Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
19/12/2018 първо гласуване
Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект на решение, № 802-00-55, внесен от Министерския съвет на 14 декември 2018 г.
ДОКЛАД
Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта на свое редовно заседание, проведено на 19 декември 2018 г., разгледа и обсъди Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект на решение, № 802-00-55, внесен от Министерския съвет на 14 декември 2018 г.
На заседанието присъстваха г-жа Ваня Колева – заместник-министър на младежта и спорта и г-жа Гергана Рошманова.
От името на вносителя Докладът беше представен от г-жа Ваня Колева. В своето изложение г-жа Колева информира народните представители, че Годишният доклад за младежта 2017 г. е изготвен на база обобщена информация за реализираните мерки на компетентните институции, отговорни за разработване и прилагане на младежките политики, Националния статистически институт, както и от проучване „Установяване на ефекта от политиките за младежта върху младите хора в страната“. Въпросите, заложени в проучването, следват основните теми и приоритети, на Националната стратегия за младежта 2010-2020 г. за повишаване на гражданската активност, ролята на младите хора в превенцията на престъпността, насърчаване на здравословния начин на живот, подобряване на достъпа до информация и качествени услуги, насърчаване на икономическата активност и кариерно развитие на младите хора, развитие на младежкото доброволчество, развитие на междукултурния и международния диалог, развитие на младите хора в малките населени места и селските райони, както и превенция на социалното изключване на младите хора в неравностойно положение. Целта на Доклада е да покаже специфичните проблеми, социално-икономическите реалности, начинът на живот на младежите, както и техните нагласи и ценности.
Доклада предоставя информация, относно програми, проекти и мерки за заетост и обучение, финансирани със средства от държавния бюджет. Участвали са 4230 младежи до 29 г. Запазва се тенденцията за повишаване активността на институциите по отношение на предоставянето на социални услуги за деца, младежи и семейства, насочени към подкрепа на уязвими групи. Заместник министърът на младежта и спорта информира членовете на Комисията и за постигнати резултати по отношение на инициативи, обучения и услуги, предоставяни от Младежките информационно-консултантски центрове, където са участвали 214 133 младежи. От тях 58 912 са били млади хора в неравностойно положение, 21 805 са безработни, 41 955 са работещи, 105 202 са ученици, а 41 221 са студенти.
Докладът отчита, че българските младежи нямат сериозни социални дефицити, като 70% от младите хора смятат, че средствата им са достатъчни за пълноценно хранене, закупуване на облекло, закупуване на обувки, заплащане на електрическа енергия и закупуване на лекарства. Младежите, които са в тежко социално положение са най-вече част от етническите малцинства, което се оказва основният фактор за ниският им социален статус. Намалял е броят и относителният дял на напусналите училище спрямо ученическата популация – от 2.9% през 2016 г. до 2.7% през 2017 г. Докладът предоставя статистика от Агенцията по заетостта, която показва, че безработните до 29 г. се свиват с почти 16%, като отчита, че около 42% от работещите млади хора нямат намерение да сменят своята работа, докато около 13% са в процес на търсене на нова работа към момента на проучването. Висшистите в най-големи дялове не биха си сменяли работата за сметка на хората с по-ниска образователна степен. Наблюдава се тенденция към повишаване на броя на завръщащите се младежи в България след завършване на образованието си в чужбина. Все още е голям делът на младежите, които не проявяват интерес към политиката.
Основен акцент и приоритет на Министерство на младежта и спорта през 2017 г. в борбата и превенцията на всякакви форми на агресия и зависимости сред младите хора, е разработената Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10а от Закона за хазарта с бюджет от 2 млн. лв. През 2017 г. са предоставени едногодишни стипендии в размер на 135 лева месечно на 426 ученици с изявени дарби.
В рамките на Национална програма за превенция на хронични незаразни болести (2014-2020 г.) на Министерство на здравеопазването са реализирани дейности, насочени към ограничаване на рисковите фактори, свързани с начина на живот (тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност, употреба на алкохол и други). Използвани са различни образователни методи и форми на обучение: беседи, лекции и дискусии с общо участници 65 500 броя. По отношение на Националната програма „Работа на полицията в училищата“ са изнесени лекции и беседи в 1529 училища в страната, като участие са взели 762 полицейски служители. По този показател Докладът предоставя информация относно броят на деянията, извършени от водените на отчет в Детска педагогическа стая в съучастие на малолетни с непълнолетни през 2017 г. , които е 440 деяния (459 през 2016 и 533 през 2015 г.).
В заключение г-жа Колева посочи, че политиката на Министерството на младежта и спорта, ще продължи да бъде насочена към насърчаване на учащите за системни занимания със спорт, създаване на навици за здравословна двигателна активност и възможности за спортна изява.
В последвалата дискусия от страна на народния представител Весела Лечева бяха изразени резерви относно обективността на данните представени в Доклада. Народният представител Севим Али постави въпроса за липсата на становища по Доклада от младежките организации на парламентарно представените групи, а г-жа Светлана Ангелова изрази своето задоволство от отчетените резултати в Доклада като допълни, че трябва да продължат усилията в тази посока.
В резултат на дискусията и въз основа на проведеното гласуване със „ 10 - „ЗА“ гласа, „ПРОТИВ“ - 6 и „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ - 2 гласа, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, предлага на Народното събрание да приеме Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2017 г., № 802-00-55, внесен от Министерския съвет на 14 декември 2018 г.
Председател:
Славчо Атанасов