Парламентарни комисии
Комисия по културата и медиите
Комисия по културата и медиите
12/11/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизия, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизия, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.
На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 12 ноември 2020 г. беше обсъден Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизия, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.
На заседанието присъстваха от Министерството на културата: Амелия Гешева, заместник-министър, Аксения Бонева, държавен експерт в отдел „Международно сътрудничество“; от Министерството на труда и социалната политика: Маргарита Маринова, държавен експерт в дирекция „Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи“; от Съвета за електронни медии (СЕМ): Емилия Станева, главен секретар; от Българското национално радио (БНР): Милен Митев, директор на „Административна дирекция“; от Българската национална телевизия (БНТ): Христо Томов, член на Управителния съвет; от Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО): Анна Танова, изпълнителен директор.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-жа Амелия Гешева.
Законопроектът има за цел да транспонира разпоредбите на Директива (ЕС) 2018/1808 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 г. за изменение на Директива 2010/13/ЕС за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (Директива за аудиовизуалните медийни услуги), предвид променящите се пазарни условия.
Със законопроекта се предлага да бъдат въведени последователни и координирани регулаторни правила за подобряването на защитата на потребителите и децата. Засилват се мерките за защита на децата срещу вредното съдържание в онлайн пространството, при видео по заявка и от неподходящи аудиовизуални търговски съобщения.
Предвиждат се условия на равнопоставеност, съхраняване на целостта на вътрешния пазар и засилване на правната сигурност. Регламентира се по-голяма гъвкавост в регламентирането на телевизионната реклама.
Законопроектът създава възможности за насърчаване на производството и разпространението на европейски произведения в услугите за видео по заявка, които трябва да имат поне 30% дял от европейското съдържание в каталога си и да гарантират видимостта на това съдържание.
Въвеждат се правила за разширяване на обхвата на задължението за защита на гражданите, освен към линейните услуги и услугите по заявка, и към платформи за споделяне на видеосъдържание. Законопроектът предвижда постепенно да се повишава нивото на защита на хората с увреждания.
Предоставя се необходимият инструментариум и правомощия на националния регулаторен орган за осъществяване на по-ефективен контрол върху пазара, което ще рефлектира върху механизмите за защита на правата и интересите на потребителите на тези услуги.
С цел по-голяма прозрачност относно действителните собственици на медиите, Съветът за електронни медии включва в съществуващите регистри и връзка към информацията за структурата на собствеността и за действителните собственици на съответните доставчици, достъпна в Търговския регистър.
В законопроекта са заложени и разпоредби за насърчаване на медийната грамотност на гражданите от всички възрасти и по отношение на всички видове медии. Разпоредбите относно защитата на личния живот и защитата на тайната на източниците са прецизирани с оглед развитието на стандартите в международното право.
В получените становища от Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори и Българската асоциация на кабелните и комуникационните оператори (БАККО) подкрепят законопроекта като предлагат допълнения и изменения в него. В становищата на Съюза на глухите в България, фондация „Глухи без граници“, фондация „Заслушай се“, фондация „Взаимно“ и Младежката организация на съюза на глухите активисти – МОГА се обръща внимание върху разпоредбата на §12 от законопроекта, която засяга достъпа на хора с увредено зрение или слух до аудиовизуални медийни услуги, която няма императивен, а е по-скоро с пожелателен характер.
По време на дискусията представителите на СЕМ, БНР, БНТ и АБРО подкрепиха законопроекта и обърнаха внимание на техните предложения за допълнителни промени. Народният представител Калин Вельов зададе въпрос относно жестовия език, на който отговориха от Министерството на културата и АБРО.
След проведено гласуване народните представители от Комисията по културата и медиите единодушно с 12 гласа „за” предлагат на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизия, № 002-01-62, внесен от Министерския съвет на 30.10.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Вежди Рашидов