Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
20/09/2018
    П Р О Т О К О Л
    № 30
    На 20 септември 2018 г., четвъртък, от 14,35 ч. се проведе заседание на Комисията по околната среда и водите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2017 г., № 802-00-39, внесен от Министерския съвет на 20.07.2018 г.
    2. Разни.
    Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.

    Заседанието беше открито и ръководено от госпожа Ивелина Василева – председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Добър ден, уважаеми колеги, уважаеми гости! Имаме кворум и можем да започнем заседанието на Комисията по околната среда и водите.
    Предложеният на вниманието Ви дневен ред е кратък. Състои се от следните две точки:
    1. Годишен доклад за състоянието на Националната сигурност на Република България през 2017 година, № 802-00-39, внесен от Министерския съвет на 20 юли 2018 година.
    2. Разни.
    Има ли други предложения по този дневен ред? Няма. Подлагам на гласуване така предложения дневен ред. Приема се единодушно.
    Няколко колеги заявиха начина, по който ще гласуват, когато пристъпим към гласуване ще помоля експертите да имат предвид това.
    Наши гости днес са: господин Георги Кръстев – секретар на Съвета по сигурност към Министерския съвет, госпожа Ганя Христова – директор на Дирекция „Политики по околната среда“ и господин Захарин Пенов – служител по Сигурността на информацията към Министерството на околната среда и водите.
    Ще дам думата на нашите гости за да представят годишния доклад за състоянието на Националната сигурност.
    Заповядайте, господин Кръстев.
    ГЕОРГИ КРЪСТЕВ: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа членове на парламентарната Комисия по околна среда и водите, със свое Решение № 518 от 20 юли 2018 година Министерският съвет прие Годишен доклад за състоянието на Националната сигурност и в съответствие с това решение Ви представям доклада. Той е подготвен от работна група, съставена със заповед на министър-председателя господин Бойко Борисов, № 27 от 20 февруари 2018 година. Работната група подготви доклада в съответствие с Проекта към онзи момент на Актуализирана стратегия за Национална сигурност, която беше одобрена с Решение на Народното събрание през март месец тази година. В съответствие със Стратегията са включени и някои нови раздели, като Сигурност в сферата на транспорта, в сферата на съобщенията и е разгърната в още по-голяма степен темата за киберсигурността. Темата за сигурността е от компетентността на Вашата комисия, присъства трайно в годишните доклади под рубриката „Сигурност в отношенията човек-природа“, доколкото този раздел беше заложен още в Стратегията за Национална сигурност от 2011 година. Докладът следва структурата и логиката на Стратегията за сигурност и утвърдената структура за този тип документи. Състои се от три основни раздела. В първия са дадени оценки и кратко описание на средата за сигурност от посочените от Стратегията направления, във втората политиките за сигурност и в третата основните изводи и насоки за работа в краткосрочна перспектива по някои от направленията, засегнати в доклада.
    Бих искал да отбележа, че за работната група се проявиха като особено значими дискусиите в специализираните комисии на Народното събрание, тъй като те ни дават много ясни ориентири както за това какво трябва да се добави, акцентите, които трябва да бъдат направени и пропуските, които трябва да бъдат отстранени. Като цяло годишният доклад и конкретно за сферата на околната среда и водите и отношенията човек-природа не съдържа констатации за кризисни събития, случили се през разглеждания период. В този смисъл Докладът от една страна придобива характера на рутинен документ, но от друга не губи своето значение, тъй като дава ясна представа за оценките, състоянието на сигурността, политиките за сигурност и непосредствените задачи.
    Допълнително бих искал да отбележа, че натрупването на доклади към този момент и в следващи периоди ще създаде основа за по-добро проучване на националната сигурност и по-добро планиране на политиките в различните сфери.
    С това общо представяне бих искал да завърша своето изказване. Ако има въпроси, с колегите от Министерството на околната среда и водите ще отговорим. Само едно изречение още. Докладът следва да се разглежда в цялост. Работна група се стремеше да избегне представянето на неговото съдържание като отчет на дейността на министерства и ведомства. Все пак доколкото по конституция и закон министерствата осъществяват държавната политика в съответните направления, няма как да се избегне информация, която касае дейността на дадените министерства. Благодаря.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря и аз, господин Кръстев.
