Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта с
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне на Програма „София – Европейска столица на спорта – 2018“ – презентация.
2. Разглеждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 754-01-28, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 22 юни 2017 г.
3. Разни.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
П Р О Т О К О Л
№ 5
На 5 юли 2017 г. се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите за децата, младежта и спорта при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне на Програма „София – Европейска столица на спорта – 2018“ – презентация.
2. Разглеждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 754-01-28, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 22 юни 2017 г.
3. Разни.
Към протокола се прилагат Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и Списък на гостите.
Заседанието беше открито в 15,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Славчо Атанасов.
* * *
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, радвам се, че имаме кворум. Днес има страшно много комисии, някои от които са водещи по определени законопроекти, както при нашата втора точка, по същото време се гледа точката и на госпожа Корнелия Нинова за Законопроекта във водещата комисия.
Въпреки това имаме необходимият кворум и можем да започнем.
Благодарим и на представителите на Софийска община, че се отзоваха на поканата, която изразихте, да дадат становище и информация относно „София – Европейска столица на спорта“, която ще ни представят в хода на подготовката по домакинството на София като европейска столица на спорта през 2018 г.
София бе определена за европейска столица на спорта през ноември 2014 г. с мотивите, че градът е добър пример за спорт за всички като инструмент за подобряване на здравословния начин на живот, интеграцията и образованието, които са в основата на инициативата.
С избора си през 2018 г. София се нареди до градовете през изминалото столетие, които са доказали с развитието си на множество спортове, с провеждане на стотици национални и световни първенства на територията на тези градове.
Титлата „Европейска столица на спорта“ не е свързана с домакинства на спортни събития, а по-скоро има за цел да популяризира активният живот за развитието на спортни политики и инфраструктура с добри съоръжения, програми и активности. Акцентът е върху масовия спорт, подчертавам, върху масовия спорт и върху значението на спорта като приоритет в живота на хората.
Във връзка с това, при наличието на необходимия кворум, откривам днешното заседание на Комисията и предлагам следния дневен ред:
1. Представяне на Програма „София – Европейска столица на спорта – 2018“ – презентация.
2. Разглеждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 754-01-28, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 22 юни 2017 г.
3. Разни.
Има ли други предложения по дневния ред? Не виждам.
Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
За – 17, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
За мен е удоволствие да съобщя, че гости на днешното заседание по т. 1 са: господин Елен Герджиков – председател на Столичния общински съвет, чакаме доц. Тодор Чобанов, ако дойде, ако – не, продължаваме без него, който е заместник-кмет по ресорите „Култура“, „Образование“, „Спорт“ и „Превенция на зависимости“, госпожа Татяна Георгиева – общински съветник, председател на Комисията за децата, младежта и спорта в Столичния общински съвет, господин Анатоли Илиев – организационен секретар на Фондация „София – Европейска столица на спорта“, член на Комисията по въпросите за децата, младежта и спорта в Столичния общински съвет, господин Тодор Шабански – завеждащ спортен информационен център – София.
По т. 2 гости са: госпожа Елена Кременлиева – директор на Дирекция „Социално включване“ в Министерството на труда и социалната политика (МТСП), и д-р Валентин Димитров – заместник-председател на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОГРАМА „СОФИЯ – ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА СПОРТА – 2018“ – презентация.
Ще дам думата на председателя на Общинския съвет – господин Герджиков, за встъпителни думи, а след това е експертите конкретно ще уточнят някои неща до къде са стигнали нашата Столична община и столицата с тази наистина много сериозна задача.
Заповядайте, господин Герджиков.
ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин председател.
Здравейте, дами и господа народни представители! Благодаря много за поканата, благодаря за възможността да представим пред многоуважаемата комисия Програмата „София – Европейска столица на спорта – 2018 г.“
Подготвили сме кратка презентация. Преди това ще ми позволите да се опитам съвсем накратко да очертая това, което сме направили до сега, и, ако смея така да се изразя, основната концепция и философията на тази инициатива и защо въобще тръгнахме по този път.
Когато преди две години кандидатствахме за Европейска столица на спорта, си поставихме за цел не просто да спечелим една титла, която просто да бъде в съчетание с името на нашата столица, а наистина да работим за развитието на масовия спорт. Самата идея на инициативата е не толкова да се развива професионалния спорт и спорта за високи постижения, колкото да се направи достъпен спорта в големия град за всички негови жители – за деца, юноши, студенти, хора от средна възраст, хора в неравностойно положение и т.н. Тоест идеята беше София да се превърне в една истинска столица на спорта и то не само до и в самата 2018 г., а най-вече след това.
Какво направихме за тези две години?
Поставихме си три основни приоритета, по които работихме и продължаваме да работим и тази година, както казах, ще продължим да работим и след 2018 г.
Най-напред ще спомена набързо трите приоритета, а след това ще кажа по няколко думи за всеки от тях.
Първият приоритет е информираността – повече граждани да знаят какви са възможностите за спортуване в големия град, да търсят и да предпочитат активния начин на живот в града.
Вторият приоритет са активностите – да си създадем един богат спортен календар, изключително наситен, в който да дадем възможност на хората да спортуват, да дадем възможност на хората да избират различни видове спорт чрез мащабни, в повечето случаи мултидисциплинарни събития, в които, в рамките на ден, два или три, да се събират различни видове спорт, да се презентират пред обществеността, да имат възможност да се включват стотици хора. Това се случва и продължава да се случва през последните години.
Третият ни основен приоритет са инвестициите – повече инвестиции в спорт и в спортна инфраструктура от страна на общината; инвестиции, насочени предимно към масовия спорт, както казах, спорта в училищата, детските градини, паркове, градини, близо до дома, близо до местоработата.
През тези две години бяха организирани стотици спортни събития по календара на София – 2018 г. под мотото „Всеки уикенд спорт в София“.
Над 730 хил. души се включиха като участници, зрители и гости в тези активности.
В рамките на първата инициатива – „За повече информираност на гражданите“, беше стартиран, изработен и вече работи навигатор „Искам да спортувам“, който генерира в себе си и дава информация на хората къде и как да спортуват, като в него има информация за повече от хиляда клуба, 800 спортни обекта и над 100 федерации и събития.
Многообразните прояви, които организирахме през тези две години и които възнамеряваме да залегнат в календара за 2018 г., както казах, са включени към всички категории граждани. Идеята е повече хора от града да спортуват в градска среда и да имат алтернатива за своето свободно време.
Въпреки този приоритет София през това време и с помощта на нашата фондация и с нашата логистична подкрепа бе домакин на уникални и мащабни спортни събития – повечето от вас ги знаят, и тенис турнирите от веригата АTP, и честването на 50 години Христо Стоичков, боксовите мачове на Кубрат Пулев и т.н., и т.н., наистина много събития, в които взехме участие, които, разбира се, със съгласието на техните основни организатори, станаха част от Календара на „София 2018 г.“
Една друга инициатива се роди покрай работата и подготовката за домакинството през следващата година. По-миналата година за първи път Столична община учреди един Фонд за подпомагане на професионалните спортни клубове, но, забележете, не просто за даване на пари на калпак на спортните клубове, а за развитие и поддръжка на техните детски и юношески школи и на проектен принцип професионалните спортни клубове в София могат да кандидатстват пред Столична община с конкретни идеи, разписани под формата на проекти, с които да изискват финансиране за подпомагане на техните детски и юношески школи.
По-миналата и миналата година тази програма беше в размер на 400 хил. лв. годишно. Тя се доказа като една много добре работеща и търсена програма от спортните клубове. Във всяка една от тези години, мисля, че около 35 клуба средно се възползва от това финансиране, в резултат на което ние оценихме тази програма като изключително добре работеща и за следващата година сме предвидили нейното удвояване. През 2018 г. програмата за подпомагане на софийските клубове ще бъде в размер на 800 хил. лв.
Разбира се, освен това финансиране всяка година Столична община отделя и над половин милион лева за подпомагане на спортни клубове и събития.
Също така има учредени и стипендии за талантливи деца в спорта, има ми така наречената „Програма на кмета“, в която също се отпускат пари за спорт.
Също по инициатива на нашия Организационен комитет и на Фондацията стартира и Програма за представяне на спорта чрез изкуство и за провокиране на интереса към спорта в по-различни форми, не просто организирайки един богат спортен календар, което, както казах, е една от основните ни дейности.
В рамките на тези инициативи бяха организирани изложби на открито; три кино фестивала с фокус спорт и филми за спорта; хепънинги; танци и конкурси; вело и бегови пробег в „Софийски манастири“; конкурс за млади автори и фотографи; велокарнавал и т.н.
В рамките на нашата инициатива развиваме и благотворителна дейност, благотворителни каузи в Проекта за „София – 2018“. Например покрай традиционния маратон на София бяха събрани близо 50 хил. лв. по три инициативи, които бяха предоставени съответно на Сдружение за деца с онкохематологични заболявания и т.н.
Ще ми позволите да кажа само няколко думи по отношение на инвестициите.
През последните години и в резултат на това, че преди две години поставихме спорта като приоритет и във фокуса на Столична община, се увеличиха значително инвестициите в рамките на инвестиционната програма, която се гласува в бюджета на Столична община и бяха изградени 70 салона, 14 басейна в детски градини, в училища бяха обновени10 обекта и физкултурни салони. В момента се предстои довършването на спортна площадка на училището в Мърчаево и довършването на салона в 149-то училище. Разширяват се физкултурните салони в Първа английска гимназия, планирано е и в най-скоро време ще започне изграждането на многофункционална спортна зала в ΙХ Френска езикова гимназия и един много важен проект, който придвижихме в идейния му вариант през последната година и възнамеряваме да стартираме от другата година, това е изграждането на типови спортни зали в дворовете на софийските училища. Става въпрос за спортни зали, които не са масивни конструкции, но са достатъчно функционални и удобни и дават възможност в съответното училище да се осъществява физкултурната дейност, а в останалото време местни клубове, хора от съответния район също да могат да спортуват. Идейните проекти за тези зали са готови. В момента се прави остойностяване и в зависимост от това какво ще покажат сметките, отсега можем да кажем, че в рамките на 2018 г. ще бъдат изградени между 5 и 10 такива зали, което мисля, че никак не е малко за начало.
Има една друга инициатива, която подехме в рамките на тази кампания, която искам да споделя с вас и за която се надявам да получим и вашата подкрепа и помощ, защото това е един не малък проект. Става въпрос за Многофункционалната спортна зала на Софийския университет, която, както знаете, седи недовършена от много години – до стадион „Академик“. Екипът на нашата фондация пое инициативата, проведе разговори с ръководството на университета и започнахме съвместни действия за създаването на план за довършване на цялостния комплекс от Многофункционална спортна зала в кв. „Гео Милев“ до стадион „Академик“. В момента текат процедури по изясняване състоянието на обекта и оценки за необходимия ресурс за неговото пълно довършване. Силно се надявам, че ще успеем да направим този проект, защото това би било полезно както и за Софийския университет, така и за гражданите на София да имаме и да оперираме с една голяма Многофункционално спортна зала, в която могат да се осъществяват много събития.
Както знаете, междувременно беше построен и пуснат в експлоатация разширяването на комплекса „Спортна София“ в парк „Възраждане“ – един изключително модерен комплекс, даващ възможност за много видове спорт, включително и зимни кънки, освен традиционните футбол, баскетбол и т.н.
Междувременно също така по наша инициатива беше довършена, ремонтирана и обновена със средства на общината и Зала „Триадица“, след което беше предоставена за управление на Федерацията по баскетбол.
Сигурно сте запознати с програмата на Столична община за изграждане и пускане в експлоатация на фитнес площадки в паркове и зелени пространства в София. Тази инициатива продължава, ще продължи и през следващата година. Към нея сме добавили инициативата за изграждане на нови тенис маси. Вече са изградени над 40.
Ще ми позволите само две думи за подготовката ни за 2018 г., след което ще помоля колегите да направят презентацията с конкретните събития, които засега за влезли в одобрената програма.
Както знам, че сте информирани, инициативата не е свързана с някакво конкретно събитие и точно определена дата. Това е един проект, който следва непрекъснато да представя на хората повече избори и повече възможности за спорт и активен начин на живот. Това е един дългосрочен проект, а в крайна сметка на него ние вдигнахме високо летвата за вниманието на Столична община по отношение на спорта и не възнамеряваме след 2018 г. да сваляме тази летва, а точно обратното. Целта ни е и след 2018 г. градът да стане още по-модерен, приветлив и спортен град.
Специално внимание и в рамките на тези две години всички инициативи, които направихме, и за Програмата з 2018 г. обръщаме на възможностите за спортуване на Витоша – един въпрос, на който също искам да обърна внимание на уважаемите членове на комисията, тъй като той така или иначе не е намерил своето окончателно решаване.
Настояваме, настоявали сме и сме провеждали разговори и с ръководството на Природен парк „Витоша“, и с представители на двете министерства, които в крайна сметка са отговорни за управлението на парка. Ние настояваме, разбира се, с участието на граждански организации и при възможно най-голям консенсус, но максимално бързо да бъде приет Плана за управление на Витоша, в резултат на което да се даде възможност планината да се ползва така, както искат нашите съграждани. Самите събития, които организираме там, масовата посещаемост на тези събития показва, че планината е много търсено място за спорт и нашите усилия трябва да бъдат насочени към подобряване на достъпа до планината, разбира се, при спазване на всички екологични норми. Така че в рамките на инициативата ние предвиждахме и предвиждаме много голям брой събития да се случват именно на Витоша, за да популяризираме планината като място за спорт и отдих.
За 2017 г. са предвидени 10 прояви в планината, за 2018 г. ще има 20 събития, което представлява може би около 20% от основния ни календар за следващата година.
Както ще видите след малко в презентацията, в общи линии основните акценти и големите мащабни събития, които предвиждаме за следващата година са повече от 80. Освен това ще има 4 фотоизложби; два филмови фестивала, изцяло на спортна тематика; 14 презентации; специално участие в галавечерта в Брюксел на ACES; Годишната среща на европейските столици на спорта ще се състои в София, ние ще бъдем домакин на нея; ще има 3 конференции и семинари и, както казах, близо 20 събития в Природен парк „Витоша“.
Планираме официалният старт на инициативата да бъде даден на 2 декември 2017 г. с Гала спектакъл в Зала № 1 на Националния дворец на културата, организиран съвместно с Националната спортна академия. Освен това, както споменах преди това, София през 2018 г. ще бъде и домакин на големи професионални спортни събития, което не е маловажно, и също ще залегне в нашата програма. Това са Световното първенство по художествена гимнастика, Световно първенство по волейбол, Тенис турнирите от веригата АТР и т.н.
В заключение бих искал да кажа, че нашата дейност се следи ежегодно от ACES и от Европейската комисия. В рамките на тези две години ние изнасяхме презентации за програмата, която осъществяваме в рамките на инициативата. Получихме много висока оценка. Очакванията от колегите и от европейските партньори са да се представим много добре през 2018 г. Разбира се, щастливо стечение на обстоятелството е, че през тази година и София ще бъде домакин на Съвета на Европа. Ние взимаме под внимание това стечение на обстоятелствата и ще направим така, че програмата да бъде координирана и съвместно с това домакинство да отбележим и нашите прояви и те да бъдат част от домакинството на София на Съвета на Европа.
С това мисля да приключа и да дам възможност да колегите да ви направят презентацията с конкретните събития и след това сме готови да отговаряме на вашите въпроси. Благодаря Ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря, господин председател на Общинския съвет.
Въпросът е, че Вие бяхте доста изчерпателен, което е чудесно и много добре. Може би експертите, които са до Вас, с няколко думи да набележат нещо, което сте пропуснали, тъй като Вие доста напоително обяснихте нещата. След това да дадем възможност и на нашите народни представители да зададат въпросите си към Вас и към експертите. Може би така да продължим, тъй като Вие наистина бяхте доста изчерпателен.
Заповядайте, господин Илиев.
АНАТОЛИ ИЛИЕВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, наистина господин Герджиков разказа много изчерпателно за нашата инициатива. Аз мога да добавя само това, което предстои през предстоящите две години, защото амбицията наистина е тази инициатива да достигне до всеки един от гражданите на София и освен да достигне да му дадем възможности и за спорт.
Спортът и здравословния начин на живот, това е основата на цялата кампания. С всички тези дейности, в които ние работим в тези три направления – с информационната, с организационната дейност, с тези допълнителни и съпътстващи дейности, които имаме като: кинофестивали, изложби, се стремим наистина да откъснем децата от компютрите и да ги изкараме на площадките- Всички имаме спомени от спорта, така че смятам, че това е една много добра инициатива. Естествено тези успехи, с които в момента сме пред вас за тези две години, ни дават основание, че сме на прав път и през 2018 г. тази кампания ще достигне до всеки един от гражданите на София.
Искам да подчертая, че градове на спорта вече бяха Бургас, Пловдив, тази година – Стара Загора, които също в много добра кондиция с нас представляват града и правят не малко в областта на спорта. Естествено тази инициатива ще продължи, защото имаме уверенията на нашите партньори от ACES EUROPE, че България се справя много добре с тази инициатива.
Много са нашите инициативи и няма да се спирам на всички.
На 9 юли 2017 г., неделя, от Националния стадион „Васил Левски“ ще тръгнат автобуси. На „Момина скала“ имаме вече традиционен празник за трета поредна година има участие в крос 12,5 км планинска местност, колоезден на 20 км, пешеходен туризъм, тролей над Боянската река, 6-метрова стена за катерене. Всичко това нещо ще бъде съпроводено и с един музикален празник в рамките на час и половина. И не само това.
Започваме с деня на снега януари месец, минаваме със зимни семейни празници, както подчерта господин Герджиков. Планината е много притегателен център. Всичко, което сме направили през тези две години в планината, се посреща с голям интерес.
Продължаваме с масовите спортни събития. Те са съпроводени винаги с между 5 и 6 до 21 видове спорт, за да дадем възможност на всички да участват. Това е обиколката на Витоша. Повечето знаете, че това е емблематично състезание. В 6,00 ч. сутринта изпратихме тази година 1700 колоездача, на другия ден стартираха 700 бегача, от които, заради лошото време се отказаха 500, и трябваше да ги прибираме, но финишираха 200. Това е част от емоцията, с която зареждаме цялата тази кампания и с която е пред вас.
Това е Стинфеста. Тази година той ще започне от 16 септември на „Княжевска градина“. Започваме с Фестивал на танците. Всички софийски групи ще се представят и на 24 септември ще бъде кулминацията. В момента това, което са дрифтовете, мотокарите и всички, което се върши на „Гурко“.
Миналата година в рамките на 3 дни минаха 10 хил. човека през тези спортове.
Маратонът. Тази година проявиха желание от компанията „Уизър“, миналата година беше „Балкански маратон“. Много съпътстващи – над 360 чуждестранни участници за миналата година. Тази година също записванията вървят много усилено. Досега имаме може би над 700 участника от над 35 държави.
Нашите традиционни събития, които провеждаме в подкрепа на колективните спортове с баскетбол, волейбол, футбол. Всичко това нещо през цялата година с този наслагващ ефект от спортни празници дава вече една визия, която е разпознаваема от всички софиянци. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
Достатъчно са 35 мин. на колегите от Община София. Мисля, че представиха много напоително своята програма.
Предлагам да преминем към въпросите, колеги.
Заповядайте, госпожо Лечева.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Искам с няколко думи да изразя отношение към това, което чухме от тази презентация.
Преди всичко, да се наричаш „Европейска столица на спорта“ това е едно огромно и сериозно предизвикателство. Надявам се, че ще постигнем едни сериозни, видими резултати по отношение не само на това, което вие сте си поставили като цел – спортът да стигне до всяко едно семейство, но и, разбира се, като трайна последица в София, имам предвид като инвестиции в спортни обекти и съоръжения.
Разбира се, това, което чух, ме радва, първо, ако започна, в движение, за тази интерактивна карта, която считам, че е едно много добро средство за всеки един софиянец и за всеки един, който желае да спортува, и за всеки един, който иска да се причисли към дадено спортно събитие, като възможност за информация. Надявам се един ден и България да има една такава интерактивна карта, която да събира информация за всички спортни съоръжения или всяка една област и голяма община.
Това, което чух като инвестиции за салони, басейни, разбира се, е радващо, но е крайно недостатъчно да обхване всички и да даде възможност да всички деца. Това, в което съм сигурна, че всеки един от вас знае, е, че все още липсват тези съоръжения, които са за всички онези софиянци, които искат всеки ден да третират и да упражняват любимия си вид спорт.
Затова се надявам, че и вие ще ни дадете информация какви инвестиции се предвиждат в тази посока, защото спортните салони и училищните дворове са едно изключително важно място за спорт на учениците и децата. В крайна сметка за гражданите спортните съоръжения са все още малко. Например за един „Люлин“ къде може един човек, който живее в „Люлин“, в „Надежда“, когато иска да спортува … Дали се предвиждат такива инвестиции? Аз знам, че е трудно и не е възможно в един кратък период от време всичко това да се случи, но въобще дали е заложено като възможност? Защото с активното, бурно строителство понякога рискуваме утрешния ден да няма достатъчно терени, където да има възможност за инвестиции в спортни обекти и съоръжения.
Другото, на което ми отговорихте. Тъй като голяма част от спортните събития са свързани с Парк „Витоша“, а това има прекрасно място за възможност за спорт не само през зимата, а и през лятото, сигурна съм, че поне в мое лице, пък и от много от колегите, които присъстват тук, имате надежден партньор в тези ви усилия един ден Витоша да бъде една модерна спортна дестинация за всеки един, който желае да спортува, а най-вече за младите хора. Всички сме били навън и знаем какво богатство са планините за младите хора. Това е.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте, госпожо Георгиева.
ТАТЯНА ГЕОРГИЕВА: Добър ден и от мен!
Уважаеми дами ми господа народни представители, ще кажа няколко думи за инвестициите.
Да, опитваме се да построим салони във всички софийски училища там, където няма, и наистина с голямо удовлетворение искам да кажа, че почти успяваме. Тази година изграждаме, както каза господин Герджиков, в Английската, във Френската, в момента тече процедура за изграждане на физкултурен салон за 2,5 млн. лв. в кв. „Овча Купел. За следващата година имаме готови проекти за физкултурни салони за 4 училища, което, за мен, наистина е една сериозна сума и съм изключително доволна, че можем да я отделим, за да дадем възможност на децата да спортуват, защото именно тогава се формира тяхното желание и отношение към спорта.
Освен физкултурните салони в училищата и детските градини, които изграждаме с нови физкултурни салони и басейни, отделяме голямо внимание и на спортните площадки. Като изключителен приоритет ни е да можем да покрием крайните райони, както споменахте, „Люлин“, „Надежда“, „Нови Искър“, защото, разбира се, в централната градска част има повече възможност за спорт, по-добра транспортна мрежа. Идеята ни е в крайните квартали хората да имат възможност и когато имат и един свободен час това, че трябва да пътуват да не ги демотивира, а да излязат и да спортуват.
Като пример ще дам район „Нови Искър“, който се състои от 14 села. Имаме изградени 12 спортни площадки, което означава, че тази година ни остава да покрием още две села и можем да кажем, че на всички хора от район „Нови Искър“ ще дадем възможността да спортуват на спортните площадки. Разбира се, да не пропускаме фитнесите, които изграждаме на открито, защото това е възможност за активност за хора от всяка една възраст.
Изградихме физкултурен салон и в „Илиянци“, В „Надежда“ спокойно мога да кажа, че почти във всяка част на района има изградени спортни площадки, плюс фитнеси на открито.
Един прекрасен фитнес на открито направихме и в Северния парк, който е реновиран, и с много възможности за спорт и с добра транспортна мрежа за всички, които имат желание, и от „Връбница“ като краен район, и от „Люлин“, и от „Надежда“ до Северния парк.
Използваме възможността да кандидатстваме и по различни програми, като кандидатствахме по Програма „Красива България“ и изградихме спортна площадка в двора на училище в район „Илинден“ като, разбира се, тя се ползва от децата на училището, а след като завърши работния ден на училището, може да се ползва от всички граждани на района. Там се провеждат турнири, хората тренират, записват се. Така че използваме всички възможни варианти.
В момента в 4 крайни района – това са „Връбница“, „Надежда“, „Илинден“ и „Красна поляна“ по интегрирания план на София ще бъдат реновирани всички училища и детски градини в районите плюс училищните дворове, което също е едно изключително постижение и се гордеем с това нещо, че догодина ще бъдат реновирани всички училищни бази в тези четири района. Това е, което бих могла да кажа.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви.
Госпожо Лечева, ще ползвате ли правото си на дуплика? Заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Това, което чух, казах, че е радващо. Въпросът е, че пак за един голям квартал като „Люлин“, който има близо 200 хил. човека, доколкото си спомням, имаше започнато едно съоръжение за спортна зала в парк в „Люлин“. Но не става въпрос дори и само за това. Въпросът е целенасочено да се действа за спортни съоръжения именно за хората, които живеят в тези квартали.
Вие казахте за училището. Това е много хубаво, обаче за гражданите, специално свободно, достъпно съоръжение, може би е важно и там да насочите вашите усилия.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте, госпожо Георгиева.
ТАТЯНА ГЕОРГИЕВА: Тези съоръжения, които изграждаме в дворовете на училищата, се ползват свободно и от гражданите в събота, неделя, след работния ден на училищата. В момента тече и проектиране на „Западен парк“ с вход от „Люлин“, където ще бъдат изградени също спортни площадки, което смятам, че е абсолютно отношение към хората, които живеят в „Люлин“.
Другото, което направихме с решение на Столичен общински съвет – върнахме три от басейните в училищата в район „Люлин“, които бяха в доста лошо неизползваемо състояние, под управлението на районния кмет. Той отдели средства и бяха ремонтирани, и в момента всички дечица от училищата на „Люлин“ ползват басейните и могат да плуват свободно в тях. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви и аз.
Заповядайте, господин Ченчев.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин председател, Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости, експерти! Имам да кажа няколко неща. Може малко да се разпростра във времето, господин председател, но съвсем малко.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Както виждате, аз съм толерантен, но молбата ми е да не прекаляваме, защото имаме и още много важни точки. Виждате, не съм сложил хронометър на всяко Ваше изказване, но молбата ми е все пак да се съобразяваме, тъй като има регламент.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Така е. Благодаря Ви за разбирането.
За пореден път се убеждавам, че в тази комисия въпросите, проблемите на децата, младежта и спорта нямат политически цвят, което е хубаво и за което няма как да не сме благодарни всички тук и подхождаме достатъчно сериозно.
Радвам се, че сте се обърнали към Националната спортна академия за откриване на така да се каже, този цялостен Проект „София – Европейска столица на спорта“. В последните години съм оставал с впечатлението, че Националната спортна академия някак си стои встрани от спортния живот на България, което беше отчетено като грешка и от министъра на младежта и спорта в момента господин Красен Кралев, но това е друга тема, да не се отклоняваме.
Може би повечето от вас не знаят, аз, поне до края на първото тримесечие на тази година бях експерт в Постоянната комисия към Столична община по проблемите на младежта, спорта и децата. Също така няма как да не благодаря и на госпожа Георгиева, на господин Илиев за това, че с всеобщи усилия, разбира се, всички членове на комисията сме се опитвали да се осигурява максималното за гражданите на София, пък и не само за тях, защото София е интересен град и много, много българи и чуждестранни туристи също спортуват в нашата столица.
Искам да обърна внимание само на няколко неща. Вече съвсем наближи 2018 г. Особено като приключим с отпускарския сезон, няма много време.
Благодаря, че се отзовахте на поканата на комисията и сте тук с тази презентация. На мен обаче например ми липсват, тъй като, както споменах, наближава 2018 г., а ние сме дискутирали този въпрос в комисията в общината, липсват ми повече информационни табели и въобще повече информация, защото оставам с впечатлението, че към момента тя е само на няколко от входовете на София под формата на транспаранти. Знам, че някои неща се предвиждат.
В тази посока бих искал да запознаете членовете на комисията и гостите какво сте предприели допълнително по отношение на информацията и, разбира се, освен всички спортни обекти, на които би трябвало да има такава подробна информация не само за календара, а въобще за обектите, би трябвало да ги има и на места, които не е задължително да бъдат спортни обекти, за да може всички граждани да се информират.
Другото, което ме интересува, е дали има предвидено, тъй като Европа пропагандира и за политиката на отворени врати, дали през 2018 г. София ще отвори вратите на спортните си обекти за ползване от всички граждани – говорим без никакво заплащане?
Естествено няколко думи и по-общо, за да не губим времето на всички, но мисля, че е важно да знаем и какъв е бюджета горе-долу, който до момента е изразходван и се предвижда да се изразходва.
Мен лично ме вълнува дали се затруднявате и ако – да, или ако – не, е хубаво да ни кажете затруднявате ли се някъде в диалога с някоя от институциите или министерствата по отношение на това нещо?
Едно лично мое притеснение, което, разбира се, може да бъде лесно преодоляно с общи усилия. Когато става въпрос за масов спорт и особено хубави мероприятия, които са предвидени за 2018 г., пък и не само – до края на тази година и въобще занапред, ми се ще да помислим. Вие може би вече сте помислили, защото има достатъчно професионалисти, но все пак да има медицински допуск до всички състезания, когато става дума за масовия спорт, защото в професионалния спорт го има. Защото след това въпрос с отговорността е доста сериозен, а и, разбира се, не бива по никакъв начин чрез спорт, който и да е гражданин, спортувайки, макар и на масова основа, любителска или по-скоро като лаик да губи своето здраве или дори своя живот.
Това е по отношение на опасението.
Благодаря и се надявам, че не съм злоупотребил с времето.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: А аз Ви благодаря, господин Ченчев, че не злоупотребихте.
Три са формите на въпросите – информационните табели, затруднени ли сте в комуникирането с институциите? Между другото, господин Ченчев ме изпревари с този въпрос, тъй като аз щях да ви го задам. Третият въпрос е за медицинския допуск.
Искам само да ви уверя, че от страна на нашата комисия ще срещнете пълно съдействие и сътрудничество. Познавам всички колеги лично, всеки от тях е ангажиран със спорт, с икономика и с право, и смятам, че нашата комисия е доста добре балансирана, така че от наша страна ще срещнете пълната подкрепа за това, което се готви в Столична община.
Ще ви помоля да отговорите кратко по трите конкретни въпроса.
Заповядайте, господин Илиев.
АНАТОЛИ ИЛИЕВ: Благодаря.
По въпроса с информационната кампания, която предприемаме. От един месец имаме над 150 представени насочващи табели в метро станциите. Още преди година започнахме с така наречения тип „Киоски“. Първият конкурс се провали по независещи от нас причини. Това са 7 на най-възловите места в столицата табла, които непрекъснато, във формата на информационни ще уведомяват гражданите от София къде могат да спортуват и в кои спортни активности да се включат.
Продължаваме с НАК да описваме местата, които от декември месец, може би ноември, ще сложим допълнителна информация във формата, както на Нова година слагаме гирляндите по възловите кръстовища. Така че работим и в това отношение.
Пропуснах да кажа, че във всяко от столичните училища ще бъдат поставени по два големи транспаранта и във всяко едно от тях ще има един час за спорт, който да бъде насочен с европейска столица.
Продължавам с въпроса за медицинското осигуряване. Да, на всички събития, които провеждаме, има по стандарт медицинско осигуряване. Естествено тези хора, които идват да спортуват, не винаги са информирани какво може и те надвишават своите възможности. Наистина това е голям проблем и ние сме го изпитали не един и два пъти в нашите събития. Не е хубаво да говоря, че те се подписват или че правят каквото и да е, но една такава допълнителна кампания би била наистина подходяща.
По отношение на институциите. Всички знаем за диалога с Министерството на образованието, който е от много години, с което не можем все още да намерим добрия тон. Това вече има проблеми и на законова основа, защото когато в Закона за образованието липсва спорта, тогава нещата са много по-тежки след това към нас. Естествено работи се и Закона за спорта. Разчитаме и там да имаме достатъчно възможности след това да продължим, но наистина Министерството на образованието е министерството, с което намираме диалог, но той трябва да бъде разширен и наистина да имат вече съвсем по-конкретни измерения.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Само да бъдете по-конкретен. С парламентарната комисия по образованието ли имате проблеми, защото не уточнихте?
АНАТОЛИ ИЛИЕВ: Не, това е общ проблем. В момента подчертавам, че образованието в повечето си форми и особено в училищата, като …
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Разбрах.
АНАТОЛИ ИЛИЕВ: Принципа.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте за дуплика, господин Ченчев.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Благодаря, господин председател.
Не ми отговорихте за отворените врати – работата в тази насока.
Единственото уточнение, което искам да направя, е: наясно съм, че има медицинско осигуряване, редно е да бъде така. В случая по-скоро визирах и мисля, че добре ме разбрахте и може би трябва заедно с вас да направим нещо в тази посока, но по-скоро имах предвид медицинския допуск до състезанията и мероприятията за масовия спорт. Наясно съм, че дори и с медицинско не винаги върши работа. Вие споменахте това.
Затова неслучайно попитах да ли не трябва да има такъв медицински допуск, особено когато София е Европейска столица и има предвидени такива сериозни мероприятия, свързани с километри пробези на хора, които общо-взето се занимават с масов спорт. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте, господин Марков.
ГЕОРГИ МАРКОВ: Ще кажа само две думи. Като софиянец и като народен представител от София съм член и на Бюрото на Българския олимпийски комитет, естествено се радвам за такъв висок форум, че моят роден град – столицата, ще бъде догодина домакин. Същевременно в знак и на уважение към Общинския съвет, но и изхождайки и от реалността, ще кажа, че сме далеч от мотото и от квалификацията, че София е спортен град. За най-голямо съжаление, София не е спортен град. Ние сме толкова далеч от спортен град. Човек, ако говори, почва да му става неудобно.
Ще дам за пример следното. Една Унгария, една Будапеща с цялата си плувна база, която има, само за една година направи най-добрата плувна зала в Европа – Дунарена. Само след 10 дни започна Световно първенство по водна топка и плуване. Не може да има спортен град без плувна база, а ние изоставаме в плувната база дори от 80-те години.
Спомням си, не бях толкова малък, когато 1984 г. на 4-ти километър гледахме най-високо ниво – Европейско по водна топка, Европейско първенство по плуване. Сега стърчат едни пилони.
Моето пожелание към Столична община е да мисли в тази посока. София трябва да има своя плувен комплекс. Хубаво е, че по училищата ще има басейни тук-таме, но ние сме единствената столица в Европа, която няма плувен комплекс. Като погледнах европейски, на който може да се проведе голям или световен, или европейски форум и след това да остане за спортуване на гражданите. Като погледнах къде ще плуват гостите догодина, те ще плуват в Спортната палата, което по стандартите на Европа си е един жабурняк.
Затова моето пожелание към Столична община е съвместно с държавата, разбира се, София трябва да се обърне с лице към плуването. Летиш над други столици, погледнеш от самолета, ами те са посинели от басейни. Ние сме останали безнадеждно. Затова това мото „София спортен град“ е просто едно пожелание. Далеч сме от това.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз ще подкрепя господин Марков като бивш плувец. Същата ситуация е и в моя роден град Пловдив. Така че тук не става въпрос само за София, а става въпрос изобщо за цялата държава.
Господин Марков нямаше въпрос.
Сега въпрос ще ви зададе трикратния шампион по кикбокс – господин Вълев.
ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ: Благодаря, господин председател.
Първо, искам да ви поздравя за всички усилия, които полагате. Искам да направя само едно уточнение. Тъй като казахте, че ще има финансиране за клубовете, които се занимават професионално, и като допълнение „детско-юношеския спорт“.
Как едни деца са професионалисти? Мисля, че за да са професионалисти, първо трябва да минат пълнолетие? Затова ми е интересно. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте, господин Герджиков, за отговор.
ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ: Ще отговоря накратко. Явно не съм се изразил правилно, за което съжалявам. Става въпрос, че професионалните клубове имат детски юношески школи. При нашата програма на проектен принцип е насочена към тези професионални клубове, които имат такава детско-юношеска школа и които искат да я развиват и създават проекти за това. Те пишат проекти, кандидатстват пред Столична община и казват: „Ние искаме еди какво си финансиране за следващата година, с което ще подпомогнем нашите детски и юношески школи“. А това са едни бъдещи професионалисти. Но тези детски юношески школи са част от професионални клубове, а не от аматьорски клубове или не от училища. Това имах предвид. Може би не съм бил точен в терминологията. (Реплика от народен представител Димитър Вълев.)
Сигурно не съм точен в терминологията. Става въпрос за детски юношески школи, които развиват клубове, в които покриват цялата възрастова граница. Това имах предвид.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря.
Други въпроси?
Колеги, ако няма други въпроси, нека да благодарим на представителите на община София, че се отзоваха на поканата, дойдоха в сериозен състав, на председател на Общинския съвет за личното му участие. Благодарим ви също за тази програма, която ни предоставихте. Лично аз с огромен интерес ще си я разгледам, когато съм по-свободен.
Да ви пожелаем успех!
Още един път казвам: може да разчитате изцяло на нас като комисия за сътрудничество в това, което е като сериозно начинание.
ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин председател.
Благодаря на цялата комисия и още веднъж ви благодаря най-вече за декларираната подкрепа. Със сигурност ще се възползваме от нея. Надявам се това да не е последната ни среща. Ще бъдете наши скъпи гости на събитията, които предстоят. Приятна вечер ви желая.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря.
Колеги, преминаваме към точка втора:
РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА, № 754-01-28, ВНЕСЕН ОТ КОРНЕЛИЯ НИНОВА И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 22 ЮНИ 2017 Г.
В комисията постъпиха становища по Законопроекта – мисля, че всички ги имате, от: Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Държавната агенция за закрила на детето, Национална мрежа на децата, КНСБ, КТ „Подкрепа“, Съюз на стопанската инициатива, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Без да навлизам в детайли, защото всички сте се запознали подробно със становищата, ще отбележа, че те са разнопосочни. Това е най-малкото, което ще кажа.
Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България не подкрепят предложението за изменение и допълнение; Българската търговско-промишлена палата и КНСБ се въздържат; КТ „Подкрепа“ и Съюз за стопанска инициатива подкрепят изцяло законопроекта; Държавната агенция за закрила на детето и Национална мрежа на децата подкрепят по принцип философията на предложенията, но смятат, че трябва да са по-прецизирани.
Аз тук имам една лека забележка. Специално Национална мрежа на децата мисля, че ясно изразява подкрепата си за този законопроект, но и те имат все пак наистина забележки по прецизирането на законопроекта.
С изразените становища от всички институции и организации са представили своите мотиви и аргумент.
Сега давам думата на госпожа Весела Лечева да ни представи законопроекта и след това вече ще преминем към обсъждане.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, целта на този законопроект е разширяване на подкрепата за деца от семейства с ниски доходи, тъй като сега съществуващата уредба позволява еднократна помощ за деца от семейства с ниски доходи за еднократна помощ за деца от първи клас.
Подкрепата е в размер на 250 лв. и е само за ученици от първи клас.
Нашето предложение е това да обхваща и учениците от ΙΙ, ΙΙΙ и ΙV клас за всички онези семейства, които досега получават тази еднократна помощ за първи клас.
Разбира се, всички наши аргументи са изписани тук, вие сте ги прочели, но съм сигурна, че всеки един от вас съзнава дълбочината на демографската криза в България.
Един от основните симптоми на тази демографска криза, разбира се, освен ниската раждаемост, миграцията, ниските доходи, неграмотността, функционалната неграмотност, отпадането на деца от образователната система.
Целта на нашия законопроект, както виждате, той е изключително кратък, с един изключително скромен финансов ресурс, който ще бъде заделен, ако подкрепите това предложение, да обхваща близо 120 хил. деца, които в момента учат Ι, ΙΙ, ΙΙΙ и ΙV клас. Затова е и това наше желание за тази подкрепа да бъде разширена. Мога да дам и много други аргументи, защото тук четох и становищата, които са „против“, и мога да кажа следното, като ги обобщя.
Голяма част от аргументите „против“ са свързани с това, че, видите ли, това наше предложение внася несправедливост, защото не обхваща учениците до ХΙΙ клас, което, априори означава, че подкрепят нашата инициатива. Въпросът е, че ние предлагаме в един отрязък от учебното време, в началното учебно образование, което според нас е най-важния период за децата за създаване на трайни навици и умения. Защото един от основните проблеми за изпадане на децата от училище освен икономическите и социално-икономическите проблеми, семейните проблеми, разбира се, това е демотивацията на учениците още от Ι и ΙΙ клас. Затова за нас е много важен този период за създаването на трайни навици и умения в тези деца, затвърждаване на тези умения и мотивация, за да може той да продължи в училищната среда.
Ако вие имате желание и ни подкрепите в това наше желание между първо и второ четене, разбира се, че ние ще подкрепим тази мярка да действа и за децата от семейства с ниски доходи и до ХΙΙ клас. Така че според мен това не е смислен аргумент и не е аргумент, който може да е срещу това наше предложение. По-скоро смятам, че е в защита на нашето предложение, защото следва същата философия.
Разбира се, сега действащата уредба е създадена с една-единствена мотивация – да подкрепи онези деца от семейства с ниски доходи, защото това за тях е един изключително важен и нов период от развитието на тяхното дете, когато то постъпва в училищното образование.
За нас периода Ι-ΙV клас, пак казвам, това е един от най-важните периоди от развитието на децата ни, защото той е периода, в който се създават тези трайни навици и умения.
Няма да давам статистиката, вие сте я прочели. Близо 20% живеят с доходи под прага на бедността, 6 хил. деца отпадат от образователната система само между Ι и ΙV клас, 15 хил. са онези деца, които отпадат от образователната система въобще всяка година. Разбира се, това е един много сериозен и тревожен процент. За нас тази мярка действително е само една малка стъпка като възможност за подкрепа на онези родители, чиито единствен аргумент е липсата на средства да закупят дори дрехи за собствените си деца, така че да се чувстват равнопоставени с всички останали деца. Разбира се, не говорим за учебници, тъй като всички казват, че нашето образование е безплатно, но говорим за всички онези учебни пособия, които се налага да се закупят, за да бъдат равностойни децата в учебния процес и за които родителите нямат възможност. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря, госпожо Лечева.
Преди да преминем към нашия дебат, имам предвид на политическите сили, ще дам думата на госпожа Елена Кременлиева, която е директор на Дирекция „Социално включване“ в Министерството на труда и социалната политика и след това на д-р Валентин Димитров – заместник-директор на Държавната агенция за закрила на детето, но ще ви помоля да бъдете кратки с изказвания от няколко минути, тъй като цялата комисия е чела становищата. Няма смисъл пак да се повтаряме, за да може след това да преминем към дебата като политици.
Заповядайте, госпожо Кременлиева.
ЕЛЕНА КРЕМЕНЛИЕВА: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми госпожи и господа, тъй като госпожа Лечева вече представи два от аргументите в нашето становище, няма да се разпростирам и ще бъда много кратка.
Третият значителен проблем, който виждаме с приемането на тази мярка през 2017 г., това е липсата на финансова обезпеченост в нашия бюджет. Освен това, както знаете, помощите по чл. 7 от Закона за семейни помощи за деца, така наречените от всички „детски добавки“, са тези помощи, които имат за цел да подпомогнат децата не само до 18, а дори и до 20-годишна възраст, ако учат, и те са ежемесечни. Тоест самият Закон за семейни помощи за деца подпомага процеса децата да бъдат задържани в училище, но не и водещ. Така че това са двата допълнителни аргумента да не подкрепим законопроекта. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви и аз.
Колегите народни представители имате право да репликирате експертите от министерството или да го оставим за нашия дебат, защото наистина абсолютно всички сме чели становищата.
Давам думата на заместник-председателя на Държавната агенция за закрила на детето, като отново ще Ви помоля да бъдете кратък.
ВАЛЕНТИН ДИМИТРОВ: Ще ви отнема не повече от 30 сек.
Първо, благодаря, уважаеми господин председател,
Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости и колеги, само искам да препотвърдя ангажиментите на Държавната агенция за закрила на детето, които стоят като основен приоритет, и това е грижата за всички деца в България. Ние подкрепяме всякакъв тип инициативи, които биха били външни или наши, вътрешни, във връзка с подобряване състоянието на децата, защото, както винаги го заявявам, всяко едно дете в България е в риск, независимо от какво семейство е то, по ред причини, без да изпадам в подробности.
В тази връзка искам да кажа, че препотвърждавам това, което сме ви изпратили като становище и искам да обърна внимание на това – държавнически погледнато, ние трябва да изискваме, това не е прехвърляне на топката към Министерството на финансите, един много обстоен анализ за възможностите на държавата и за наличните финанси. Ако това е възможно и те излязат с такова становище, би било много добре за всички деца, а не само от Ι до ΙV клас. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
Може би е хубаво да присъствате на дебатите.
Колеги, преминаваме към, условно казано, нашият си дебат на народни представители.
Има ли желаещи да вземат думата за становище?
По големината на групите ще дам думата на госпожа Светлана Ангелова. Заповядайте.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Благодаря.
Уважаеми господин председател, Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости, представители на ДАЗД и на МТСП. Идейно, общо погледнато, предложението на колегите от парламентарната група БСП звучи добре, но вниквайки задълбочено, анализирайки мотивите и търсените ефекти от предложената промяна, нещата стоят по друг начин.
Тази еднократна помощ за ученици, записани в Ι клас за първи път е въведена от 1 януари 2005 г. Когато тя е въведена, нейната презумпция, както беше казано и от госпожа Лечева, е била да подкрепи семействата с ниски доходи, чиито деца за първи път постъпват в училище, изхождайки от обстоятелството, че за тези деца са необходими значително по-високи разходи, когато детето постъпва в първи клас.
Сега с това, което ни се предлага, се разширява обхвата на тази помощ, тоест да се получава от ученици от ΙΙ, ΙΙΙ и ΙV клас.
Колкото и банално да звучи и както е записано в становищата на различните институции, смятаме, че това предложение поставя в неравнопоставеност останалите ученици от следващите класове – от ΙV нагоре, от V до ХΙΙ клас, защото при започването на учебната година са необходими средства за всеки един ученик и за нови учебни помагала, и за дрехи, и за обувки.
Аз искам да попитам какво е накарало вносителите да ограничат тяхното предложение помощта да се предоставя до ΙV клас?
На следващо място, намирам грешка в самия законопроект по начина, по който е изписан, а именно помощта да се предоставя на ученици от ΙΙ до ΙV клас, записани в учебната година.
Извинявайте, но учениците от ΙΙ, ΙΙΙ, ΙV клас не се записват, те преминават в следващ клас. Така че смятам, че самият текст на законопроекта е изписан некоректно.
На следващо място защо няма да подкрепим законопроекта. Много важно е самото финансово обезпечаване на предложението както по отношение на финансовото обезпечаване до края на годината, така и по отношение на финансовото обезпечаване в средносрочен план.
Няма направени сериозни разчети за необходимия допълнителен ресурс както до края на годината, така и през следващата година. В рамките на бюджета на Министерството на труда и социалната политика тези средства, които вие определяте – 30 милиона, а те в действителност не са 30 милиона, а са значително повече, ще бъдат една допълнителна тежест в бюджета на Социалното министерство, защото не са предвидени.
Също така по отношение на следващата финансова година тези средства трябва да бъдат осигурени. Аз искам да попитам откъде могат да бъдат осигурени?
В мотивите предлагате средствата да бъдат осигурени за сметка на преизпълнение на бюджета и наличните резерви. Това противоречи на разпоредбите на Закона за публичните финанси, защото си има процедура. Няма как да се променя бюджета, да се преразпределят средства, без да има актуализация на държавния бюджет и в частност актуализация на бюджета на Министерството на труда и социалната политика.
Не на последно място смятам, че тази нова мярка, която предлагате, няма да изпълни най-важната цел, която изтъквахте в мотивите и в презентацията на законопроекта, а именно да задържим децата в училище и по-точно превенция на ранното отпадане от образователната система на децата, защото няма как тези средства – в настоящия момент са 250 лв., да решат проблемите на семействата.
Смятам, че по отношение на превенцията на ранното отпадане от образователната система това е много важен въпрос, но трябва да се предприемат интегрирани мерки от страна на различните институции. Няма как да бъде решен този въпрос само с финансови средства. Социално слабите семейства се подпомагат по различни закони – по Закона за семейни помощи за деца, по Закона за социално подпомагане. Смятам, че трябва да се търси един интегриран подход, а не само с финансови средства. Благодаря ви.
Ние от парламентарната група на ГЕРБ ще се въздържим и няма да подкрепим законопроекта на колегите от БСП.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря, госпожо Ангелова.
Има ли реплики към госпожа Ангелова? Заповядайте, госпожо Лечева.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Уважаеми господин председател, колеги! Вие много конкретно отбелязахте вашите аргументи защо няма да гласувате „против“. Аз лично смятам, че всичко това, което изтъкнахте, априори защитавате философията на тази еднократна помощ и на тази законодателна уредба, която искаме да разширим. Аргументите, които изтъквате – липса на финансова обезпеченост и точните разчети, смятам, че не са сериозни.
Разбира се, факт е, че не може да се променя бюджета в рамките на годината и т.н., но само преди две седмици видяхме как правителството реагира на един протест и откри 30 млн. лв. без да се налага Народното събрание да взима решение за промяна на бюджета.
Казах, че сме скромни по отношение на исканията си и затова сме взели най-важния период за децата, които пребивават в училище, а именно началното обучение. Затова казах и много пъти наблегнах на този аргумент, че най-важните години за едно дете това е началното образование.
Затова считаме, че това е само първата стъпка. Ако вие имате волята и желанието да ни подкрепите това да касае всички деца до ХΙΙ клас, разбира се, че ще ви подкрепим в това предложение.
Точните разчети мисля, че са между 34 и 35 млн. лв. Това е, което сме направили. Това мога да кажа по отношение на Вашите аргументи защо няма да подкрепите и считам, че даже подкрепихте нашата философия и се надявам, че може да промените и вашето мнение впоследствие.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря на госпожа Лечева.
Ще вземете ли дуплика към репликата на госпожа Лечева? Заповядайте.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Благодаря.
Непрекъснато от сформирането на Четиридесет и четвъртото народно събрание до момента се внасят законопроекти от парламентарната група на БСП и всички те, особено в социалната сфера са обвързани с осигуряване на допълнителен финансов ресурс до края на годината, като в мотивите на всички законопроекти е посочено, че тези средства могат да се осигурят за сметка на преизпълнение на бюджета и на личните резерви.
Аз няколко пъти казах, че си има процедури, има си Закон за публичните финанси и в него, мисля, че беше чл. 19, много ясно е казано по какъв начин става преразпределението на бюджета и наличните резерви. Че това не може да стане с текстове, които са разписани в специализирани закони, какъвто е Закона за семейни помощи за деца, а трябва да стане с актуализация на самия държавен бюджет.
Също така изпуснах да кажа, може би това ще кажат от Социалното министерство, че връзката и обвързаността между финансовите средства и ефекта от оставането в образователната система. Голяма част от тези ученици, които са постъпили в първи клас, след това не продължават. Това не е точно поради липсата на финансови средства, защото тази помощ – като човек, който е работил в социалната система, не се използва 100% по предназначение за осигуряване на така необходимите учебни помагала и дрешки за децата. Тези средства се получават от самите родители и много често те не отиват по предназначение до самите деца.
Още веднъж смятам, че не е много правилно да задържаме децата в училище с някакви финансови стимули. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви.
Други изказвания.
Заповядайте, господин Проданов.
ХРИСТО ПРОДАНОВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, много внимателно прочетох становищата и най-вече отрицателните, които ни предоставихте. Най-общо, тези, които са „против“ подкрепата за изменение, се базират на два основни момента. Първо, че парите не са предвидени в бюджета и, второ, разделението между различните деца.
По първия въпрос коментирахте доста за тези 34 милиона. Убеден съм, че може да се направи, защото могат да се намерят парите – казахте от къде, от преизпълнение, и не е пречка да бъде актуализиран бюджета.
Вторият въпрос, който е за разделението между децата. Да, имате право, това наистина е така, но то по принцип и сега е така. Някой може да ни каже защо подкрепяме първокласниците, а не второкласниците и третокласниците?
Както каза и госпожа Лечева, това може би е една първа стъпка да се разшири обхвата, така че повече деца да бъдат стимулирани. Между другото днес доста се зарадвах в залата, когато чух декларацията, която прочете госпожа Захариева от името на парламентарната група на ГЕРБ. Там се предлагат мерки, с които децата да бъдат закарани в училище – тези, които не ходят на училище, а подлежат на задължително образование. Зарадвах се, защото видях, че целите и на опозицията, и на управляващите са едни и същи – повече деца от тези, които не ходят на училище, да бъдат в училище. Само че вие предлагате да ги вкараме в училище с полицаи и с барети най-вероятно, ние предлагаме чрез финансови стимули. Така че при едно по-сериозно и задълбочено обсъждане, дори и прецизиране на някои текстове между първо и второ четене смятам, че може да се постигне едно добро решение в полза на децата. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря, господин Проданов.
Има ли реплики към господин Проданов? Заповядайте, господин Милушев.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: Благодаря, господин председател.
Моята реплика ще бъде в тази част, където се говори за финансови стимули. По-скоро трябва да помислим за финансови санкции върху семейства, които не упражняват контрол върху децата си, които не посещават тези учебни занимания. Тук искам да подкрепя госпожа Ангелова в тази част, където не трябва да мислим само да правим финансови помощи на тези семейства, защото тези пари не се знае как ще се изразходват, как ще се харчат и дали отиват по предназначение. Тук може би трябва да помислим върху тази тема – пособията за учениците от първи до четвърти клас да бъдат безплатни за всички, не само за децата, които са по-слабо финансово обезпечени. Както се дават закуски за всички деца, така да се дават и тези пособия, което мисля, че ще бъде доста добър знак. Да не разделяме децата от самото начало – някои семейства да се стремят да получават помощи и това нещо да го обръщат в професия.
Имам още едно предложение, върху което може да се помисли не само от нашата комисия, но и от Комисията по образованието, като предложението ми за разговор е вечерното училище просто да се прекрати. Ще ви кажа моите аргументи.
Много от родителите знаят, че могат да вземат някаква диплома за образование точно с тези вечерни курсове, където нито получават нужните знания, нито могат да бъдат полезни на обществото със знанията, които получават там. Заем, че те посещават по час или два в седмицата, даже някои от тях не посещават, но под предлог, че училищата получават допълнителни финансови стимули, си затварят очите. Мисля, че това ще бъде една голяма тема за дискутиране – тези училища просто да се прекратят и родителите да знаят, че техните деца не могат да получават образование в по-следващ етап, те ще ги пускат на училище. Самите коментари на учениците, които са малко по-големи, и казват: „За какво да ставам сутрин в 7,00 ч. като след това ще отида на едно вечерно училище и за един час ще си свърша същата работа?“. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
Заповядайте за втора реплика, господин Ченчев.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
Колеги, искам да ви обърна внимание, че от институциите, организацията и становищата, които сте ни предоставили, които са 9 на брой, четири звучат по следния начин. Например Държавната агенция за закрила на детето: „Изразява принципна подкрепа за идеята, но не подкрепя самото законодателно решение като не прецизирано“.
Национална мрежа на децата: „Подкрепя законопроекта по принцип“.
КТ „Подкрепа“: Подкрепя предложените изменения и допълнения“.
Съюз по стопанска инициатива: „Подкрепя предложените изменения“.
Дори КРИБ започва с добра идея.
От 9 – 4. Мисля, че си заслужава наистина да се дебатира сериозно законопроекта.
Правя реплика на колегата Милушев. Той е прав в едно отношение, но не спомена тези мои доводи.
Държавната агенция за закрила на детето казва: „Средствата, предвидени за помощ към семействата с ниски доходи да бъдат целесъобразно насочени към по-широк кръг деца.“
Ето ви по-широкия кръг деца.
Тук чух реплика: „Не знаем как се разходват тези пари, които даваме до момента“. Ами като не знаем да ги спрем ли тогава?!
Като не искаме да даваме още и да разширяваме обхвата, тогава да спрем, ако не върши работа, и тези, които до момента се дават. Не мисля, че това е логиката, напротив. Още повече, когато става въпрос за децата на България.
Цитирам Съюз по стопанска инициатива: „Според тях това е крачка към преодоляване на бедност“. Ето ви още един мотив.
Наистина инициативата на правителството да върнем децата в училище, според мен, това също е крачка в тази посоча.
Госпожа Лечева каза, наистина възрастта е такава – ΙΙ, ΙΙΙ и ΙV клас, когато се формират тези деца. Как да се дават до Х и ХΙ клас?! Тогава може да няма ученици. Половината от тези деца да не са вече в училище. Това са забележките ми, господин Проданов.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте.
ХРИСТО ПРОДАНОВ: Най-общо от двамата колеги чух за опасения относно изразходването на тези средства и това наистина е така. Наистина всички имаме опасения, защото знаем и сме чували за много случаи за тези помощи, които в момента се дават само на първокласниците, че има примерно бащи, които си купуват с тези пари ракия. Това е ясно. Но това е въпрос на обсъждане между първо и второ четене и Правилника за харчене. Там може да се конкретизира, че тези пари може да се изразходват само за маратонки, обувки, учебници, тетрадки, боички, химикали и т.н., или ако има ресурс да се осребряват фактури за такива стоки на тази стойност, която се предлага.
Смятам, че ако бъде приет на първо четене, между първо и второ четене могат да се изкоментират и тези подробности, които засегнаха и колегите и е задължително това да бъде направено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Милушев, все пак, за да спазваме процедурите, вземете изказване, за да може да влезем в юридическата рамка, защото няма как да се взима реплика на реплика.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: Благодаря, господин председател.
Само искам да уточня, че не съм казал да се спрат финансовите помощи, а да се заменят с безплатни пособия. Вместо да се дават пари, които не се изразходват по предназначение или буди някакво съмнение, тези средства просто да отиват, както дадох пример с безплатните закуски, за безплатни пособия на учениците, дори и за ученическа униформа. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря и аз.
Заповядайте, госпожо Ангелова.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Една кратка реплика към господин Милушев.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: В годините назад имаше неуспешни опити за предоставяне на тази помощ по чл. 10а в натура или, както каза някой тук, за закупуване чрез фактури на определени дрешки и пособия, но изпадахме в една неблагоприятна ситуация, където, особено в училищата в малките населени места, всички деца бяха с еднакви дрешки, с еднакви якенца, с еднакви рокли, с еднакви анцузи. Смятам, че това не е най-успешната форма.
По отношение на това, което казахте за финансовите санкции. Сега в Закона за семейни помощи за деца има финансови санкции и по отношение на еднократната помощ, и по отношение на месечните помощи за деца, но не е въпроса в разписването на финансовата помощ. Въпросът е в самия контрол и доколко тази финансова санкция е ефикасна и ефективна. Може би там трябва да се помисли. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
Заповядайте за дуплика, господин Милушев.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: Част от пособията могат да се използват както учебниците, когато се предоставят. Не съм казал да се фактурира. Пособията да бъдат безплатни, а не да се дават пак пари на семействата и те с фактури да отчитат тези учебници или учебни помагала. Благодаря.
Заповядайте за изказване, госпожо Халачева.
ТЕОДОРА ХАЛАЧЕВА: Благодаря, господин председател.
Колеги, искам да попитам даването на помощи само в първи клас гарантира ли ни, че през следващите години – ΙΙ, ΙΙΙ, ΙV клас, семейството ще е по-добре финансово и това ще предполага редовното посещаване на учебни занятия? Според мен – не. Затова не виждам как един такъв финансов стимул може да е в тежест. Напротив! Финансов стимул е нужен, при положение че между първи и четвърти клас, всички се съгласихме, това е най-рисковия период за отпадане на ученици от учебния процес в училище.
Също имаме индикатор – над 6 хил. деца отпадат от училище в този период. Смятам, че това е достатъчно основание, за да може държавата да поеме някакъв финансов ангажимент. Ние не искаме много. Започваме с периода от втори до четвърти клас. При положение, че първи клас е добра практика и виждаме, че има своите резултати, смятам, че при положение че 25% от българското общество живее в мизерия, не трябва да налагаме санкция, а напротив, трябва да предприемаме мерки за превенция за отпадането на ученици от учебния процес.
Съгласна съм за това, че не можем да сме сигурни как финансовите средства биват усвоявани от семействата. Затова може да се помисли и за материални такива, които да подпомагат семействата, но за мен е просто нелогичен коментара, че една такава финансова помощ би била в ущърб. Напротив!
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Има ли реплики към госпожа Халачева? Не виждам.
Други изказвания?
Заповядайте, госпожо Георгиева.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, искам да започна с едно изречение, което е: „Според данните на Националния статистически институт бедните деца на възраст от 0 до 17 години са 25%. За учебната 2015/2016 г. над 6 хил. деца от Ι до ΙV клас са отпаднали от образователната система“.
Считам, че това е стряскащо и мисля, че е плашещо.
Един от основните приоритети в предизборната програма на „ВОЛЯ“ бе неграмотната раждаемост, липсата на образование за едни групи и ниското му качество за други. Затова принципно подкрепяме предложението за даване на допълнителен стимул за деца от семейства, които искат да се образоват. Това ще стимулира родителите да водят на всяка цена децата си на училище в годината, когато те придобиват навиците да участват в този следващ етап на живота си.
Видях, че общата сума, необходима за покриването на тези стимули ще възлезе на 30 млн. лева. Считам, че тя е повече от нормална, ако бъде разглеждана като инвестиция в бъдещето на нашите деца.
Ще се отклоня за няколко секунди. Наскоро по спешност бяха отпуснати 10 млн. лв. за униформи на полицаите, 6-7 пъти пък са глобите, които МВР и НАП не могат да съберат, СЕМ има да взима почти 2 млн. лв. от глоби и такси, сигурно и на десетки други места има за събиране огромни средства. Ние търсим откъде могат да се добавят тези пари, за да отпуснем помощите. Пари има, в същото време се налага да се пазарим за 30 млн. лв. Пак повтарям, инвестиране в образованието и бъдещето на нашите деца.
Да, може би има много методи, чрез които да проследим дали парите отиват точно за каузата, за която се отпускат – за помощи, и дали те се изразходват на правилното място.
Има достатъчно време до второ гласуване – първо, второ гласуване, за да се добавят още точки към този законопроект, за да бъде той добре изглеждащ. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
Има ли реплики? Заповядайте, госпожо Ангелова.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Благодаря, господин председател.
Уважаеми дами ми господа народни представители! Уважаема госпожо Георгиева, казахте, че 6 хил. деца са отпаднали от първи клас и изчетохте някаква статистика. Искам само да припомня, че еднократната помощ за първокласници е от 2005 г. и се предоставя на семейства, които са с по-ниски доходи или по-точно, чиито доход е равен или по-малък от 400 лв. към момента. Тоест едно четиричленно семейство има право на тази еднократна помощ, ако доходът е по-нисък или равен на 1600 лв.
В изказването си противоречите. Тази помощ се дава на семейства с ниски доходи и въпреки това тя не е достатъчно основание тези деца да продължат образованието, защото Вие казахте, че 6 хил. деца са отпаднали от първи клас. Няма анализ на самата обвързаност на предоставената помощ и ефекта, който се търси, да задържим децата в образователната система.
Поддържам това становище, че тези 250 лв. не са първото нещо, което трябва да задържи децата в училище и в образователната система. Говорим за интегрирани политики, интегриран подход.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Ангелова.
Заповядайте за втора реплика, господин Ченчев.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Благодаря, господин председател.
Колеги, подкрепям госпожа Георгиева. Репликата ми към нея е, че пропусна да запознае комисията, защото аз не считам, че някаква статистика са данни от Националния статистически институт. Това не може да бъде „някаква статистика“, просто хвърлена в пространството. Не се сещам за по-сериозен орган в държавата от този, който да ни дава статистика и точни данни. Така че в случая репликата ми към госпожа Георгиева е: казахте, госпожо Георгиева, за тези, които са отпаднали от първи до четвърти клас и тяхното процентно съотношение, но не казахте процентното съотношение на учениците или децата и в каква степен са неграмотни, а там числото е много по-стряскащо. Ако не ме лъже паметта, е над 40%. Вие, а може би всички тук се досещаме от кой етнос преобладават тези хора.
Точно поради тази причина е важно това нещо да се каже на комисията. Наистина финансов стимул е по-добре отколкото да ги водим с полицаи на училище, защото никой не е убеден в ефективността на тази мярка и вече има реакции по нея. Благодаря ви.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря.
Заповядайте, госпожо Георгиева.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря много за репликите.
Уважаеми господин председател,, уважаеми колеги, дадох просто един пример от статистиката, която мисля, че всички имаме пред нас, и в момента не е въпроса да обсъждаме поотделно всяка една процентна бройка относно неграмотността, колко са отпаднали. Просто дадох един пример и това наистина е стряскащо.
Смятам, че всички сте съгласни с това, че децата от първи до четвърти клас 6 хиляди е доста голяма бройка. Ние трябва да се борим децата да се образоват и това, което се иска в момента, не е толкова голяма инвестиция. Напротив, тя е заслужена и оправдана. Отново казвам, има достатъчно време, в което ще може да се направят допълнения. Това е наша позиция.
Ние ще подкрепим предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Георгиева.
Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Вълев.
ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ: Благодаря, господин председател.
С колегата тук обсъждахме и може би това, че имах възможност да работя с така наречените „малцинства“, но много голяма част от тях дори правят деца само и само да вземат помощи. При положение, че те взимат помощи веднъж и отделно да взимат помощи втори път, не сте ли се замисляли, че, от една страна, те си пращат децата на училище само заради тези 250 лв. и след това колко ученици отпадат и примерно не завършват втори клас?
Другото, не е ли по-добре да помислим да се санкционират и да не взимат помощи родители, които не пращат децата си на училище? Мисля, че е по-добър вариант и стимула ще е по-голям и за родителите, и за децата. Родителите ще имат стимул да изпратят децата, защото тези помощи ще изчезнат.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте за реплика, господин Ченчев.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин Вълев, тук донякъде сте прав, само че тук нали става дума и за работещи семейства с ниски доходи. И те ако не са представители на българския етнос, а на някакви други? Плюс това, по пътя на логиката неграмотните деца в България не са неграмотни, защото не са ходили в VΙΙ, VΙΙΙ, ΙХ, Х, ХΙ клас. Те са неграмотни, защото не са били във ΙΙ, ΙΙΙ и ΙV клас, началното обучение.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте за дуплика, господин Вълев.
ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ: Извинявам се много, но точно това е идеята. Ако семействата не взимат тези помощи и ако не са изпратили децата на училище, те ще намерят вариант да ги изпратят. Нали това е идеята – да ходят на училище и да посещават учебните занятия до ΙV клас, дори в Закона до 16 годишна възраст трябва да ходят задължително на училище. Нали това е идеята да се подпомагат. По този начин те се подпомагат.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Други изказвания?
Ако няма, да взема и аз отношение по въпроса.
Колеги, смятам даже, разбира се, според моето виждане, да предложа вариант, по който да бъде решен този въпрос. Разбира се, това не зависи само от мен, зависи от целия парламент.
Безспорно законопроектът е много важен и в това отношение аз категорично го подкрепям, че трябва да има промени не само за първокласниците. Но тук вече започвам да се различавам с госпожа Корнелия Нинова и група народни представители и ще го кажа като дълги години работил като училищен психолог.
Грешно е да финансираме деца на бедни семейства до ΙV клас. Какво правим с другите деца от V до VΙΙΙ и от ΙХ до ХΙΙ клас? Това е първата ми забележка.
Тук колегите от левицата поставиха въпроса: „Да, на второ четене, можем да го поправим“. Но веднага ще ви кажа какво е моето становище. Да го поправим до ХΙΙ клас значи финансов ресурс. Всички сте достатъчно интелигентни хора, веднага сметнете – финансовият ресурс ще е минимум 90 милиона, не 30, че ще стане и повече.
В това отношение ще бъдем абсолютно некоректни към Финансовото министерство при положение при приет вече бюджет съответно да го натоварим. Това вече е сериозна сума от 100 милиона.
Затова моето предложение към вас е – разбира се, ние не можем да вземем такова решение, но аз затова ще гласувам „въздържал се“ на този етап. Моето становище е следното.
След три месеца по закон същият законопроект може да се внесе с известни изменения. Такъв е нашия закон и такъв е правилника. Тогава, моето предложение е следното: да се създаде една работна група – не се хващайте, както се казва, за кобурите, като чуете „работна група“, от представителите, защото въпроса е наистина изключително важен. Тук не касае само ромите. Да се създаде една работна група от петте политически сили, която да ни представи един общ проект, но той да бъде за децата до ХΙΙ клас. Повярвайте ми, да делим децата до ΙV клас психологически не е правилно. Затова тази работна група след три месеца да изготви такъв проект, да го представи пред парламента и аз съм убеден, че ще го приеме с пълно единодушие. И не само това – да бъде вкаран в рамките на бъдещия бюджет за 2018 г., защото сега постъпваме изключително некоректно към Финансовото министерство. Ако го поправим сега, както предложиха колегите от ляво, ако го поправим на второ четене за всички до ХΙΙ клас, това са близо 100 млн. лв. Сумата е сериозна. Сто милиона не се намират лесно, когато не си ги предвидил в бюджета. Това ви го казвам от опит на народен представител вече втори мандат.
Затова моето виждане е, че сега ще гласувам „въздържал се“, но след три месеца, дай Боже, да имаме политическа воля и петте политически сили да създадем нов проект, да влезе, да бъде предвиден в разчетите на Финансовото министерство за 2018 г. и наистина да решим сериозно тези въпрос.
Другият въпрос, ама така отпадали ученици от Ι до ΙV клас. Ще ви кажа, че от V до VΙΙΙ клас отпадат много повече ученици отколкото от Ι до ΙV клас. Това ви го казвам от опит. Гледам статистиката тук и съм убеден, че тя е правилна. От Ι до ΙV клас отпадат 20% от учениците; от V до VΙΙΙ клас отпадат 48%. Ясно ви е защо става това. Обикновено момичетата от цигански произход вече са омъжени жени. Не се шегувам. Казвам ви, че съм работил дълги години точно в Столипиново като училищен психолог. Още в VΙ VΙΙ клас една голяма част от тях са вече омъжени жени – говоря по техните закони и по техните правила.
Това е моето предложение.
Затова на този етап аз ще се въздържа да подкрепя законопроекта и ако имаме волята след три месеца петте политически сили да го внесем смятам, че няма да има никакъв проблем и няма да има тези обструкции и наистина и двете страни са прави в своите обсъждания – и Левицата има логика, и колегите от ГЕРБ имат абсолютна логика. Моето виждане е след три месеца нов законопроект и съответно работна група от петте политически сили да го подготви и категорично държа да обхване децата до ХΙΙ клас, а не до ΙV клас. Така наистина противопоставяме и дискриминираме деца на деца.
Това е мнението ми. Ако има реплики, готов съм да отговоря.
Заповядайте, господин Ченчев.
ИВАН ЧЕНЧЕВ: Днес се изказвах малко повече, за което съжалявам, но мисля, че въпроса е важен. Хубаво е да има такава дискусия, хубаво е да има и предложения, особено по такива сериозни въпроси. Нека обаче напомним какво се случи, когато гласувахме пенсиите. Тогава не разделихме ли по тази логика и не противопоставихме ли хора, български граждани, без значение от техния етнос. Направихме го, цялото Народно събрание! А това не е ли, след като минимална пенсия се е увеличила от 1 юли и след това ще се увеличи от 1 октомври – първа крачка, втора крачка? Според мен поне е възможно да приемем това нещо, към което ви призовавам, предложението на Корнелия Нинова и група народни представители, между първо и второ четене да видим и другите предложения и ето я втората крачка. Мисля, че така е логично. Същия механизъм беше и при пенсията и той влезе в сила. Благодаря.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Няма да избягам от неудобния въпрос и ще отговоря на репликата. Истината е, господин Ченчев, че не ние спечелихме тези избори, спечели ги партия ГЕРБ и то сериозно. Така че народа даде доверието на най-голямата политическа сила, в момента са колегите от ГЕРБ. Така че политиката, знаете, е въпрос на компромиси. Това е истината, няма как! Въпрос на компромис, но все пак тези неща станаха. Все пак това е двумесечен мандат на това правителство. За първи път в толкова кратък мандат се вдигат пенсиите в първите два месеца на едно правителство. Обикновено знаете кога се вдигат пенсии – в края на мандата, когато предстоят избори, за да може, ако се загубят изборите, следващото правителство да мисли как ще изпълнява тези пенсии.
Мисля да не политизираме прекалено много въпроса. Става въпрос тук за нашите деца и лично аз ви предлагам да преминем вече към гласуване, но много внимателно с гласуването, защото обявявам: Михаил Христов от БСП заяви, че подкрепя законопроекта; господин Проданов също от БСП, който напусна по спешност, също ми съобщи, че подкрепя законопроекта. От ГЕРБ също има такива хора.
От ДПС как ще гласувате?
РЕПЛИКА: Единият излезе и каза, че ще гласува „за“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Кълков, също гласувате „за“?
Имам писмено становище на господин Йордан Йорданов, който е писал: „Каквото решение вземе председателя, това гласувам и аз“.
Господин Йордан Йорданов от „Обединени патриоти“ е „въздържал се“ като мен.
Госпожа Галя Захариева също беше „въздържал се“.
Който подкрепя законопроекта, моля да гласува.
За – 9, против – няма, въздържали се – 10.
Подобно беше и решението във водещата комисия. Мисля, че и там разликата е един глас.
Затова ви казвам, че този законопроект трябва да го гледаме след три месеца всички политически сили, ако искаме да го решим в полза на децата.
Времето много напредна. Благодаря на всички.
Видяхте, правите предложения, веднага на следващата комисия се осъществява. Ако имате предложения, винаги съм насреща.
Благодаря на всички.
Закривам заседанието на комисията.
Закривам заседанието.
(Закрито в 17,00 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Славчо Атанасов
Стенограф:
Мая Станкова