Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
10/06/2020
Становище на ДАЗД по ЗИД на СХ № 054-01-51, внесен от Д, Дариткова
ДО
Г-Н СЛАВЧО АТАНАСОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА,
МЛАДЕЖТА И СПОРТА
ПРИ ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТОТО
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ПЛ. „АЛ. БАТЕНБЕРГ” № 1, ЕТ.1, КАБ. 121
ГР. СОФИЯ
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта, № 054-01-51 от 05.06.2020 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АТАНАСОВ,
Във връзка с постъпило в Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД) писмо с вх. № 48-01-8/08.06.2020 г., относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта, №054-01-51, внесен от г-жа Даниела Анастасова Дариткова-Проданова и група народни представители на 05.06.2020 г., изразявам следното становище:
Със законопроекта се предлага промяна във формата и организацията на хазартния регулатор в Република България, като се предлага по-подробна и ясна регламентация на неговата структура, функции и дейност. В чл. 10 е предвидено създаването на чл. 10 в, който включва група от уязвимите лица, в това число малолетните и непълнолетните лица.
Държавната агенция за закрила на детето подкрепя направеното предложение децата да бъдат включени в целевата група на уязвимите лица.
Държавната агенция за закрила на детето счита, че децата не трябва да участват под никаква форма в хазартни игри, включително и в такива, които наподобяват хазартните.
Бих искала да обърна внимание, че децата прекарват все повече време в интернет. Онлайн средата постепенно се превърна както в източник на информация и комуникационен инструмент, така и в занимание в свободното време за подрастващите. Поради този факт има опасност за децата от участието им в онлайн залагания, които са най-трудни за проследяване. По този начин хазартните игри могат да се превърнат в сериозна зависимост в детската възраст, независимо дали имат финансови измерения. Някои от развлекателните игри са моделирани по такъв начин, че да накарат подрастващите да свикнат със самото залагане, което може да доведе до бъдещи неблагоприятни последици за живота им.
В тази връзка считам, че законодателството следва да предвиди защита на децата от развлекателни игри, които наподобяват хазартните, и могат да доведат до поведенческа зависимост към тях в бъдеще.
Използвам случая да Ви благодаря за доброто сътрудничество.
С УВАЖЕНИЕ,