    Сега ще дам думата и на госпожа Ганя Христова от името на Министерството на околната среда и водите, ако желаете да засегнете по-детайлно темата „Човек-природа“.
    ГАНЯ ХРИСТОВА: Благодаря Ви, госпожо Председател.
    В допълнение, тъй като господин Кръстев изложи както процедурно, така и по съдържанието как и доколко темата „Човек-природа“ в сектор „Околна среда“ е засегната. Тя присъства и в трите раздела, като по- детайлно бих добавила, че са отбелязани темите по отношение на природни бедствия и промишлени аварии, свързани с опасни вещества и наднормени замърсявания на компонентите на околната среда: въздух, води и почви, в резултат на производствена дейност. Също така последици от климатични промени, заплахи от наводнения, както и заплахи от наличие на залежали и негодни за употреба пестициди.
    Ключов и основен е вторият раздел, който дава политиките на всеки от съответните сектори, в случая и за Сектор „Околна среда“ в т. 2.1.6, която дава под наименование „Околна среда и води“, и точка 2.7, която е „Сигурност в отношенията човек и природа“. Там, доколкото е съобразено с формата на документа, са представени дейностите ни по осъществяваната контролна дейност, мерките, които са свързани с наднормени нива на фини прахови частици в атмосферния въздух, както и оптимизиране на мрежите за управление и мониторинг на водите, също така превантивната дейност и управлението на риска от наводнения и доизграждането на регионалните системи за управление на отпадъците, предотвратяване на риска от стари депа и прекратяване експлоатацията на неотговарящите такива.
    Това, което беше важно и по време на работната група се доуточняваше, да отбележим, че по отношение на критична инфраструктура и на дейности по отношение сигурност от наводнения и свлачища са отразени във всеки един от разделите и считаме, че това надгражда от предхождащите два доклада като информация и съответно вече и в изводите и насоките за развитие в Трети раздел е дадена посоката на политиката по околна среда, а именно за устойчива икономика и ефективно използване на ресурсите, и това което е ключово – балансът между екологични цели и социални изисквания, както и най-вече за да осигурим липсата на заплахи от сигурност. Това е превенцията и засиленият контрол. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря и аз.
    Желаете ли да добавите нещо? При това положение, колеги, откривам дискусията. Ако имате желание да коментирате съдържанието на Доклада, да отправите въпроси към гостите в своето становище по предложения на вниманието ни Доклад, имате думата.
    Заповядайте, господин Георгиев.
    РУМЕН ГЕОРГИЕВ: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми колеги и гости! Както се изрази господин Кръстев, това е един рутинен доклад на първо четене, но има и изводи в неговото съдържание. В частта, която споменахте за наднормените нива на фини прахови частици, тук е записано, че на този етап на България не са наложени финансови санкции. В тази връзка дали не може, поне не видях аз някаква конкретика, да знаем кои региони, общини, просто да бъдат посочени, изведени, все пак да се даде една публичност? И дори в следващите направления, свързани със Сектор „Води“, просто да има една конкретика, тъй като все пак тук става въпрос и за конкретни общини и региони, да бъдат посочени в самия доклад, за да има някаква конкретика, а да не звучи доста общо. Смятам ако има възможност, да се допълни това нещо за да стане по- обективен самият доклад.
    Иначе като цяло да, засегнати са всичките теми по отношение на елементите, свързани с околната среда, но малко и повече конкретика, за да бъде по-разбираем, така да се каже, и да насочим вниманието все пак и самите народни представители от съответния регион да могат да въздействат по някакъв начин. Ясно е, че местната власт е самостоятелна, но поне в тази част, свързана с околната среда, ако може да се дадат, да се посочат и конкретни общини и региони. Това ми е само въпросът към вносителите.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря.
    Преди да Ви дам думата, само да уточним, че не съм убедена, че процедурно това е възможно. По-скоро в Доклада ще бъдат отразени коментари и становища от народните представители и съм убедена, че така както и при този доклад, ще вземете предвид предоставените от народните представители мнения.
    Иначе може би само да спомена, че както неведнъж сме коментирали темата за качеството на атмосферния въздух, сме поели ангажимент и да бъде представена в Комисията Националната програма, когато бъде изготвена и финализирана от Световна банка и Министерството на околната среда и водите, има и ангажимент на министър Димов за това. Ще помолим и Министерството да представи пред Комисията по-детайлна информация във връзка с наказателната процедура. Разбирам, че това Ви интересува.
    Заповядайте, господин Кръстев.
    ГЕОРГИ КРЪСТЕВ: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми господин Георгиев, искам да отбележа, че в работата по Доклада като цяло ние се стремим към максимални ограничаване на обема, за да бъде той по-лесно прочетен както от представители, така и от гражданството, тъй като в крайна сметка той ще бъде качен, като крайният резултат от процедурата и ще бъде направен обществено достояние.
    При все това тазгодишният доклад е по-голям близо с 60 страници от миналогодишния, частично поради въвеждането на нови раздели. Разбира се, обемът не е самоцел. Стремежът в доклада е, както отбелязахте, да фиксираме проблемите, да отбележим политиките, да дадем насоките. Това, което казвате, от методическа гледна точка ще го обсъдим при работата по следващия доклад – доколко можем да използваме, така да го кажа, инструмента на бележките под линия и на приложенията към Доклада, примерно картографиране на даден проблем, схеми, диаграми, но като цяло това е причината да не сме така подробни в този документ, но го вземаме като предложение.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Заповядайте, госпожо Христова.
    ГАНЯ ХРИСТОВА: Благодаря Ви.
    Само бих искала да допълня, може би е важно да кажем, че в самия документ това, което и председателят госпожа Василева отбеляза във връзка с Националната програма и стъпките, които се вземат и след разработване и представяне в процеса на финализиране на този документ, но, обръщайки внимание, че става въпрос за 2017 година, това е докладът за 2017, в самия доклад ние сме посочили мерките, които към 2017 г. са били реализирани както на страница девета, така и на 118, с цитираните от финансиране на мерки за 11 общини, за които сме цитирали към този момент. Така че предполагам, че това удовлетворява Вашето искане, те са изброени, всички останали може да ги цитираме, но са изброени поименно тези 11 общини, за които към момента на отчета са представени.
    ПРЕДС. ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря, госпожо Христова.
    Други въпроси или коментари има ли, колеги? Няма други коментари.
    И аз да благодаря и за представянето, и от своя страна да изразя удовлетвореност, че наистина въпросите, касаещи отношенията човек и природа, изобщо екологичните въпроси, въпросите свързани с изменението на климата и прехода към нисковъглеродна икономика, са засегнати в доклада и все по-детайлно в годините досега, така че още веднъж благодаря и аз за това. Мисля, че е важен елемент от защитата на Националната сигурност, идентифицирането на рисковете и съответно предприемането на мерки за справянето с тях.
    Подлагам на гласуване приемането на Доклада. Моля, гласувайте да бъде предложено на Народното събрание проект за Решение за приемане на Годишен доклад за националната сигурност на Република България през 2017 година, № 802-00-39, внесен от Министерския съвет на 20 юли 2018 година. За 13 гласа, въздържал се 4, против няма. Приема се решението.
    Благодаря за участието в днешното заседание.
    Колеги по точка 2 Разни – две уведомления към Комисията. Материалите, които получаваме в електронен вид, се препращат регулярно от сътрудниците към Комисията, но някои от тях са доста обемни и са на хартиен носител. Затова само обявявам че при Ива Келер са на разположение Одитен доклад на Сметната палата за извършен одит на изпълнение на енергийната ефективност на сградите, притежавани и ползвани от органите на централната и местната власт за периода от първи януари 2014 до 30-ти декември 2016 година, както и документът Отчет за степента на изпълнение на утвърдените политики и програми на Министерство на околната среда и водите към 30 юни 2018 година. Ако някой от вас желае, може при сътрудниците да се запознае с тези документи.
    Това е от моя страна. Ако има други коментари, имате думата? Няма. Благодаря.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 14,53 ч.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Ивелина Василева
    Форма за търсене
    Ключова дума