Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
03/10/2019 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 954-01-70, внесен от Михаил Ивайлов Христов и група народни представители на 13 септември 2019 г.
    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 954-01-70, внесен от Михаил Ивайлов Христов и група народни представители на 13 септември 2019 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 03 октомври 2019 г., Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 954-01-70, внесен от Михаил Ивайлов Христов и група народни представители на 13.09.2019 г.
    По внесения законопроект в Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите (КВНОЖГ) са постъпили становища от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието, храните и горите, Министерството на финансите и Общественият съвет към КВНОЖГ.
    Законопроектът бе представен от народния представител г-н Михаил Христов. Той посочи, че 12 европейски държави са забранили умъртвяването и развъждането на норки, лисици и чинчили единствено с цел вземане на тяхната кожа. Целта на предложения законопроект е въвеждането на нормативна база за отглеждане, развъждане и умъртвяване на животни с цел добив на ценни кожи в Република България. У нас тази дейност е разрешена, като по данни на Агенцията за безопасност на храните, има три регистрирани ферми за добив на ценни кожи и броят на животните в тях наброява 130 хиляди.
    От името на вносителите, г-н Антон Кутев поясни, че законопроектът поставя няколко проблема. На първо място хуманният начин на отглеждане и умъртвяване на животните. Както и рисковете, които води умъртвяването за животните от една страна и за населението от друга. Според него в законопроекта се сблъскват бизнес интересът на няколко човека срещу интересът на 51 хиляди граждани, които са подписали националната гражданска инициатива.
    Г-жа Едита Хюсеин – главен експерт в дирекция ‘’Животновъдство’’ в Министерството на земеделието, храните и горите, представи становището на министерството. Тя заяви, че американската норка, която се отглежда в животновъдните обекти на територията на страната, не е включена в списъка на Регламент 1143 от 2014 г. относно предотвратяване и управление на въвеждането и разпространението на инвазивни чужди видове. Същата следва да бъде отглеждана в контролирана среда, възпрепятстваща изпускане в дивата природа. Министерството на земеделието, храните и горите смята, че изложените в мотивите твърдения за нехуманно отглеждане на животните са несъстоятелни и следва да бъде поискано становище и от бранша, пряко зает с този вид производство.
    Председателят на инициативния комитет на Националната гражданска инициатива ‘’За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията на животни с цел добив на ценни кожи на територията на Република България’’ г-жа Петя Алтимирска заяви, че хиляди модни компании са се отказали да ползват такива продукти и забраните в държавите непрекъснато се увеличават. Тя подчерта, че е важно да се направи разлика между тези и селскостопанските животни, които се отглеждат.
    В хода на заседанието участие в дискусията взеха народните представители г-н Георги Гьоков, г-н Александър Сиди, г-н Крум Зарков, г-жа Даниела Дариткова.
    Председателят на Комисията г-н Георги Гьоков припомни, че на свое заседание проведено на 27 септември 2018 г., Комисията е разгледала и подкрепила Национална гражданска инициатива ‘’За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията на животни с цел добив на ценни кожи на територията на Република България’’, внесена от Инициативен комитет. Той изрази подкрепа за законопроекта, но изказа опасения за наличие на поръчкови елементи от страна на природозащитните организации. Посочи още необходимостта да бъде поискано и мнението на бизнеса.
    Г-н Александър Сиди заяви, че не подкрепя законопроекта, тъй като го счита за твърде краен и либерален, но се съгласи, че ако има проблеми, те могат да бъдат дискутирани и съответно да се намери решение за тях.
    Г-н Крум Зарков определи гласуването на законопроекта на първо четене като особено важен, не само заради нехуманното отношение към норките, но и заради оплакванията на жителите в близост до фермите и проблемът с биоразнообразието, заради избягали животни. Според него законопроектът поставя въпроса за консуматорското общество, който подлежи на регламентация.
    Г-жа Даниела Дариткова изрази съжаление за недостатъчния обем становища към момента на провеждане на заседанието на Комисията, и отбеляза като необходимо да се изиска становище по отношение на риска за околната среда. Тя заяви, че членовете на ПП ГЕРБ в Комисията ще подкрепят внесения законопроект, като си запазят правото да се запознаят с всички становища и чуят мнението на бизнеса, за да се прецизират предложенията.
    Въз основа на разискванията и след проведено гласуване, Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 12 гласа „ЗА”, 0 гласа „ПРОТИВ“ и 1 глас „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 954-01-70, внесен от Михаил Ивайлов Христов и група народни представители на 13.09.2019 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯTA ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С
    НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
    И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:

    ГЕОРГИ ГЬОКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума