Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
02/12/2020 първо гласуване
Доклад по Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, №
002-01-64, внесен от Министерски съвет на 10.11.2020 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Първо гласуване
ДОКЛАД
Относно: Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, №
002-01-64, внесен от Министерски съвет на 10.11.2020 г.
На свое редовно заседание, проведено на 2 декември 2020 год., Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 002-01-64, внесен от Министерския съвет на 10.11.2020 г.
На заседанието присъстваха г-н Александър Стефанов – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“ при Министерството на правосъдието. Той отбеляза, че с предложения проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс се цели пълното въвеждане в националното законодателство на разпоредбите на Директива (ЕС) 2016/800 относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство и на разпоредбите на Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления.
С предложенията свързани с въвеждането на разпоредбите на Директива (ЕС) 2016/800 се предвиждат:
• задължително изготвяне на характеристика на непълнолетния обвиняем, за да се преценят неговите потребности по отношение на организацията на защитата, образованието, обучението и ефективното интегриране;
• предоставят се редица допълнителни права на обвиняемият непълнолетен, като той може да бъде придружаван в съдебните заседания от родител, попечител или лице, което по закон полага грижи за него, право на медицински преглед при задържане, право на установяване на индивидуалните му особености чрез експертиза, както и правото да получи защита на правото на личен и семеен живот чрез ограничаване на разпространяването на информацията.
Допълнително се регламентират – при провеждане на действията по разследване с непълнолетния обвиняем, да се прави звукозапис и видеозапис, което е задължително при престъпления, за които се предвижда наказание лишаване от свобода не по-малко от 10 години.
Предвижда се да бъдат редуцирани и сроковете при задържане на непълнолетния обвиняем. За неотклонение задържане под стража, той да бъде представен пред съда в рамките на 48 часа. Неговото задържане не може да продължава повече от 5 месеца. Когато деянието е за тежко престъпление, не може задържането да продължава повече от 1 година.
По отношение на втората Директива – 2012/29/ЕС, основният момент е, че се предприемат мерки, които следва да доведат до намаляване на риска от вторично и повторно виктимизиране и сплашване на пострадалия от престъплението. Разширява се списъкът с неговите процесуални права, ограничава се възможността за провеждането на повторен или допълнителен разпит на свидетеля, за да не се травмира.
С този законопроект, като взаимосвързани, се предлагат измененията в Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпление.
Със законопроекта се създава изцяло нова глава, която да урежда процедурата за извършване на индивидуална оценка на пострадалите. Целта на тази индивидуална оценка е да се установи наличието на специфични нужди от защита и да се определят съответните мерки, които да бъдат предприети спрямо пострадалия. Процедурата ще се обосновава на обективни критерии и ще се вземат в предвид видът и характерът на престъплението и другите обстоятелства, които са свързани с делото.
След проведена дискусия и въз основа на проведеното гласуване с резултат 11 гласа „ЗА“, 0 гласа „ПРОТИВ“ и 4 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 002-01-64, внесен от Министерския съвет на 10.11.2020 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СТЕФАН АПОСТОЛОВ