Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
17/02/2021 първо гласуване

    Законопроект за съсловната организация и професионалната дейност на психолозите, № 154-01-14, внесен от Даниела Анастасова Дариткова – Проданова и група народни представители на 11 февруари 2021 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване


    Вх.№ 153-10-6


    Относно: Законопроект за съсловната организация и професионалната дейност на психолозите, № 154-01-14, внесен от Даниела Анастасова Дариткова – Проданова и група народни представители на 11 февруари 2021 г.

    На извънредно заседание, проведено на 17 февруари 2021 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Законопроект за съсловната организация и професионалната дейност на психолозите, № 154-01-14, внесен от Даниела Анастасова Дариткова – Проданова и група народни представители на 11 февруари 2021 г.

    На заседанието присъстваха: д-р Бойко Пенков, заместник-министър на здравеопазването; старши комисар Даниела Николова, директор на Института по психология – МВР; представители на Дружеството на психолозите в Република България – проф. Сава Джонев, проф. Антоанета Христова, проф. Соня Карабельова; представители на съсловните и пациентските организации в сферата на здравеопазването.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от народния представител
    д-р Даниела Дариткова.

    Действащото в Република България законодателство не съдържа уредба на професионалната дейност на психолозите. Не съществуват задължителни стандарти и гаранции за качественото изпълнение на психологическите дейности. Не е предвидена съсловна организация на психолозите, нито специален ред за контролиране и санкциониране на нарушения, извършени или допуснати при упражняването на професията.

    Доктор Дариткова обърна внимание, че този проект на закон има за цел да бъдат поставени нормативните основи на психологическата професия като регулирана професия, чието качествено и добросъвестно изпълнение е поставено под надзора на съсловна организация на психолозите. Законът има за цел да гарантира правата на лицата, обект на психологически дейности, компетентното изпълнение на психологически дейности и правата и задълженията на психолозите. Законът цели поставянето на нормативната основа на професионалната организация на психолозите, като урежда нейните функции и структура.

    Психолозите трябва да носят отговорност за качеството и резултатите на упражняваната от тях професионална дейност, както и спазването на приетите от Дружеството стандарти и Етичен кодекс. Чрез утвърждаването на стандарти за изпълнението на психологически дейности се създава детайлна регламентация относно необходимата квалификация, оборудване и начин на изпълнение на дейностите по всяко професионално направление в психологията. Законопроектът си поставя за задача да реши един от най-наболелите и най-важни за обществото и съсловието проблеми – качеството на психологическата дейност. Той поставя образователни и квалификационни изисквания, съобразени с естеството на упражняваната от специалиста психологическа дейност, като по този начин следва да се отграничат лицата, занимаващи се с така наречения коучинг, т. е. да обучават или въздействат на други лица с цел евентуално тяхно усъвършенстване, но без да притежават съответната професионална квалификация, придобита във висше училище.

    Очаква се приемането на закона да доведе до редица благоприятни резултати за професионалната дейност на психолозите. На първо място, подробната уредба на професията чрез дефинирането на психологическите дейности и въвеждането на законови правила и стандарти за изпълнение ще допринесе за повишаване качеството на предоставяните услуги. Създаването на общ регистър на правоспособните психолози ще спомогне за постигането на публичност и прозрачност, и ще улесни достъпа на трети лица до релевантна и значима информация относно квалификацията на психолозите. Нормативната регламентация на професионалната организация на психолозите и закрепването ѝ като съсловна организация ще повиши нейния престиж и ще допринесе за професионалното обединяване на психолозите, от една страна, и от друга страна, за цялостното развитие на професията съобразно утвърдените международни стандарти.

    Д-р Дариткова информира народните представители, че по законопроекта са постъпили становища от Дружеството на психолозите в Република България (ДПРБ); секция „Психология на развитието“ към ДПРБ; департамент „Психология“ към Института за изследване на населението и човека при БАН; СУ „Св. Климент Охридски“, Философски факултет, специалност „Психология“; ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, катедра „Психология“; Бургаски свободен университет; Българската асоциация на помощник-фармацевтите; Найнти Найн ООД; от проф. Майяма Митевска; Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.

    Всички тези становища са положителни, без забележки и изразяват подкрепа за законопроекта. В много от тях се подчертава необходимостта от уреждане на законово ниво на професионалната дейност на психолозите, техните права и задължения, членуването им в публичен регистър, както и гарантирането на получаване на качествени психологически услуги по утвърдени професионални стандарти, като по този начин потребителите ще бъдат защитени от непрофесионални действия и вредни психологически въздействия. Изказва се удовлетворение от това, че проектозаконът запазва и гарантира автономията в дейността на академичните психолози, като предоставя разписването на стандартите и регулацията на тази дейност на професионалистите в областта в съответствие със самоуправлението, предоставено от Закона за висшето образование и Закона за развитието на академичния състав. Становището на Академията на МВР подкрепя законопроекта, като отправя препоръки за редакция.

    Г-жа Даниела Николова представи становището на Института по психология – МВР, като изрази принципната подкрепа за законопроекта и необходимостта от такъв закон, но изтъкна че той трябва да се прецизира след провеждането на по-обширна дискусия сред гилдията. В тази връзка, г-жа Николова посочи, че е добре да се вземе под внимание мнението на ДАНС, Бюрото по защита на застрашени лица към главния прокурор, Агенция „Митници“, а също и на специалистите, работещи в частния сектор.

    От името на ДПРБ отношение по законопроекта изрази проф. Сава Джонев. В отговор на отправена бележка, той поясни, че проектозакона се отнася само за психолозите, като психотерапевтите не попадат в неговия обсег. Те самите не се определят за психолози и имат своя организация – Българска асоциация по психотерапия.

    Законопроектът е съобразен със спецификата на психологическата дейност, която в различни свои варианти допуска и изисква различни критерии за качество. Предлаганата секционна организация на съсловието и на структурата на Дружеството на психолозите дава възможност на всяко направление от психологическата практика да изработи и утвърди собствени критерии и стандарти за изпълнение. Професор Джонев обясни, че са обособени шест отделни секции, а именно секция „Обща психология“; секция „Психология на развитието“; секция „Клинична психология“; секция „Криминална и юридическа психология“; „Социална, политическа и етно-психология“ и секция „Трудова и организационна психология“.

    Професор Джонев информира членовете на Комисията, че и в момента съществува регистър, който е публичен и датира от 2007 г.

    На поставен въпрос от народния представител д-р Нигяр Джафер, проф. Соня Карабельова поясни, че лицата, придобили бакалавърска степен не получават право да диагностицират и следва да продължат обучението си в магистърска степен. Относно лицата, завършили магистратура по психология, но с бакалавърска степен не по психология, тя уточни, че това не е проблем, тъй като магистърските програми за такива лица са с по-продължителен период на обучение и на достатъчно високо ниво за получаване на съответната квалификация.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против” – 0, „Въздържал се” – 6, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за съсловната организация и професионалната дейност на психолозите, № 154-01-14, внесен от Даниела Анастасова Дариткова – Проданова и група народни представители на 11 февруари 2021 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума