Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
05/06/2019

    1. РАЗГЛЕЖДАНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛНА ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА „СИСТЕМАТА НИ УБИВА“, № 839 01-28, внесена на 29 ноември 2018 г.
    2. РАЗГЛЕЖДАНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛНА ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА „СИСТЕМАТА НИ УБИВА ВСИЧКИ“, № 939- 01-1, внесена на 4 януари 2019 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спортa



    СТАНОВИЩЕ

    На свое редовно заседание, проведено на 05 юни 2019 г., Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди:
    1. Национална гражданска инициатива „Системата ни убива“, № 839 01-28, внесена в Народното събрание от Инициативен комитет на 29 ноември 2018 г.
    2. Национална гражданска инициатива „Системата ни убива всички“, № 939- 01-1, внесена в Народното събрание от Инициативен комитет на 4 януари 2019 г.
    В заседанието взеха участие г-жа Вера Иванова и г-жа Кристина Николаева от Инициативен комитет на Национална гражданска инициатива „Системата ни убива“, и г-жа Весела Одажиева и г-жа Валентина Ташкова от Инициативния комитет на Национална гражданска инициатива „Системата ни убива всички“.
    Двете граждански инициативи съдържат предложения, които имат една и съща крайна цел - реформа в провежданите политики по отношение на хората с увреждания в България
    Г-жа Вера Маринова представи Национална гражданска инициатива „Системата ни убива“ от името на вносителите, като посочи, че една съществена част от тези искания вече са изпълнени. Тя подчерта, че предложенията, които попадат в рамките на компетенцията на Комисията в точка „Ефективна закрила на детето“ са относно заниманията на децата с физическо възпитание и спорт. Беше поставен въпроса за увеличаване на часовете по физическо възпитание в училище, тъй като според вносителите два часа седмично са недостатъчни. Причината за това искане е че децата се чувстват щастливи по време на спорт и са значително по-концентрирани след него. Отделно, след спортуване се намалява агресията. Друг въпрос, който поставиха вносителите е че липсва безплатния спорт за децата. Според тях има много семейства, които не могат да си позволят плащането на такси и предлагат да се помисли върху това общините да субсидират подобни инициативи.
    От името на Инициативния комитет г-жа Весела Одажиева представи Национална гражданска инициатива „Системата ни убива всички, като подчерта, че трябва да се обърне внимание на контрола по изпълнение на всички нормативни документи, свързани с политиките за хората с увреждания. Тя посочи като пример Националната програма за развитие на физическото възпитание и спорта 2018 – 2020 г., която не съдържа отчет за изпълнение на дейностите по заложените програми за спорт на хора с увреждания. Г-жа Одажиева поясни, че под контрол има предвид поемане на отговорност от длъжностните лица, които са допуснали или са виновни за неспазване на всякакви мерки, свързани с хората с увреждания, особено тези, свързани с достъпността на същите до спортните обекти, като подчерта, че за тези хора спортът е и вид рехабилитация и това е също една съществена причина да се предприемат адекватни действия в тази насока.
    В Комисията са постъпили две становища по предложенията в Националните граждански инициативи – на Министерството на труда и социалната политика и на Държавната агенция за закрила на детето
    В своето становище министърът на труда и социалната политика изрично подчертава, че в рамките на своите компетенции, предприема необходимите действия и целенасочени мерки за удовлетворяване на исканията, отразени в официалните становища на националните граждански инициативи до Народното събрание, като преобладаваща част вече са изпълнени.
    В подкрепа на това ни предоставя информация за мерките, които се взимат за осигуряване на справедливост и гарантиране на достоен и самостоятелен избор за използване на възможностите, които предоставя държавата за подкрепа на децата с трайни увреждания и техните семейства. Със Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2017 г., и в Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД), в сила от 01.01.2017 г., са направени промени, с които се въвежда нов вид месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане. Помощта е диференцирана в зависимост от степента на увреждането или степента на намалената работоспособност на детето и в съответствие с предназначението й. За децата с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност, които се отглеждат от своите родители (осиновители), помощта е в най-висок размер (930 лв.), за да може за тези деца да се осигури грижа и подкрепа в домашна и семейна среда. Дадена е възможност родителите по своя преценка да управляват тези средства.
    Освен финансовата подкрепа, осигурявана по ЗСПД, важна част от подкрепата, насочена към децата с увреждания и техните семейства е предоставянето на социални услуги за деца с увреждания. Социалните услуги, делегирани от държавата дейности, са напълно безплатни за деца до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.
    В процеса по изпълнение на дейностите по деинституционализация на грижата за децата значително се намали: броя на децата в специализираните институции с над 92% (от 7 587 деца през 2010 г. до 590 деца в края на м. март 2019 г.) и броя на специализираните институции с почти 82% (от 137 специализирани институции през 2010 г. до 24 в края на м. март 2019 г.). Един от най-съществените резултати, които бяха постигнати през първия етап на процеса, е окончателното преустановяване на дейността на всички специализирани институции за деца с увреждания и за децата от 4 до 7 години.
    Доразвита е мрежата от подкрепящи социални и интегрирани услуги за превенция, ранна интервенция, подкрепа и предотвратяване на нуждата от ползване на резидентна грижа. Ще бъдат изградени общо 112 нови услуги за 5 454 потребители.
    В становището на Държавната агенция за закрила на детето е подчертано, че грижата, развитието, интеграцията и правото на децата с увреждания да запазят своята идентичност е от изключително важно значение за тяхното бъдещо включване в обществото. С новия Закон за социалните услуги са предвидени мерки за цялостна реформа в системата за социалните услуги за подкрепа на децата и семействата, завършване на реформата за деинституционализация на грижата за деца, недопускане на институционален подход в резидентните услуги за деца, както и предприемане на нови мерки за превенция на разделянето на децата от семействата.
    В Закона за социалните услуги е предвидено консултиране и подкрепа на родителите по въпросите на ранното детско развитие и отглеждането на деца, ранната интервенция на уврежданията за деца, регламентирана е и заместващата грижа. Заместващата грижа е дефинирана като краткосрочна грижа, която се предоставя за подкрепа на семействата на децата с увреждания, семействата на роднини и близки, в които са настанени деца с увреждания, приемни семейства.
    В становището се подчертава, че липсата на детски специалисти е сериозно предизвикателство в малките градове и населени места, където няма здравни работници или техният брой е недостатъчен. Осигуряване на необходимите специалисти в системата на здравеопазването би довела и до подобряване на детското здравеопазване.
    В дискусията участие взеха народните представители Весела Лечева, Владимир Вълев и Иван Ченчев.
    Г-жа Лечева изрази съгласие с предложенията на представителите на Национална гражданска инициатива „Системата ни убива“, относно увеличаването на часовете по физическо възпитание и спорт в училище, като подчерта, че часовете трябва да бъдат императивно определени в Закона за физическото възпитание и спорта и посочи необходимостта от започване на дебат в тази насока. Беше обърнато внимание и върху липсата на информация, относно изпълнение на програмата на Министерството на младежта и спорта за възстановяване и строителство на физкултурните салони към училищата.
    По отношение на извънкласните форми за спорт, г-жа Лечева предлага общините да обърнат внимание на отделянето на средства за подобряване на спортната инфраструктура и за подобряване финансирането на спортните организации и техните клубове, както и средства, за да организират децата в извънкласни форми на спорт.
    В края на своето изказване г-жа Лечева предложи Комисията да инициира дебат, относно отчетите за изпълнение на програмите, които не трябва да бъдат формални, а да се заложат определени критерии за изпълнение, които да изразяват усилията за постигане на конкретна цел - като брой деца в организирани форми на спорт, членство в спортни клубове, процент от децата, участващи в извънкласни форми за спорт и др. Тя посочи, че това е практика в страните от Европейския съюз.
    В своето изказване народният представител г-н Вълев обърна внимание на представителите на Национална гражданска инициатива „Системата ни убива“, че много общини изпълняват проекти, със спортни клубове за различни видове спорт. Те са напълно достъпни за всички деца и най-вече за децата в неравностойно положение. Много спортни клубовете участват в тази дейност. Необходимо е родителите да проявят повече интерес и да се информират за предоставените възможности. Г-н Вълев даде пример с общините Варна, Пловдив и Бургас, където се организира мащабна кампания „Благотворителност и спорт“, която е напълно безплатна за малки и възрастни, които желаят да спортуват. Освен това на интернет страниците на общините има информация за спортните обекти и дните, в които децата могат да спортуват безплатно. Г-н Вълев заяви, че той лично като треньор е водил спортни занимания две години в домове за сираци по благотворителни програми.
    Накрая г-н Вълев подчерта, че в този процес важна роля имат и родителите. Те също имат своя ангажимент по отношение на това децата да бъдат мотивирани да спортуват


    След приключване на дискусията и проведено гласуване с резултати: „За” - 18 гласа, „Против и „Въздържали се“ – няма, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта прие следното решение:

    „РЕШЕНИЕ
    1. Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта приема за сведение и препоръчва на народните представители да вземат предвид в своята законодателна инициатива, по тяхна преценка, предложението на Националната гражданска инициатива „Системата ни убива“ за реформа в провежданите политики за хората с увреждания в Република България, гарантираща правата им на независим живот и ефективна закрила на децата в семейството.
    2. Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта приема за сведение и препоръчва на народните представители да вземат предвид в своята законодателна инициатива, по тяхна преценка, предложението на Националната гражданска инициатива „Системата ни убива всички“ за реформа в провежданите политики за хората с увреждания в Република България, гарантираща правата им на независим живот и включване в общността.“



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    /СЛАВЧО АТАНАСОВ/
    Форма за търсене
    Ключова дума