Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
20/09/2017

    ДОКЛАД

    Относно: Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29 август 2017г.
    ДОКЛАД

    Относно: Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29 август 2017г.

    На свое редовно заседание, проведено на 20 септември 2017 година, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди „Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2016 г.“, № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29 август 2017 г.
    Гости на заседанието бяха г-жа Габриела Козарева заместник-министър на младежта и спорта и г-н Георги Кръстев – секретар на Съвета по сигурността при Министерски съвет.
    От името на вносителя Докладът бе представен от г-н Георги Кръстев. В своето изложение той подчерта, че Годишният доклад за състоянието на националната сигурност на Република България има за цел да оцени рисковете и заплахите за националната сигурност, ефективността на политиката за национална сигурност през 2016 г., както и да представи дейностите, осъществени от министерства и ведомства в съответствие със Стратегията за национална сигурност на Република България.
    В доклада са представени основните заплахи за социалната сигурност по отношение на децата и младите хора, свързани с намалява броя на живородените деца, проблемите, свързани с маргинализацията на цели общности, нарастване броя на социално изключените лица, както и намаляване на коефициента на демографско заместване, който показва, че през 2016 г. - 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са замествани само от 64 млади хора. Като сериозен риск за националната сигурност в образованието са преждевременно напусналите образователната система деца и ученици, както и не участващите в никаква форма на заетост, образование или обучение млади хора.
    Като заплаха за националната сигурност са оценени и засиленият миграционен натиск, водещ до рязко увеличаване на броя на децата, идващи от зони на въоръжени конфликти и превръщането на децата в обекти на радикализиращо въздействие чрез използване на религията.
    По отношение на политиките за защита на националната сигурност свързани с деца и млади хора, в доклада е акцентирано върху:
     политики и мерки за осигуряване на равен достъп до качествено образование и за предотвратяване на преждевременното напускане на образователната система са насочени към всички деца, с фокус към децата и учениците от уязвимите групи;
     политики по Плана за изпълнение на Стратегията за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства (2015-2020) за осигуряването на равен достъп до училищно образование на ученици в неравностойно положение, включително от ромски произход;
     политики и ключови мерки за осигуряване на достъп до образование и повишаване на качеството на образованието за всички деца и ученици, включително и тези от уязвимите групи;
     активни мерки по политиките за заетостта, насочени към младите хора, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение, които са посочени в Доклада като приоритетна група на Агенцията по политики на пазара на труда за 2017 година;
     политики по насърчаване на физическото възпитание на гражданите и развитие на детско-юношеския спорт и стимулиране на спорта за високи постижения.
    В дискусията взеха участие народните представители Славчо Атанасов, Весела Лечева и Иван Ченчев.
    Народният представител Славчо Атанасов обърна внимание на вносителя върху липсата на информация в Доклада за сериозен риск за националната сигурност, свързан с нездравословния модел на хранене и ниската физическа активност на децата, което води до наднормено тегло и затлъстяване. В това отношение у нас има сериозен проблем.
    В края на своето изказване, господин Атанасов препоръча на вносителя да спазва срока за представяне на Доклада в Народното събрание, определен в Стратегията за националната сигурност на Република България.
    Народният представител Весела Лечева изрази своето несъгласие по отношение на съдържанието, отнасящо се до политиките за децата, младите хора и спорта. Госпожа Лечева изрази мнение, че тези политики и основните параметри, които засягат, са твърде фрагментирани и изразени с общи приказки. По отношение на представената в Доклада политика за младеж и спорт, госпожа Лечева подчерта, че е необходимо да се обърне повече внимание на спорта за всички.
    Представителят на вносителите обърна внимание на направените бележки и увери, че ще бъдат взети предвид при подготовката на следващия доклад.
    Въз основа на проведеното гласуване с „ЗА“ - 10 гласа, „ПРОТИВ“-7 и „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“- 2 гласа, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да приеме Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29 август 2017г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СЛАВЧО АТАНАСОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума