Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
01/10/2020 първо гласуване
Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от шума в околната среда, № 002-01-45, внесен от Министерски съвет на 18 септември 2020 г.
ДОКЛАД
На редовно заседание, проведено на 1 октомври 2020 г., Комисията по околната среда и водите обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от шума в околната среда, № 002-01-45, внесен от Министерски съвет на 18 септември 2020 г.
На заседанието присъстваха от Министерството на околната среда и водите – г-жа Михаела Доцова, и. д. главен секретар и г-жа Силвия Димитрова, директор на дирекция „Екологична оценка, оценка на въздействието върху околната среда и предотвратяване на замърсяването“, от Министерство на здравеопазването – г-жа Светлана Йорданова – заместник-министър и д-р Каталина Вълкова – държавен експерт в дирекция „Здравен контрол“.
От името на вносителите законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-жа Доцова. Тя подчерта, че внесеният законопроект има за цел осигуряване прилагането на Регламент (ЕС) 2019/1010 на Европейския парламент и Съвета от 5 юни 2019 година относно привеждането в съответствие на задълженията за докладване в рамките на законодателството, свързано с околната среда, и за изменение на регламенти (ЕО) № 166/2006 и (ЕС) № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/49/ЕО, 2004/35/ЕО, 2007/2/ЕО, 2009/147/ЕО и 2010/63/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, регламенти (ЕО) № 338/97 и (ЕО) № 2173/2005 на Съвета и Директива 86/278/ЕИО на Съвета.
С приемането на законопроекта ще се осигури:
• засилване участието на обществеността и гарантиране достъпността на данните за шума в околната среда, чрез осигуряване разпространението на информацията в съответствие с Директива 2003/4/ЕО и с Директива 2007/2/ЕО (INSPIRE);
• достатъчно време за провеждане на обществени консултации при изготвянето на плановете за действие към шумовите карти, като периодът между изготвянето на картите и на плановете се променя на две години. По този начин, срокът на четвъртия кръг за преразглеждане или актуализиране на плановете за действие се отлага еднократно и ще бъде 18 юли 2024 г., след което на всеки пет години.
• регламентиране на начина на докладване на информацията от шумовите карти и от плановете за действие до Европейската комисия посредством предаването й само по електронен път в задължително хранилище на данни.
Част от текстовете са свързани и с компетенциите на Министерството на здравеопазването, по които са получени становища от страна на Националното сдружение на общините в Република България, както и мнения на граждани. Предвид това, г-жа Йорданова изразите мотивите на Министерството на здравеопазването за предложените промени.
Отношение по внесения законопроект взеха народните представители г-жа Ивелина Василева, г-н Манол Генов и г-н Атанас Костадинов.
Г-жа Ивелина Василева изрази подкрепа към законопроекта от името на парламентарната група на ГЕРБ, тъй като чрез него се цели синхронизиране на българското с европейското законодателство. По отношение на текста на § 6, по който са получени становища, изказа мнение, че биха насърчили в хода между първо и второ четене съвместно между Министерство на здравеопазването и Националното сдружение на общините в Република България да се прецизират текстовете, така че да не се създава неяснота за общините от гледна точка на техните задължения, касаещи административните процедури.
Г-н Генов и г-н Костадинов отбелязаха, че парламентарната група на БСП няма да подкрепи законопроекта на първо четене, тъй като смятат, че са налице противоречия в получените становища и част от текстовете въвеждат субективен подход към измерването на шума.
След дискусията и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 12 гласа „за”, 0 „против” и 6 „въздържали се” подкрепи законопроекта и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от шума в околната среда, № 002-01-45, внесен от Министерски съвет на 18 септември 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА