Комисия по околната среда и водите
ПРОТОКОЛ №66
На 18 ноември 2020 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане за второ гласуване на Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 054-01-99, внесен от народните представители Ивелина Василева и група народни представители на 23 октомври 2020 г.;
2. Разни.
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по околната среда и водите, и на гостите се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 11,30 ч. и ръководено от заместник-председателя на Комисията господин Красимир Богданов.
* * *
ПРЕДС. КРАСИМИР БОГДАНОВ: Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости! Днес на мен се пада честта да ръководя заседанието на Комисията по околната среда и водите. Виждате, че сме в намален състав, но такава е обстановката. Тя налага и ние да бъдем по-оперативни, още повече гоним срока, в който трябва да направим предвидените промени, за да влязат в сила и бъдат в полза и интерес на българските граждани.
Днес наши гости от Министерството на околната среда и водите са: госпожа Илияна Тодорова – директор на дирекция „Управление на водите“ и госпожа Михаела Доцова – и.д. Главен секретар.
На Вашето внимание е предложен дневният ред, съдържащ следните точки:
1. Обсъждане за второ гласуване на Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 054-01-99, внесен от народните представители Ивелина Василева и група народни представители на 23 октомври 2020 г.;
2. Разни.
Има ли коментари и други предложения по така изложения дневен ред?
Разбирам, че няма предложения по така предложения дневен ред. Който е съгласен той да бъде приет, моля да гласува.
Единодушно „за“ – „против“ и „въздържали се“ няма.
Дневният ред се приема единодушно. Благодаря.
Пристъпваме към първа точка :
ОБСЪЖДАНЕ ЗА ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за наименованието на Закона -
„Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда“.
Има ли други предложения? Не виждам.
Който е съгласен с така предложеното наименование на Закона, моля да гласува.
„За“ – 16, „против“ и „въздържали се“ – няма.
Приема се единодушно.
Параграф единствен. Имате текстовете, които са предложени, и приети на първо четене.
Има предложение на народните представители Манол Генов и Румен Георгиев.
Има ли изказвания по така предвидените текстове и направеното предложение?
Заповядайте, господин Цветков.
ВАСИЛ ЦВЕТКОВ: Благодаря, господин Председател.
Имам редакционни поправки. Ако искате ще изчета цялата алинея 8.
Създава се ал. 8: Заявлението по ал. 7 може да се подаде и чрез съответния кмет на община, кмет на район, кмет на кметство или кметски наместник по местонахождение на кладенеца. Кметовете и кметските наместници, като става вече кметовете на община, кметът на район, кметът на кметството и кметският наместник, издават входящи номера за всяко постъпило заявление и на всеки 14 дни предават в съответната басейнова дирекция постъпилите в този период заявления.
Поправките ми са да се добавят кметът на община и кметът на район, както и срокът от 10 дни да стане 14 дни. Мисля, че два пъти в месеца е достатъчно да се подават тези заявления. (Реплики: „Съгласен съм. Приемаме.“)
ПРЕДС. КРАСИМИР БОГДАНОВ: Приемате предложението.
Подлагам на гласуване…
Заповядайте, господин Чакъров.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Председател.
Колеги, идеята е добра. Отлагането става за пореден път. Аз бях извън страната и не можах да присъствам на предходното заседание на Комисията.
Тази сага започва през 1999 година и продължава до ден днешен. Да не бъда обстоятелствен колко пъти е продължаван срокът, сега ще направим поредното удължаване, но се вижда, че целта, а тя е регистрация и да се знае точно по какъв начин да се функционира до 10 кубика – това е предостатъчно за всеки един, да се ползва за собствени нужди. Но ние имаме леки притеснения и сме ги обсъдили в нашата парламентарна група, ако получим уверение от страна на министерството, ще имаме конкретно предложение.
Добра е идеята това да става в кметствата, даже малките кметства – кметският наместник да подпомага хората, защото трябва да има активност и от двете страни. Инициативност от страна на гражданите, но също така и на държавната администрация в лицето на Министерството на околната среда и водите. Идеята е да има мобилни групи, които да минават по график, през съответните кметства, където има такива казуси – те да бъдат обработени, за да се подпомогнат хората. Кметът ще приеме едно заявление обаче кой ще помогне на тези хора в селото – на бай Иван, на бай Драган, на бай Хасан, да си попълни заявлението или там съответната документация, да бъде официално попълнена и подадена надлежно. Така че да чуем мнението на министерството. Това може да влезе и в текста – изменението, а може да получим и уверения.
Според мен е добра идеята да има мобилни групи, които да подпомагат населението. Да има една акция, с която действително да имаме регистрация, и на тази база съответни баланси за подпочвените води. Благодаря.
ПРЕДС. КРАСИМИР БОГДАНОВ: Благодаря, господин Чакъров.
От името на Министерството на околната среда и водите има думата госпожа Тодорова.
ИЛИАНА ТОДОРОВА: Благодаря.
Уважаеми господин Заместник-председател, уважаеми дами и господа народни представители, ние подкрепяме така направеното предложение. То до голяма степен ще допринесе за това по-голяма част от гражданите да могат да подадат своите заявления за регистрация на съоръжения за собствени потребности.
По отношение предложението на господин Чакъров, същото е резонно, но като цяло е въпрос на организация и административен капацитет. Ще направим всичко възможно басейновите дирекции да могат да посещават кметствата, за да дават разяснения по отношение на кметовете и кметските наместници по повод попълването на заявления.
Искам да цитирам от Наредбата за подземните води, една разпоредба на чл. 174б, ал. 4 от Наредбата, съгласно която директор на басейнова дирекция изпраща указания до кметовете по повод попълването на тези заявления. Мисля, че при една добра организация и възможност от страна на басейновите дирекции, бихме могли да организираме подобни информационни кампании, обучения – как да се попълват заявленията. Благодаря.
ПРЕДС. КРАСИМИР БОГДАНОВ: Господин Чакъров, имате ли конкретно предложение?
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Това е въпрос на организация, но не считам, че трябва да го фиксираме като текст в закона, че трябва да има мобилни групи – това е въпрос на организация, на добра воля. Надяваме се и считаме, че това ще става по този начин. Благодаря.
ПРЕДС. КРАСИМИР БОГДАНОВ: Благодаря и аз.
Уважаеми колеги, други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване.
Първо подлагам на гласуване предложението на господин Генов, който е „за“, моля да гласува.
Гласували: „за“ 16, без „против“ и „въздържали се“.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване редакцията на господин Цветков.
Гласували: „за“ 16, без „против“ и „въздържали се“.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване текста предложен от работната група, заедно с приетото предложение на господин Генов, и с редакцията на господин Цветков.
Гласували: „за“ 16, без „против“ и „въздържали се“.
Предложението е прието.
Работната група предлага да се създаде наименование: „Заключителна разпоредба“ с § 2.
Изказвания? Не виждам.
Който е „за“ така направеното предложение, моля да гласува.
Гласували: „за“ 16, без „против“ и „въздържали се“.
Предложението е прието.
С това приемаме в Комисията по околната среда и водите на второ четене Законопроекта за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда.
Преминаваме към т. 2 Разни.
Колеги, имате ли нещо да кажете? Не виждам.
Благодаря Ви, колеги.
Закривам заседанието. Хубав ден!
(Закрито в 11,42 ч.)
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Красимир Богданов
Стенограф:
Елеонора Драганова