Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
01/02/2018

    проект на решение за приемане на актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България, № 702-00-48, внесен от Министерски съвет на 11 декември 2017 г.
    Д О К Л А Д

    Вх.№ 853-10-5


    На свое редовно заседание, проведено на 25 януари 2018 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди проект на решение за приемане на актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България, № 702-00-48, внесен от Министерски съвет на 11 декември 2017 г.

    На заседанието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването, д-р Бойко Пенков, г-н Георги Кръстев, секретар на Съвета по сигурността към Министерски съвет, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.

    Актуализираната Стратегия за национална сигурност беше представена от г-н Георги Кръстев. Той отбеляза, че Стратегията е приета в съответствие с Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017-2021 г., цел 44, мярка 160. Становище относно необходимостта от актуализиране на Стратегията е изразено и от Консултативният съвет за национална сигурност, на заседание проведено на 30 май 2017 г.

    Както в Стратегията от 2011 г., така и в този проект вносителите се придържат към широкото разбиране за понятието „национална сигурност“ във всичките аспекти на дейността на гражданите, обществото и държавата, а не само във външната политика, отбраната и дейността на службите за сигурност.

    Г-н Кръстев посочи, че здравеопазването не е обособено в отделен раздел, а е включено в сектор „Политика за социална сигурност“, тъй като социалната сигурност се разглежда в много широк контекст и включва както демографската политика, образованието, така и здравеопазването. В областта на здравеопазването усилията се насочват към провеждане на адекватни промени в системата с цел да бъдат преустановени негативните тенденции, така че да се постигне по-висока стабилност и устойчиво развитие на националната здравна система и пълно удовлетворяване на здравните потребности на населението.

    Стратегията за национална сигурност е рамков документ, от който следва да произтекат секторни стратегии за сигурност и секторни политики в интерес на националната сигурност.
    С цел по-голяма прецизност на съдържанието на актуализираната Стратегия, д-р Даниела Дариткова направи предложение за редакция на текста в частта, отнасяща се до политиката в областта на здравеопазването и по-конкретно на страница 22, т. 105 от проекта на актуализирана Стратегия за националната сигурност. Тя информира народните представители, че предложението е съгласувано с Министерството на здравеопазването.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 12, „Против”- 7, „Въздържал се”- 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проекта на решение за приемане на актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България, № 702-00-48, внесен от Министерски съвет на 11 декември 2017 г. заедно със следната редакция на т. 105 от Раздел IV„Политика за сигурност“, IV.3 „Секторни политики за сигурност“, „Политика за социална сигурност“:

    „105. В областта на здравеопазването усилията се насочват към подобряване на здравето на нацията, като стратегическа цел, доминираща в реформите в сектора, съчетана с организационното, кадрово и финансово стабилизиране на здравната система.
    Особено внимание се отделя на дейностите по:
    • увеличаване продължителността на живота в Република България, намаляване равнището на инвалидност и смъртност сред населението;
    • гарантиране на здравната сигурност на гражданите чрез осигуряване на устойчиво развитие на здравните дейности в лечебните и здравни заведения, на спешната медицинска помощ, трансфузионна хематология, трансплантация, медицинска експертиза и държавен здравен контрол;
    • последователна и целенасочена държавна политика за осъществяване на високоефективен надзор над заразните болести, осигуряване на висок имунизационен обхват, включително сред уязвимите групи от населението, съгласно националния имунизационен календар и своевременно реагиране при възникване на ситуации, заплашващи общественото здраве;
    • усъвършенстване на системата за опазване на страната от внос на инфекции с висок епидемичен потенциал в съответствие с Международните здравни правила и за провеждане на ефективен граничен здравен контрол чрез материално и кадрово обезпечаване на дейностите на местно и национално ниво;
    • подобряване готовността на националната система за здравеопазване за реагиране и оказване на своевременна, качествена и непрекъсната медицинска помощ, включително провеждане на противоепидемични мероприятия, за гарантиране на живота и здравето на населението при използването на биологични агенти, химически, радиоактивни и ядрени материали с терористична цел;
    • осигуряване на стратегическа рамка и финансови механизми за планиране и реализация на политиката за психично здраве.“




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:

    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума