Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
23/07/2020

    Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 002-00-17, внесен от Министерски съвет на 3 юли 2020 г.
    СТАНОВИЩЕ

    Вх.№ 053-10-21


    На свое редовно заседание, проведено на 23 юли 2020 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 002-00-17, внесен от Министерски съвет на 3 юли 2020 г.

    На заседанието присъстваха: г-жа Жени Начева, заместник-министър на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК, проф. Петко Салчев, управител на НЗОК, представители на съсловните и пациентските организации в сферата на здравеопазването.

    Годишният отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г. беше представен от г-жа Жени Начева.
    Годишният отчет за дейността е структуриран по отделните направления здравноосигурителни плащания като е направен анализ на дейностите във всяко функционално направление и детайлно са отчетени проверките, извършени от експерти на Централното управление на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и контролните органи на РЗОК.
    На основание §30 от ПЗР на ЗБНЗОК за 2019 г. Национални рамкови договори (НРД) не са приемани. Прилагат се съответно Националният рамков договор за медицинските дейности за 2018 г. и Националният рамков договор за денталните дейности за 2018 г. За периода са сключени два анекса към НРД за медицинските дейности за 2018 г. и два анекса към НРД за денталните дейности за 2018 г. С Анекс № РД-НС-01-1-4 от 17 юни 2019 г. са повишени цените на 82 клинични пътеки и 3 клинични процедури с оглед осигуряването на достъпна и качествена здравна помощ, с приоритет детско здравеопазване.
    Във функционално направление „Извънболнична медицинска и дентална помощ“ е осъществен ефективен и ефикасен контрол по договаряне, сключване и изпълнение на договорите за извънболнична помощ, което е свързано с целесъобразно използване на ресурсите на извънболничната медицинска и дентална помощ. Броят на извършените проверки в извънболничната медицинска и дентална помощ през 2019 г. бележи ръст от 11% в сравнение с 2018 г.
    Нормативно регламентираните дейности във функционално направление „Болнична медицинска помощ“ са осъществени в динамична среда, характеризираща се с промени в нормативната уредба. Предвид динамиката на тези промени, контролната дейност в системата на НЗОК е осъществявана в сравнително устойчива правнонормативна среда, свързана с механизмите за проверка на договорните партньори на институцията. Обемът на контролната дейност е бил увеличен, като е осъществяван контрол на нови договорни партньори, нови клинични пътеки, амбулаторни и клинични процедури и други. Прилагани са и мерки за контрол върху разходите за лекарствени продукти, както от страна на търсенето, така и от страна на предлагането.
    Осъществените самостоятелни проверки са довели до дисциплиниращ ефект в посока подобряване качеството на оказваната медицинска помощ, повишаване удовлетвореността на пациентите, подобряване качеството на водената медицинска документация, намаляване броя на определени хоспитализации спрямо предходни периоди.
    Общият брой на договорените клинични пътеки (КП) за 2019 г. бележи ръст спрямо 2018 г. Това се дължи основно на нормативните промени, с които част от клиничните пътеки са разделени по възрастови групи – на КП за пациенти до 18 г. и над 18 г. В болничната помощ са осигурени общо 2 141 300 хил. броя КП или с 2,2% повече спрямо 2018 г., 240 хил. броя клинични процедури, 1 251 000 хил. броя амбулаторни процедури и медицински изделия (импланти) с 3,2% повече спрямо 2018 г.
    През отчетния период дейностите на функционално направление „Лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни“ са достигнали високо ниво на удовлетвореност сред пациентите по отношение обезпечаването на най-съвременна терапия за хронични заболявания.
    Наблюдава се постоянно увеличаване на разходите за лекарствени продукти, което се дължи на разширяването на достъпа на пациентите до иновативни лекарствени терапии с включването на нови международни непатентни наименования (INN) в списъка с лекарствени продукти, предназначени за лечение на заболявания, които се заплащат по реда на Закона за здравното осигуряване. Навлизането на генерични продукти и намаляването на цените не може да компенсира темпа на нарастване на разходите за нови и скъпоструващи международни непатентни наименования. Демографската структура, както и тенденцията към увеличаване на продължителността на живот също обуславят нарастването на броя пациенти с едно или повече заболявания. Отчита се ръст на броя на болните с редки заболявания. Всички тази фактори водят до увеличаване търсенето на лекарствени терапии, което оказва влияние на разходите за лекарствени продукти, заплащани от НЗОК.
    В заключение бе отбелязано, че в изпълнение на функционалните си задължения НЗОК ще продължи да работи за осигуряването на достъпно, модерно и качествено здравеопазване.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 12, „Против” – 1, „Въздържал се” – 6, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проект на Решение за приемане на Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 002-00-17, внесен от Министерски съвет на 3 юли 2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:

    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума