Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
10/04/2019 първо гласуване

    Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България през 2018 г.“, № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спортa


    ДОКЛАД

    Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта на свое редовно заседание, проведено на 10 април 2019г., разгледа и обсъди „Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България през 2018 г.“, № 939-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Мая Манолова – Омбудсман на Република България, г-жа Ева Жечева – директор на дирекция „Права на детето“, г-жа Нуртен Патраклъ – главен експерт в дирекция „Права на детето“ и г-жа Атанаска Мутафчиева – главен експерт, отдел „Социални права, образование, здравеопазване и околна среда“.
    От името на вносителя докладът, в частта, която попада в компетенциите на Комисията, беше представен от г-жа Мая Манолова.
    Омбудсманът отбеляза, че дейността на институцията за 2018 г. по отношение на правата на децата е преминала под знака на две национални кампании:
     Национална кампания за децата сираци и защита на правото им на наследствени или персонални пенсии в резултат, на която се правят промени в Закона за семейните помощи, с които се въвежда нов вид месечна помощ за деца с един или двама починали родители без подоходен критерий.
     Национална кампания за отпадане на таксите в детските градини, която си поставя за цел да осигури равен достъп до качествено предучилищно образование на децата в България, чрез отпадане на таксите за детските градини.
    В доклада са разгледани и систематизирани проблеми, свързани с правата на децата, тяхната специалната закрила, родителските конфликти, семейната среда, както и очаквания от институциите. Жалбите и сигналите са свързани с насилие и агресия в детски заведения и училища, блудство с деца, защита на правата на децата, жертви на престъпления.
    В доклада се акцентира върху проблемите по отношение на защитата на правата на децата, въвлечени в родителски конфликт. Г-жа Манолова подчерта необходимостта за промяна в Семейния кодекс, която да регламентира съвместно упражняване на родителската отговорност след развод или раздяла на родителите, освен ако това не е в интерес на детето. Вносителят обърна сериозно внимание на необходимостта медиацията да бъде регламентирана като вид социална услуга, с което ще се даде възможност на социалните работници да насочват родителите за разрешаване на споровете между тях.
    Омбудсманът обърна внимание на факта, че правосъдната система не е напълно адаптирана по отношение на правата и нуждите на децата от подкрепа и закрила.
    В хода на изложението си г-жа Манолова подчерта, че е от съществено значение присъединяването на страната ни към третия факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на детето, който предоставя възможност за подаване на индивидуална жалба в случаи на нарушени основни права.
    В обсъждането на доклада, участие взеха народните представители Славчо Атанасов, Светлана Ангелова и Севим Али. Те изразиха задоволството си от представения доклад и добрата работа на институцията.
    Във връзка с констатацията в доклада на Омбудсмана относно защитата на правата на децата, въвлечени в родителски конфликт, г-н Атанасов подчерта, че Комисията е свършила сериозна работа. Сформирала е работна група, в която са се включили представителите на всички парламентарно представени политически сили, представители на шест министерства и 32 неправителствени организации. Тази работна група по същество е анализирала нормативната уредба, свързана с родителската отговорност при раздяла на родителите, споделеното родителство, задължителната медиация при разводи, залагането на санкции за родители, които системно нарушават предписания на органите за закрила на детето и изпълнението на съдебни решения. Направени са сериозни проучвания, като е анализиран европейския опит. Обобщени са писмени предложения за изменение на законодателството в тази област и са подготвени законопроекти за изменения и допълнения на законодателната уредба. Предстои тяхното внасяне н съответните ресорни министерства и в Народното събрание.
    Г-н Атанасов се съгласи с препоръките на Омбудсмана, относно присъединяването на страната ни към третия факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на детето, който е влязъл в сила от 2014 г.и в тази връзка той подчерта, че Комисията ще вземе решение, на някои от следващите заседания, да изслуша представители на Министерство на външните работи и Държавна агенция за закрила на детето, относно действията за присъединяване на България към Трети факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на децата.
    Г-жа Светлана Ангелова изрази подкрепата си за доклада на Омбудсмана и подчерта добрата екипна работа, която са имали с институцията. Г-н Севим Али също изрази положителна оценка по отношение на доклада, като зададе уточняващи въпроси относно Националната кампания за отпадане на таксите в детските градини.
    Заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето - г-жа Личева, изрази подкрепа по доклада, като отчете трудностите по отношение на синхронизиране на усилията на всички партньори за изграждане и сформиране на политиките за деца. Приветства усилията и подкрепата на Омбудсмана, по отношение на комуникационната кампания, във връзка с проекта на новата Национална стратегия за детето 2019-2030 г.
    В резултат на дискусията и въз основа на проведеното гласуване със
    „ 12 - „ЗА“ гласа, „ПРОТИВ“- 0 и „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ - 0 гласа, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да приеме „Доклада за дейността на Омбудсмана на Република България през 2018 г.“, № 839-02-3, внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2019г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СЛАВЧО АТАНАСОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума