Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
13/07/2017 първо гласуване

    Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 754-01-43, внесен от Данаил Кирилов, Станислав Иванов и Ивелина Василева на 11 юли 2017г.

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите
    ДОКЛАД на първо гласуване
    Вх.№ 753-11-2/14.07.2017 г.

    ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 754-01-43, внесен от Данаил Кирилов, Станислав Иванов и Ивелина Василева на 11 юли 2017г.

    На свое редовно заседание, проведено на 13.07.2017г., Комисията по околната среда и водите, разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 754-01-43, внесен от народните представители Данаил Кирилов, Станислав Иванов и Ивелина Василева на 11 юли 2017г.
    От Министерството на околната среда и водите на заседанието присъстваха: Николай Кънчев - заместник-министър, Бойко Малинов – директор „Превантивна дейност”, Венета Начева – главен експерт „Връзки с обществеността и протокол” и Ивайло Петков – парламентарен секретар.
    От Министерство на правосъдието присъства Ива Крумова – държавен експерт в Съвета по законодателство.
    Заседанието беше открито от председателя Ивелина Василева, която представи гостите и обяви дневния ред, приет единодушно от членовете на Комисията.
    От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от н.п. Данаил Кирилов, който подчерта значението на законопроекта, включително за стратегически планове и програми и посочи, че процедурата по оценка на въздействието на околната среда (ОВОС), регламентирана в Закона за опазване на околната среда (ЗООС) въвежда превантивната дейност като основен принцип при управлението на околната среда. С редица промени на ЗООС са усъвършенствани правилата и изискванията по ОВОС, както и са поставени конкретни критерии за извършване на задължителна оценка и са регламентирани компетентните органи. С предложения законопроект се цели съкращаване на времето за процедиране и влизане в сила на изграждането на обекти с национално значение, избягване на дългите и тежки процедури по обжалване и отпадане на касационния контрол, когато предмет на ОВОС са обекти с национално значение, определени с акт на Министерски съвет за такива. Същите обекти са преминали всички съгласувателни процедури, включително етапите по уведомяване на компетентните органи и засегнатото население, преценка за необходимостта от ОВОС, извършване на консултации, определяне обхвата, съдържанието и формата на доклада, оценяване на неговото качество, организиране на обществено обсъждане и вземане на решение, както и осъществяване на контрол по изпълнението на условията от решението по ОВОС. Посочените етапи гарантират участието на обществеността, което е задължителна и съществена част от процедурата по ОВОС. Регламентираните изисквания позволяват изразяване на общественото мнение към извършената оценка на най-ранен етап, като е уредена и процедурата за обжалване.
    Предлаганите промени гарантират спазването на публичността, като също така ускоряват влизането в сила на инвестиционните предложения, като се въвежда и особено съдебно производство, което трябва да приключи в срок до шест месеца от подаване на жалбите. С предложенията се цели уеднаквяване на правния режим при обжалване на ОВОС и са аналогични с облекчената процедура по обжалване в Закона за устройство на територията. Според чл. 215, ал. 7 от ЗУТ, решенията на първоинстанционния съд по жалби или протести срещу индивидуални административни актове по одобряване на комплексни проекти за обекти с национално значение и срещу строителни разрешения за обекти от национално значение, както и отказите за издаване на такива актове. Г-н Кирилов подчерта още, че са гарантирани правата на всички участници в процедурата, като се съкращава срокът за обжалване до шест месеца.
    Към законопроекта е приложена и предварителна оценка на въздействието му, включваща основания, заинтересовани страни, анализ на разходи и ползи, административна тежест и въздействие върху нормативна уредба.
    Отношение по внесения законопроект взеха: н.п. Ивелина Василева, която подчерта, че се ускорява процедурата за национални обекти, при запазване изискванията за опазване на околната среда; зам.-министър Кънчев, който изрази подкрепата на законопроекта от страна на МОСВ; г-жа Ива Крумова от Министерство на правосъдието – в подкрепа на предлаганите промени; н.п. Николай Пенев с въпрос за броя на забавени проекти и обекти, получил отговор от г-н Кънчев; н.п. Данаил Кирилов, който посочи, че разполага с такъв списък и че разчита с направените предложения да се активизира процеса по реализация на такива проекти; н.п. Джевдет Чакъров изрази подкрепа на законопроекта, като посочи, че предложения ще направят между двете гласувания; н.п. Манол Генов, относно възможността за допускане на грешки и възможността за повторно разглеждане; н.п. Ивелина Василева, която посочи още веднъж, че става дума за обекти от национално значение, а относно повторното разглеждане – има достатъчно процедури: от намерение до решение за реализация; н.п. Атанас Стоянов относно контрола по процедурите и н.п. Атанас Костадинов, който изрази становище, че предложения законопроект е неприемлив за парламентарната им група и че ще направят предложение за нови текстове относно национални проекти и обекти.
    Председателят прикани към други изказвания, след което прекрати дискусиите и обяви процедура по гласуване, при което Комисията по околната среда и водите с 15 гласа „за”, 5 ”против” и без”въздържали се” подкрепи законопроекта и изрази следното
    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 754-01-43, внесен от Данаил Кирилов, Станислав Иванов и Ивелина Василева на 11 юли 2017г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума