Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
28/02/2019 първо гласуване
Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерски съвет на 24 януари 2019 г. и предложения за Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ЧРЕЗ
Г-ЖА ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 44-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н КРИСТИАН ВИГЕНИН
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОДНОВЕ
С Т А Н О В И Щ Е
Относно: Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерски съвет на 24 януари 2019 г. и предложения за Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.
На свое редовно заседание, проведено на 28 февруари 2019 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерски съвет на 24 януари 2019 г.
На заседанието присъствахa заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Годишната програма се приема в изпълнение на чл. 105, ал. 1 и 4 от Конституцията на Република България и чл. 118 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Програмата се разработва в съответствие с приоритетите на тройката Председателства на Съвета на Европейския съюз, както и с Работната програма на Европейската комисия за 2019 г.
В областта на здравеопазването през 2019 г. ще продължат дискусиите по предложението за Регламент за оценка на здравните технологии, първоначално представено по време на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, с което се цели хармонизиране на общите клинични оценки. Преговорите по досието са от съществено значение за България, предвид очакваните негативни последици, в случай че, бъдат запазени ключови елементи от предложението като задължителния характер на съвместните клинични оценки, ограничаване на изключителната национална компетентност в сферата на ценообразуването и реимбурсирането, бюджетно отражение и други. Република България е активна в преговорите по досието, съвместно с група други държави-членки с позиция против задължителния характер на сътрудничеството в сферата на оценката на здравните технологии.
Приоритетна тема за България е и установяването на формат за обмен на европейски електронни здравни досиета. Предвиждат се промени в делегираното законодателство, по отношение на Мрежата за електронно здравеопазване, като целта на интеграцията е обвързване на процесите в здравеопазването в единна система с възможност за обмен и контрол на информацията в реално време, включваща електронен пациентски запис, електронна автентификация, регистри на основните участници в системата на здравеопазването и обвързаност между тях.
В хода на дискусията се установи, че Работната програма на Европейската комисия за 2019 г., Приложение I: Нови инициативи, не съдържа законодателни инициативи за проекти на актове на институциите на Европейския съюз от компетенциите на Комисията по здравеопазването, по които да се осъществява парламентарно наблюдение и контрол.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 12 , „Против” – 0, „Въздържал се” – 0 , Комисията по здравеопазването, на основание чл. 118, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Като взе предвид Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерски съвет на 24 януари 2019 г. и Работната програма на Европейската комисия за 2019 г., Комисията по здравеопазването не предлага включване на проекти на актове на институциите на Европейския съюз в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА