Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
05/02/2021 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, № 154-01-8, внесен от народния представител Станислав Иванов и група народни представители на 1 февруари 2021 г.
ДОКЛАД
№153-11-3/05.02.2021г.
На редовно заседание, проведено на 4 февруари 2021г., Комисията по околната среда и водите, разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, № 154-01-8, внесен от народния представител Станислав Иванов и група народни представители на 1 февруари 2021 г.
На заседанието присъстваха от Министерство на околната среда и водите – г-н Иван Ангелов, директор на дирекция „Опазване чистотата на въздуха“ и от Столична община, г-жа Десислава Билева – заместник-кмет по направление „Зелена система, екология и земеползване“ и г-н Зафир Зарков – заместник-председател на постоянната комисия по транспорт и туризъм в Общинския съвет на Столична община.
От името на вносителите законопроектът и мотивите към него бяха представени от народния представител Станислав Иванов. Той подчерта, че внесеният законопроект има за цел да осигури ефективно прилагане на мярката за намаляване на емисиите от сектор транспорт чрез обособяване на зони с ниски емисии. Тя е предложена в Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018-2024 г., приета с Решение № 334 на Министерския съвет от 7 юни 2019г. С новите разпоредби се осигурява възможност за въвеждане на временни забрани за обществено ползване на пътища, участъци от пътища или определенени зони от пътната мрежа. Въвеждане на временни забрани за ползване на общинските пътища ще доведе до ограничаване на движението на замърсяващите превозни средства, което ще намали емисиите от този източник и съответно и концентрациите на фини прахови частици в градовете в дните със завишени нива на замърсители в атмосферния въздух. Всяка община ще може да приложи мярката след решение на съответния общински съвет, определяйки вида на най-замърсяващите превозни средства и реда за ограничаване на тяхното движение. Чрез предложените изменения и с оглед предвидените глоби и такси за нарушителите и ползвателите се цели намаляване на трафика и пренасочване към обществен транспорт или използването на по-нови и екологично по-чисти превозни средства, с което значително ще се подобри качеството на атмосферния въздух в градовете. Вече са предприети мерки за въвеждането на еко-стикери за моторни превозни средства, които да определят екологичната категория на всеки автомобил, в зависимост от неговите реални емисии на замърсители в атмосферния въздух. Това е една от възможностите за практическо прилагане на мярката, чрез ограничаване на влизането в определени райони на градовете на най-замърсяващите превозни средства. Мярката ще се прилага за общините, където автомобилния трафик е по-интензивен и транспортните средства оказват по-голямо влияние върху качеството на въздуха.
Въвеждането на зоната ще намали значително броя на преминаващите автомобили, като ще премахне старите и замърсяващи автомобили, което ще доведе до отклоняване на значителна част от транзитния трафик.
В Комисията по околната среда и водите са постъпили становища от Министерството на околната среда и водите, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Националното сдружение на общините в Република България.
Становището на Министерството на околната среда и водите беше представено от г-н Иван Ангелов, който изрази принципната подкрепа на министерството за предприемане на мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух.
От името на Столична община г-н Зафир Зарков благодари за предложеният законопроект и подчерта, че новите разпоредби дават възможност за разработване на общински наредби, чрез които общините ще могат да въвеждат ниско емисионни зони, съобразно своите нужди и предизвикателствата пред които са поставени.
Отношение по внесения законопроект взеха народните представители Манол Генов и Ерджан Ебатин. Беше изказана подкрепа на законопроекта, като се отчете, че по този начин се въвежда европейска практика, която ще доведе до намаляване на фините прахови частици и подобряване качеството на атмосферния въздух в големите градове.
Дискутирана беше темата с въвеждането на глоби и санкции, като народният представител Станислав Иванов подчерта, че те са съобразени спрямо действащите в закона.
След дискусията и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите, единодушно, с 19 гласа „за”, без „против” и „въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, № 154-01-8, внесен от народния представител Станислав Иванов и група народни представители на 1 февруари 2021 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА