Парламентарни комисии
Комисия по културата и медиите
Комисия по културата и медиите
08/10/2020 първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.
На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 8 октомври 2020 г. беше обсъден Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.
На заседанието присъстваха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Андреана Атанасова, заместник-министър; от Съвета за електронни медии (СЕМ): Емилия Станева, главен секретар; от Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО): Анна Танова, изпълнителен директор, Христин Стрижлев и Ева Петрова; от Българската асоциация на кабелните и комуникационните оператори (БАККО): Галя Маринова, изпълнителен директор.
От името на вносителите законопроектът беше представен от г-жа Андреана Атанасова.
С предложения законопроект се цели привеждане на българското законодателство в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения. Европейският кодекс за електронни съобщения е елемент на значителна реформа на регулаторната рамка на ЕС в областта на електронните съобщения за осигуряване на много високо качество на фиксираната и мобилна свързаност за всички граждани и предприятия, което се счита за ключов фактор за конкурентноспособна икономика и за модерно приобщаващо цифрово общество.
С предложените изменения и допълнения на Закона за електронните съобщения се стреми да се отразят нови правила, свързани с:
• управлението на радиочестотния спектър и ползването на радиочестотен спектър, номерационни ресурси и позиции на геостационарната орбита;
• максималната хармонизация на изискванията за защита на правата на крайните ползватели, универсалната услуга и спешните повиквания;
• насърчаването на конкуренцията, стимулирането на инвестициите в мрежи с много голям капацитет и регулирането на достъпа, включително съвместното ползване.
Изпратените становища до Комисията по културата и медиите от страна на Съвета за електронни медии, Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори и Българската асоциация на кабелните и комуникационните оператори подкрепят законопроекта.
В становището си АБРО предлагат промени във връзка с административната годишна такса контрол, приемане на План за тестово въвеждане на наземно цифрово радиоразпръскване на радиопрограми, срока за издаваните от СЕМ лицензии за създаване на радиопрограми, както и изискванията към лицата, заемащи длъжността член на Комисията за регулиране на съобщенията. От Съвета за електронни медии в своето становище обръщат внимание на терминологичните промени, които се предлагат със Закона за електронните съобщения и необходимостта от тяхното уеднаквяване. Медийният регулатор подкрепя предложенията на АБРО за приемане на План за тестово въвеждане на наземно цифрово радиоразпръскване на радиопрограми и срока за издаваните лицензии за създаване на радиопрограми.
По време на дискусията отношение по законопроекта взеха народните представители Красимир Велчев, Анастас Попдимитров и Нона Йотова. На поставените въпроси отговориха Андреана Атанасова, Емилия Станева и Анна Танова.
След проведено гласуване народните представители от Комисията по културата и медиите единодушно със 17 гласа „за” предлагат на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Чл.-кор. Вежди Рашидов