Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
15/05/2018

    Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2017 г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03.2018 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 9 май 2018 г., Комисията по образованието и науката разгледа Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2017 г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03.2018 г.
    В заседанието взеха участие г-жа Мая Манолова, Омбудсман на Република България, г-жа Ева Жечева, директор на дирекция „Права на детето“, г-жа Деница Сачева, заместник-министър на Министерството на образованието и науката.
    Докладът за дейността на омбудсмана бе представен от Омбудсмана - Мая Манолова. Регистрираните за 2017 г. жалби в областта на образованието са 300, като 56% са в областта на предучилищното образование, 15 % в областта на висшето образование и 29% други.
    Най-честите оплаквания в областта на предучилищното образование са свързани с:
    - недостиг на места в детските заведения в столицата;
    - закриване на детски градини в цялата страна;
    - увеличаване на месечните такси в детските заведения;
    - остарял модел на грижа за децата в общинските ясли и детски градини.
    Препоръките, които омбудсманът е отправил, са: да се работи за постигане на достъпност до детските заведения, а при некласиране родителите да получават субсидия, определена от държавата; да се даде възможност за валидиране и сертифициране на знания, получени извън системата на Министерството на образованието и науката за деца в предучилищна възраст, посещаващи алтернативни форми за отглеждане и обучение.
    Проблемите в областта на училищното образование се отнасят до:
    - обхващането и задържането в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст;
    - сегрегацията на ромските училища;
    - управлението на училищата.
    Омбудсманът подчерта, че е необходимо да се усъвършенства моделът на финансиране на училищата в малки населени места и отдалечени райони, за да се разрешат тези проблеми; да се удължи срокът за преминаване на целодневна организация на обучение в училищата; да се модернизира професионалното образование.
    В областта на висшето образование жалбите се отнасят до:
    - заемането на академични длъжности;
    - качеството на предлаганото от висшите учебни заведения обучение;
    - финансирането на отделни професионални направления.
    Преодоляването им е свързано с повишаване на качеството на академичния състав и на научната продукция, със засилване на контрола на Министерството на образованието и науката върху висшите училища за спазване на Закона за висшето образование, Закона за развитие на академичния състав в Република България и на държавните изисквания, с финансиране на основата на резултати.
    Г-жа Деница Сачева представи становището на Министерството на образованието и науката относно доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2017 г., като подчерта, че по-голяма част от направените в доклада препоръки са изпълнени, а по останалите са предприети действия.
    В последвалата дискусия народният представител Ирена Анастасова изрази удовлетворение от констатираната в доклада необходимост от построяване на нови детски градини в големите градове, която става още по-голяма с оглед идеята за целодневно обучение в училищата. Г-жа Анастасова подкрепи препоръката за широко обсъждане при създаването на учебните програми.
    Проф. Станилов изказа задоволство от работата на институцията на омбудсмана и отправи препоръка за по-тясно сътрудничество с Комисията по образованието и науката.
    Народният представител Милена Дамянова отбеляза доброто сътрудничество с Омбудсмана и изказа увереност, че то и в бъдеще ще е факт не само в проблемни ситуации. По отношение на целодневната организация, г-жа Дамянова изрази мнение за по-голям гратисен период за нейното въвеждане. Местата в детските градини в големите градове са недостатъчни поради големия приток на млади хора към тях. Например в Столична община за последните години са построени 90 нови детски градини, 3 са в строеж и още 8 нови са планирани. Г-жа Дамянова посочи като много важна препоръката на омбудсмана за валидиране и сертифициране на знанията, получени извън системата на предучилищното образование в алтернативни форми на отглеждане и обучение.
    Проф. Клисарова отправи въпрос за наличието на жалби по отношение работата на Националната агенция за оценяване и акредитация, на който г-жа Манолова отговори.

    След проведено гласуване с резултати: „За” – 19, „Против“ – 0 и „Въздържал се“ – 0, Комисията по образованието и науката, предлага на Народното събрание да приеме Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2017 г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03.2018 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    МИЛЕНА ДАМЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума