Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Обсъждане за второ гласуване на Законопроект за физическото възпитание и спорта, № 702-01-25, внесен от Министерския съвет на 5 октомври 2017 г., приет на първо гласуване на 13 декември 2017 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
П Р О Т О К О Л
№ 28
На 26 септември 2018 г. се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния
ДНЕВЕН РЕД:
Обсъждане за второ гласуване на Законопроект за физическото възпитание и спорта, № 702-01-25, внесен от Министерския съвет на 5 октомври 2017 г., приет на първо гласуване на 13 декември 2017 г.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията и гости се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 14,35 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Славчо Атанасов.
* * *
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Добър ден на всички!
Уважаеми дами и господа народни представители и гости на нашата комисия, имаме необходимия кворум.
Откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта към Четиридесет и четвъртото Народно събрание със следния дневен ред:
1. Обсъждане за второ гласуване на Законопроект за физическото възпитание и спорта, № 702-01-25, внесен от Министерския съвет на 5 октомври 2017 г., приет на първо гласуване на 13 декември 2017 г.
2. Разни.
Колеги, моля да гласуваме така предложения дневен ред.
За – 15, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет единодушно.
На днешното заседание присъстват господин Красен Кралев – министър на младежта и спорта, госпожа Ваня Колева – зам.-министър, господин Асен Марков – главен секретар, госпожа Яна Иванова – директор на „Правно-нормативно и информационно обслужване“ в Министерството на младежта и спорта, госпожа Мира Дукова – началник-отдел „Правно-нормативно и информационно обслужване“, госпожа Антоанета Боева – директор-дирекция „Спорт за високи постижения“, госпожа Виолета Заркова – директор на Национален антидопингов център.
Колеги, преди да започнем с първата точка за второ гласуване на Законопроекта, искам да обясня на Вас, тъй като ни предстои изключително тежка работа, редът, по който Ви предлагам да вървим за второ четене на Закона. Нека да не четем текстовете, а само да гласуваме. Всички са получили Проекта и Доклада по електронната поща, днес го имаме и на хартиен носител пред Вас.
Освен това искам да Ви напомня, че Законът е работен и в работна група, и от референтите и в много случаи предложенията между първо и второ четене на народните представители са направени по текст на вносителя, но са отразени на систематичното им място в предложената редакция, която вече има друга номерация. Точно заради това експертите ни са Ви предоставили – всеки от Вас има един екземпляр само с редакциите, за да Ви е по-лесно да направите справка при гласуването.
Пак ще повторя, твърде дълго е работено върху закона, така че можем да си спестим излишните дискусии, но, разбира се, всеки от Вас има право на изказвания тук, в Комисията. Запознати сте с текстовете и може да изразите становището си с гласуване.
Колеги, предлагам там, където в едно предложение на народен представител работната група го е подкрепила, има и част от предложенията, а по част – няма консенсус, да ги гласуваме групирани, като, ако някой има възражения по някой от текстовете, да го заяви.
Оттеглянето на предложения е отразено в материала, който имате, и трябва да се потвърди в стенограмата задължително, защото въз основа на това се прави официалният доклад, който ще влезе в пленарна зала вече на второ четене.
Аз ще провеждам гласуването, но Ви предлагам четенето да го правят експертите, защото, повярвайте ми, за първи път се сблъскваме със закон, в който има близо двеста предложения. Колегите от БСП имат 103 предложения, аз самият имам 43 предложения, колегите от ДПС също имат предложения, колегата Йордан Йорданов също има предложения и просто наистина няма да го скрия, но чисто технологически този закон е сложен за приемане. Молбата ми обаче е – знаете, че винаги съм бил толерантен към Комисията и към Вас, когато се прави изказване, нека да бъде в рамките на нашия Правилник – до 2 минути, защото ни предстои да приемем закон, който – така ще го кажа образно – като един роман на Достоевски, обемист, огромен и най-вече със страшно много предложения, които работната група, и тук искам страшно много да и благодаря, защото работи три месеца, за да може петте партии да стигнат до единство по много от текстовете. Ако днес гледахме този закон без работна група, повярвайте ми – това вече го знаем от опит, този закон сигурно от нашата комисия нямаше да излезе поне за 3-4 месеца. Така че поздравления към работната група!
Колеги, както Ви казах, втора точка ще е Разни – ако евентуално не приключим с днешното заседание, разбира се, ще го подложа на гласуване в края на заседанието, утре ще Ви предложа извънредно заседание на Комисията, на което да се опитаме да го приемем.
От тук нататък предлагам да преминем към нашата работа и нека госпожа Ангелова, към която всички имате огромно доверие, тъй като нашите експерти месеци на ред са подготвяли Законопроекта, предлагам, госпожа Ангелова да чете предложенията, а аз ще подлагам на гласуване всеки отделен член по съответния ред.
Заповядайте!
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: Господин Председател, моля временно да бъда освободен от заседанието поради ангажимент. Упълномощавам господин Апостолов да гласува от мое име, тоест, заедно с групата.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Само ще Ви помоля, тъй като става въпрос за закон, молбата ми към Вас, колеги, е когато си свършите работата в другата комисия, много Ви моля да се върнете тук. историята с днешния закон. Освобождавам Ви, с Вашия глас ще разполага господин Стефан Апостолов.
Първа точка
Обсъждане за второ гласуване на Законопроект за физическото възпитание и спорта, № 702-01-25, внесен от Министерския съвет на 5 октомври 2017 г., приет на първо гласуване на 13 декември 2017 г.
Госпожо Ангелова, заповядайте да започнем началото на Закона.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: „Закон за физическото възпитание и спорта“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава първа – „Общи положения“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава първа.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме – който е съгласен с текста, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 1 – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Лечева, тук за протокола трябва публично да потвърдите, че го оттегляте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, гости, уважаеми господин Министър, не взех думата преди малко с оглед важността на днешното заседание и интереса, с който се следи този законопроект.
Искам да кажа няколко думи преди да започнем по същество работа. Знаете, че парламентарна група на БСП не го подкрепи на първо четене, защото не възприемаме философията на този закон и според нас очакванията са твърде големи, а резултатите ще бъдат твърде скромни. Но се съгласихме. Казвам „но“, въпреки тези наши мнения и позиции. Решихме в интерес на спорта да се включим в работната група и все пак да отразим някои от желанията на спортните организации и спортната общественост и най-вече, тъй като считаме, че с работата на тази работна група можем да минимализираме по-скоро големите напрежения, които има сред обществеността и спортните структури.
Няма как да променим в работната група между първо и второ четене философията на този закон, но пак казвам, опитахме се и дадохме нашия принос, Законът все пак да върви напред. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Лечева, изключително съм Ви благодарен, тъй като участвахте с господин Ченчев в работната група и немалка част от Вашите предложения бяха приети от всички партии.
Тук обаче все пак за протокола трябва да оттеглите това предложение.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттегляме предложението, което сме направили по чл. 1.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 1 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 2.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 2 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 3 – предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 4.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме – който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Какво гласуваме?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Вашето предложение гласуваме и го подкрепяме. Експертите на Комисията са предоставили на всички колеги доклада. Повечето от тях бяха включени и в работната група по закона, а в момента подкрепихме Вашето предложение.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: А сега ще гласуваме редакцията на чл. 3, но преди това, ще гласуваме предложението на Весела Лечева, Ченчев и Проданов за създаване на нов чл. 3а.
Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 3.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Трябва да се създаде чл. 3а, за да може предложението на колегите от БСП да го приемем. Разбирате ли?
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: И сега ще трябва да гласуваме редакцията на чл. 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 3 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 4 – текстът го има при Вас, редакцията на нов чл. 4.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Сега следва чл. 4 по вносител.
Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 3, подкрепя предложението по т. 9.
Предложенията по т. 4, 6 и 7 са оттеглени.
Работната група не постига консенсус по предложенията по т. 1, 2, 5, 8 и 10.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колегите от левицата трябва да оттеглят предложенията по т. 4, 6 и 7. Госпожо Лечева, трябва да го заявите за протокола. Това е работа на работната група. Потвърждавате ли?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, аз ще оттегля тези предложения по т. 4, 6 и 7. Но нали все пак трябва да мотивираме защо сме направили някои от нашите предложения? Понеже много бързо мина – нали става дума за предложенията в чл. 4?
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Да.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И Вие ги оттегляте според работната група.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, т. 4, 6 и 7.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Сте ги оттеглили.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Сега гласуваме тези, които са приети от работната група – т. 3 и т. 9.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Нека колегите от БСП да оттеглят предложенията, после гласуваме това, което подкрепя работната група по техните други предложения.
Повтарям, колеги от левицата, оттегляте ли т. 4, 6 и 7?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, да, аз казах.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Сега, колеги, тук имаме – работната група подкрепя предложението по т. 3 и предложението на колегите от БСП по т. 9. Работната група предлага да се приеме.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Тук влизаме в едно друго гласуване – работната група не постига консенсус по предложенията по т. 1, 2, 5, 8 и 10. Това също трябва да гласуваме. (Реплики.)
Колеги, точките са отхвърлени от работната група – т. 1, 2, 5, 8 и 10. Тук трябва да гласувате „за“, „против“ или „въздържали се“.
Който е „за“, нека да гласува. (Уточнения.)
Гласували 15 народни представители: за 2, против 11 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Колеги, знам, че текстовете са много сложни, отменям гласуването и пак ще ги подложа на гласуване.
Колеги, който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 8 и въздържали се 5.
Предложенията по т. 1, 2, 5, 8 и 10 са отхвърлени.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Сега ще трябва да гласуваме – Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 4, който става чл. 5, следва текстът.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Искам да кажа нещо.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Да, госпожо Лечева.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Виждам целия изписан текст на новия редакционен вариант. За ал. 1 – ясно, но виждам ал. 2, която гласи:
„(2) Народното събрание приема Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност за срок 12 години (Национална стратегия).“
Аз мисля, че систематичното място на ал. 2 – не знам защо е попаднала точно в този чл. 5, би трябвало да отиде към „Органи на управление“.
ВЯРА МАЦЕВА: Защото Народното събрание не е орган на управлението.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Понеже там, където има Министерски съвет… (Реплики.)
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, въпросът е, че вече го гласувахме това.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Не сме гласували! Моля Ви се! Сега в момента в цялост гласуваме коригираният и редактиран текст. Аз мисля, че систематичното място на тази разпоредба е по-надолу, където става въпрос за органи на управление.
ВЯРА МАЦЕВА: Не мога да се съглася с Вас. Тази ал. 2 е всъщност въз основа на Вашето подкрепено от работната група предложение по чл. 8а и предложението на господин Атанасов по чл. 9. Тъй като Народното събрание в случая не е орган на управление, обаче определя държавната политика, мястото на стратегията е в държавната политика като ал. 2.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Просто според мен няма никаква връзка с начина, по който е изписан целия чл. 4. Не знам, тук има и други хора, които разбират от юридически, правни нормативни актове. Считам, че не е нормално мястото там.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Ангелова, продължете.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Ще трябва да се гласува редакцията на чл. 4, който става чл. 5.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 5 – предложение на народните представители Искрен Веселинов и Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 4.
Предложението не е прието.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Само да попитам нещо. Понеже много бързо върви всичко и понеже не всичко може да се обхване в работната група, имам въпрос по отношение на заглавието – „Управление в общината“.
ВЯРА МАЦЕВА: Няма заглавие.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Отпадат заглавията.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Окей, добре.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Ангелова, продължете.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 5, който става чл. 6 – следва текстът. Тук са включени освен текстовете на вносителя, а и подкрепените предложения. Гласуваме тази редакция на чл. 5, който става чл. 6.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 6 по вносител – предложение на народния представител Боряна Георгиева.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Георгиева?
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Да, оттеглям предложението, за да не губим време.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението по т. 1.
Работната група подкрепя предложението т. 2 относно ал. 3 само, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 9, и не постига консенсус относно ал. 4.
Повтаряме, подкрепя т. 1 и не постигна консенсус относно ал. 4 на т. 2 и подкрепя ал. 2 на т. 2. Затова трябва разделно гласуване. Първо, да се гласува подкрепата на работната група по т. 2 относно ал. 3. Алинея 3 между другото е отпадането на таксите, за да Ви стане ясно защо се подкрепя.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Тъй като работната група не е постигнала консенсус по т. 1 дали не трябва да го гласуваме?
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Ще стигнем и до него, но първо да гласуваме подкрепата.
Работната група подкрепя предложението т. 2 относно само ал. 3, защото предложението по т. 2 има две алинеи.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, да го подложим на гласуване. Работната група се е съгласила с предложението на колегите от левицата по т. 2 относно ал. 3.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група не постига консенсус по предложението по т. 1 и по т. 2 относно ал. 4.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 6 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 9. Ние ще го гласуваме като нов чл. 9, а тук ще гласуваме само отхвърлянето на чл. 6, всъщност номерацията отхвърляме.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това е технически въпрос.
ВЯРА МАЦЕВА: Само да обясня. Систематиката на самия текст е в чл. 9, където сме го сложили. Харесваме текста на работната група, подкрепяме го, но трябва да отхвърлим чл. 6, тъй като поредността на номерата ще се промени, ако го подкрепим.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, мисля, че тук трябва да го отхвърлим, за да може да си влезе нормално в чл. 9.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Гласуваме чл. 9 или гласуваме отхвърлянето на чл. 6? Кое гласуваме в момента?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Трябва да отхвърлим чл. 6.
Колеги, трябва да отхвърлим чл. 6, за да може да си влезе на редовното място в чл. 9. Тук според мен трябва да гласуваме „за“ отхвърлянето.
Който е „за“ отхвърлянето, моля да гласува. Това е технически проблем.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението за отхвърляне е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава втора – „Органи на управление“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава втора.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 7 по вносител – предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттегляме предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Лечева.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 7 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 3.
Става въпрос за принципи, те всички са събрани на едно место – в чл. 3, който приехме, така че тази редакция смятам, че трябва направо да се приеме.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Тук това е пак технически въпроси.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 8 – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Потвърждавам.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттегляме го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 8 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 4.
Ако обърнете на редакцията на чл. 4, ще видите, че това е същият текст..
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов за създаване на чл. 8а, 8б и 8 в.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 1, в частта относно чл. 8а, т. 1, което е отразено на систематичното му място в чл. 5, ал. 2 в редакцията на работната група, която ние гласувахме за Народното събрание – стратегията вече.
Работната група не постига консенсус по т. 1, в частта относно чл. 8а, т. 2, 3 и 4.
Работната група не постига консенсус по предложението по т. 2.
Тоест, единственият консенсус, който е постигнат тук, е само по предложението на т. 1 за стратегията, която се гласува в Народното събрание, и то е отразено в ал. 2 на чл. 5, за която преди това се чудихме защо е там.
Така че сега гласуваме подкрепата на работната група по т. 1 в частта относно чл. 8а, т. 1.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Може ли?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Да, разбира се.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Уважаеми господин Председател, не искам наистина да ви отнемам от ценното време на Комисията, обаче тук става въпрос за тези точки, които касаят следното.
Съгласна съм, че имаме принципни различия по отношение на т. 2 в този член, който предлагаме. Но когато става въпрос т. 3, който ние предлагаме – България да бъде домакин на олимпийски игри или да кандидатства за домакинство на олимпийски игри, считаме, че Народното събрание е това, което би трябвало да има санкция. Все пак става въпрос за един изключително отговорен и престижен форум, който отнема огромен финансов ресурс, институционален и така нататък и за да бъде успешен все пак една такава наша идея и даже преди няколко седмици пак се дискутира, би трябвало да има санкция и на Народното събрание.
След това ще стане въпрос и за правомощията на Министерския съвет, тъй като ние сме го предложили да бъде и санкция или поне на Министерския съвет, считам, че това заслужава да бъде в прерогативите на Народното събрание поне, даже не поне, а задължително в прерогативите на Народното събрание. Тази е точката, на която да обърнете внимание.
Макар че не сме постигнали консенсус в работна група, но тук е цялата комисия, друга точка касае националните спортни обекти, все пак са изключително важни за системата на физическото възпитание и спорт.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Разбрах, госпожо Лечева.
Господин Министър, може би тук вие трябва да отговорите, ако решите, разбира се. Ако не, отиваме към гласуване. Ако ще отговорите, само Ви моля, всички виждате, че стриктно спазваме времевия интервал от 2 минути на изказване.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Няма.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Няма, добре, преминаваме към гласуване.
Гласуваме подкрепата за предложението на колегите от левицата за т. 1.
Който е „за“ предложението на колегите от левицата, моля да гласува, работната група е постигнала консенсус по тази точка.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието – подкрепяме т. 1 на левицата.
Заповядайте, господин Министър.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Не знам какво ще промени това дали Народното събрание взима решение или Министерският съвет взима решение за олимпийски игри. Далече по-важни и по-големи въпроси се взимат само с решение на Министерския съвет. Представете си хипотеза, в която има служебен кабинет, когато Народното събрание не функционира. В най-добрия вариант са 3 месеца, някой път може да има и конституционна криза и този процес да продължи доста дълго време. Все пак това е много малка хипотеза и това единственият аргумент, който казвам тук.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
Мисля, че и Комисията си изясни ситуацията. Повярвайте ми, цяла година този закон с колегите го гледаме. Мисля, че почти всеки от Комисията го знае вече.
Предлагам другото предложение - работната група не постигна консенсус, което трябва да го подложа на гласуване.
Който е „за“ предложението на левицата за другите точки по този член, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 4.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 9 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 5, ал. 2 в редакцията на работната група, която вече сме минали. Това е за 12-те години.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това е пак технически въпрос.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 9, който става чл. 7 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 10 – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, гласуваме.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 3, подкрепя предложението по т. 7, и не постига консенсус в останалата му част.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Първо гласуваме предложението на колегите от БСП, което сме подкрепили.
Който е „за“ предложението на колегите от левицата по т. 3 и по т. 7, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
„И не постига консенсус в останалата му част“.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 10, който става чл. 8:
Чл. 8. Министърът на младежта и спорта провежда държавната политика, като – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това е пак технически въпрос.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 9 – този, за който вече сме гласували предложенията.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 11 по вносител – предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 11, който става чл. 10 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Пак технически проблем.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава трета – „Спортни организации“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава трета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I – „Общи положения“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел I.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 12 по вносител – предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 12, който става чл. 11 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II – „Спортни клубове“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел II.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 13 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 17.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: По чл. 13 на вносителя има предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 13, който става чл. 12 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това е преномериране на текстовете, защото има много предложения.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 13. Това е чл. 17 по вносител, който е сложен тук като подреждане.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 14 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 43, ал. 4 и чл. 62, ал. 5.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това се отнася за студентските клубове.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, оттегляте ли го?
Обяснете на госпожа Лечева кое е предложението?
СЛАВКА АНГЕЛОВА: По чл. 14 на вносител Вашето предложение – в ал. 1, т. 3 след думата „спорт" се поставя точка и запетая и текстът до края на изречението – отпада. Понеже е влязло в редакцията, затова Вие оттегляте това предложение тогава.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттегляме го.
СТЕФАН АПОСТОЛОВ: По чл. 83 от ПОДНС предлагам по чл. 14 т. 4 да отпадне.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: На вносител.
СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Да, на чл. 14 т. 4 да отпадне предлагам – залагане на изискване за издаване само на безналични акции, защото акционерните дружества по никакъв начин не спомагат за реализирането на основните цели на всеки спортен клуб, тренировъчна и състезателна дейност. Така че издаването на безналични акции се регламентира подробно в Закона за публично предлагане на ценни книжа, а редът и условията за това са доста усложнени и до този момент българското законодателство изисква издаването на безналични акции от публични или акционерни дружества в силно регулирани сектори – банкови, застрахователни и други. Това изискване е мотивирано от стремеж за публичност и прозрачност с цел да бъде защитен интереса на огромен кръг инвеститори. Така че спортните клубове и търговските дружества в огромната си част са футболни клубове и изискването те да издават безналични акции ще затрудни тяхната дейност без по никакъв начин да спомогне за реализиране на основната им цел, тренировъчната и състезателна дейност. А това е в противоречие с основната цел на коментирания Законопроекта.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, мисля, че трябва да подкрепим това предложение.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Госпожо Георгиева, заповядайте – имате отношение.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Да, тук аз имам предложение.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Гласувахме вече предложението на Стефан Апостолов.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Да, аз гласувах предложението на Стефан Апостолов.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: А сега Вашето предложение.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Правя предложение на по реда на чл. 83, ал. 5 да се създаде т.т. 5, 6 и 7, както следва:
„5. наименованието на спортен клуб, обединен спортен клуб или професионален клуб не може да съдържа едновременно търговска фирма или търговска марка и име или прозвище на историческа личност;
6. спортните клубове, обединени спортни клубове и професионалните спортни клубове нямат право да използват в своята дейност търговска марка или друго означение на клуба или неговата дейност, съдържащо едновременно търговска фирма или търговска марка и име или прозвище на историческа личност;“.
В т. 7, господин Председател, са нарушенията и санкциите, вече просто трябва да се определи дали трябва да бъдат в чл. 14.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Разбрах, госпожо Георгиева.
Нека да дадем думата на вносителя.
Господин Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Аз мисля, че решението трябва да е изцяло във Ваши ръце и ако бъде приета точката по този начин, значи клубове със 100-годишни традиции като „Ботев“, като „Левски“ да бъдат заличени от картата. Това надали ще се приеме от българската общественост. Все пак ние сме тук, за да защитаваме най-добре обществения интерес и да отговорим на обществените очаквания. Моето виждане е, че това предложение не отговаря на това, което хората очакват от нас.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, аз мога да добавя нещо. С огромното ми уважение към госпожа Георгиева, тъй като от дете се занимавам и се интересувам от спорт и най-вече от футбол – госпожо Георгиева, имайте предвид, че ако приемем това предложение, в буквалния смисъл на думата, не го драматизирам, но ще стане революция.
Това означава футболни клубове, както каза министърът, като „Ботев“ и „Левски“ да ни спретнат един страхотен протест тук, пред парламента, и да се чудим какво да правим. Казвам Ви го като футболен фен с огромното си уважение към Вас, но съм израснал по стадионите и знам какво ще бъде отношението към футболни клубове, които са със 100-годишна и над 100- годишна традиция,. Тук става въпрос не само за „Ботев“ и „Левски“, а за „Раковски“, за „Волов“ – Шумен. Ето колегата от Шумен, и той веднага… Тук ще имаме огромен проблем, колеги, повярвайте ми!
Госпожо Георгиева, за първи път си позволявам – всички Ваши предложения досега са били изключително разумни, но повярвайте ми, от дете съм израснал по стадионите, това означава ние да вдигнем една мини революция в държавата.
Трябва да подложа предложението на гласуване.
Колеги, който е „за“ предложението на госпожа Георгиева, моля да гласува.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 1, против 13 и въздържал се 1.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 14 – следва текстът, като в редакцията вече се възприема и приетото предложение на Стефан Апостолов по чл. 83 от ПОДНС.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 14, против няма и въздържал се 1.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 15. Това са чл. 14, ал. 2 и 3, отделени в нов член.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 15 – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по буква „а“, което e отразено на систематичното му място в чл. 12 в редакцията на работната група, а буква „б“ е отразена на систематичното й място в чл. 43 и чл. 62 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, става въпрос за студентските и военно0-приложните спортове.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: И следва да гласуваме сега санкцията за отхвърляне – работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 15 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като чл. 12 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 16 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 2 и не постига консенсус по т. 1.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, аз Ви предлагам да гласуваме първо това предложение на колегите от левицата, по което сме постигнали консенсус.
Който е съгласен с предложението по т. 2, което работната група подкрепя,, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Сега ще гласуваме по предложението по т. 1, за непостигналия консенсус.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 16 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 17 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което вече е отразено на систематичното му място в чл. 13.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Тоест, сега се връщаме към това, което гласувахме.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Подлагаме на гласуване санкция за отхвърляне – Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 17 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в нов чл. 13.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това са технически разработки.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 17 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 18 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 43.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 18 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в нов чл. 43.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел III – „Спортни федерации“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел III.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 19 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 19, който става чл. 18 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 20 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 18 и чл. 62 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 20 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 18 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 21 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 21 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 18 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел IV – „Лицензиране“.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел IV и предлага да бъде отхвърлен. Понеже няма наименования, събират се членовете. Това е техническо.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за няма, против 15 и въздържали се няма.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 22 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя предложението по т. 4 и не постига консенсус в останалата му част.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, тук разделяме гласуването.
Първо, подкрепяме предложението на колегите от БСП според работната група.
Който е „за“ да подкрепим т. 4 по предложението, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Следва „и не постига консенсус в останалата му част“ – който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 22, който става чл. 19 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 23 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението по буква „а“ и „в“, а предложението по буква „б“ е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“ моето предложение по буква „а“ и „в“, моля да гласува. Работната група го е одобрила.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Предложението по буква „б“ го оттеглям.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 2 и т. 3 и не постига консенсус в останалата му част.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, който подкрепя предложението на колегите от БСП, моля да гласува – по т. 2 и 3.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
В останалата част работната група не постигна консенсус – моля, който е „за“, да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 23, който става чл. 20 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това са технически въпроси.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 24 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 24, който става чл. 21 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 25 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 25, който става чл. 22 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 26 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 26, който става чл. 23 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 27 – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 27, който става чл. 24 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 28 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус за предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 28, който става чл. 25 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 29 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 29, който става чл. 26 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел V – „Дейност на лицензирана спортна федерация“.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел V и предлага той да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Работната група предлага да не го подкрепяме. Затова казвам – който е „за“, да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 30 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 30 да бъде отхвърлен. Това е по номерацията, така че трябва да се подкрепи тази санкция.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 31 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Лечева, трябва да потвърдите.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 31, който става чл. 27 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 32 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 27 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус за предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 32 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 27 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел VI – „Професионална лига“
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел VI и предлага да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 33 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 33 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в нов чл. 29.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА:
Член 34 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 34 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в новия чл. 29.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА:
Член 35 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 35 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 29.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел VII – „Актове на спортна федерация“.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел VII и предлага да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА:
Член 36 по вносител – предложение на народния представител Галя Захариева.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА:
Предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: За задължителното застраховане аз съм „въздържала се“.
Предлагам да бъде прегласувано.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Да, ще прегласуваме предложението.
Колеги, прегласуваме, тъй като госпожа Лечева гласува „въздържал се“.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
Моля, продължаваме нататък.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА:
Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, като т. 3 е отразена на систематичното й място в чл. 27 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 36, който става чл. 28 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 29 – следва текстът. Това са тези – четирите, които преди малко ги изгласувахме, които са в нов чл. 29.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел VIII – „Задължение за предоставяне на информация“.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел VIII и предлага да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 37 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 37, който става чл. 30 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава четвърта – „Специални организации“.
Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттегляме го.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Глава четвърта: „Други организации в областта на спорта“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 38 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението по т. 1 е оттеглено.
Работната група не постига консенсус по предложението по т. 2.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Лечева, по т. 2 трябва да го оттеглите, ако решите. А другото трябва да го гласуваме.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: По чл. 38 нашето предложение: „Заглавието се изменя така: „Видове спортни организации със специфични функции“. Това ли казваме?
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Да.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттегляме го.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И сега отиваме към гласуване.
„Работната група не постига консенсус по предложението по т. 2.“
Гласуваме – който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 13 и въздържали се няма.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 38 да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел I като в него думата „параолимпийска“ се заменя с „паралимпийска“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Сега вече ще трябва да гласуваме предложението на народния представител Славчо Атанасов по чл. 39 по вносител. Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Има ли изказвания?
Заповядайте!
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Ние от парламентарна група не сме съгласни с предложението на госпожа Лечева, господин Ченчев и господин Проданов, въпреки че е подкрепено от работната група.
Накратко мотивите ни са следните. Българският олимпийски комитет е юридическо лице с нестопанска цел за извършване на общополезна дейност, има си устав. В него са написани целите. БОК има представителни и юридически функции. Българският олимпийски комитет в устава си никъде не поставя за задача да организира и изпълнява подготовката на българските спортисти за участие в олимпийските игри.
Въпросът за подготовката на спортистите за представянето на олимпийските игри би трябвало да бъде в националната програма за развитие за физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, която се приема от Министерския съвет за 4 години. Затова ние изказваме несъгласие с направеното предложение от колегите Лечева, Ченчев и Проданов.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Само да кажа нещо.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Разбира се – може да вземете отношение, да.
Госпожо Лечева, заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Това, което чух от Вашата позиция по нашето предложение – става въпрос за т. 1, която касае дейността на Олимпийския комитет. Но цялото ни предложение съдържа и други две точки – т. 2 и т. 3. Аз лично ще гласувам „за“ нашето предложение в трите му точки, но както виждам, Вашето предложение касае само т. 1.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: И т. 2, тъй като тя е свързана с т. 1.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Но т. 3 е нещо съвсем различно.
РЕПЛИКА: Ще гласуваме отделно т. 3.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Затова предлагам да се гласуват отделно и трите точки.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това е най-разумно.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Точки 1 и 2 – заедно.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Точки 1 и 2 заедно, но т. 3 е различна.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
Нека ги гласуваме разделно, за да може разумното да мине.
Първо ще гласуваме процедурата за разделно гласуване.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
По предложението по т. 1 и т. 2 – те са тематично свързани, който е „за“ т. 1 и 2, моля да гласува.
Гласуваме предложението на народния представител Весела Лечева по т. 1 и 2.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 3, против 8 и въздържал се 4.
Предложението не е прието.
Който е за т. 3, моля да гласува.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
РЕПЛИКА: Сега гласуваме предложението на Светлана Ангелова за т. 1 и т. 2. (Реплики.)
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Те я отхвърлиха.
Продължавайте нататък.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 39, който става чл. 31, като в тази редакция вече е изключена тази алинея, която не е подкрепена. Така че ще се гласува редакцията без ал. 5
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма, въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 32, което е т. 3 на предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II – „Обединен спортен клуб“
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел II, но предлага Раздел II да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов Раздел IV.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 40 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 40 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 44.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 41 – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 41 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 45.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 42 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 42 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 46.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел III – „Национална организация за спортно-туристическа дейност“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел III, който става Раздел II.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 43.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 43, който става чл. 33 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 44 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 44, който става чл. 34 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 45 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 45, който става чл. 35 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 36 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 46 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 46, който става чл. 37 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 38 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов за създаване на Раздел IV с членове от 46а - 46в.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов Раздел III с нови чл. 39 – 43 и нов Раздел IV с нови чл. 44 – 46, следват текстовете. Моля да гласуваме всички тези членове заедно.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Сега сме гласували Раздел III и Раздел IV.
Отиваме на Раздел V, Глава пета – „Държавна политика в областта на спорта“.
Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“ това предложение, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 4.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Глава шеста: „Политика в областта на спорта за всички“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Раздел I: „Подпомагане на спорта за всички“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 47 – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 47 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 48.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 48 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 48, който става чл. 47 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 48 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 49.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 49 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 47.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II – „Спортно-туристическа дейност“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел II.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 50 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 50, който става чл. 49 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 50 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 51 – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в новия чл. 36.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 51 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 36.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 52 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 52 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 38 и нов чл. 50.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел III – „Физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност в предучилищното и училищното образование“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел III като в него след думите „дейност в“ се добавя „системата на“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 53 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 53, който става чл. 51 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 54 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 54, който става чл. 52 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“,колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 55 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 55, който става чл. 53 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 56 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 56, който става чл. 54 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 57 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 57, който става чл. 55 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 58 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 58, който става чл. 56 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел IV.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел IV.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 59 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттеглям.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожа Лечева го оттегля.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 59, който става чл. 57, като в него заглавието „Общи положения“ се заличава, а в ал. 3 преди думата „методи“ се добавя „забранени“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 60 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 60, който става чл. 58 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 61 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 61, който става чл. 59 като в него заглавието „Стипендии“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 62 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 62, който става чл. 60 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел V.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел V.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги,моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 63 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 63, който става чл. 61 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 64 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Тъй като нямам спомен как вървеше дискусията в работната група, но този многоспортов клуб…
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Твърдо го подкрепихме всички тогава, си спомням. И Вие бяхте, и господин Ченчев.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: За кой многоспортов клуб?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: За военно-приложните спортове.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: За военно-приложните спортове им се дава възможност да са членове и на други организации, а на другите многоспортови клубове не им се дава възможност. Тук не става ли просто една колизия?
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Тези клубове, на които се дава възможност да членуват в други федерации, са само многоспортови клубове на Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната и на Националната служба за охрана. Никой друг! По ал. 2.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Университетските многоспортови клубове?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Не сме стигнали до тях.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: На тях също е дадена тази възможност.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Лечева, на тях също им се дава възможност.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Имат ли? Добре, окей.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: По-нататък им се дава възможност.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Окей, добре.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува. Това са военно-приложните спортове.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттеглено.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 64, който става чл. 62 – следва текстът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
РЕПЛИКА: Няма ли да починем вече?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, аз Ви предлагам следното – да стигнем до половината от Закона. Сега сме на чл. 65, да стигнем до чл. 80 – точно по средата на Закона, да си дадем една почивка от 15 или 20 минути, и след това да продължим? (Реплики.)
Колеги, има два варианта.
Единият вариант е днес да приключим. Виждате, това е истината – толкова сме работили по този закон цяла година, работната група работи по него близо три месеца и повече, единият вариант е, и аз ще го подложа на гласуване – да го довършим днес, има вероятност малко да позакъснеем, разбира се.
Другият вариант е утре да свикам извънредно заседание на Комисията, за да го довършим?
Какво предлагате?
ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА: Понеже в утрешния ден имаме вече направени програми, част от нас не знаехме, че ще продължи и че е такава ситуацията, затова предлагам днес да го приключим.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: По мое мнение, все пак аз ще го подложа на гласуване, по-хубаво е днес да приключим със Закона.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
Имайте предвид, виждате общественото мнение, то е, че много забавихме Закона, няма да го скрия, така че моето предложение, колеги, е днес да го приключим. Накрая ще го подложа на гласуване, да знаете.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА:
Разбира се. Аз съм против да препускаме в галоп.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Имаше резерви от референтите, затова се забавихме.
Аз не мога да обвиня Комисията, само искам да Ви кажа, че в края на краищата ще подложа на гласуване това свое решение, но нека да стигнем до чл. 80.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА:
Абсолютно несериозно е това, което правим като Комисия. Не може за 15 минути да го гледаме на второ четене. Това пък вече преминава всякакви граници.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Добре,.
Колеги, като стигнем до чл. 80, ще предложа да гласуваме. Става ли така? Добре.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 65 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 65, който става чл. 63 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 66 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 66, който става чл. 64 като в него заглавието „Специализирани формации за тренировъчна и състезателна дейност“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Боряна Георгиева.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 100 и 101.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“ предложението на госпожа Боряна Георгиева, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава шеста.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Глава шеста: „Политика в областта на спорта за високи постижения“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел I.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 67 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 1, което е отразено на систематичното му място в чл. 128, ал. 1.
Предложението по т. 2 е оттеглено.
Работната група не постига консенсус по предложението по т. 3.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Сега имаме три гласувания.
Който подкрепя, колеги, предложението на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов за т. 1, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Госпожо Лечева, за т. 2?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Оттеглям го.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, тук работната група не постигнахме консенсус.
Който подкрепя предложението по т. 3, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 67, който става чл. 65 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 68 по вносител - предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Лечева?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттеглям го.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Предложението се оттегли.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 68, който става чл. 66 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Раздел II: „Състезателни права на спортистите аматьори и професионалните спортисти“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 69 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 69, който става чл. 67 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 68.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 70 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението по т. 1 и 2 и подкрепя по принцип предложението по т. 3, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 72.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Имаме две гласувания.
Колеги, който подкрепя предложението на колегите по т. 1 и 2, моля да гласува.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 14 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Колеги, сега ще гласуваме предложението, по което работната група е постигнала консенсус – т. 3 на колегите от БСП.
Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 70, който става чл. 69 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 71 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 71, който става чл. 70 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 72 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 72, който става чл. 71 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създадат нови чл. 72 – 75. Това са по приетите предложения на народния представител Славчо Атанасов.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 73 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 73 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като в чл. 68 и чл. 69.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов Раздел III с наименование „Договори, трансфер, преотстъпване и посредничество“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 74 по вносител – предложение на народния представител Галя Захариева.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 14, против няма и въздържал се 1.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложенията по т. 1 и 3 са оттеглени.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 2.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, предлагам да подкрепим предложението.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 74, който става чл. 76 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 75 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 75, който става чл. 77 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов за създаване на чл. 75а.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл.78 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 76 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 76 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 73.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 77 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 77 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 74.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 78 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 78 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 75.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 79 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 79 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 80 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 80 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Колеги, стигнахме точно до средата на Закона.
Предложих Ви два варианта, предлагам да ги подложим на гласуване.
Единият вариант е утре да имаме извънредно заседание на Комисията. Другият вариант е днес да си дадем малко зор и да го приключим.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Извинявайте, че Ви прекъсвам в диалогов режим – какво налага да приемем Законопроекта точно тази седмица, точно в този ден? Нали и другата седмица има заседание.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ:
Проблемът е, че много атаки тръгнаха към този закон и просто се забави във времето. Ще ми се и господин министърът да присъства. Нали така, господин Кралев?
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Само да добавя, господин Председател. То атаки към Закона няма, има огромно очакване законът да бъде приключен колкото се може по-бързо. Има натиск и върху Вас като народни представители, върху екипа на Министерството. Аз не виждам защо трябва да го протакаме? Минава си гласуването, с темповете с които вървим, имаме максимум още два часа, които ще ни трябват, за да минем по текстовете. Максимум два часа е! Вие си решавате, аз не мога да налагам…
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Аз ще го подложа на гласуване, господин Министър.
Колеги, наистина в последните месеци, тъй като няма да скрия, че и референтите имаха забележки по Закона, там се забави и аз твърдя, че Комисията си свърши перфектно работата.
От тук нататък имаме два варианта. Единият вариант е днес да го приключим, малко зор ще видим.
Другият вариант е утре да направим извънредна комисия, за да може и господи министърът да присъства за гледане в парламента другата седмица, защото очаквам да влезе директно в парламента този закон. След това Вие заминавате на олимпиада, доколкото разбрах?
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Да.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И ще отиде чак в средата на октомври, а през това време постоянно ще имаме атаки защо бавим толкова много този закон.
Колеги, предлагам Ви следния вариант – сега ще пусна 15 минути почивка, но преди това, разбира се, ако решите, защото до половината го гласувахме закона – който е съгласен днес да приключим закона, като след почивката да продължим, моля да гласува. За да нямаме утре извънредна комисия.
Гласували 15 народни представители: за 11, против 4 и въздържали се няма.
Имаме мнозинство, колеги – предложението е прието.
В момента е точно 16,32 ч., почивката – до 16,50 ч.
(След почивката.)
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, само да обявя, че господин Проданов си предостави гласа на госпожа Лечева, госпожа Светлана Ангелова и Георги Марков си предоставят гласа на господин Стефан Апостолов.
Продължаваме!
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел III.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага раздел III да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 81 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 81 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел IV.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на раздел IV.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 82 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 82 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел V .
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел V.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 83 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 83 като в него заглавието „Статут“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 84 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 84 като в него заглавието „Планиране на учебния процес“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 85 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 85 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 86 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя предложението
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 86 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 87 по вносител.
Управление на държавни спортни училища
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 87 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 88 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 88 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава седма.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава седма.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 89 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 89 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 89, който става чл. 90 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 90 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 89.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 90 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 89.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 91 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 91 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 92 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 92 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 91 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава осма.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава осма.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 93 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 93, който става чл. 92 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 94 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 94, който става чл. 93 като в него заглавието „Начални медицински прегледи“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 95 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 95, който става чл. 94 като в него заглавието „Периодични медицински прегледи“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 96 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 96, който става чл. 95 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 97 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 97, който става чл. 96 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава девета.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Глава девета: „Спортно-педагогически кадри“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 98 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 98, който става чл. 97 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 99 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 99, който става чл. 98 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов за създаване на чл. 99а.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 100 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 100, който става чл. 99 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, виждате, че една трета от предложенията са просто технически промени.
Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава десета.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на глава десета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 101 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 101, който става чл. 100 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 102 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 102, който става чл. 101 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава единадесета.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава единадесета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел I.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 103 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението, което е отразено в чл. 102, ал. 4 на редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 103, който става чл. 102 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 104 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 122.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 104 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в нови чл. 108 и 112, и чл. 113 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 105 по вносител – предложение на народните представители Искрен Веселинов и Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 105, който става чл. 103 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 106 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 106, който става чл. 104 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 107 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 107, който става чл. 105 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 108 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 108, който става чл. 106 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел II.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 109 по вносител – предложение на Александър Сиди и Йордан Йорданов.
Работната група не подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува. Аз ще гласувам „за“, чисто колегиално.
Гласували 13 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 2.
Предложението не е прието.
Отменям гласуването, колеги – аз съм „за“ и господин Йорданов е „за“.
Който е „за“ предложението на Йордан Йорданов и Александър Сиди, моля да гласува.
Гласували 14 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група оттегля предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Да, така е, оттеглям го.
Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Предложението е оттеглено.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, оттеглям го.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 109, който става чл. 107 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 108.
Имате предложение ли?
Заповядайте, представете го.
ГЕОРГИ ДИНЕВ: Благодаря, господин Председател.
По чл. 108 имам предложение съгласно чл. 83, ал. 5, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Предлагам в чл. 108, ал. 2 след думите „спортен клуб“ да отпадне „сдружение с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност“.
Мотивите за това са ми, че само по себе си отдаването под наем не е безвъзмездно. Напротив, определя се наемна цена като в тези случаи наемателят е длъжен да реализира инвестиционна програма, която включва ремонт, обновяване на спортните обекти, които респективно биват наемани. Това естествено води до увеличаване стойността на самия обект, което е залегнало по-нататък в същия закон – в чл. 110. Същевременно всички подобрения, направени от наемателя, остават собственост на наемодателя след изтичането на срок. Точно поради тази причина мисля, че не е нормално да ограничаваме спортните клубове, които искат да наемат спортни обекти, като ги ограничаваме само да бъдат спортни клубове, които са регистрирани по Закона за сдруженията с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност.
Тук наистина трябва да отбележим, че по този начин всички спортни клубове, най-вече футболни, които участват в нашите първенства, по този начин биват ограничавани да участват за наемането на футболните стадиони.
Моето предложение е след думите „спортни клубове“ да отпадне изразът „сдружение с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря.
Госпожо Лечева, искате думата.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Вижте, за срок до 30 години, така както гледам, по логиката на вносителя те дават този преференциален дълъг срок за юридическите лица с нестопанска цел, които развиват обществена дейност, които са вписани в съответния регистър по чл. 9, ал. 1.
Повечето от тези спортни организации, които Вие визирате, са акционерни дружества. (Реплика на народния представител Георги Динев.) Да, акционерните дружества са търговски дружества и по друг ред вземат под наем спортни обекти. Така че си имат съответния ред, по който кандидатстват спортните организации, акционерни и търговски дружества. Така че аз лично считам, че философията на вносител, която той възлага, особено при отдаване и разпореждане със спортни обекти, имам предвид защитата на всички онези сдружения с нестопанска цел, които са спортните клубове.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Ще дам думата на вносителя. Логично е, тъй като това е един от ключовите моменти в закона.
Заповядайте, господин Министър.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Ако позволите, един коментар да направя. Аз имах разговор с колегата по това предложение и мога да кажа следното нещо, с което всички трябва да сме наясно.
Този текст за тридесетте години е изключително приоритетен и важен главно за футболните клубове. По начина, по който сме го записали, това изключва възможността всички футболни клубове да си вземат базите. Всички ние знаем, че държавата няма как да ремонтира 30 стадиона, да дава по 50 милиона на стадион. В този контекст аз бих подкрепил това предложение, защото не става дума за базите на ЦСКА – да си говорим в прав текст, базите на ЦСКА още утре мога да ги… Те са собственост на търговско дружество и то може да ги даде веднага за срок от 30 години. Става дума за базите на стадиони, които са собственост на областни управи, на министерства, които не могат, ако този член остане този вид, в който сме го предложили, няма как да бъдат дадени. За да има равнопоставеност между всички клубове, защото основната ни цел бе тези стадиони да си намерят чрез публично-частно партньорство или чрез дългосрочен договор за ползване, да си намерят стопанин. Стопаните им, всички знаем, са клубовете. Не може стадионът на „Ботев“ – Враца да го стопанисва дружеството от Ловеч. Дайте да направим такъв текст, който да развърже този проблем, който е от 30 години. Ако навремето при правителството, ако не бъркам, мисля, че беше на СДС – на Иван Костов, ако не бяха направили изискване всички футболни клубове да станат акционерни дружества, тази беля нямаше да я има. В момента по този начин ще дадем възможност тази несправедливост, която има, защото целият футбол заради тези промени на Закона, беше изключен от държавното финансиране и от държавното подпомагане.
Сега, след като сме ги направили акционерни дружества, бихме могли да им дадем възможност те да се възползват да вземат тези бази. Няма по-добър. Общината, областта или Министерството не могат да бъдат по-добър стопанин, отколкото клубовете – това е техният дом и те го работят.
Аз бих казал – тук имаше пропуск от наша страна и съм съгласен с предложението на колегата, защото той идва точно навреме, за да стане ясен този член. Тези 30 години не се правят за ЦСКА. Това, че има внушения от журналисти и коментира, това е абсолютно погрешно. Повтарям, с начина, по който са уредени въпросите със стадион „Българска армия“ без значение в какъв вид ще бъде приет Законът, още утре те могат да го получат при определени условия за срок от 30 години, защото той вече е собственост на търговско дружество. Но тук проблемът е сериозен, за да направим наистина нещо за футбола. Аз Ви уверявам, че по този начин наистина тази възможност ще бъде приета възторжено и с ентусиазъм от всички спортни клубове и от всички футболни клубове, защото само те по силата на грешките на наши предшественици са поставени в неизгодно положение спрямо законодателството.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря, господин Министър.
Други, които желаят да вземат отношение?
Госпожо Лечева, да направите реплика?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Вижте, фактът, че преди 10 и повече години бяха задължени футболните клубове да се регистрират като акционерни дружества, но след това законодателят им даде възможност да ползват и другата възможност – да бъдат регистрирани като организации с нестопанска цел, извършващи обществено полезна дейност.
Вие казвате, че трябва да се даде за 30 години под наем. Аз не визирам ЦСКА и „Левски“ по принцип. Като принцип говорим в момента. Това не е ли заобикаляне на Закона за концесиите в крайна сметка?
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Аз не мисля. Нека колегата да каже. Аз не съм юрист. Не мисля, че е заобиляне на Закона за концесиите. Това е възможност тези хора да си направят базите. Каква концесия? За мен стадионът на „Левски“, кой примерно ще се яви да кандидатства – за „Герена“? Нали, ясно е, че просто трябва да направим възможност да има някаква справедливост и хората да си работят. Не вярвам някой да злоупотреби.
Допълнителните разпоредби вътре са много жестоки. За да тръгнеш да вземаш такъв договор, трябва да имаш минимум 50% инвестиция, 50% от стойността на земята. Условията са толкова тежки, че наистина няма как да се злоупотреби. Аз затова видях тази грешка, която сме допуснали. Благодаря на колегата, че ни обърна внимание, наистина го подкрепям, защото в противен случай щяхме да лишим и „Левски“, и „Ботев“, и другите клубове, на които базата им…
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Министър, предлагам да преминем към гласуване.
Аз категорично подкрепям колегата Георги Динев, защото все пак и аз съм бил осем години кмет на голям град и съм много наясно за какво става въпрос. Така че, колеги, нека да преминем към гласуване – да гласуваме предложението на колегата Динев, което за мен изключително разумно.
Заповядайте, господин Милушев.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, аз мисля, че ал. 1 и ал. 2 се припокриват и може би ал. 1 трябва да отпадне, тъй като ал. 2 си е „до 30 години“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Милушев, предлагам следното – да гласуваме поправката на господин Динев, тя според мен е много важна, след това вече да си вървим по нашия си ред.
Който е съгласен да подкрепим поправката на господин Динев, записана вече в протокола, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 108 с вече включена редакция на приетото предложение на господин Георги Динев.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, това вече е техническа част.
Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 110 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 110, който става чл. 109 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 111 по вносител – предложение на народните представители Искрен Веселинов и Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 107 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 111, който става чл. 110 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 112 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 112 да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 113, който става чл. 111 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 114 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в чл. 107, ал. 2 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 114 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 107 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов Раздел III с нов чл. 112.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел III по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за Раздел III, който става Раздел IV.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 115 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 3 и не постига консенсус в останалата му част.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, тук имаме две гласувания – първо да подкрепим, ако решите, разбира се, предложението на колегите от БСП по т. 3.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
„и не постигна консенсус в останалата част“.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 115, който става чл. 113 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 116 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 116 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 117.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Това е поредният технически въпрос.
Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 117 по вносител – предложение на народните представители Искрен Веселинов и Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 117, който става чл. 114 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 118 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 118, който става чл. 115 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 119 по вносител – предложение на народните представители Искрен Веселинов и Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 119, който става чл. 116 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува, колеги.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 117 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 120 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 120, който става чл. 118 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 119.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 121 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 121, който става чл. 120 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 122 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 122, който става чл. 121 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 123 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 123, който става чл. 122 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 124 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 124 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 116 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава дванадесета.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава дванадесета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел I.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 125 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 125, който става чл. 123 като в него заглавието „Източници на финансиране“ се заличава.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 124 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 126, който става чл. 125 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 127 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 127 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място като нов чл. 124.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на Раздел II: „Финансово подпомагане с публични средства“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 128 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 128.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 128, който става чл. 126 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 129 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 1, в частта му за създаване на т. 5, което е отразено на систематичното му място в чл. 99. Работната група не постига консенсус по т. 1, в частта му за създаване на т. 6 и по т. 2, а предложението по т. 3 е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Тук имаме две гласувания и едно оттеглено предложение.
Колеги, който е съгласен да подкрепим колегите от БСП по т. 1 в частта му за създаване на т. 5, моля да гласува
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Тук работната група не постигна консенсус по т. 1, в частта му за създаване на т. 6 и по т. 2.
Който подкрепя предложението, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Предложението по т. 3 е оттеглено – госпожа Лечева го оттегля.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 129, който става чл. 127 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 130 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Тук ще Ви прочета друга редакция – не е санкцията, която е при Вас, защото има техническа грешка.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 130, който става чл. 128. Не е нов член, а е редакция.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 131 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 131, който става чл. 129 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 132 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 145.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 132, който става чл. 130 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 133 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 133, който става чл. 131 – следва текст.
ДИМИТЪР АЛЕСАНДРОВ: Господин Председател!
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Да, заповядайте!
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Уважаеми господин Министър, уважаеми господин Председател, колеги! Предлагам да се направи следната редакция на чл. 131, ал. 4:
„(4) Спортист, на когото е наложено наказание за нарушение на антидопинговите правила по чл. 90, ал. 4, както и треньорите и длъжностните лица, които са наградени за постигнатото класиране, възстановяват изплатените средства по чл. 134, т. 2 след датата на вземане на положителната проба. Спортната федерация, картотекирала спортиста, е солидарно отговорна със спортиста, респективно треньорите и длъжностните лица за връщане на осигурената с публични средства награда“.
В чл. 131 ал. 4 трябва да се предвиди задължението треньорите и длъжностните лица също да възстановяват изплатените като награда средства, ако спортистите, с чиято подготовка са ангажирани и наказвани за нарушение на антидопинговите правила.
Това кореспондира съответно с чл. 134, т. 2, където също предлагам да се предвидят средства за награди за треньори и длъжностни лица, които имат принос за спечелването на медалите от съответните специалисти. За постигането на едно призово класиране изключително важна ролята на треньора, а при някои спортове – и на други длъжностни лица.
Предлагам следната редакция на чл. 134, т. 2:
„2. със средства от бюджета на Министерството на младежта и спорта се изплащат две награди на спортисти, медалисти от европейски и световни първенства, олимпийски игри, аналогични игри и първенства за хора с увреждания, както на треньорите и на длъжностните лица, пряко свързани с тяхната подготовка“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Александров, една молба имам към Вас. Тъй като това, което предлагате в ал. 4 е много важно и неслучайно ще дам думата на референта, молбата ми е нека да гласуваме или да не гласуваме Вашето предложение по ал. 4 и след това да слезете към чл. 134.
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Добре, те са свързани.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Защото ще объркаме колегите. Нека сега да вървим по ал. 4 и след това ще предложите по чл. 134.
Давам думата на референта, защото има много логика в това, което казвате.
ВЯРА МАЦЕВА: Имаше редакция на работната група, но беше неясна и след това виждам, че е подобрена. В този вид отразява логиката към текста на вносителя да се добавят треньорите и длъжностните лица.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, в интерес на истината след 3 месеца работа е нормално работната група понякога да не е прецизирала най-добре текста.
Вносителят има ли някакво предложение или не?
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Не.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Александров, предлагам Ви да подложим на гласуване първо Вашето предложение по редакцията на чл. 131, ал. 4. След това Вие си направете Вашата редакция. След това ще гласуваме цялата редакция, след което влизаме в чл. 134.
Който е съгласен с предложението на господин Александров за редакция на предложението на работната група по чл. 131.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Сега трябва да гласуваме редакцията на чл. 133, който става чл. 131 с включена приета нова редакция на ал. 4.
Който е съгласен, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 134 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за чл. 134, който става чл. 132 като в него заглавието „Финансово подпомагане в системата на образованието“ се заличава. Това е нова номерация на чл. 134.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 135 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 135, който става чл. 133 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел III.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел III.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 136 по вносител – предложение на народния представител Мустафа Карадайъ и група народни представители.
Работната група не постига консенсус по предложението
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който подкрепя предложението, колеги, моля да гласува – и господин Кълков броим.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 9 и въздържали се 4.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Предложение на народния представител Даниела Дариткова-Проданова.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
За – 13, против няма и въздържали се2.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Аз съм „въздържала се“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Може ли да се коригирам? Аз също съм „въздържал се“. Ще Ви обясня „защо“ много накратко.
Това предложение беше основно на господин Севим Али, впоследствие вече се включиха и други колеги. Затова ще бъде „въздържал се“ на предложението на госпожа Дариткова и ще подкрепя предложението на господин Севим Али и на Елхан Кълков, защото Вие бяхте първите, които предложихте това предложение. Това е точната истина.
Аз съм „въздържал се“ на предложението на госпожа Дариткова.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
Сега да преминем към предложението на Севим Али и Елхан Кълков.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Севим Али и Елхан Кълков, направено по реда на чл.83, ал. 5 т. 2 от ПОДНС.
Предложението се подкрепя от работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Сега вече е Вашата редакция.
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Колеги, предложението ми по чл. 134:
„Със средства от бюджета на Министерството на младежта и спорта се изплащат две награди на спортисти, медалисти от европейски и световни първенства, олимпийски игри и аналогични игри и първенства за хора с увреждания, както и на треньорите и на длъжностните лица, пряко свързани с тяхната подготовка“.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Какво точно се изплаща, не можах да разбера? Каква е премията, която се изплаща.
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Тя не е определена каква да е премията.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Еднократно, двукратно или какво?
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Еднократно.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Хайде да го прочетете пак.
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: „…награди на спортисти, медалисти от европейски и световни първенства, олимпийски игри и аналогични игри и първенства за хора с увреждания, както и на треньорите и на длъжностните лица, пряко свързани с тяхната подготовка“.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Какво точно се изплаща?
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Награди, еднократни. Няма никакъв размер. Тук няма конкретен размер.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Кралев, заповядайте, мисля, че този текст е уточнен с Вас.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: В този текст се посочва само откъде се вземат парите, които трябва да изплатят изплащането на наградите. От бюджета. Това е текстът, това е смисълът.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Този текст е хубав и ясен.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Имате ли разчети за колко става дума?
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Според мен спортисти, треньори и длъжностни лица, защото по инструкция даваме и на тях премия.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Добре.
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Самият размер не е обект на това.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Това пожизнени месечни премии ли са?
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Не, еднократно.
Колеги, това е еднократно.
Моля да обясните, но кратко, защото стана ясно.
ВЯРА МАЦЕВА: В изменението в чл. 131, което приехте, трябва да се върнат средствата за награди, изплатени по чл. 134, т. 2. За да може да се вземат пари от треньорите и от длъжностните лица, първо трябва да сме им ги дали, което значи, че в чл. 134 трябва да имат награди както за спортистите, така да има за треньорите и длъжностните лица.
Аз по същество не мога да се изкажа, но двата текста са обвързани. Това е връзката между двата текста. А дали по същество е така, вече…
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, всички разбрахте казуса.
Предлагам да преминем към гласуване – който подкрепя предложението на господин Александров за редакция на нов чл. 134, моля да гласува… Гласуваме предложението на господин Димитър Александров.
Господин Александров, съжалявам, но повторете още веднъж предложението.
ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Без да го чета конкретно, и двата текста са вързани – това е за чл. 134. Тук става въпрос, че като се дават премии и награди за определени постижения като европейски, световни, олимпийски, освен състезателите такива се полагат на хората, допринесли за организацията и дейността на спортиста, съответно за треньорите и длъжностните лица. Никъде не пише еднократно. Освен това размерът вече е обект на друго решение.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАНЯ КОЛЕВА: Само да кажа, че го има това отразено в чл. 8, т. 18.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги. който е съгласен с предложението на господин Александров, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Госпожо Ангелова, продължете.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 136, който става чл. 134, като в редакцията се включва и предложението на господин Александров.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 137 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 137, който става чл. 135 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 138 по вносител – предложение на народните представители Александър Сиди и Йордан Йорданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Няма и как да постигне консенсус.
Господин Йорданов, заповядайте за мотивация.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: Ясно е, че това е ябълката на раздора, дебатите ги проведохме в рамките на работната група, а и не само.
Само искам да напомня, че освен предложението – в момента не извършвам никаква защита спрямо него, има едно друго предложение, което дебатирахме – на Искрен Веселинов, беше пропуснато да влезе по технически причини.
Към чл. 138, който става чл. 136, ал. 1, т. 1 – към „медалисти от олимпийски игри, параолимпийски игри“ да се добавят и тези от Игрите на дружбата през 1984 г. Цяло поколение по политически причини не можа да участва, реципрочно на игрите от 1980 г. Предполагам, че касае много малка група от хора и финансово няма да утежнят.
РЕПЛИКИ: Не е малка.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Това въобще не е малка група, защото тогава участва много малък брой държави. Тогава няма политически никаква конкуренция. Тези игри за наше съжаление нямат стойност на олимпийски игри. Това си е компенсация от страна на предишния режим и организация, която бойкотираше игрите в Лос Анжелис, така че те не могат да бъдат критерий. Напротив, хора, които никога не биха могли да стигнат до олимпийски медали, там успяха да вземат и няма да е справедливо спрямо онези, които наистина… Да, не е наше, решението е политическо, но тези игри по никакъв начин не се доближават и на най-малък процент до редовните олимпийски игри. Това мога да кажа.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Заповядайте, господин Йорданов.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: Не омаловажаваме успехите на нашите олимпийски медалисти от 1980 г., където в много от спортовете конкуренцията беше нищожна, но бяха олимпийски игри, съгласен съм.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Олимпийските игри от 1980 г. са си олимпийски игри. Но следващите…
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: На добрата воля. Наричаха се „на добрата воля“.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: Съгласен съм.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Министър, господин Йорданов! Предлагам следното. Първо, предлагам за да бъдем подредени. Гласуваме Вашето предложение и на господин Сиди, което си е влязло по чл. 138. След това, Вие имате право да направите предложение тук, на заседание на Комисията. След това ще гласуваме и Вашето предложение за Игри на добра воля. Съгласен ли сте така? Да.
Колеги, който е съгласен да подкрепим предложението на Александър Сиди и на господин Йорданов по чл. 138, моля да гласува
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 1, против 7 и въздържали се 7.
Предложението не е прието.
Господин Министър, Ваш ли беше коментарът – „по-добре да ми вземат Министерството, ако този текст мине“, 50 милиона са горе-долу.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Разбирам, че колегите си имат политически съображения и подкрепят или не подкрепят тези текстове. Но за Игрите за добра воля медалистите са 234, а досега във всички олимпийски игри имаме същото количество медалисти. Тоест подкрепянето на една идея за тези игри, увеличава медалистите двойно, само за Игрите на добра воля говоря. Колегите ми дадоха справка преди малко. А за световни и европейски шампиони не искам да го квалифицирам, но няма такива средства и няма откъде да дойдат тези средства.
Само да Ви дам цифри. Бюджетът на Министерството е в рамките на 70 милиона, премиите, откакто са стартирали през 2000 г. или през 2000 и някоя година стартираха премиите на олимпийските медалисти, са били тогава в размер на 1,5 млн. лв. В момента надвишават 7 млн.лв. Те непрекъснато растат, защото са свързани с минималната работна заплата. Тази цифра намалява. Тя е за сметка на средствата, които ние даваме за развитие на спорта в момента. Разбирам, че е хубаво да вземат всичките пари, но като ги няма… Над 15-20 милиона минимум.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Министър, само да подчертая – поисках официална справка от Вас, от нашето министерство, Вие и Вашите експерти ми предоставихте справка. Защото все пак колеги от моята група правят предложението, близо 50 милиона годишно са, ако приемем този текст.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: Този, който отхвърлихме.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Да, този.
Извинявайте, но бюджетът на Министерството е 70 милиона. Няма смисъл да го обсъждаме.
Колеги, отхвърлихме текста – за 1, против 7, въздържали се 7.
Вторият текст на господин Йорданов, тъй като е поръчка от парламентарната ни група.
Формулирайте текста, господин Йорданов, за да го гласуваме.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: По чл. 136, ал. 1, т.1 да се добави: към „медалисти от олимпийски игри, параолимпийски игри и игри на дружбата през 1984 г., прекратили състезателна дейност…“, тоест добавката е“ игри на дружбата през 1984 г.“
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 1, против 7 и въздържали се 7.
Предложението не е прието.
Госпожо Лечева, заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Уважаеми господин Председател, ако си спомняте, аз преди една година бях депозирала наши предложения във връзка с пожизнените премии за българските треньори, чиито премии да бъдат част от възнагражденията на техните състезатели, да не бъдат равнени на една минимална месечна заплата, а да бъдат процентно съотношение от завоеванието на техните състезатели. Понеже този законопроект не беше разглеждан, защото предстоеше обсъждането на Закона и не го вкарахме в работната група, защото очаквах тази дискусия, предлагам систематичното място на това наше предложение да бъде в ал. 3.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Може сега да го предложите.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, предлагам го. Обявявам го. Не съм подготвена да го прочета, защото не знаех, че ще стигнем до чл. 150 днес.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Все пак ще трябва да го формулираме. Експертите ще помогнат. (Реплики.)
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Искам да Ви допълня, чисто процедурно, че предложения направени по чл. 83, ал. 5 от ПОДНС по време на заседание се включват в доклада, само ако са подкрепени. Тези, които са предложени по време на заседание по чл. 83, ал. 5 и не са подкрепени, не включват в доклада за пленарна зала.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Не влизат в доклада, да знаете. Добре, ние разбрахме същността.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Ако имате желание да подкрепите.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Само че не сте изчистили текста.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Аз каквото си спомням, това са месечни пожизнени премии, които са в процентно съотношение от възнаграждението на състезателя.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Въпросът е, че за да го гласуваме трябва да дадете ясен текст.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Всички наши предложения сме ги входирали и ги имаме.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Вие правите предложение в новата редакция на чл. 136, ал. 1, т. 2 – личните треньори, тук, където пише: „размерът да бъде увеличен“ с някакъв процент.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да бъде в процентно съотношение и то беше описано какво представлява. (Уточнения.)
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Редакция на чл. 136 – в ал. 5 да заменим думите „една минимална месечна заплата“ с…?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: С процентно съотношение. Но аз съм го описала.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Мисля, че беше 30%.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Не, беше както е записано за състезателите – 80%. (Уточнения.)
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Ще го гласуваме това.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предлагам да отложим гласуването на редакцията на чл. 136 и като свършим със Законопроекта, ще извадя текста и ще прегласуваме редакцията на чл. 136.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, да бъдем толерантни помежду си, наистина чл. 136 ще го отложим и когато гласуваме закона, ще се върнем на него. Ако се приеме предложението на госпожа Лечева.
Заповядайте, господин Кралев.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Само искам да добавя, че би трябвало от мен да се очаква да Ви дам какво е финансовото измерение, за да знаете какво гласувате. Защото всяко предложение за премиране на спортисти, аз го приветствам, но трябва да видим колко пари ще излезе и колко ще ни струва на нас и откъде ще ги вземем тези пари.
Пак Ви казвам, в бюджета на Министерството няма средства за повече пенсии. Трябва да знам откъде да ги взема. Не може да ги взема от другите пера в бюджета. Тези средства непрекъснато нарастват. Сумата става страховита. Ако се редуцира – за да взема за треньорите, трябва да редуцираме на медалистите. Съгласен съм, не е справедливо – съгласен съм, че треньорите трябва да бъдат наградени, техният труд е еднакво тежък и заслужава уважение, както на медалистите, но проблемът с бюджета е много сериозен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Господин Министър, все пак госпожа Лечева е народен представител и има право да направи предложение.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Аз не съм готов.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Намерихме текста, господин Кралев.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Не съм готов да дам цифра. Това казвам. Разбира се, че ще се гласува това нещо.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Намерихме текста, ще го формулираме и ще го гласуваме.
Моля да го прочетете.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Нашето предложение е: „Месечната премия за треньор да е в размер на 80 на сто от премията на неговия състезател“.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Това е предложението по чл. 83 на народния представител Весела Лечева.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: В случай на повече от един олимпийски медалист, премията се определя спрямо медията на състезателя с най-доброто, а не с натрупване.
Само да кажа, понеже тук непрекъснато се внушава колко много пари и средства се дават за медалисти и пожизнени премии, всичко това натрупване стана в последните 10 години. Всеки, минал през това министерство, се опита да бъде все повече ларж към хората, а забравихме треньорите. Олимпийските състезатели получаваха еднократно възнаграждение само за едното си, най-голямо отличие, а сега станаха с натрупване. Ние не сме го предлагали това.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, подлагам го на гласуване, тъй като всеки народен представител има право да прави предложения в момента.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Весела Лечева по реда на чл. 83, ал. 5 от ПОДНС – госпожа Лечева го прочете.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува, колеги.
Гласували 15 народни представители: за 4, против 8 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Мустафа Карадайъ и група народни представители. То е по чл. 138.
Работната група не постига консенсус по предложението.
Заповядайте, може да вземете отношение.
СЕВИМ АЛИ: Става въпрос за световните медалисти и за европейските не медалисти, а европейски първенци.
МИНИСТЪР КРАСЕН КРАЛЕВ: Много зависи какви критерии и какви ограничения ще бъдат приети, за да могат да се определят. От това, което гледам, за 2019 г. примерно трябва да бъдат 35 млн.лв. За 2020 г. – 38 млн.лв. ще бъдат. Ако това предложението се приеме в този вид. Разбира се, цифрата варира спрямо ограничение. Това са непосилни цифри. Въобще не виждам база за дискусия тук с тези цифри. (Реплики.)
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, много се разпиляхме според мен.
Господин Али, нали гледахме това предложение на работната група? Вярно е,да, тя не е официозен орган, но виждате, че там всички го отхвърлихме.
Предлагам да преминем към гласуване.
Който е „за“, моля да гласува. За – 2, господин Кълков също.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 7 и въздържали се 6.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Боряна Георгиева.
Работната група подкрепя по принцип предложението, като предложението по т. 1, букви „а“ и „в“ е отразено на систематичното му място в нов чл. 137.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Даниела Дариткова-Проданова.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 138, който става чл. 136 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
За 15.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Ако приемате моето предложение, а Вие не го приехте, така че се въздържам.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Добре.
Колеги, извинявайте – тук е моя грешката.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 12, против няма и въздържали се 3.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Даниела Дариткова-Проданова за създаване на нов чл. 138а.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 11, против няма и въздържали се 4.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 137 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Аз съм „въздържала се“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Значи „въздържали се“ – 2, Вие имате гласа и на господин Проданов.
Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 139 по вносител – предложение на народния представител Мустафа Карадайъ и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е за предложението на народния представител Мустафа Карадайъ, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Александър Сиди и Йордан Йорданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението, което е отразено на систематичното му място в нов чл. 137.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Моля, колеги, да гласуваме – това е наистина разумно предложение. Това е моето мнение, разбира се.
Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Даниела Дариткова-Проданова.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 13 народни представители: за 13, против и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 139, който става чл. 138 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 13 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава тринадесета.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава тринадесета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел I.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел I и предлага да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 140 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 140, който става чл. 139 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 142 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 141, който става чл. 140 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 142 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група не постига консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 142, който става чл. 141 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 143 по вносител – предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението по т. 1 и т. 3, което е отразено на систематичното му място съответно в чл. 141 в редакцията на работната група и в нов чл. 143. Работната група не постига консенсус по т. 2.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Сега имаме две гласувания.
Който подкрепя предложението на колегите Ченчев, Лечева и Проданов по т. 1 и т. 3, подкрепено от работната група, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Работната група не постига консенсус по т. 2.
Който подкрепя, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 143 да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в чл. 141 в редакцията на работната група.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създадат нови чл. 142 и 143 – следват текстовете.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Раздел II.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за наименованието на Раздел II и предлага да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 144 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 144 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава четиринадесета.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава четиринадесета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 145 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 145 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 146 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 146 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 147 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 147 да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Глава петнадесета.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава петнадесета.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 148 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 148, който става чл. 147 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, колеги, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 149 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 149, който става чл. 148 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 150 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 150, който става чл. 149 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 151 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 151, който става чл. 150 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов за създаване на нов чл. 151.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създаде нов чл. 151 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 152 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 152 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Член 153 по вносител.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 153 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: „Допълнителна разпоредба“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 1 – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов.
Работната група подкрепя по принцип предложението за създаване на т. 26, 27 и 30 и не постига консенсус в останалата му част.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Колеги, тук имаме две гласувания.
Който подкрепя т.т. 25, 26, 27 и 30 по предложението на колегите от БСП, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Който подкрепя предложението в останалата му част, което работната група не подкрепя, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 2, против 10 и въздържали се 3.
Предложението не е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1 от Допълнителните разпоредби.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 13, против няма и въздържали се 2.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: „Преходни и заключителни разпоредби“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 2.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група предлага да се създадат нови § 3 и § 4 – следват текстове.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя текста на вносителя за § 3, който става § 5, като в ал. 2 думите „чл. 6“ се заменят с „чл. 9“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува. Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма. Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 4 по вносител – предложение на народния представител Славчо Атанасов.
Предложението е оттеглено.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Потвърждавам оттеглянето.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4, който става § 6 – следва текст.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува. Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 5 по вносител.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 5 да бъде отхвърлен.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 6 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 6, който става § 7, като в ал. 2 думите „чл. 6“ се заменят с „чл. 9“.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува.Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма. Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 7 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 7, който става § 8.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е съгласен, моля да гласува. Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма. Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 8 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 8, който става § 9.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Параграф 9 по вносител.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 9, който става § 10.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който е „за“, моля да гласува. Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма. Предложението е прието.
СЛАВКА АНГЕЛОВА: Предложение на народните представители Весела Лечева, Иван Ченчев и Христо Проданов за създаване на § 1а.
Работната група не постигна консенсус по предложението.
ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Който подкрепя предложението на госпожа Лечева, на господин Ченчев и господин Проданов, моля да гласува.
Гласували 15 народни представители: за 6, против 8 и въздържал се 1.
Предложението не е прието.
Колеги, приключихме на второ гласуване Законопроекта за физическото възпитание и спорта, внесен от Министерския съвет не 5 октомври 2017 г., приет на първо гласуване на 13 декември 2017 г. Доста тежко беше днешното заседание, но и Законопроектът е доста обемист.
Нека да благодаря на всички Вас, на министъра и на неговия екип.
Колеги, имаше и точка Разни, но отпадна, защото беше предвидена за извънредно заседание.
Благодаря на всички за участието. Закривам заседанието.
(Закрито в 18,20 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЛАВЧО АТАНАСОВ
Стенограф:
Катя Бешева