Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
07/02/2018 първо гласуване
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на актовете на ХХVI конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 702 – 02 – 16, внесен от Министерски съвет на 07 декември 2017 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 07 февруари 2018 г. бе обсъден Законопроект за ратифициране на актовете на ХХVI конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 702 – 02 – 16, внесен от Министерски съвет на 07 декември 2017 г.
На заседанието присъстваха: г-н Димитър Геновски – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Димитър Димитров – и. д. директор на дирекция „Съобщения“ в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Законопроектът бе представен от г-н Димитър Геновски, който подчерта че проектът на Закон за ратифициране на актовете на ХХVІ конгрес на Всемирния пощенски съюз, проведен в Истанбул през 2016 г., е изготвен в изпълнение на ангажиментите на Република България като страна - членка на Всемирния пощенски съюз, и в изпълнение на чл. 85, ал. 1, т. 2, 4, 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България, чл. 15, ал. 1 от Закона за международните договори и чл. 13, т. 3 от Закона за пощенските услуги.
Всемирният пощенски съюз (ВПС) е междуправителствена агенция от системата на Организацията на обединените нации, специализирана в областта на пощенските услуги. В рамките на ВПС взаимоотношенията между страните членки се уреждат чрез актовете на ВПС. Тези актове се изменят, допълват и приемат от всеки проведен конгрес, който съгласно чл. 14, ал. 1 от устава е върховен орган на ВПС.
Приемането на проекта на Закон за ратифициране на актовете на ХХVІ Конгрес на Всемирния пощенски съюз ще доведе до потвърждаване на участието на Република България в осигуряването на единна световна пощенска територия, основана и регламентирана чрез актовете на ВПС, осигуряване на изпълнението на ангажиментите на Република България, свързани с прилагането на актовете на съюза както от страна на органите, провеждащи държавната политика и осъществяващи регулирането на пощенските услуги, така и от страна на избрания пощенския оператор, задължен съгласно чл. 27 от Закона за пощенските услуги да изпълнява актовете на ВПС, които са ратифицирани от Народното събрание на Република България, както и до гарантиране на правото на потребителите да ползват международни пощенски услуги от и към всички 192 страни - членки на ВПС.
При представянето на законопроекта за ратифициране г-н Геновски отбеляза, че по време на ХХVІ конгрес на ВПС са били направени изменения и допълнения в разпоредбите на Устава на ВПС, поради което е необходимо да бъде ратифициран Девети допълнителен протокол към него.
Актът, който съдържа всички разпоредби относно прилагането на устава, цялостната структура и организация на дейността на ВПС, както и правилата за избирането и за работата на неговите постоянни и други работни органи е Общият правилник. Общият правилник и допълнителните протоколи към него са задължителни за изпълнение от всички страни - членки на ВПС, като по време на ХХVІ конгрес на ВПС е приет Първи допълнителен протокол към него.
С предложения законопроект се ратифицират и Всемирната пощенска конвенция и заключителния протокол към нея.
Всемирната пощенска конвенция е акт, задължителен за изпълнение от всички страни - членки на ВПС. Тя съдържа регламентация и единни правила за извършването на международните пощенски услуги и урежда взаимоотношенията, включително финансовите, между страните членки и техните избрани пощенски оператори.
Заключителният протокол към Всемирната пощенска конвенция съдържа изричните уговорки, които са формулирани от съответните страни членки и са свързани с конкретните условия и начини на прилагане от тях на определени членове от този акт.
Споразумението за услугите по пощенските плащания е многостранен акт, който урежда изискванията и правилата за извършване на международните пощенски парично-преводни услуги в рамките на ВПС. Този акт не е задължителен и се изпълнява само от присъединилите се към него страни - членки на ВПС.
Заключителният протокол към Споразумението за услугите по пощенските плащания съдържа изричните уговорки, които са формулирани от съответните страни членки и са свързани с конкретните условия и начини на прилагане от тях на определени членове от този акт.
Г-н Геновски заяви, че приетите от конгреса актове на ВПС се подписват от пълномощните представители на страните членки. Съгласно чл. 25, ал. 3 уставът, съответно допълнителният протокол към него, се ратифицира в най-кратки срокове от страните членки, които са го подписали. Алинея 4 на същия член разпорежда, че останалите актове на Съюза се одобряват съобразно конституционните правила на всяка страна - членка на ВПС, която ги е подписала.
След проведеното гласуване, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 20 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на актовете на ХХVI конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 702 – 02 – 16, внесен от Министерски съвет на 07 декември 2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ,
ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
И СЪОБЩЕНИЯ:
ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