Комисия по здравеопазването
10/12/2020 първо гласуване
СТАНОВИЩЕ
Относно:Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
СТАНОВИЩЕ
Относно: Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
На свое редовно заседание, проведено на 10 декември 2020г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
На заседанието присъстваха министърът на здравеопазването, проф. Костадин Ангелов, заместник-министрите на здравеопазването г-жа Светлана Йорданова и г-н Слави Пачалов, г-н Николай Павлов заместник-министър на младежта и спорта, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентските и на неправителствените организации.
Годишният доклад за младежта за 2019 г. беше представен от заместник-министъра на младежта и спорта, г-н Николай Павлов, който информира народните представители, че докладът се изготвя на основание чл. 5, ал 2 от Закона за младежта и се одобрява ежегодно от Народното събрание. Основна цел на документа е да покаже специфичните за тази целева група проблеми, начина на живот на младежите и техните нагласи и ценности, както и да отчете предприетите мерки за постигане на целите на държавната политика за младежта.
Статистическите данни в доклада отчитат, че България следва общата за Европейския съюз тенденция на застаряване на населението. Младите хора постоянно намаляват, като най-тревожна е тенденцията във възрастовата група от 15-24 години. Запазва се нивото на миграцията на младите хора от малките населени места към градовете, като повече от три четвърти от младежите живеят в градовете и само една четвърт в селата.
През отчетния период Министерство на здравеопазването е реализирало в страната значителен брой дейности по промоция на здравето и профилактика на болестите сред деца и ученици в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести (2014-2020 г.). Реализирани са редица активности за повишаване нивото на информираност, обучение и включване на младежите до 19 г. по приоритетите „Тютюнопушене“, „Алкохол“, „Нездравословно хранене“ и „Ниска физическа активност“.
В изпълнение на Оперативна цел „Повишаване на сексуалната култура на младите хора“ от Националната стратегия за младежта 2010-2020, през 2019 г. Международният институт за младежко развитие PETRI – София към Националния център по обществено здраве и анализи е провел кампании „Анти-спин и анти-дрога“.
През 2019 г. продължава и дейността на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“ в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора. Партньори на конкурса са Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието, Министерство на младежта и спорта, Министерство на културата, Министерство на околната среда и водите, както и представителството на Европейската комисия в България. Беше подчертано, че в тазгодишното издание на конкурса са участвали рекорден брой ученици – над 5 500 от І-ви до ХІІ-ти клас от цялата страна, заедно с техните учители и родители.
През 2019 г. Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта, администрирана от Министерството на младежта и спорта е реализирана в три основни направления за активното въздействие върху младите хора в страната, чрез популяризиране на социално отговорно поведение сред тях, целящо въздействие и промяна на поведенческите модели на младите хора. Основен приоритет на програмата е осигуряването на подкрепяща и насърчаваща среда за личностна, професионална и социална реализация на младите хора в страната, чрез изграждане на социално отговорно поведение и превенция на формите на зависимост и агресия, с което да се подобрят качеството на живот и средата, в която живеят и общуват младите хора.
По отношение на профилактичните прегледи през 2019 г. 52% младежи декларират, че са се възползвали от правото си на профилактичен преглед при личния лекар и само 24% при лекар по дентална медицина. Представителите на целевата група, които определят здравословното си състояние като отлично и много добро са 90%.
По отношение на физическата активност, изложената в документа информация показва, че 58% от младите хора в България не спортуват. Данните в доклада, по повод проведено проучване върху нагласите на младите хора по отношение на вредните навици, показва категорично тяхната осъзнатост относно негативите свързани с употребата на наркотици, алкохол и цигари, както и възможните последици при сексуален контакт без предпазни средства. Видно е, че образователните институции и обществото са създали у младежите аргументирани послания за вредността и опасността от изброените индикатори.
Данните показват, че населеното място се оказва в най-голяма степен фактор, който очертава разликите между младите хора, като поради голямата динамика в тази група, възрастта също е индикатор, който очертава разликите между младежите.
Основните изводи в документа насочват вниманието на компетентните институции към ясно очертаване на групите сред младите хора, което да даде по-голяма възможност за изграждане на релевантни политики спрямо тях, като се прояви гъвкавост в планирането на координирани и целенасочени дейностите и мерки в полза на младите хора в България.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против” – 1, „Въздържал се” – 2, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проект за решение за одобряване на Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА