Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
27/11/2019

    Годишен доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2018 г. - „Анализ на пазара на пощенски услуги“, № 920-00-17, внесен от Комисия за регулиране на съобщенията на 26 юни 2019 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 27 ноември 2019 г., Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения разгледа годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2018 г. - „Анализ на пазара на пощенски услуги“, № 920-00-17, внесен от Комисията за регулиране на съобщенията на 26 юни 2019 г.
    В заседанието взеха участие: г-жа Андреана Атанасова - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Деян Дънешки – главен изпълнителен директор на „Български пощи“ ЕАД и г-н Иван Димитров – председател на Комисията за регулиране на съобщенията.
    Господин Иван Димитров представи годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2018 г. - „Анализ на пазара на пощенски услуги“.
    Годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) в областта на пощенските услуги за 2018 г., е изготвен съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 1 от Закона за пощенските услуги (ЗПУ). Докладът отчита състоянието и развитието на пощенските услуги и включва систематизирана информация за пазара в Република България през изминалата година. Проследено е изпълнението на нормативите за качество на универсалната пощенска услуга (УПУ), ефикасността на обслужване, обезпечаването на пощенската сигурност, осъществената контролна дейност за защита на потребителите, както и развитието на пощенските услуги.
    В доклада е посочено, че към 31.12.2018 г. броят на лицензираните пощенски оператори, в това число и историческия оператор „Български пощи“ ЕАД (БП), възлиза на 28. Издадена е 1 нова индивидуална лицензия за извършване на услуги от обхвата на УПУ и 3 нови лицензии за предоставяне на пощенски парични преводи (ППП). Броят на операторите, регистрирани за извършване на неуниверсални пощенски услуги (НПУ) през 2018 г. възлиза на 160, като 14 от тях са новорегистрирани. В края на 2018 г. общият брой пощенски оператори е достигнал 173, което представлява ръст от 2,4% спрямо предходната година.
    През 2018 г. общите приходи, реализирани от услугите в сегмента „УПУ“ достигат 105 млн. лв. и нарастват с 18% спрямо 2017 г., докато увеличението на приходите в сегмента „НПУ“ е значително по-малко - със 7,7%. Спадът в ръста на приходите от НПУ според лицензираните оператори се дължи на преливане на пратки от обхвата на куриерските услуги към по-икономичния вариант – обикновени колети.
    В годишния доклад е отбелязано, че през 2018 г. обемът на пазара на пощенски услуги, измерен чрез показателя „брой реализирани услуги”, възлиза на 197 млн. броя и спрямо предходната година бележи увеличение с близо 2,2%. Обърнато е внимание и на факта, че през 2018 г. тенденцията на намаление на пазарния дял на историческия оператор продължава, като отчетената през годината стойност достига 12% от общия пазар, изчислен на база приходи от всички пощенски услуги.
    По отношение на предоставянето на НПУ в доклада е посочено, че към 31.12.2018 г. от вписаните в регистъра 172 пощенски оператори, обявили намеренията си да предоставят НПУ, реално 73 са предоставяли НПУ, а 57 са декларирали, че през отчетния период не са извършвали дейност. Приходите от НПУ през 2018 г. са в размер на 361 млн. лв., като в сравнение с 2017 г. са нараснали с близо 8%. В общите приходи от сегмента НПУ са включени и приходите от услугата „пощенски парични преводи”, която съгласно чл. 38, т. 4 от ЗПУ е неуниверсална пощенска услуга. Както е разписано в годишния доклад на КРС за разглеждания период сегментът НПУ се определя основно от приходите от куриерски услуги, като 92% от приходите в сегмента са формирани от куриерски услуги, като значителна част от тях (73,5%) формират куриерските услуги за страната.
    Съгласно обобщените от КРС данни отчетените приходи от услугата „пощенски парични преводи“ през 2018 г. възлизат на 12,9 млн. лв., като тази услугата заема относителен дял от близо 4% от приходите в сегмента НПУ. Ръстът на приходите от ППП се дължи основно на увеличеното потребление на услугата „наложен платеж” при пазаруване онлайн.
    През 2018 г. общият брой на обработените пратки и услуги в сегмента НПУ е 155 млн., като в сравнение с 2017 г. е нараснал с 3%.
    В годишния доклад е записано, че приходите, формирани от услугите, включени в сегмента УПУ, възлизат на 105 млн. лв., като спрямо 2017 г. нарастват с 18%.
    Спрямо предходната година през 2018 г. се наблюдават следните промени в приходите на пазарния сегмент УПУ:
    - отчитане на ръст в приходите на следните пощенски пратки за страната - кореспондентски пратки до 2 кг, колетни пратки до 20 кг за страната (съответно с 11,6% и 29,6%). Наблюдава се ръст и в приходите от пощенските пратки за чужбина – с 2,3% на пратките с и без предимство и с 3,9% на колетните пратки до 31,5 кг;
    - спад в приходите от печатни произведения до 5 кг (които намаляват с 9,4%) и в приходите от малки пакети до 2 кг, където се наблюдава значително намаление (с 38%).
    Отчетен е и фактът, че пазарният дял на историческия пощенски оператор в сегмента УПУ през 2018 г. продължава да намалява, като вече е 40%. Спрямо 2017 г. регистрираният спад е с близо 7%.
    Годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2018 г. - „Анализ на пазара на пощенски услуги“ съдържа и оценка и анализ за наличието на несправедлива финансова тежест от извършването на универсалната пощенска услуга и изготвянето на предложението за размера на компенсацията от държавния бюджет.
    В раздела „Контролна дейност и защита на потребителите“ от доклада е посочено, че в изпълнение на законовото задължение за контрол по спазването на нормативните актове в областта на пощенските услуги, изискванията за извършване на УПУ, условията по изпълнение на издадените индивидуални лицензии и задълженията на операторите, извършващи НПУ, през 2018 г. оправомощени по чл. 95 от ЗПУ служители на КРС са осъществили общо 354 инспекторски проверки. Съставени са общо 78 бр. акта за установяване на административни нарушения, като общият брой на издадените наказателни постановления е 59.
    След представянето на годишния доклад председателя на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения – г-н Летифов обърна внимание на членовете на комисията, че е постъпило писмо с вх. № 920-00-17/11.09.2019 г. от председателя на КРС, заедно с приложен към него Годишен доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2019 г. – „Анализ на пазара на пощенски услуги“. Писмото е във връзка с коригирана допусната техническа грешка на стр. 7, таблица № 3 от доклада. В него е посочено, че извършената корекция след отстраняване на техническата грешка в таблица № 3 не налага прецизиране и/или изменение на изводите и очертаните тенденции в анализа на пазара на пощенските услуги за 2018 г.
    Предмет на дискусия бяха въпросите, свързани с финансовото състояние на „Български пощи“ ЕАД, както и получаването на компенсация от държавния бюджет, когато задължението за предоставяне на УПУ води до нетни разходи и представлява несправедлива финансова тежест за дружеството. Поставени бяха и въпроси, свързани с осигуряването на достатъчна гъстота на точките за достъп до пощенската мрежа и извършване на УПУ на територията на цялата страна от БП.
    В хода на дебатите по годишния доклад отношение взеха народните представители: Георги Свиленски, Димитър Данчев и Николай Тишев.

    В резултат на проведеното гласуване Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 11 гласа „За” и 9 гласа „Въздържали се“, предлага на Народното събрание да приеме следното решение:


    Проект

    РЕШЕНИЕ
    ЗА ПРИЕМАНЕ НА ГОДИШНИЯ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА ЗА 2018 г. - „АНАЛИЗ НА ПАЗРА НА ПОЩЕНСКИ УСЛУГИ”

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 90, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с чл. 17, ал. 1 от Закона за пощенските услуги

    Р Е Ш И:
    Приема Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2018 г. - „Анализ на пазара на пощенски услуги.”


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ,
    ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
    И СЪОБЩЕНИЯ:

    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума