Комисия по здравеопазването
16/11/2017
Национална гражданска инициатива за качествена и иновативна образователна система, № ПГ-739-01-14, внесена от Инициативен комитет на 4 септември 2017 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
Относно: Национална гражданска инициатива за качествена и иновативна образователна система, № ПГ-739-01-14, внесена от Инициативен комитет на 4 септември 2017 г.
На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2017 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Национална гражданска инициатива за качествена и иновативна образователна система, № ПГ-739-01-14, внесена от Инициативен комитет на 4 септември 2017 г.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването, г-жа Светлана Йорданова, представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на земеделието и храните, съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Поради отсъствието на представител на Инициативния комитет, който да представи съдържанието на разглежданата Националната гражданска инициатива, председателят, д-р Даниела Дариткова, запозна народните представители с основните предложения в частта, отнасяща се до системата на здравеопазването, тъй като тази област е от компетенциите на Комисията на здравеопазването.
В хода на дискусията, д-р Дариткова посочи, че изложените в гражданската инициатива предложения, които са в областта на здравеопазването, по отношение устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравословното хранене на децата и учениците са изключително актуални и добре мотивирани, но са предмет на уредба в подзаконови нормативни актове – наредби, издадени от министъра на здравеопазването и министъра на земеделието и храните.
Беше обърнато внимание, че през последните няколко години от страна на компетентните институции са предприети последователни стъпки за подобряване грижата за децата и осигуряването на здравословното им хранене чрез промяна на разпоредбите на следните подзаконови нормативни актове:
• Наредба № 2 за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни;
• Наредба № 9 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици
• Наредба № 10 за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните учебни разписания;
• Наредба № 15 за здравните изисквания към лицата, работещи в детските заведения, специализираните институции за деца и възрастни, водоснабдителните обекти, предприятията, които произвеждат или търгуват с храни, бръснарските, фризьорските и козметичните салони;
• Наредба № 26 за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.
На интернет страницата на Министерството на здравеопазването е публикуван за обществено обсъждане проект на изцяло нова Наредба за физиологичните норми за хранене на населението, която е съобразена с най-новите научно обосновани стойности за прием на хранителни вещества и енергия, с оглед гарантиране на здравословно хранене на населението на Република България.
В процес на разработване е и нов рецептурник за менюто в детските градини, в който се предвижда да се включат храни като киноа, чия, ленено семе, авокадо, броколи, фурми и др., като се предлага отпадането от менюто на пържени храни, колбаси, наденици и други не толкова полезни храни. Запазват се някои традиционни закуски, но се коригира състава им и се намалява количеството на захарта и солта в тях. Целта е новият рецептурник да отразява актуалните, научнообосновани схващания и практики за пълноценно и здравословно хранене на децата, като се очаква той да бъде въведен от 2018 г.
Направените в националната гражданска инициатива предложения биха могли да бъдат от полза на ръководството на Министерството на здравеопазването в усилията за подобряване на цялостната грижа за българските деца.
В заключение, д-р Дариткова, подчерта че Комисията по здравеопазването, като законодателен орган, винаги е била и ще продължи да бъде отговорен партньор на гражданското обществено в търсенето на правилните решения за подобряване грижата за всички български деца и изрази готовност за съдействие, в случай че са необходими законодателните промени в нормативната уредба в областта на здравеопазването по тази изключително важна тема.
Въз основа на проведеното обсъждане и като взе предвид, че изложените проблеми са предмет на уредба в подзаконови нормативни актове, Комисията по здравеопазването единодушно реши да предложи на министъра на здравеопазването да бъдат взети предвид предложенията, съдържащи се в Национална гражданска инициатива за качествена и иновативна образователна система, № ПГ-739-01-14, внесена от Инициативен комитет на 4 септември 2017 г., при промяна в подзаконовата нормативна уредба по отношение на устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и на здравословното хранене на децата и учениците.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА