Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
28/10/2020 първо гласуване
Годишен доклад за младежта за 2019 г. № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15.10.2020 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спортa
Първо гласуване
ДОКЛАД
Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта на свое редовно заседание, проведено на 28 октомври 2020 г., разгледа и обсъди Годишен доклад за младежта за 2019 г. № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15.10.2020 г.
На заседанието присъстваха г-н Николай Павлов – заместник-министър на младежта и спорта и г-жа Милена Андреева – директор Дирекция "Младежки политики“.
От името на вносителя докладът беше представен от г-н Николай Павлов. В своето изложение, той информира народните представители, че Годишният доклад за младежта се изготвя на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за младежта, приет от Народното събрание на 5 април 2012 г.
Годишният доклад за младежта 2019 г. представя информация за състоянието на младежта в страната и отчита предприетите мерки от страна на отговорните институции в изпълнение на целите на държавната политика за младежта през 2019 г. В Доклада са използвани данни от Националния статистически институт, ЕВРОСТАТ и други национални и международни проучвания, като резултатите показват, че някои тенденции като например младежката безработица и броят на отпадналите от образователната система младежи бележат трайно намаляване.
За целите на Доклада чийто възложител е Министерство на младежта и спорта, е реализирано проучване сред целева група 15-29 г. Въпросите, заложени в проучването, следват основните теми и приоритети на Националната програма и Националната стратегия за младежта 2010 – 2020 г.
Доклада предоставя информация, относно програми, проекти и мерки за заетост и обучение, финансирани със средства от държавния бюджет.
Запазва се тенденцията за повишаване активността на институциите по отношение на предоставянето на социални услуги за деца, младежи и семейства, насочени към подкрепа на уязвими групи.
Докладът отчита, че българските младежи нямат сериозни социални дефицити. Ключов въпрос относно младите хора е индикаторът за степен на удовлетвореност относно живота. Данните показват, че 75% сред младите в България посочват че са напълно удовлетворени или по-скоро удовлетворени от начина си на живот.
Младежите, които са в тежко социално положение са най-вече част от етническите малцинства, което се оказва основният фактор за ниският им социален статус.
Подобряването на качеството на живот на най-уязвимите групи в обществото, е част от политиката в областта на социалното включване. Тя се осъществява чрез редица програми и мерки, включително такива, които са насочени към децата и към младежта. Младежите в уязвимо положение в много по-голяма степен се нуждаят от подкрепа, свързана както с прехода им към самостоятелния живот, така и с предоставянето на възможности за реализация и създаване на условия за пълноценен живот в обществото. Социалните услуги са важен елемент при подкрепа на младежите, независимо дали се консултират, осъществяват работа по превенция на рисковете или подобрение на качеството на живот.
В изпълнение на приоритета насърчаване на здравословния начин на живот, министерството на спорта администрира изпълнението по програма „Спорт за децата в свободното време“, като са реализирани 170 одобрени проекта, по 40 вида спорт в 64 населени места, с общ брой участници 7000 деца и младежи, под ръководството на 300 спортни специалисти. Финансирането по тази програма е в размер на 920 хил. лв.
Наблюдава се тенденция към повишаване на броя на завръщащите се младежи в България след завършване на образованието си в чужбина. Голям е делът на младежите, които не проявяват интерес към политиката.
Приоритет на Министерство на младежта и спорта е борбата и превенцията на всякакви форми на агресия и зависимости сред младите хора, във връзка с което се реализират дейности, заложени в Националната програма за младежта.
По отношение на програма за превенция на хронични незаразни болести, са реализирани дейности, насочени към ограничаване на рисковите фактори, свързани с начина на живот (тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност, употреба на алкохол и други). Използвани са различни образователни методи и форми на обучение: беседи, лекции и дискусии.
Докладът предоставя информация, относно броят на деянията, извършени от водените на отчет в Детска педагогическа стая в съучастие на малолетни с непълнолетни. Отчетена е необходимостта от взаимодействие на институциите за провеждане на политиките за личностното и професионалното развитие на младите хора, както и за предотвратяване на причините, които пораждат престъпност и социално изключване.
В заключение г-н Павлов посочи, че политиката на Министерството на младежта и спорта, ще продължи да бъде насочена към насърчаване на учащите за системни занимания със спорт, създаване на навици за здравословна двигателна активност и спортна изява.
В последвалата дискусия, народният представител Иван Ченчев изрази резерви относно ефективността на реализирани политики, мерки и дейности, насочени към младите хора в страната.
В резултат на дискусията и въз основа на проведеното гласуване със „ 11 - „ЗА“ гласа, „ПРОТИВ“ - 5 и „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ - 2 гласа, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да подкрепи Проект на решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерския съвет на 15.10.2020 г.
Председател:
Славчо Атанасов