Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Стенограма от заседание на 22.10.2020 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
П Р О Т О К О Л
№ 61
На 22 октомври 2020 г. от 10,55 ч. се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Проектодоклад за второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 002-01-46, внесен от Министерския съвет на 28 септември 2020 г. – приет на първо гласуване на 14 октомври 2020 г.
2. Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 10,55 ч. и ръководено от заместник-председателя на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта господин Стефан Апостолов.
* * *
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, добър ден! Имаме необходимия кворум и можем да започнем.
Откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта към Четиридесет и четвъртото Народно събрание с обявен
ДНЕВЕН РЕД:
1. Проектодоклад за второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 002-01-46, внесен от Министерския съвет на 28 септември 2020 г. – приет на първо гласуване на 14 октомври 2020 г.
2. Разни.
Колеги, да гласуваме предложения дневен ред.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
На днешното заседание от Министерството на младежта и спорта присъстват: господин Стоян Андонов – заместник-министър; госпожа Яна Иванова – директор дирекция „Правно и административно осигуряване”; доктор Виолета Заркова – изпълнителен директор Антидопингов център, и Силвия Миндова – главен юрисконсулт Антидопингов център.
Уважаеми колеги, преминаваме към точка първа:
ПРОЕКТОДОКЛАД ЗА ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА, № 002-01-46, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 28 СЕПТЕМВРИ 2020 Г. – ПРИЕТ НА ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА 14 ОКТОМВРИ 2020 Г.
Предлагам госпожа Слава Ангелова – нашият главен експерт в Комисията, да чете текстовете за второ гласуване.
Госпожо Ангелова, заповядайте.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Започваме със заглавието, наименованието на Закона.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Закона.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, който е „за”, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
СЛАВА АНГЕЛОВА: По § 1 има предложение на Славчо Атанасов, Стефан Апостолов и Георги Динев.
Създава се нов § 1:
„§ 1: В чл. 25, ал. 3, изречение първо думите „за срок до 6 месеца от датата на заповедта” се заменят с „до издаване на лиценз на спортна федерация по същия вид спорт, но не повече от 6 месеца от датата на заповедта за отнемане на прекратената лицензия”.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, тази поправка я правим, за да прецизираме текста, да стане по-точно, за да може, когато на една федерация е отнет лицензът, а същевременно през това време има нова федерация, която е получила лиценз, новата федерация, която има лиценз, да може да си провежда спортния календар, а старата федерация, с отнетия лиценз, да няма право да провежда тези мероприятия, когато е с отнет лиценз.
Господин Андонов, ако искате думата?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СТОЯН АНДОНОВ: Ние подкрепяме предложението, тъй като това до голяма степен облекчава работата, особено при администрирането на такива по-особени случаи, когато има една федерация, която има дела с другата в съда и т.н., просто срокът става по-конкретен.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Госпожо Лечева, заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Това не е ли Законът, който Вие представяте чрез Министерския съвет?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Това е предложение.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, други изказвания има ли?
Госпожо Лечева, заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Тъй като този срок се прецизира с оглед на това спортните клубове да могат да изпълняват своето предназначение и функция, но ако няма издаден лиценз на втората федерация… (Шум и реплики.)
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Остават си шестте месеца, както е по Закон. Ако има нов лиценз, тези шест месеца се съкращават.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Но ако няма? Както е по Закон, да.
Но шестте месеца, ако не са достатъчни да се издаде втори лиценз, защото едната федерация е с процедура на отнемане или прекратяване, а втората федерация няма възможност до този момент, в рамките на тези шест месеца да защити по установения ред лиценз?
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: То и сега по закон е шест месеца. Ние обаче сега го прецизираме, евентуално ако има нова федерация, която вземе преди това лиценз, за да може веднага клубовете да си продължат дейността.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Повече от шест месеца е предмет на друго изменение на Закона.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Това означава, че ние ще принудим спортните клубове чрез тази разпоредба да отидат в новата федерация, която тепърва ще се регистрира и ще бъде в процедура на искане за лиценз. (Шум и реплики.)
ЯНА ИВАНОВА: Добър ден на всички.
По принцип редакцията на текста е, че спортен клуб, който е член на федерация, чийто лиценз е отнет или прекратен, може да осъществява дейностите по член 17, тоест това, което дава правото на една лицензирана федерация да осъществява спортна дейност, за срок до шест месеца от датата на заповедта. Във второто изречение не се пипа нищо като редакция – след изтичането на срока по изречение първо, спортният клуб се заличава от регистъра ни. Тоест, ако в рамките на тези шест месеца няма нова федерация, която да поеме съответния вид спорт, реално клубовете прекратяват дейността си така, както е по принцип по Закона. Тоест само лицензирана федерация може да осъществява спортна дейност, респективно нейните членове. Този шестмесечен срок беше предвиден още в самото начало на закона като гратисен, за да може тези клубове, ако няма новолицензирана федерация, да продължат да осъществяват дейността си без пречка.
По никакъв начин не може да се каже, че принуждаваме да се преместват клубовете от една федерация в друга, защото на практика Законът казва, че само лицензирана федерация може да осъществява дейностите си по Закона. (Шум и реплики.)
Да, ако няма лиценз една федерация, то и нейните клубове съответно не могат да …
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Които клубове са легитимни, нали така?
ЯНА ИВАНОВА: Абсолютно така.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Само че сега ние го правим така, че, ако има лиценз и се издаде преди шест месеца, тези клубове могат да се прехвърлят в новата федерация, която има лиценз.
ЯНА ИВАНОВА: Ако желаят.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Ако желаят, да. Никой не ги принуждава.
ЯНА ИВАНОВА: Ако желаят да осъществяват дейността по съответния спорт.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Да не чакат шест месеца, това може да стане и на третия месец, и на втория месец, нали това е идеята?
ЯНА ИВАНОВА: Да, да. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, други изказвания.
Закривам разискванията по тази точка.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
СЛАВА АНГЕЛОВА: В предложения нов § 1 говоря за редакция на Комисията. Сменяме една дума, да я прегласуваме за всеки случай, за да я има в наличност.
„Член 25, ал. 3, изречение първо думите „за срок от 6 месеца от датата на заповедта” се заменят с „до издаване на лиценз на съответната спортна федерация, но не повече от 6 месеца”. Защото така прочетено…(Шум и реплики встрани от микрофоните.)
Съответната по същия вид спорт, защото става въпрос, че има многоспортова федерация, да не изключваме едната от другата, като пишем по същия вид спорт. Пишем съответната федерация и вече „но не повече от 6 месеца”. Това е редакция, ако разбрахте. Пишем съответната федерация и продължаваме с „но не повече от 6 месеца”, като изключваме по същия вид спорт. За да не изключим многоспортовата, че така излиза…
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, имате ли питания?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Може ли да изгласуваме тази нова редакция, за да я имаме.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Да гласуваме, колеги. …(Шум и реплики встрани от микрофоните.)
Госпожо Лечева, „за” ли сте?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Аз съм „за” обаче търся отново § 9, ал. 1. (Народният представител Весела Лечева говори на изключен микрофон.)
СЛАВА АНГЕЛОВА: Говорим за антидопинговите…
Искате да изгласуваме…
Приключихме ли гласуването на § 1?
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, гласуваме пак редакцията на § 1.
Който е „за”, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
Сега искам да Ви предложа нещо.
От чл. 27, § 1 до § 7 са параграфи, които са предложение на Министерството за изменение на Закона заради изменението на антидопинговия кодекс. Всички тези предложения, които бяха направени в Закона за изменение и допълнение, две, три от тях бяха редактирани от референтите, от групата и от нас, защото това налагаха текстовете. След редакцията обаче отново бяха изпратени на ВАДА и бяха одобрени от ВАДА.
Предлагам Ви да не четем редакциите, защото всички те са антидопинговите, до § 7, където има друго предложение, което отделно ще се чете.
