Комисия по околната среда и водите
01/11/2018 първо гласуване
Представяне на Национална гражданска инициатива „За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията с животни с цел добив на ценни кожи на територията на Република България", № ПГ-839-01-13, внесена от Инициативен комитет на 22 юни 2018 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ВХ№: 853-11-24/06.11.2018 г.
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Представяне на Национална гражданска инициатива „За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията с животни с цел добив на ценни кожи на територията на Република България", № ПГ-839-01-13, внесена от Инициативен комитет на 22 юни 2018 г.
На 01 ноември 2018 г., Комисията по околната среда и водите проведе заседание, в рамките на което като трета точка от дневния ред беше представена цитираната по-горе инициатива, внесена в Народното събрание на основание чл. 44, ал. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
От Национална гражданска инициатива на заседанието присъстваха: Петя Алтимирска – председател, Любомила Кривошиева и Георги Челебиев – членове и от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, и Йордан Кошев – експерт по инвазивни видове.
Председателят на Комисията по околната среда и водите г-жа Ивелина Василева даде кратка въвеждаща информация. Тя отбеляза, че до момента националната гражданска инициатива е представена в Комисията по земеделието и храните и Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите. Всички получени до момента документи и становища са изпратени на народните представители предварително.
Мотивите за иницииране на Националната гражданска инициатива бяха представени от г-жа Петя Алтимирска, която информира комисията, че е налице обществен интерес по темата, особено сред младите хора, като са събрани 51 хил. подписа срещу отглеждането на животни с цел добив на кожи. От 2015 г. в България се развива този тип дейност, като до момента са налице само две ферми, но тенденцията е за увеличаване на капацитета и условията за разкриване на нови ферми. В 16 държави-членки на ЕС вече е забранено или ограничено развитието на такъв тип дейност, като тази година такива забрани са въвели: Чехия, Белгия и Люксембург. Г-н Йордан Кошев поясни, че американската норка е сред 100 най-инвазивни видове в света, които застрашават биологичното разнообразие, като унищожават много защитени видове. Посочи като съществуващ проблем не само нехуманното отношение към животните, но и замърсяването на околната среда и водите. Г-н Георги Челебиев обърна внимание, че основен проблем за хората, живеещи в близост до фермите е силната специфична миризма. Също така следва да се обърне внимание на здравния риск, тъй като тези животни са преносители на различни болести. В чужбина са налице същите проблеми, независимо от строгия контрол, който се упражнява там.
Народният представител Явор Божанков изрази лично мнение, в подкрепа на инициативата, като подчерта, че цивилизованият свят върви в посока на забрана на този вид дейности. Подчерта важността и своевременността на темата, като препоръча да се проучи в какъв размер са направените до момента инвестиции. Народният представител Румен Георгиев обърна внимание, че в Комисията по земеделието и храните не се е повдигнал въпросът, че към момента се работи по промяна на Наредба 2 за условията за отглеждане на пернат и космат дивеч в животновъдни обекти, съобразени с неговите физически и поведенчески особености. Тогава е следвало да се попита Министерство на земеделието. Г-жа Василева запозна присъстващите със становището на Министерство на земеделието, храните и горите. Г-жа Любомила Кривошиева поясни, че промяната в наредбата всъщност е в посока разрешаване отглеждането на американска норка, защото до момента е разрешена само европейска норка, която е защитен вид. На практика от 3 години американската норка се отглежда без да е разрешена, което следва да се има предвид, когато се говори за направените инвестиции. Народният представител Николай Пенев зададе въпрос колко работници са заети в този бранш, като му беше отговорено, че общо в двете ферми работят 50 души. Народният представител Ерджан Ебатин смята, че инициативата е навременна и представлява тест за хуманност, тъй като е недопустимо отглеждането на животни с цел добив на кожи. Както от свое име, така и от името на парламентарната група на ДПС, призова народните представители да обърнат сериозно внимание и да подкрепят инициативата.
След приключване на дискусията и проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите със 18 гласа „за”, без „против” и „въздържали се”, единодушно прие следното
СТАНОВИЩЕ:
1. Приема за сведение предложенията на Националната гражданска инициатива „За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията с животни с цел добив на ценни кожи на територията на Република България", № ПГ-839-01-13, внесена в Народното събрание от инициативен комитет на 22 юни 2018 г.;
2. Препоръчва на народните представители, които споделят направените предложения, да се възползват от правото си на законодателна инициатива и да ги внесат като законопроект, който да бъде обсъден по същество от Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА