Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
11/11/2020 първо гласуване

    Доклад - първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта


    Първо Гласуване

    ДОКЛАД


    На свое редовно заседание, проведено на 11 ноември 2020 год., Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Амелия Гешева – заместник-министър на
    културата, г-жа Аксения Бонева –– държавен експерт - дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерството на културата.
    От името на вносителите, законопроектът беше представен от г-жа Амелия Гешева, която информира народните представители, че проектът на закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията има за цел да транспонира разпоредбите на Директива (ЕС) 2018/1808 (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).
    Госпожа Гешева обърна внимание, че новите начини за достъп до повече съдържание и медийни услуги, новите видове съдържание, като например видеоклипове или генерирано от зрителите съдържание, придобиват все по-голямо значение, а новите участници, включително доставчиците на услуги за видео по заявка и платформи за споделяне на видеоклипове, вече са добре установени. Това изисква актуализирана правна рамка, с цел да се отразят развитията на технологиите и на пазара.Основните съдържателни промени в европейската регулаторна рамка, свързани с децата са:
     защита на децата срещу вредното съдържание в традиционните медии, онлайн пространството, по-добра защита при видео по заявка;
     засилени разпоредби за защита на децата от неподходящи аудиовизуални търговски съобщения;
     насърчаване на медийната грамотност на гражданите от всички възрасти и по отношение на всички видове медии.
    Промените, свързани със засилената закрила на децата в медийното и онлайн пространство са отразени в разработени изключително подробни мерки, които доставчиците на медийни услуги трябва да прилагат. Предвидено е Съветът за електронни медии, съвместно с доставчиците на медийни услуги, включително Българската национална телевизия и Българското национално радио да изработват Кодекс за поведение, съдържащ мерки за оценка, означаване и ограничаване на достъпа до предавания, които са небагоприятни или създават опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие на децата. Предприеманите мерки могат да включват: избор на време на излъчване, средства за проверка на възрастта и кодиране или други подходящи технически мерки за информиране и защита на аудиторията.
    Кодексът за поведение се приема от Съвета за електронни медии, след което става задължителен за всички доставчици на медийни услуги. Съветът публикува правилата на своята интернет страница и следи за спазването им.
    Законопроектът регламентира задължение за доставчиците на платформи за споделяне на видеоклипове да предприемат подходящи мерки за защита на децата от предавания, генерирани от потребители на видеоклипове и аудиовизуални търговски съобщения, които може да увредят тяхното физическо, психическо, нравствено или социално развитие. Задължението се отнася и до спазването на нормите на Националните етични правила за реклама с цел ефективно да се намали излагането на деца на търговски съобщения за храни и напитки, вредни за тяхното здраве
    В мерките за защита на децата, предприети от платформите за споделяне на видеоклипове е предвидено също задължение за въвеждане на системи за проверка на възрастта на потребителите на платформи за споделяне на видеоклипове по отношение на съдържанието, както и задължение за въвеждане на системи за родителски контрол.
    Законопроектът урежда и закрилата на децата по отношение и на търговските съобщения. Изготвят се правила по отношение на неподходящи търговски съобщения, придружаващи или включени в детски предавания за храни и напитки. Регламентира се и задължението за спазване на правила за неподходящите аудио-визуални търговски съобщения за алкохолни напитки. С тези правила се цели ефективно намаляване на излагането на децата на аудиовизуални търговски съобщения за алкохолни напитки.
    В законопроекта е предвидено личните данни на деца, събрани или създадени по друг начин от доставчиците на медийни услуги да не се обработват за търговски цели, като например директен маркетинг, профилиране и съобразена с поведението реклама.
    В Комисията постъпи становище на Държавната агенция за закрила на детето, с което подкрепя внесеният законопроект, но изразява необходимостта между първо и второ четете да бъде включено и участието на Държавната агенция за закрила на детето в изготвянето на Етичния кодекс за поведение, относно текстовете засягащи защитата на децата в медийното и онлайн пространство.
    В дискусията взеха участие народните представители Славчо Атанасов и Иван Ченчев, които изразиха подкрепа за предложения законопроект, като подчертаха необходимостта от въвеждането на разпоредбите за закрила на децата в медийното и онлайн пространство в нашето законодателство.
    В резултат на дискусията и въз основа на проведеното гласуване със „ЗА“ – 14 гласа, „ПРОТИВ“-0 и „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“- 0 гласа, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СЛАВЧО АТАНАСОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума