Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Славчо Атанасов: Необходими за законодателни промени, за да противостоим на агресията сред децата
18/07/2017
Славчо Атанасов: Необходими за законодателни промени, за да противостоим на агресията сред децата
Председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта Славчо Атанасов и председателят на Държавната агенция за закрила на детето Офелия Кънева инициираха кръгла маса на тема „Родителите – конфликтите – агресията и закрилата на децата“. Дискусията се проведе на 18 юли в зала „Изток“ на Народното събрание
„Идеята на тази кръгла маса е най-после да излезем с конкретни мерки за преодоляването на този проблем“, заяви в началото на дискусията Славчо Атанасов. „След изчерпване на дневния ред и проведената дискусия ще предложим конкретни решения с конкретни срокове, защото в последните години този проблем много сериозно удари българската държава“, каза още Славчо Атанасов.
„Това е първото и най-важно по ранг събитие, което ще е част от последващи срещи, дискусии, кръгли маси и разговори за агресията в детска възраст и причините за това“. Това каза още председателят на Държавната агенция за закрила на детето Офелия Кънева. „В края на годината трябва да подготвим пакет от законодателни мерки, за да се изправим с конкретни решения за преодоляване на детската агресия“. Офелия Кънева засвидетелства и своята лична ангажираност към проблема, „защото всичко, което се прави днес е инвестиция в бъдещето на българските деца“.
В кръглата маса участваха заместник-министърът на младежта и спорта Ваня Колева, заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова, заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова, заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов, заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов, заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева, омбудсманът Мая Манолова, народни представители, както и представители на различни други институции.
Камелия Николова, главен директор на главна дирекция „Контрол на правата на децата“ представи анализ на резултатите от извършена планова проверка в дирекции „Социално подпомагане”.
При нея са проверени общо 42 дирекции „Социално подпомагане”, обхващащи 66 общини от страната, от които в 27-те областни града и 7 ДСП в по-малки общински центрове. В 42 - та обекта щатните служители са 424, които работят по над 11 000 сигнали за деца в риск в различни направления, средно по 46 случая на служител.
Общият брой на сигналите за деца в риск, поради родителски конфликт е 1026. От тях 59 остават на ниво сигнал, 289 са отворените случаи; 678 са сигналите, по които не е отворена работа. Предприети рестриктивни мерки – 22 задължителни предписания и 1 АУАН. За 22 случая е сигнализирана прокуратурата от страна на ДСП, а координационния механизъм за взаимодействие в работата по случаи на деца, жертва на насилие или в риск от насилие е приложен по 26 случая.
Презентации представиха също така психологът Иван Игов, проф. Даниела Дашева, преподавател в НСА, Наталия Стоянова и Майа Антова от Български червен кръст, Д-р Жасмина Донкова – Дирекция „Вероизповедания“ към Министерски съвет и Галя Вълкова, съдия в СРС.
В резултат на дискусията Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта излезе с решение, според което в срок до 30 август 2017 г. приема писмени предложения за иницииране на законови промени, свързани с:
• уредба на родителската отговорност след раздялата на родителите;
• залагане на санкции за родители, които системно нарушават предписания на органите за закрила на детето и съдебни решения
• активната роля на социалните служби в консултиране на страните на ранен етап от конфликта, както и регламентиране процесуалното качество на социалния работник в съдебния процес и на становището и доклада на социалния работник;
• мерки, включващи междуинституционално сътрудничество в подкрепа на системата за закрила на децата ;
• регламентиране на медиацията като вид социална услуга.

На второ място Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта реши Междуведомствената работна група към Министерството на правосъдието да възобнови дейността си по промените в Семейния кодекс.

Също така - в срок до 20 септември 2017 г. се създава работна група от народни представители на паритетен принцип и представители на заинтересованите институции. Работната група ще анализира събраната информация и ще изготви становище с предложения за последващи необходими промени в нормативните актове в срок до 30 октомври 2017 г.