 28 юни 2018 г. на Европейския парламент и на Съвета относно проверката за пропорционалност преди приемането на ново регулиране на професии (Директива за пропорционалността). Тя определя правила за оценки за пропорционалност, които да се извършват от държавите от Европейския съюз преди приемането на ново регулиране на професиите или изменението на съществуващото регулиране.
    За прилагането на предложените промени не са необходими допълнителни финансови средства.
    В последвалата дискусия взеха участие народните представители Милена Дамянова и Георги Михайлов.
    Народният представител Георги Михайлов изрази мнение, че неправилното транспониране на директиви е особено опасно за всяка държава членка на Европейския съюз. Според него тези текстове трябва да бъдат върнати и сериозно обмислени, за да отговарят на професионалните изисквания към регулираните професии. Независимо от правилата за признаване на професионални квалификации специално за медицинското образование си има изисквания то да е 5 години и с определен брой часове. Подобен е и казусът със специалистите по здравни грижи. Не трябва да се правят компромиси с медицинското образование.
    Народният представител Милена Дамянова припомни, че 43-ото Народно събрание не е подкрепило част от текстовете във внесения сега законопроект за признаване на професионалните квалификации, макар че и тогава мотивът на вносителя е бил транспониране на същата директива. Между първо и второ четене част от текстовете ще бъдат прецизирани.
    На поставени въпроси от народните представители отговори Пламен Славов, експерт от Дирекция „Правна“ на Министерството на образованието и науката.

    След проведено гласуване с резултати: „За” - 11 гласа, „Против“ - 6 и „Въздържали се“ – 1, Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18.01.2021 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ

    МИЛЕНА ДАМЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума