Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
14/09/2018 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение, № 802-01-26, внесен от Министерски съвет на 16.07.2018 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 12.09.2018г., Комисията по образованието и науката разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение, № 802-01-26, внесен от Министерски съвет на 16.07.2018 г.

    В заседанието взеха участие: от Министерство на образованието и науката Красимир Вълчев, министър, Таня Михайлова, заместник – министър, Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“, Магдалена Станулова, държавен експерт в дирекция „Професионално образование и обучение“, Йорданка Петрова, парламентарен секретар; Петя Евтимова, ръководител на проект „ДОМИНО“, Димитър Бранков, заместник – председател на Българска стопанска камара, Ивелин Желязков, Асоциация на индустриалния капитал в България, Величка Микова, Конфедерация на независимите синдикати в България.
    В Комисията по образованието и науката са получени становища от: Национална агенция за професионално образование и обучение, Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, съвместно с Българска търговско-промишлена палата, Министерство на здравеопазването, Национална здравноосигурителна каса, Национално сдружение на общините в Република България, Българска асоциация на частните училища в България, Конфедерация на независимите синдикати в България.
    Законопроектът бе представен от Таня Михайлова, заместник-министър на образованието и науката, която подчерта, че проектът на Закон за професионалното образование и обучение цели нормативно осигуряване на произлезлите от практиката потребности от допълнително регламентиране на дуалната форма на обучение. Със законопроекта се определят ролята и функциите на наставника, а така също задачите и изискванията към учителя – методик. Проектът предлага разширяване обхвата на училищата, в които се осъществява обучение чрез работа в средни училища с професионални паралелки. Създават се условия за гарантиране на съответствието на професионалното образование и обучение с потребностите на бизнеса чрез актуализиране на учебните програми най-малко веднъж на всеки 5 години. Предвидено е въвеждане на изисквания към работодателите, които могат да обучават ученици по дуалната система, а така също създаване на информационна база данни за фирмите, които отговарят на тези изисквания. Поддържането на базата данни се възлага на Министерството на икономиката. Законопроектът ще доведе до осъществяване на обучението при работодатели, които разполагат с качествена материална база и квалифицирани наставници, пряко ангажирани с обучителния процес.
    Проектозаконът предвижда изменения и в други нормативни актове: в Кодекса на труда с цел да синхронизира нормативната уредба с положенията, предвидени в Закона за предучилищното и училищното образование и с последните изменения в Закона за професионалното образование и обучение; в Закона за здравното осигуряване - учениците в дуална форма на обучение, сключили трудов договор с работодател, да продължат да бъдат здравно осигурени от държавата до завършване на обучението си.
    В последвалата дискусия взеха участие народните представители – Милена Дамянова, Анелия Клисарова, Ирена Анастасова, Иво Христов, Ерол Мехмед.
    Проф. Клисарова изрази мнение, че философията на законопроекта свързва образованието с работодателите. Предложените промени са отдавна чакани. Важно е да се знае кой и как контролира процеса на учене и условията на труд, кой и как ще обучава наставниците, кои са фирмите и какви договори ще се сключват между участниците в обучението чрез работа.
    Народният представител Ирена Анастасова каза, че законопроектът е навременен, актуален и постави въпроси във връзка с конкретни текстове относно критериите за включване в информационната база данни на фирмите и отговорността на участниците при промяна на обстоятелствата при сключен вече договор.
    Проф. Иво Христов подчерта, че не следва да се провежда обучение от фирми, преди те да са включени в регистъра.
    Народният представител Милена Дамянова обърна внимание, че не се касае за регистър, а за информационна база данни.
    В дискусията се включиха: ръководителят на проект „ДОМИНО“ и представителите на Българска стопанска камара, Асоциация на индустриалния капитал в България и на Конфедерацията на независимите синдикати в България.
    Г-жа Петя Евтимова сподели, че по проект „ДОМИНО“ за 3 години 180 големи структуроопределящи предприятия осъществяват обучение чрез работа, като се очаква броят им да се увеличи до над 250. От завършилите през тези години 89 % веднага са започнали работа, а 11% са редовни студенти. Единствените напуснали ученици от всички 49 паралелки са по причина заминаване на семейството в чужбина. За периода на проекта са отпуснати 1,5 милиона за стипендии по 50 лв. на учениците от 8., 9. и 10. клас.
    Г-н Ивелин Желязков потвърди позицията на Асоциацията на индустриалния капитал в България и на Конфедерацията на независимите синдикати в България, изразена в съвместното им писмено становище, получено в Комисията, че следва да се създаде специален договор за работа и неговото място е в Закона за професионалното образование и обучение, а не в Кодекса на труда.
    Г-н Димитър Бранков от Българска стопанска камара подкрепи изцяло Законопроекта и изрази мнение, че провеждането на дуално обучение спомага за формирането и натрупването на трудови навици у децата. България е ратифицирала Европейска конвенция, съгласно която могат да се сключват трудови договори с навършилите 15 години. С оглед възможността за участие по места и на малки и средни предприятия, г-н Бранков предложи ставката за заплащане да бъде намалена от 90 на 50 % от минималната работна заплата.

    След проведено гласуване с резултати: „За” - 13, „Против“ – 0 и „Въздържали се“ – 7, Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да приеме законопроекта за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение, № 802-01-26, внесен от Министерски съвет на 16.07.2018 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    МИЛЕНА ДАМЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума