Комисия по здравеопазването
03/02/2021 първо гласуване
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18 януари 2021 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18 януари 2021 г.
На свое редовно заседание, проведено на 28 януари 2021 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18 януари 2021 г.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването, г-жа Светлана Йорданова, заместник-министърът на образованието, г-н Петър Николов, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Петър Николов, който информира народните представители, че настоящата законодателна инициатива отговаря на необходимостта от привеждане на Закона за признаване професионални квалификации (ЗППК) с разпоредбите на действащото европейско законодателство в тази област. Той поясни, че след оценка на нотифицираните мерки за изпълнение и на тяхното съответствие с разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО, изменена с Директива 2013/55/ЕС на ниво Европейски съюз, както и други приложими разпоредби относно регулираните професии и свързаното законодателство на Европейския съюз, през 2018 г. Европейската комисия е нотифицирала 27 държави членки, в това число Република България, относно намерението да инициира процедури за нарушение поради непълно транспониране на посочената директива.
Предлаганите изменения и допълнения отговарят на констатациите на Европейската комисия от процедура за нарушение № 2018/2284 за неизпълнение от страна на Република България на задълженията по някои разпоредби на Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, касаещи общи въпроси, като приложно поле и определения.
Със законопроекта се въвеждат и разпоредбите на новата Директива (ЕС) 2018/958 на Европейския парламент и на Съвета от 28 юни 2018 г. относно проверката за пропорционалност преди приемането на ново регулиране на професии. Тя определя правила за оценки за пропорционалност, които да се извършват от държавите от Европейския съюз преди приемането на ново регулиране на професиите или изменението на съществуващото регулиране. Директивата има за цел да предотврати прекомерните ограничения относно достъпа до или извършването на професионални дейности, да гарантира прозрачност и правилното функциониране на вътрешния пазар.
Становището на Българския зъболекарски съюз (БЗС) беше представено от председателя на съсловната организация д-р Николай Шарков, който остро възрази срещу предлаганите с § 13 и § 21 от законопроекта нормативни промени. Той посочи, че БЗС винаги е защитавал и ще защитава тезата, че при упражняването на професията си лекарите по дентална медицина задължително трябва да имат съответните знания, умения и компетентности. В тази връзка следва да се има предвид, че в Република България е приета магистърска степен за придобиване на професионална квалификация „лекар по дентална медицина“. Наред с това, съгласно възприетите нормативни актове на Съвета на европейските зъболекари, консултативен орган към Европейската комисия, всичките му 28 страни-членки и три страни-наблюдателки подкрепят единодушно изискването за задължително минимално петгодишно обучение и пет хиляди учебни часа за придобиване на професионална квалификация „лекар по дентална медицина“ и са категорично против всякакви форми на обучение с дистанционен и/или съботно-неделен характер. Беше подчертано, че в името на безопасността на пациентите и високото качество на денталната помощ на територията на Република България не трябва да се допуска признаване на професионална квалификация „лекар по дентална медицина“ за чужденци, които не са преминали обучение с минимална продължителност пет години и пет хиляди учебни часа. Това с още по-голяма сила следва да се отнася за разпоредби, с които се допуска признаване на професионална квалификация „лекар по дентална медицина“ по удостоверения издадени за професионална квалификация „лекар“, придобита в чужбина.
Доктор Шарков уточни, че обучение по „Медицина“ и/или „Дентална медицина“ с продължителност три години не съответства на минималните държавни изисквания, утвърдени в Република България, като същевременно подобни разпоредби поставят в професионална неравнопоставеност лекарите по дентална медицина, придобили правоспособност в Република България.
Според съсловната организация разпоредбата на § 21 от законопроекта е неясна и подлежи на тълкуване. При внимателен прочит на предложения текст може да се направи заключението, че ако някой се представя в публичното пространство като „лекар по дентална медицина“ и той наистина има такава професионална квалификация, то това автоматично означава, че той упражнява професията си по смисъла на Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина с всички произтичащи от него задължения. Беше подчертано, че формулировката на предлаганата разпоредба на § 2а от допълнителните разпоредби на Закона за признаване на професионални квалификации следва най-малкото да бъде преразгледана и редактирана, за да се избегне съществуващото двусмислено тълкуване.
В хода на дискусията народните представители поставиха конкретни въпроси във връзка с текстовете на някои от предлаганите разпоредби. Беше посочено, че тези нормативни промени следва да бъдат сериозно преосмислени и прецизирани между първо и второ гласуване на законопроекта, тъй като поставят в дискриминационни условия лекарите по дентална медицина, придобили професионалната си квалификация в България спрямо тези в Испания.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” - 11, „Против” - 7, „Въздържал се” - 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, № 102-01-5, внесен от Министерски съвет на 18 януари 2021 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА