Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по културата и медиите
Комисия по културата и медиите
28/05/2020 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-17, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 21.02.2020 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване



    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-17, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 21.02.2020 г.

    На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 28 май 2020 г. беше обсъден Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-17, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 21.02.2020 г. В заседанието участваха от Министерството на културата: Весела Щерева, парламентарен секретар, Миглена Кацарова, директор на дирекция „Правнонормативна дейност и обществени поръчки“ и Аксения Бонева, държавен експерт в дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“; от Асоциацията на българските радио и телеизионни оператори: Анна Танова – изпълнителен директор; от Музикаутор: Ясен Козев, председател на Управителния съвет, Иван Димитров, изпълнителен директор, Мариана Андреева – адвокат; от Сдружение КОПИ-БГ: Кристина Стоянова; от „Алфа Рисърч“: Боряна Димитрова, управител; от Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация: Атанас Димитров, съпредседател.
    От името на вносителя законопроектът беше представен от г-жа Мария Цветкова.
    Със законопроекта се предлага най-малко 1/3 от съдържанието на радио- и телевизионните програми, извън новините, спортните предавания, рекламите и филмите, да е предназначено за българска музика. Поне един от авторите й трябва да е български гражданин, а най-малко 1/2 от българската музика с текст, която звучи в програмите трябва да е придружена с текст на български език. Тези условия трябва да бъдат постигнати в часовия пояс между 06:00 и 22:00 часа.
    На Съвета за електронни медии се вменява задължението да изготвя ежегодни справки за процента българска музика в линейните радиоуслуги и аудио-визуални медийни услуги както обобщена информация, така и по отделни доставчици. За нарушението на разпоредбата за българска музика се предвижда имуществена санкция от 5 000 до 20 000 лева, като е достатъчно нарушението да бъде констатирано в рамките на едно денонощие.
    Според вносителите на законопроекта така ще се насърчи производството и разпространението на повече българска музика в телевизионните и радиопрограми с цел съхраняване и популяризирането на българската култура и език. Ще се стимулира творческата изява на авторите, продуцентите и изпълнителите на българска музика, чиито произведения ще бъдат пускани по-често в ефира и те ще получават повече средства от авторски права. На въвеждането на задължителни квоти за национална музика чрез законодателството се гледа като на инструмент за съхраняване на националната идентичност и защита на националния интерес, което се е доказало като практика в много европейски държави.
    В Комисията по културата и медиите се получиха становища по законопроекта от:
    • Министерството на културата, където се отбелязва, че по принцип се подкрепят целите, които си е поставил законопроекта, но такава промяна следва да бъде направена след широко обществено обсъждане;
    • Съвета за електронни медии вече е изразявал резерви и във връзка с предишни намерения за въвеждане чрез законодателни промени квоти за българска музика в радио- и телевизионните програми. Обръща се внимание, че законопроектът не отчита многообразието от профили и формати на радио- и телевизионни програми, като не всеки от тях предполага в съдържанието му да бъде включвана музика;
    • Българското национално радио, като най-голям продуцент на българско музикално съдържание смята, че този законопроект представлява директна намеса в програмната политика на обществените и търговските оператори на радио- и телевизионни програми;
    • Българската национална телевизия отбелязва, че предложените от законопроекта промени трябва да бъдат подложени на задълбочен експертен анализ и не трябва да са в противоречие със спазването на демократичния принцип при функционирането на медиите.
    • Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори е твърдо против предложените със законопроекта мерки за държавна намеса в съдържанието на търговските медии, които са неподходящи и вредни не само за медиите, но и за бъдещето на българската музика и за обществото като цяло.
    От Музикаутор и Сдружение „Спринт Продакшън“ подкрепят въвеждане на квота българска музика в Закона за радиото и телевизията, с което ще се защити българската идентичност, съхрани българската музика, творчество и култура.
    Участие в дискусията по законопроекта взеха народните представители: Вежди Рашидов, Нона Йотова, Христиан Митев, Ерджан Ебатин, Тома Биков, Велислава Кръстева, Лъчезар Иванов, Мария Цветкова, Анастас Попдимитров и Антон Кутев. Позиции изразиха още Анна Танова, Иван Димитров, Ясен Козев и Атанас Димитров.

    След проведено гласуване народните представители от Комисията по културата и медиите с 2 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 13 гласа „въздържал се“ предлагат на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-17, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 21.02.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Чл.-кор. Вежди Рашидов
    Форма за търсене
    Ключова дума