Да ги гласуваме анблок, това предлагам.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Госпожо Лечева, заповядайте.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Ще взема думата отново по отношение на § 2, който се изменя от новото предложение, където в чл. 31, който касае Олимпийския комитет и създаването на независими органи, се добавя думата „обективни и независими”.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Тук ли е директорът на Антидопинговия център да обясни какви борби водихме за тези думи, но ВАДА налага тези думи…
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Надявам се, че няма субективни решени, субективни органи, а има само обективни.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Имаше и „честни и справедливи”. Добре че това успяхме да не го сложим.
Антидопинговият център налага…
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: И втора точка…
СЛАВА АНГЕЛОВА: … три израза, които задължително, ако не са вътре, трябва да ни …
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Безпристрастно, нали, което също е нонсенс?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Те са синоними всичките. Да обясним на ВАДА защо… Нас никой не ни слуша, това е. И настояват. Има ли някой от Антидопинговата?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Добре, щом е съгласувано…
СЛАВА АНГЕЛОВА: То после е изпратено…
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Нали всички текстове се пращат във ВАДА, да се съгласуват?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Ами, ако бяхме записали „справедливи и честни”? Поне за това се преборихме.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да, то е ясно, че ВАДА трябва да одобри…
СЛАВА АНГЕЛОВА: Даже бяха написали „независим, безпристрастен орган, честен орган”. Добре, къде видяхме този орган честен и безпристрастен, не знам?!
Ние преместихме двете думи в комисиите към този орган, за да може да излезе, че функциите са безпристрастни. Борба водихме също като Вас, ама това е изходът, ето.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Добре.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: ГОСПОЖО Лечева, искате ли допълнително разяснение от Антидопинговата?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Само дето не стигнахме до стрелба с тях, но това е положението.
Така че всички, които са написани като редакция, са написани защото не може да направи Комисията някои от редакциите самостоятелно, а трябваше да се пуснат предложения. Всичко това е одобрено от ВАДА до § 7, където има друго предложение на Валентин Милушев.
Затова Ви предлагам да не ги четем, а да ги гласуваме анблок.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Добре, съгласна съм.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Добре.
Колеги, да ги гласуваме анблок.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Приема се. (Уточнения встрани от микрофоните.)
СЛАВА АНГЕЛОВА: Следва заключителната разпоредба. Редакцията е: Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието на подразделението: „Преходни и заключителни разпоредби”.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Който е „за”, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Преминаваме към това предложение, което е извън допинговите текстове.
Това също е редакция на …
МАРГАРИТА ЙОРДАНОВА: Първото предложение е да се изключат… Предвидените в Наредбата изключения, няма как в Закона да предвидим, че нещо се изключва от подзаконов нормативен акт. Така че ние се съгласихме с Антидопинговия център, че на практика всички процедури ще се довършват по досегашния ред и няма да има изключения.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, имате ли въпроси?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Това също е редакция на референтите.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Може ли да ни изчетете текста на предишния закон, на чл. 17?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Член 17 е този, който регламентира процедурата по лицензиране и затова е даден като групов. Мога да го изчета, мога да Ви го дам, но идеята е, че чл. 17 е много различен от сегашния чл. 19, по който е процедурата за лицензиране, и затова сме го цитирали като стар чл. 17, заради процедурата по лицензиране по отменения вече закон.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Има ли такива случаи?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Какви?
МАРГАРИТА ЙОРДАНОВА: Които не са довършени.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Да, и към момента има такива случаи. Нека да обяснят от Министерството. Но дали да има, или да няма, трябва да се реши този въпрос, защото е много несправедливо да се продължи след две години, когато Законът е в сила, лицензиране на федерация, по критерии, които са преди тези две години, където…
Нека господин Милушев да го представи – ние минахме към предложението без да съм го изчела.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Господин Милушев.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: Господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми гости! Идеята на моето предложение е да се съблюдава издаването на лиценза – искам да изтъкна, че това е безсрочен лиценз, да става по новите изисквания, защото старите изисквания са много занижени. Там презумпцията е първият, подал заявление, получава лиценз, останалите горят при това положение. Моята идея е да бъде разгледано по-обстойно, да бъдат взети предвид и възможностите на материално-техническа база, треньорски състав, състезатели, съдийски потенциал, защото издаването на такъв дългосрочен лиценз, и безсрочен, означава, че изискванията трябва да бъдат завишени. Това е моето предложение – да бъдат съблюдавани и издавани лицензите по новите правила.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, имате думата за питания.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Има ли такива неприключили производства и колко федерации са в тази хипотеза?
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Госпожо Иванова, може ли да отговорите?
ЯНА ИВАНОВА: По повод на това като прецизиране на разпоредбата само да кажа, че първоначалният текст, както беше в Преходни и заключителни разпоредби, че неприключилите производства –
имаше се предвид специално от колегите в спортните дирекции, че касаят програмите на Министерството, тъй като Законът беше гледан на второ четене, знаете, преди две години точно, по това време, и точно в този период по принцип в Министерството се стартират програмите, които за спорт високи постижения, спортните клубове, олимпийска подготовка. Това имам предвид като производство. Тогава така го бяхме предвидили, за да може в монета, в който стартират тези програми – договорите предстояха да се сключват през януари, когато трябваше да влезе в сила новият закон, настоящият тоест вече, именно за да може да бъде сключен по отменения закон, затова и беше такава редакцията, да се случат нещата в рамките на действащата уредба към 2018 г. Там по отношение на лизензирането, не сме имали предвид, че неприключилите производства ще се разглеждат по стария ред, а именно новият закон, именно защото е с по-завишени изисквания, ще бъдат разглеждани всички лицензионни процедури по новия ред. И за да не се получава някакво двусмислие да се тълкува от страните по евентуалните дела в бъдеще и така нататък, да се разбере, че независимо какво производство им е стартирало за лиценз, то ще се разглежда при всички случаи по новите правила. Затова е хубаво това прецизиране, което се прави в момента, че се касае именно за лицензионните режими, тъй като иначе бяхме визирали, точно това Ви казвам, процедурите при подготовката на програмите, които се осъществяват от Министерството. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Госпожо Лечева.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: То е ясно, че един от критериите за издаване на лиценз е всяка една федерация да предложи подробна програма, която да бъде одобрена, свързана с програма „Спортен календар”, програма за олимпийска подготовка – не ги помня наизуст всички изисквания, но ако производството по неиздаване на лиценз в рамките на стария закон, в рамките на старата процедура е само защото не се е случила тази програма, не е била одобрена…
ЯНА ИВАНОВА: Става въпрос за програмите, които се осъществяват от Министерството като финансиране, а не за лицензионните режими. Предвидено беше новият закон, когато влезе в сила, всички федерации, които подлежат на преиздаване на лиценза, да си спазват правилата така, както са разписани в сега действащия вече в сила от 2019 г. закон. Ако има някой, който си е входирал примерно заявление в този преходен период, докато влезе в сила новият закон, ние трябва да му пуснем наново изискване да си отговаря вече на правилата така, както са записани в сега действащия.
СЛАВА АНГЕЛОВА: И в наредбата пише, че при сегашните условия се лицензира.
ЯНА ИВАНОВА: Това вече е регламентирано в Правилника за прилагане на Закона.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Фактически противоречие със…
ЯНА ИВАНОВА: … със стария закон, да.
А иначе това за програмите, което имах предвид, е, че точно това, което започнах може би недостатъчно ясно, че Министерството така или иначе обявява програми, с които финансираме, знаете, клубове и федерации и те стартират в този период в момента – октомври, ноември. Вече стартираха, като по принцип завършват с договори, които обикновено се сключват в началото на следващата календарна година. По тази причина, така беше формулирана разпоредбата, именно за да могат да се сключат договорите по тогава действия 2018 г. (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Уточнихме ли го вече?
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА: Да.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, да преминем към гласуване. (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
СЛАВА АНГЕЛОВА: Това го обяснихме в предложението, мисля, като ставаше въпрос за редакция на референтите.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Едното е редакция на референтите, другото е предложението на колегата Милушев. Значи, започваме с …
СЛАВА АНГЕЛОВА: … редакцията на референтите.
Предложение по § 8 на Славчо Атанасов, Стефан Апостолов и Георги Динев.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Което е редакция на референтите.
Който е „за”, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
СЛАВА АНГЕЛОВА: И сега предложението на Валентин Милушев, това, което коментирахме досега.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, който е „за”, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема. (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
СЛАВА АНГЕЛОВА: Комисията подкрепя по принцип редакцията на вносителя и предлага следната редакция на § 8, който става § 9.
„Параграф 9, ал. 1:
„Дисциплинарните производства, започнали до влизането в сила на този закон, се довършват по досегашния ред.”
„§ 2. Неприключилите до влизането в сила от този закон производства по чл. 17 от отменения закон за физическото възпитание и спорта, се довършват по новия ред.”
Това са предложенията, приети в редакция на Комисията.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, който е съгласен, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложенията се приемат.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Преди да пристъпим към последните, много Ви моля да се върнем на новия § 1 на редакцията. Искам да прегласувам една редакция, която допълнително се…
Предложението се приема.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Искате ли да минем набързо всички параграфи по антидопинга, за да Ви е ясно, каито гласувахме анблок! Така съгласни ли сте? Без да ги чета. (Шум и реплики на народния представител Весела Лечева встрани от микрофоните: § 9, както е предложението на господин Миушев...)
Това е предложението на Славчо Атанасов, което Ви обяснихме. То е в редакцията на ал. 1, предишното предложението на референтите за § 8, нали виждате? (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
МАРГАРИТА ЙОРДАНОВА: Те са заменени с дисциплинарни производства, защото говорим само за дисциплинарни производства. В редакцията е дисциплинарни производства, във вносител е процедурите.
Ние говорим за дисциплинарни производства в целия закон. Самото производство, което се води по антидопинг, се нарича дисциплинарно – прецизиране на термина.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Не е процедура, а е дисциплинарно производство.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Тази редакция я правят референтите?
СЛАВА АНГЕЛОВА: Да. (Шум и реплики.)
Има ги написани тук.
МАРГАРИТА ЙОРДАНОВА: Не, не – дисциплинарно производство не е вкарано.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Това е тяхна терминологична редакция.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Доколкото разбирам, това е редакция на референтите?
МАРГАРИТА ЙОРДАНОВА: Самите процедури, които се определят в § 8, са дисциплинарни производства по своята същност. Затова сме уточнили термина. (Реплики встрани от микрофоните на народния представител Весела Лечева.)
СЛАВА АНГЕЛОВА: Затова казах Комисията подкрепя по принцип текстовете и предлага следната редакция. Тя не ги дублира текстовете и предложенията, а ги подкрепя по принцип и предлага тази редакция, която отговаря повече на …
Референтът да обясни, това е тяхна поправка, аз не я разбирам. Процедурите – за тях не може да бъде употребена, и правилно, че става въпрос за дисциплинарни производства. Самите процедури всъщност са дисциплинарни производства.
Моята референтка казва, че гласувахме всички анблок, но трябва да направим гласувания по редакцията ли?
МАРГАРИТА ЙОРДАНОВА: Всяко предложение на народен представител трябва да се гласува. (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
СЛАВА АНГЕЛОВА: Връщаме се на § 2 – гласуваме предложението на Славчо Атанасов, Стефан Апостолов и Георги Динев.
Колеги, гласуваме § 2.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
Сега гласуваме предложението на Славчо Атанасов, Стефан Апостолов и Георги Динев по § 4.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, гласуваме § 4.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема. (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Сега с кой продължаваме?
СЛАВА АНГЕЛОВА: И сега остава последният – § 9, предложение на Валентин Милушев.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Господин Милушев, да го представите.
ВАЛЕНТИН МИЛУШЕВ: В § 9 накрая се добавя „ с изключение на § 8, ал. 2, който влиза в сила в деня на обнародването на Закона в „Държавен вестник”.
СЛАВА АНГЕЛОВА: Идеята е, че понеже по Антидопинговия кодекс сме задължени – той влиза в сила от 1 януари, промените, които правим в Закона, да ги въведем в сила от 1 януари, а другите две предложения, които вече сме приели, безсмислено е да чакат 1 януари, просто казвам, че влизат в сила от обнародването в „Държавен вестник”. Това е предложението на господин Милушев.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Господин Велев.
ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ: Предложението на народния представител по чл. 83, ал. 5, т. 2 от ПОДНС, предложението е на народния представител Валентин Милушев след думите „с изключение” да се добави „§ 1”. (Шум и реплики встрани от микрофоните.): Комисията подкрепя предложението.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Колеги, имате ли питания? Ако нямате, да гласуваме предложението на господин Милушев.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
Гласуваме предложението на господин Вълев.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема. (Шум и реплики встрани от микрофоните.)
Значи, гласуваме текста на вносителя с направените редакции.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Предложението се приема.
Колеги, приехме Закона на второ четене.
Преминаваме към точка втора:
РАЗНИ.
Искате ли думата?
Госпожо Георгиева, заповядайте.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: От „Пожарната” във Варна ми изпратиха едно писмо, като помолиха да стигне до Комисията, до цялата група. Ще Ви го изпратя. Според мен има информация, която липсва. Става въпрос за това, че всяка година провеждат Международен клубен турнир по пожароприложен спорт „Одесос” – град Варна. В този турнир участват 15 държави: Русия, Украйна, Чехия, Словакия, Румъния, Молдова, Турция, Сърбия – да не ги изреждам всички, ще ги видите в мейла си. Участват отбори. От България са от горе-долу десет града: Варна, София, Стара Загора, Пловдив, Бургас, Плевен. Въпросът е, че средствата, които са им необходими, за да го проведат, доколкото разбирам от това, с което съм се запознала, турнирът е на много високо ниво, и са им необходими около 15 хиляди лева. Община Варна им съдейства със сумата от три хиляди лева. Останалите си ги търсят сами по спонсори, награди си набавят сами. Въпросът им към нас беше дали Комисията може да съдейства по някакъв начин да получат помощ. Все пак по този начин ние се представяме пред горе-долу 15 държави всяка година и един турнир на много високо ниво. Пак казвам, ще Ви изпратя мейла към Комисията.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Изпратете мейл на колегите и Министерството да се запознаят с проблема, след това да се обсъжда тази тема, за да могат всички да се запознаят със самия проблем. Защото сега са неподготвени явно и те, и ние.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Предполагам, че те са запознати, защото към Вас са изпращани запитвания.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СТОЯН АНДОНОВ: Горе-долу дотолкова, доколкото знаем, че има такава федерация, че този турнир се провежда. Аз имах дори миналата година покана, нещо се отмени и т.н., но реално такова запитване, поне доколкото аз имам информация, до Министерството, поне на моето ниво, не е идвало.
ПРЕДС. СТЕФАН ПРЕДС.СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Хубаво е да запознаем и Министерството на вътрешните работи.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Добре, ще гледам в рамките на ден – два да пусна мейла да Комисията.
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Благодаря, госпожо Георгиева.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СТОЯН АНДОНОВ: Искам да благодаря на всички членове на Комисията за това, че единодушно бяха приети промените, които наистина се налагат от независещи от нас причини, да Ви пожелая успешна работа и бъдете здрави!
ПРЕДС. СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Благодаря, господин Андонов.
Закривам заседанието.
Лек ден на всички!
(закрито в 11,30 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СТЕФАН АПОСТОЛОВ
Стенограф:
Маргарита Крачунова