Комисия по околната среда и водите
11/09/2019
Доклад по Законопроект за ратифициране на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна, №902-02-17
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна, подписано на 30 октомври 2016 г. в Брюксел, № 902-02-17, внесен от Министерски съвет на 28.06.2019 г.
На редовно заседание, проведено на 5 септември 2019г., Комисията по околната среда и водите разгледа Законопроект за ратифициране на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави-членки, от друга страна, подписано на 30 октомври 2016 г. в Брюксел, № 902-02-17, внесен от Министерски съвет на 28 юни 2019 г.
На заседанието присъстваха от Министерството на икономиката – г-н Лъчезар Борисов – заместник-министър, г-жа Руслана Стоянова – началник отдел „Световна търговска организация и други международни икономически отношения“ и г-жа Татяна Петрова – държавен експерт в отдел „Световна търговска организация и други международни икономически отношения“.
Законопроектът беше представен от заместник-министър Лъчезар Борисов, който посочи, че споразумението между Канада и ЕС ще насърчи и подобри търговско-икономическите връзки между България и Канада. В изказването си г-н Борисов акцентира върху темите свързани с околната среда. Споразумението съдържа разпоредби, които разглеждат ефекта от търговията и инвестициите между Европейския съюз и Канада в тази сфера. Предвиждат се едни от най-високите стандарти за сътрудничество и насърчаване на многостранните усилия за опазване на околната среда. Възприет е принципът, че дори и да не са налице неопровержими научни доказателства за ефекта от дадена икономическа дейност върху околната среда, страните по Споразумението могат да приемат мерки, с които да ограничават определени дейности при наличие на притеснение относно екологичния им ефект. Приложен е така наречения „принцип на предпазливостта“, който представлява управление на риска за околната среда и човека на ранен етап, преди нанасянето на вреди.
Освен това Споразумението няма да наложи промяна на законодателството относно генетично модифицираните организми (ГМО) и няма да отвори пазара на Европейския съюз за ГМО продукти. Запазва се законодателството на Европейския съюз относно безопасността на храните и ГМО, включително оценката на безопасността на храните. В този смисъл няма да се промени и националната политика на страната ни по отношение на този вид продукти, включително съществуващите забрани в нашия Закон за генетично модифицирани организми.
В последвалата дискусия народният представител г-н Атанас Костадинов коментира сроковете за ратифициране и дали не е подходящо споразумението да се подложи на по-широко обсъждане, предвид факта, че на Европейската комисия това е отнело 9 години. Г-н Лъчезар Борисов поясни, че са положени всички усилия за защита на националните интереси и към момента няма спорни въпроси.
Председателят на Комисията г-жа Ивелина Василева благодари за обстойното представяне на Споразумението и ясното разяснение, че няма да се отвори пазара за продукти съдържащи ГМО, каквото притеснение беше изразено от българската общественост. Споразумението предвижда стриктно спазване на националното законодателство, където България има наложена забрана от 2010г.
След проведената дискусия и гласуване, Комисията по околната среда и водите, с 12 гласа „за”, 0 „против” и 7 „въздържали се”, подкрепи проекта за решение и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна, подписано на 30 октомври 2016 г. в Брюксел, № 902-02-17, внесен от Министерски съвет на 28 юни 2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА