Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
04/10/2019

    Представяне на Национална гражданска инициатива „Граждани за природа“, № ПГ-939-01-10, внесена на 27.05.2019 г. от председателя на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива.
    ДОКЛАД

    На 26 септември 2019 г., Комисията по околната среда и водите проведе редовно заседание, в рамките на което като втора точка от дневния ред беше представена цитираната по-горе инициатива
    На заседанието присъстваха: Люба Батембергска и Петко Цветков от Национална гражданска инициатива и Стела Тодорова – началник отдел „Натура 2000 и защитени територии“.

    Председателят на Комисията по околната среда и водите г-жа Ивелина Василева даде кратка въвеждаща информация, отбелязвайки, че националната гражданска инициатива се внася в съответствие с чл. 52, ал. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление ЗПУГДВМС.
    Г-жа Люба Батембергска накратко представи инициативата, подчертавайки факта, че действащото в момента законодателство не успява да отговори на очакванията за спиране застрояването по Черноморието. Основните предложения на инициативата са свързани с повече публичност на всички устройствени планове и разрешителни за строеж, справяне с проблема, свързан с кадастралните и специализираните карти и факта, че все още специализираните карти не са отразени в кадастралните, както и връщане на начина на трайно ползване за земи, които нямат екологична оценка. Освен тези предложения, като цел на инициативата беше подчертано отпадането от сила на всички общи устройствени планове (ОУП), подробни устройствени планове (ПУП) и разрешителни за строеж, които са в противоречие с относимите закони и нямат екологична оценка, тъй като въз основа на такива планове би се осъществила третата вълна на окончателното застрояване на Черноморието.
    Г-жа Стела Тодорова представи накратко становището на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) като отбеляза, че вече съществуват законодателни мерки за направеното изложение. Законовата рамка дава възможност за превантивна устройствена защита на защитените зони и територии, като за последните има и планове за управление, които забраняват конкретни дейности на тези територии. Г-жа Стела Тодорова също така подчерта, че ОУП не би могъл да бъде одобрен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ако няма екологична оценка. Г-жа Тодорова обърна внимание, че и за дюневите местообитания също има законова защита, регламентирана в чл. 31, ал. 25 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), който предвижда прекратяване на процедурите при реализация на инвестиционно предложение, когато се установи, че съответният план/програма/проект засяга поземлени имоти в границите на зона А и зона Б и в урбанизираните територии на населените места след границата на зона А, определена по реда на Закона за устройството на черноморското крайбрежие (ЗУЧК).
    Г-н Петко Цветков изрази позицията си, коментирайки факта, че основният проблем, свързан със съществуващите механизми за превантивна защита, е фрагментираното вземане на решения. Той отбеляза, че преди е имало член в ЗУЧК, който е предвиждал изграждане на цялостна национална схема, която дава възможност за концепция за развитие и опазване на крайбрежието, но в момента такъв член няма. Поради тази причина се отбеляза необходимостта от въвеждане на хоризонтална мярка в закона, която да дава сигурност за създаването на една такава превантивна зона. Г-жа Любя Батембергска уточни, че идеята за превантивно устройствена зона в рамките на 1 км от брега за териториите, попадащи в защитени зони и зад морски плажове за природосъобразен туризъм е да съществува специален режим и трайно строителство да е строго забранено. Г-н Петко Цветков отбеляза, че оформянето на зона А и зона Б в ЗУЧК не е достатъчно, тъй като те предвиждат форми на застрояване, а целта на инициативата е категорично да не се допускат строителни дейности в зоните.
    Народният представител Атанас Костадинов изрази мнение, че екологичното законодателство е добре транспонирано от европейското и по-скоро повече внимание е нужно да се обърне върху контрола, тъй като санкциите по отношение нарушаването на това законодателство са основният проблем, а не липсващи закони относно функционалността на териториите. Освен това, г-н Костадинов отбеляза и нуждата от оптимизация на процеса на картотекиране, избягвайки механичното пренасяне от едни карти на други.

    След приключване на дискусията и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 15 гласа „за”, 0 „против” и 0 „въздържали се”, единодушно прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    1. Приема за сведение Националната гражданска инициатива „Граждани за природа“, № ПГ-939-01-10, внесена на 27.05.2019 г. от Инициативен комитет;
    2. Препоръчва на народните представители, които споделят направените предложения, да се възползват от правото си на законодателна инициатива и да ги внесат като законопроект, който да бъде обсъден по същество от Народното събрание.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума