Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
13/03/2019
    Заседание с ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 902-01-5, внесен от Министерския съвет на 19 февруари 2019 г. – обсъждане за първо гласуване.
    2. Разни.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по
    въпросите на децата, младежта и спорта






    П Р О Т О К О Л
    № 39


    На 13 март 2019 г., сряда, от 14,30 ч. се проведе заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 902-01-5, внесен от Министерския съвет на 19 февруари 2019 г. – обсъждане за първо гласуване.
    2. Разни.

    Списък на присъствалите на заседанието народни представители – членове на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, и на гостите се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от господин Славчо Атанасов – председател на Комисията.

    * * *
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Добър ден, колеги!
    Имаме необходимия кворум и можем да започнем.
    Откривам днешното заседание.
    Днешната точка според мен е безспорна.
    Предлагам следния дневен ред за днес:
    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 902-01-5, внесен от Министерския съвет на 19 февруари 2019 г. – обсъждане за първо гласуване.
    2. Разни.
    Моля, който е съгласен с дневния ред, да гласува.
    За – 12, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред се приема.
    На днешното заседание присъстват: госпожа Росица Грудева – директор на дирекция „Правно-нормативна дейност; госпожа Маргарита Делчева – заместник-директор на дирекция „Миграция“; госпожа Биляна Стойкова – старши юрисконсулт в отдел „Нормотворческа дейност и Право на Европейския съюз“ в дирекция „Правно-нормативна дейност“; госпожа Владислава Радонова – експерт в отдел „Законна миграция, българско гражданство“ – дирекция „Миграция“.

    Колеги, започваме с първа точка от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, № 902-01-5, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 19 ФЕВРУАРИ 2019 Г. – ОБСЪЖДАНЕ ЗА ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ.
    Давам думата на госпожа Росица Грудева – директор на дирекция „Правно-нормативна дейност“, да представи Законопроекта и да изложи своите мотиви.
    Имам една голяма молба към госпожа Грудева.
    Говорил съм с колегите от нашата комисия, всички сме се запознали със Законопроекта. Без да налагам мнението си на колегите от Комисията, лично аз считам, че Законопроектът е абсолютно безспорен, затова моля накратко да ни представите Вашето изложение.
    РОСИЦА ГРУДЕВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители! Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България предвижда промени в няколко аспекта.
    Първият аспект, в който се предлагат промени, са свързани с оглед уреждане на статута на пребиваване в страната на непридружени деца – чужденци. В тази връзка са предложени изменения в няколко текста от Закона, с които се предвиждат на непридружените деца – чужденци, както и на децата чужденци, влезли на територията на България с придружител, но по някакви причини са били изоставени от него, да може да се разрешава продължително пребиваване до навършване на пълнолетие.
    Следващият важен аспект, който считам, че би представлявал интерес от промените в Закона за чужденците, са насочени към прецизиране на нормата на чл. 24 от Закона за чужденците относно предоставяне на право на продължително пребиваване на основание т. 6, с оглед прецизиране на броя на представителите на дружества с минимален уставен капитал, които да могат да получават пребиваване в България, а именно – въведен е законов праг от трима представители за всяко търговско дружество.
    Следващ аспект на изменение, е изменението в чл. 21д от Закона за чужденците, с което се прецизират хипотезите по отношение на издаване на отказ за предоставяне на статут на лице без гражданство. Предвидена е законова възможност на лице с предоставен статут на „лице без гражданство“, тоест това са така наречените „апатриди“, да могат да пребивават на територията на страната със срок до една година.
    С измененията в Закона за чужденците в Република България са направени и свързани изменения в Закона за европейците, в Закона за българските лични документи, Законът за убежището и бежанците.
    Това са накратко промените, които предлагаме с настоящия законопроект. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Грудева, че бяхте много кратка. Както Ви казах, всички сме разгледали този законопроект.
    Колеги, има ли изказвания.
    Госпожа Светлана Ангелова.
    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми гости! Аз по-скоро имам един въпрос към Вас, който не видях нито в разпоредбите, нито в мотивите.
    Похвално е, че сте помислили за уреждане статута на децата чужденци, но в чл. 7б е казано, че дирекция „Социално подпомагане“ ще предоставя становище на съда, когато има такова производство. Ако един от родителите е подал молба до районния съд по местопребиваване на детето и има спор между тях, самата дирекция „Социално подпомагане“ по местопребиваване на детето, трябва да излезе със становище, което да предостави на съда, което да съдържа преценка на желанията и чувствата на детето, физическите, психическите и емоционалните потребности на детето и всичко, което е изброено в ал. 4.
    Тъй като тези деца съм убедена, че те не знаят български език, по какъв начин социалните работници ще се разберат с тях, ще им бъде ли осигурен преводач? Този преводач кой ще го заплати, за да може становището на социалните работници от отдел „Закрила на детето към дирекция „Социално подпомагане“ действително да бъде актуално?
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожа Ангелова зададе изключително актуален въпрос.
    Госпожо Грудева, моля да отговорите – заповядайте.
    РОСИЦА ГРУДЕВА: Благодаря Ви.
    Благодаря Ви за въпроса.
    Искам да направя само едно уточнение. Тази разпоредба е съгласувана с дирекция „Социално подпомагане“, така че те са запознати с всички ангажименти, които произтичат от тази разпоредба.
    Искам да направя още едно уточнение. Тази разпоредба касае вече самото производство в рамките на съдебната фаза и в този период има вече осигурен превод от съда по надлежния ред, за да могат лицата да бъдат запознати със своите права и задължения. От тази гледна точка е обезпечен принципът за най-добрия интерес на детето.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожа Ангелова.
    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Благодаря Ви.
    Това означава, че социалният работник трябва да отиде намясто в самото жилище, където е детето с единия родител или ако няма родители – има и такива случаи. Това означава, че заедно ще отиде с осигурен преводач от съда – така ли да разбирам?
    РОСИЦА ГРУДЕВА: Така е, това е уточнено. Този текст е съгласуван и с Дирекцията. Благодаря.
    ПРЕДС. СЛАВЧО АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
    Аз като юрист ще кажа, че цялото ни законодателство е построено на този принцип.Колеги, имате ли други въпроси? Няма.
    Закривам дискусията.
    Преминаваме към гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 902-01-5, внесен от Министерския съвет на 19 февруари 2019 г. – обсъждане за първо гласуване.
    За – 12, против и въздържали се – няма.
    Приема се с пълно единодушие.
    Благодарим на нашите експерти.

    Преминаваме към втора точка:
    РАЗНИ.
    По тази точка имате ли въпроси, колеги? Няма.
    Закривам днешното заседание.
    Пожелавам Ви приятен ден!

    (Закрито в 14,40 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Славчо Атанасов

    Стенограф:
    Галина Мартинова
    Форма за търсене
    Ключова дума