Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
14/10/2020 първо гласуване
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28. 09.2020 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 07 октомври 2020 г., бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28. 09.2020 г.
На заседанието присъстваха г-жа Андреана Атанасова –заместник- министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Иван Димитров – председател на Комисията за регулиране на съобщенията.
Г-жа Атанасова представи законопроекта и посочи, че същият е изготвен в изпълнение на ангажиментите на Република България като държава - членка на Европейския съюз (ЕС), за привеждане на българското законодателство в съответствие с изискванията на Директива (EС) 2018/1972 (Европейски кодекс за електронни съобщения). Европейският кодекс за електронни съобщения изисква държавите - членки на ЕС да приемат и публикуват до 21 декември 2020 г. законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобрази действащото национално законодателство с новата регулаторна рамка на ЕС в областта на електронните съобщения.
Предлаганият проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения предвижда няколко групи по-съществени промени. На първо място са прецизирани условията, които могат да съдържат общите изисквания и разрешенията за ползване на радиочестотен спектър, номерационни ресурси и позиция на геостационарната орбита. В тази връзка са доразвити критериите, които трябва да се отчитат при определяне на режима на използване на радиочестотния спектър и при ограничаване на броя на издаваните разрешения, като е предвидена и възможност за определяне на условия за споделено ползване на радиочестотен спектър. С оглед осигуряване на предвидимост по отношение на условията за инвестиции в инфраструктура се предлагат нови правила, като срок за използването на радиочестотния спектър, който не може да е по-кратък от 15 години, с възможност за удължаване най-малко до 20 години. Предвиждат се нови процедури и условия за удължаване на срока на разрешения за ползване на хармонизиран радиочестотен спектър, включително за безжични широколентови услуги. Предвид развитието на спътниковите комуникации, както на световно, така и на национално ниво и необходимостта от осигуряване на условия за развитие на спътниковите услуги се предлагат разпоредби, с които се регламентират подаването на заявки за координиране на допълнителни и нови спътникови системи на геостационарна орбита, редът за заплащане на такси, предоставянето на радиочестотен спектър за нови и допълнителни спътникови системи на геостационарна орбита, както и за спътникови системи на негеостационарна орбита.
Г-жа Атанасова обърна внимание на предложените изменения в разпоредбите, отнасящи се за правата на потребителите – въвеждане на нови изисквания относно преддоговорната и договорната информация, прозрачност, качество на обслужване, продължителност и подновяване на договора, сигурност и достъп до номера за спешни случаи, улесняване процесите по извършване на преносимост на номерата и смяната на доставчиците на услуги за достъп до интернет, по-добра защита при ползване на пакетни услуги. Предвидено е правилата за защита на потребителите да се прилагат и за услуги, предоставяни по интернет, като приложения за обмен на съобщения. Прецизирани са нормите относно защита и обработване на личните данни на крайните ползватели при сключване на договор за електронни съобщителни услуги. Отчетена е и необходимостта от нормативни изменения във връзка с превенцията на злоупотреби при закупуване на крайни устройства от крайните ползватели, както и въвеждане на възможност за обмен на данни между предприятията.
С проекта се предлагат и изменения, свързани с прилагането на някои от основните принципи на комплексното административно обслужване и изискванията на Административнопроцесуалния кодекс, Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност и Закона за електронното управление, за да се избегне необосновано изискване гражданите и бизнесът да предоставят информация и документи, които вече са налични в администрацията.
След представянето на законопроекта се състоя дискусия, в която взеха участие народните представители Халил Летифов, Димитър Данчев, Павел Христов и Георги Търновалийски, както и представители на предприятията, предоставящи електронни съобщителни услуги и/или мрежи. Дебат предизвика предложението за въвеждане на задължения за осигуряване на достъп до електронни съобщителни мрежи на предприятията с оглед предоставянето на мобилни виртуални услуги.
След проведеното гласуване Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 13 гласа “ЗА” и 6 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28. 09.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ,
ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
И СЪОБЩЕНИЯ:
ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