Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
29/01/2020 първо гласуване
ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 902-01-69, внесен от Министерския съвет на 12.12.2019 г.
На редовно заседание, проведено на 23.01.2020 г., Комисията по околната среда и водите, разгледа на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 902-01-69, внесен от Министерския съвет на 12.12.2019 г.
На заседанието присъстваха от Министерството на околната среда и водите – г-жа Атанаска Николова – заместник-министър и г-жа Боряна Каменова – директор в дирекция „Политика по изменение на климата“; от Изпълнителната агенция по околната среда и водите – г-жа Нина Димитрова – началник-отдел „Разрешителни за емисии на парникови газове и регистър за търговия с емисии“ и г-жа Ива Стоянова – главен експерт в отдел „Комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването“.
От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от заместник-министър Атанаска Николова.
Внесеният законопроект има за цел засилване на разходоефективните намаления на емисии и на нисковъглеродните инвестиции.
С новите разпоредби се въвеждат редът и начинът за функциониране на Европейската схема за търговия с емисии в България във връзка с увеличаване на линейния коефициент за намаление на общото количество квоти в Европейския съюз – „таван“, от прилагания към момента 1,74 % на 2,2 % от 2021 г. нататък. Това води до по-голям годишен темп на намаление на общото количество квоти, което цели общо намаление на емисиите от всички сектори в Европейската схема за търговия с емисии, а именно с 43 % до 2030 г.
Със законопроекта се въвежда новосъздадения Модернизационен фонд, в който постъпват приходите от 2 % от общото количество квоти в Европейския съюз и в който България има запазен дял от 5,84 % от средствата.
Безплатното разпределение на квоти за индустрията се запазва. Заложено е по-често съгласуване на разпределението на безплатните квоти към действителното ниво на активност на инсталациите, което ще гарантира, че подкрепа се оказва на предприятията и секторите, в които се реализира растеж.
Списъкът със секторите под риск от изтичане на въглерод се съкращава, като най-застрашените от изтичане на въглерод от тях ще получат 100 на сто безплатни квоти, докато тези, които могат да прехвърлят значителна част от разходите за квотите в цената на продукта - 30 на сто.
Предвижда се за резерва за нови участници в Европейската схема за търговия с емисии и за значителни повишения на производството на вече включените в схемата инсталации да бъде предоставено остатъчното количество от неразпределените безплатно квоти от третата фаза – 2013-2020 г., в очакван размер до 400 млн. квоти, както и 250 млн. квоти от Резерва за пазарна стабилност. Той ще бъде допълван с квоти, останали неизползвани поради закриването на инсталации или поради значителни промени в производството в периода от 2021 г. нататък.
За да се избегне ненужна административна тежест се въвежда възможността да се изключват от обхвата на схемата за търговия с емисии на Европейския съюз инсталациите, които отделят под 2 500 тона еквивалент на въглероден диоксид.
Отношение по внесения законопроект взе народният представител Джевдет Чакъров. Той постави въпрос, относно това дали намаляването на секторите, които ще получават безплатни квоти и съответно процентното съотношение, с което ще бъдат подпомагани е европейско или национално изискване.
Вносителите поясниха, че това е европейска регулация. Към момента научния отдел към Европейската комисия определя показателите, спрямо които ще се определят количествата безплатни квоти. Показателите ще бъдат еднакви за всеки конкретен икономически сектор на територията на целия Европейски съюз. За целта е необходимо всяко предприятие да попълни апликационна форма с информация за своята дейност, количеството на емисии на парникови газове и др. Вносителите изразиха становище, че за България не се очаква да има промяна в разпределението на безплатни квоти спрямо досегашния период.
След дискусията и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 17 гласа „за”, 0 „против” и 0 „въздържали се” подкрепи законопроекта и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 902-01-69, внесен от Министерския съвет на 12.12.2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА