Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
30/07/2020 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Споразумението, с което Европейската комисия се упълномощава да предлага на участващите държави членки и да сключва от тяхно име предварителни споразумения за покупка на ваксини (“Advance Purchase Agreement”) с техни производители с цел държавите членки да се снабдят с ваксини в борбата с пандемията от COVID-19, № 002-02-12, внесен от Министерски съвет на 30 юли 2020 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 053-10-20
На свое извънредно заседание, проведено на 30 юли 2020 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за ратифициране на Споразумението, с което Европейската комисия се упълномощава да предлага на участващите държави членки и да сключва от тяхно име предварителни споразумения за покупка на ваксини (“Advance Purchase Agreement”) с техни производители с цел държавите членки да се снабдят с ваксини в борбата с пандемията от COVID-19, № 002-02-12, внесен от Министерски съвет на 30 юли 2020 г.
На заседанието присъстваха: министърът на здравеопазването, проф. Костадин Ангелов и заместник-министър г-жа Жени Начева.
Рамковото споразумението подлежи на ратификация от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България.
Законопроектът за ратификация беше представен от министъра на здравеопазването.
Това Споразумение е основата, на която Европейската комисия (ЕК) се упълномощава да сключи от името на участващите държави-членки предварителни споразумения за покупка с производители на ваксини, като целта е да се снабдят с ваксини в борбата с пандемията COVID-19 на нивото на Европейския съюз. Участващите държави-членки ще придобият дози ваксини от производителите на базата на предварителни споразумения за покупко-продажба, освен ако не е договорено друго. Следователно всички съответни политики за ваксинация остават по преценка на участващите държави-членки.
Съгласно това Споразумение, предварителните споразумения за покупка на равнище Европейски съюз (ЕС) (“Advance Purchase Agreement”) ще бъдат сключвани с производители на ваксини, когато е необходимо, за да се осигури достъп на кандидатите до ваксина, когато те са успешни. Финансирането на авансовите плащания ще бъде по линия на Инструмента за спешна помощ (ESI) до изчерпване на финансовите ресурси.
Включването на Република България към Споразумението не е свързано с поемането на предварителни финансови задължения. Решението за участие в конкретна процедура се взема от националните органи самостоятелно за всеки случай.
Предвидена е възможност, даваща право на участваща държава-членка, която не е съгласна със сключването на предварителни споразумения за покупко-продажба, съдържащи задължение за придобиване на дози ваксина или неговите условия, тя да се откаже чрез изрично уведомяване на Комисията в рамките на 5 работни дни, след като Комисията е съобщила намерението си за сключване на “Advance Purchase Agreement”.
С присъединяването към Споразумението участващите държави-членки потвърждават участието си в процедурата и се съгласяват да не стартират свои собствени процедури за предварително закупуване на тази ваксина със същите производители.
Присъединяването на Република България би осигурило по-добър достъп на страната до необходимите ваксини в условия на недостиг. При последната грипна епидемия през 2009-2010 г. страната ни бе поставена в неравнопоставено положение за достъп до антивирусни средства и в невъзможност да осигури необходимите количества медикаменти, поради ограничен производствен капацитет в световен мащаб, както и поради наличието на дългосрочни споразумения на някои от производителите с държави-членки и наложени забрани за продажба преди задоволяване на местния пазар.
Народният представител проф. Георги Михайлов изрази становище, с което изказа резерви към подписването на това Споразумение и постави въпрос към министъра на здравеопазването каква е необходимостта от предварителното му подписване.
Министър Ангелов изтъкна, че всички държави-членки ще участват в договарянето на ваксини и че по този начин се гарантира достъпът на страната ни до ваксина, когато такава бъде одобрена и пусната на пазара. При наличие на готова ваксина, България ще получи 2 млн. броя от нея, които заявява с подписването на Споразумението.
След проведено обсъждане, с 19 гласа „За”, 0 гласа „Против” и 0 гласа „Въздържал се”, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме законопроект за ратифициране на Споразумението, с което Европейската комисия се упълномощава да предлага на участващите държави членки и да сключва от тяхно име предварителни споразумения за покупка на ваксини (“Advance Purchase Agreement”) с техни производители с цел държавите членки да се снабдят с ваксини в борбата с пандемията от COVID-19, № 002-02-12, внесен от Министерски съвет на 30 юли 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА