Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по културата и медиите
Комисия по културата и медиите
21/05/2020 второ гласуване

    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата, № 002-01-8, внесен от Министерски съвет на 28.01.2020 г. и приет на първо гласуване на 26.02.2020 г.

    Проект!
    Второ гласуване
    З А К О Н

    за изменение и допълнение на
    Закона за закрила и развитие на културата

    (обн., ДВ, бр. 50 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г.; попр., бр. 34 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 75 от 2002 г., бр. 55 от 2004 г., бр. 28, 74, 93, 99 и 103 от 2005 г., бр. 21, 41 и 106 от 2006 г., бр. 84 от 2007 г., бр. 19, 42 и 74 от 2009 г., бр. 13, 50 и 97 от 2010 г., бр. 25 и 54 от 2011 г., бр. 77 и 102 от 2012 г., бр. 15 и 68 от 2013 г., бр. 96 от 2015 г., бр. 16 от 2016 г., бр. 7, 28, 94 и 103 от 2018 г., бр. 47 и бр. 100 от 2019 г. и бр. 26 и 44 от 2020 г.)
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.

    § 1. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 4 се отменя.
    2. Алинея 5 се изменя така:
    „(5) Критериите, условията и редът за осъществяване на дейността по ал. 2, т. 7 се определят с наредба на министъра на културата.“
    3. Създава се ал. 6:
    „(6) Дейността на държавните културни институти, държавните културни институти с национално значение и българските културни институти в чужбина подлежи на наблюдение, анализ и оценка по ред, определен с наредба на министъра на културата.“
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага следната редакция на § 1:
    § 1. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
    „(4) Министерството на културата създава и поддържа публичен информационен регистър на културните организации. Регистърът се публикува на интернет страницата на Министерството на културата, а информацията се съхранява чрез електронна база данни, управлявана от информационна система.
    (5) Условията и редът за награждаването на български културни дейци по ал. 2, т. 7 се определят с наредба на министъра на културата.“
    2. Създава се ал. 6:
    „(6) Дейността на държавните културни институти, държавните културни институти с национално значение и българските културни институти в чужбина подлежи на наблюдение, анализ и оценка по ред, определен с наредба на министъра на културата.“

    § 2. Създава се чл. 14а:
    „Чл. 14а. (1) Министерството на културата създава и поддържа публичен информационен регистър на културните организации. Редът за вписване в регистъра се определя с наредба на министъра на културата.
    (2) Вписването в регистъра по ал. 1, както и доброволното заличаване от него се извършват чрез заявление на културната организация, което съдържа:
    1. данни на културната организация, чието вписване или заличаване се иска;
    2. адрес за кореспонденция и лице за контакт;
    3. основанието, на което се иска вписването или заличаването;
    4. подпис на представляващия културната организация.
    (3) Заявлението може да бъде подадено по електронен път по реда на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и на Закона за електронното управление. Към заявлението за вписване в регистъра се прилага акт за създаване на културната организация в случаите, когато актът не е обнародван или вписан в публичен регистър.
    (4) В регистъра се вписват:
    1. наименованието на културната организацията, седалището и адресът на управление;
    2. единен идентификационен код от Търговския регистър или код по БУЛСТАТ;
    3. форма на собственост, начин на създаване, предмет на дейност и начин на управление и представителство;
    4. промени в обстоятелствата по т. 1-3;
    5. дата и основание за заличаване от регистъра.
    (5) В 14-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 2 за вписване министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице извършва вписване и издава удостоверение за вписването или мотивирано отказва вписване в регистъра по ал. 1.
    (6) Когато заявлението за вписване не отговаря на изискванията на ал. 2 и 3, министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице уведомява заявителя и предоставя 10 работни дни за отстраняване на нередовностите с указание, че при неотстраняването им процедурата ще бъде прекратена.
    (7) В случаите по ал. 6 срокът за произнасяне по ал. 5 започва да тече от датата на отстраняването на нередовностите.
    (8) Промените в обстоятелствата по ал. 4, т. 1-3 се заявяват за вписване по реда на ал. 2 и 3 в 14-дневен срок от настъпването им.
    (9) Културна организация, вписана в регистъра на културните организации, се заличава от регистъра при:
    1. прекратяване на дейността - за държавни и общински културни институти;
    2. заличаване на регистрацията на юридическото лице, регистрирано по Търговския закон или по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел;
    4. смърт на физическото лице – търговец;
    5. подадено заявление за доброволното заличаване.
    (10) В случаите по ал. 9 регистрацията се заличава и удостоверението се обезсилва със заповед на министъра на културата или оправомощено от него длъжностно лице по ред, определен с наредбата по ал. 1.
    (11) Отказът по ал. 5 и заповедта по ал. 10 се обжалват пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
    (12) За вписване в регистъра на културните организации, както и за заличаване от него държавни такси не се събират.
    (13) Регистърът на културните организации се публикува на интернет страницата на Министерството на културата. Информацията в регистъра се съхранява чрез електронна база данни, управлявана от информационна система.”
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага следната редакция на § 2:
    § 2. Създава се нов чл. 15:
    „Чл. 15. (1) Вписването в регистъра по чл. 14, ал. 4, както и доброволното заличаване от него, се извършва чрез заявление, което съдържа:
    1. наименование, седалище и адрес на управление на културната организация и единен идентификационен код от търговския регистър, регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или код по БУЛСТАТ;
    2. адрес за кореспонденция и лице за контакт;
    3. основание за вписване или заличаване от регистъра;
    4. подпис на представляващия културната организация.
    (2) Заявлението по ал. 1 може да бъде подадено чрез попълване на електронен формуляр на интернет страницата на Министерството на културата при спазване на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Към заявлението се прилага актът за създаване на културната организация, когато той не е обнародван или вписан в публичен регистър.
    (3) В регистъра по чл. 14, ал. 4 се вписват:
    1. данните по ал. 1, т. 1-3;
    2. форма на собственост, начин на създаване, управление, представителство и предмет на дейност;
    3. промяна на обстоятелство по т. 1 и 2;
    4. дата и основание за заличаване от регистъра.
    (4) Когато заявлението не отговаря на изискване по ал. 1 или 2, министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице уведомява заявителя, като му предоставя 10 работни дни за отстраняване на нередовностите с указание, че ако те не бъдат отстранени, процедурата ще бъде прекратена.
    (5) В 14-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 1 или от отстраняването на нередовностите по ал. 4, министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице:
    1. извършва вписване и издава удостоверение за това;
    2. отказва вписване с мотивирана заповед;
    3. заличава културната организация от регистъра по чл. 14, ал. 4.
    (6) При промяна на обстоятелство по ал. 3, т. 1 и 2 се подава заявление за вписване на промяната по реда на ал. 1 и 2 в 14-дневен срок от нейното настъпване.
    (7) Заличаване на културната организация от регистъра по чл. 14, ал. 4 се извършва със заповед на министъра на културата или оправомощено от него длъжностно лице при:
    1. прекратяване на дейността - за държавни и общински културни институти;
    2. заличаване на регистрацията на културната организация от търговския регистър, регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или регистър БУЛСТАТ;
    3. смърт на физическото лице – търговец;
    4. подадено заявление за доброволно заличаване.
    (8) При заличаване на културната организация по ал. 7, издаденото удостоверение за вписване се обезсилва.
    (9) Заповедта, с която се отказва вписване в регистъра на културните организации или се извършва заличаване на вписването, може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
    (10) За вписване и заличаване в регистъра на културните организации не се събират държавни такси.
    (11) Редът за вписване и заличаване в регистъра на културните организации, както и воденето, съхраняването и достъпът до него, се определят с наредба на министъра на културата.


    ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага наименованието на подразделението да бъде изменено така: „ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ“

    § 3. В срок два месеца от влизането на закона в сила министърът на културата издава наредбите по чл. 14, ал. 6 и чл. 14а, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага следната редакция на § 3:
    § 3. В едногодишен срок от влизането в сила на този закон Министерството на културата създава информационна система за електронната база данни по чл. 14, ал. 4, както и онлайн платформа за подаване на заявления по чл. 15, ал. 2.

    § 4. (1) Културните организации, вписани в информационния регистър на културните организации към Министерството на културата до влизането в сила на този закон, се смятат вписани в регистъра по този закон и запазват регистрационния си номер.
    (2) Културните организации по ал. 1 подлежат на заличаване от регистъра при условията на този закон.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага следната редакция на § 4:
    § 4. (1) Вписаните до влизането в сила на този закон културни организации запазват регистрационния си номер в информационния регистър, в който са вписани.
    (2) Процедурите по вписване и прекратяване на културните организации в информационния регистър, започнали до влизането в сила на този закон, се довършват по досегашния ред.

    § 5. В чл. 50, ал. 4 от Закона за меценатството (обн., ДВ, бр. 103 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 30, 34, 63 и 80 от 2006 г., бр. 53 и 109 от 2007 г., бр. 42 от 2009 г., бр. 20 от 2012 г., бр. 95 от 2015 г., бр. 74 от 2016 г., бр. 85 от 2017 г. и бр. 77 от 2018 г.) след думите „Министерството на културата” се поставя точка и текстът докрая се заличава.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага следната редакция на § 5:
    § 5. В чл. 50, ал. 4 от Закона за меценатството (обн., ДВ, бр. 103 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 30, 34, 63 и 80 от 2006 г., бр. 53 и 109 от 2007 г., бр. 42 от 2009 г., бр. 20 от 2012 г., бр. 95 от 2015 г., бр. 74 от 2016 г., бр. 85 от 2017 г. и бр. 77 от 2018 г.) накрая думите „което ги предоставя на създадени със закон национални фондове, подпомагащи създаването на произведения на културата, при условия и по ред, определени с наредба на министъра на културата“ се заличават.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Чл.-кор. Вежди Рашидов
    Форма за търсене
    Ключова дума