Комисия по околната среда и водите
07/06/2018 първо гласуване
Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2017 г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03. 2018 г.
ВХ № 853-11-13/11.06.2018
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2017 г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03. 2018 г.
На заседание, проведено на 7 юни 2018 г., Комисията по околната среда и водите разгледа Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2017г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03. 2018г.
Докладът за дейността на омбудсмана на Република България през 2017г., се внася в Народното събрание на основание чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана.
На заседанието присъстваха: Омбудсмана на Р България г-жа Мая Манолова и от Министерството на околната среда и водите г-н Красимир Живков – зам.-министър, г-н Иван Ангелов – директор „Опазване чистотата на въздуха и предотвратяване на замърсяването” и г-жа Росица Карамфилова– н-к отдел „Стратегии и програми за околната среда”.
От името на вносителя, докладът беше представен от омбудсмана, г-жа Мая Манолова, която обърна по-съществено внимание на дейностите по опазване на околната среда и водите. Тя подчерта, че 2017 г. е била година на битки за правата на гражданите, включително за правото на чиста и здравословна околна среда, като са проведени успешно 9 кампании, една от които европейска, в рамките на Българското председателство – срещу двойните стандарти. Г-жа Манолова посочи, че през 2017 г. делът на жалбите срещу инвестиционни предложения с опасност от неблагоприятни въздействия върху околната среда и здравето на хората е значителен, като най-голямо е недоволството срещу проекти, свързани с експлоатация на подземни богатства, включително проучвания за нефт и газ, като посочи конкретни случаи, когато са проведени и местни референдуми. Тя обърна внимание, хората се опасяват основно от замърсяване на водите, земеделските земи, въздуха и др. Настоятелни са исканията на гражданите за преустановяване на вредни емисии, неприятни миризми, замърсяване на водите и наднормен шум от индустриални предприятия и инсталации за преработка на биомаса в жилищни райони или в близост до населени места. В доклада са посочени конкретни такива случаи – с. Труд, Нова Загора и др. Омбудсманът обърна внимание, че и през 2017г. проблемите на околната среда остават във фокуса на общественото внимание. Сигналите се отнасят за всички компоненти на околната среда – шумово замърсяване, замърсявания на води и въздух от производствена и стопанска дейност, базови станции на мобилни оператори и др. Увеличават се жалбите, свързани с безстопанствени кучета и защита на хора и животни, жалби срещу сечи на гори, изсичане на дървета в градска среда и др. В доклада е отделено внимание и на оплакванията относно чистотата на атмосферния въздух.
Г-жа Манолова посочи, че препоръките в областта на опазването на околната среда са за допълване на нормативната уредба относно климатичните инсталации и техните външни тела, по-стриктен контрол на вредните емисии при проверка на техническата изправност на тежкотоварните превозни средства, усъвършенстване на процедурите по ОВОС и предоставяне на по-пълна информация по отношение на инвестиционни намерения в частта по опазване на околната среда и човешкото здраве, както и спазването на приоритета за компетентните институции – баланс между икономическото развитие и правото на гражданите на чиста околна среда.
Отношение по доклада взеха: председателят на комисията г-жа Ивелина Василева, която подчерта значението и ролята на институцията на омбудсмана, както и адекватната реакция при жалби на гражданите и народния представител Румен Георгиев, който подкрепи представения доклад и посочи бързата и адекватна реакция на институцията. Зам.-министър Живков посочи доброто взаимодействие между министерството и институцията на омбудсмана, а г-жа Карамфилова наблегна на примерите за добро сътрудничество и координация между двете институции, вкл. и с регионалните структури на МОСВ и обърна внимание, че МОСВ изпълнява дългосрочна програма и политика за защита на природния и човешки потенциал.
След проведената дискусия, Комисията по околната среда и водите, с 16... гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се”, подкрепи представения доклад и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2017г., № 839-02-5, внесен от Омбудсмана на Република България на 30.03. 2018г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА