Комисия по околната среда и водите
29/10/2020 първо гласуване
Първо гласуване на законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 054-01-99, внесен от нар. пр. Ивелина Василева и група народни представители на 23 октомври 2020 г.
ДОКЛАД
На редовно заседание, проведено на 29 октомври 2020г., Комисията по околната среда и водите обсъди законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 054-01-99, внесен от нар. пр. Ивелина Василева и група народни представители на 23 октомври 2020 г.
На заседанието от Министерството на околната среда и водите присъства г-жа Михаела Доцова, и. д. главен секретар.
От името на вносителите законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Младен Шишков. Той подчерта, че проектът е внесен предвид създалото се напрежение през последните няколко седмици в обществото във връзка с регистрацията на кладенците и епидемиологичната обстановка в момента. Към момента в преходните и заключителни разпоредби на Закона за опазване на околната среда, е предвиден краен срок за подаване на заявления в басейновите дирекции за управление на водите за регистриране на водовземни съоръжения, който изтича на 27 ноември 2020 г. В този срок заявления трябва да подадат собствениците на водовземни съоръжения за подземни води, изградени до 28 януари 2000 г., и на водовземни съоръжения, изградени до 23 декември 2016 г., за които не са издадени разрешения за строеж и които не са вписани в регистъра по чл. 118г, ал. 3 от Закона за водите. Същото се отнася и за собствениците на кладенци за задоволяване на собствени потребности, разположени в границите на населените места и селищните образувания, за които до 27 ноември 2018 г. не са подадени заявления за вписване в регистъра. Съгласно чл. 118г, ал. 6 от Закона за водите, водовземни съоръжения за подземни води, които не са вписани във водените от директорите на басейновите дирекции регистри на водовземните съоръжения за подземни води на територията на съответния район за басейново управление, се ликвидират.
Предвид действащата към момента разпоредба и във връзка с епидемиологичната обстановка, както и с цел предотвратяване струпването на хора при подготовката и подаването на необходимите документи за регистриране на съоръженията в съответната басейнова дирекция, се явява необходимост от удължаване на наближаващия краен срок за подаване на заявленията от задължените лица. Предлаганото удължаване е за период от две години, а именно до 28 ноември 2022 г.
По обсъждания законопроект е постъпило становище от МОСВ, което беше представено от г-жа Доцова.
Отношение по внесения законопроект взеха народните представители: Манол Генов, Румен Георгиев, Атанас Костадинов, Красимир Богданов и Ивелина Василева.
Г-н Генов и г-н Георгиев се обединиха около становището, че Парламентарната група на БСП ще подкрепи законопроекта, но смятат, че отново е налице пример за несвършена работа от страна на администрацията. Считат, че не е проведена добра разяснителна кампания и е необходимо да се направи анализ, какво не е свършено до момента, за да няма проблем отново след две години. Подчертаха, че имат предложения които ще внесат между първо и второ гласуване на законопроекта. В допълнение, г-н Костадинов изрази мнение, че се удължава срока и за съоръженията за стопанско ползване на подземните води, където водните количествата са значително по-големи и зададе въпрос към представителя на МОСВ, правена ли е такава справка и знае ли се броя на съоръженията и дебитите на водите.
Г-н Богданов изрази подкрепа към законопроекта, от името на Парламентарната група на Обединени патриоти, като подчерта, че те са и съвносители. Счита, че чрез законопроекта освен, че се цели да се избегне струпването на много хора на едно място в настоящата обстановка, но и ще се изчистят всички неясноти по прилагането на закона.
Г-жа Ивелина Василева отбеляза, че във връзка с епидемиологичната обстановка, настъпила още през март, са предприети поредица от мерки за облекчаване на административни срокове. Настоящето предложение е още една стъпка в посока облекчаване на хората и избягване на рискове за здравето им. По отношение на информационните кампании, обърна внимание, че е необходимо по-голямо взаимодействие с местните власти.
След дискусията и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 16 гласа „за”, без „против” и 1 „въздържал се” подкрепи законопроекта и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 054-01-99, внесен от нар. пр. Ивелина Василева и група народни представители на 23 октомври 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА